فیلتر
 • برگزاری جلسه 41 شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه

   صبح روز پنج شنبه مورخ 94/2/10 چهل ویکمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه در محل مجتمع آموزش عالی زرندیه برگزار شد .

  در این جلسه، که با دستور جلسه ی تبیین وارائه راهکارهای تحقق شعار سال (دولت وملت، همدلی وهمزبانی) برگزار شد، حجه الاسلام والمسلمین علم الهدی امام جمعه ورئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری، اقدام را مهمترین عامل ایجاد همدلی وهمزبانی عنوان نمود وافزود شعار مقدمه ی عمل است وهر طرح وبرنامه و شعاری تا به عمل ختم نگردد موثر نخواهد بود. وی با تاکید بر اقدام مسئولین در رفع اختلافات احتمالی آنها را الگوی دیگر آحاد ملت دانست.

  مهندس کردی فرماندار ونائب رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان هم در این جلسه تقویت روحیه تلاش، تدین وتعامل را در بین مردم ومسئولین ازعوامل تحقق شعار سال دانسته وادامه داد این مطلب میسر نخواهد شد مگر با اعتماد سازی که بیشتر از سوی دولت صورت خواهد گرفت. وی حضور مسئولین در میان آحاد مردم، احترام به حقوق یکدیگر وهمگرایی وحرکت در جهت هدف مشترک را از دیگر راهکارههای ایجاد همدلی وهمزبانی عنوان نمود.

  احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ودبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه نیزدر این جلسه تقویت باورهای دینی، تحقق وگسترش شاخصه های حکومت دینی از جمله فرهنگ نماز، زکات، امر به معروف ونهی از منکر، مقابله جدی با تهاجم، شبیخون و ناتوی فرهنگی دشمنان، مقابله جدی ومستمر با سبک زندگی غربی، پرهیز از تجمل گرایی، تقویت روحیه انقلابی وروحیه عدالت خواهی در بین مردم را از راهکارهای تحقق همدلی وهمزبانی دانست.

  استفاده بیشتر نهادها وادارت دولتی از ظرفیت سمن ها ، وتشکلهای مردمی

  اجرای برنامه های مشارکتی بین ادارات ونهادهای غیر دولتی

  تشکیل جلسه با مسئولین وهیات امناء مساجد شهرستان جهت رفع برخی اختلافات(به محوریت امام جمعه)

  ساماندهی وضعیت برگزاری مراسمات ختم وخیر واحسان در شهرستان

  از مصوبات این جلسه بود.

  روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه

 • جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زرندیه برگزار شد.

   

   

  به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان صبح روز سه شنبه مورخ 94/2/8 با حضور آقای کمالوندی در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار گردید.

  در این جلسه که بصورت مشترک با شورای اداری کتابخانه های استان برگزار گردید جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ودبیر انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زرندیه ساخت قرائت خانه در کنار کتابخانه های عمومی ، راه اندازی کتابخانه های دیجیتال، راه اندازی کتابخانه های سیار و ... را از راهکارهای جذب نوجوانان وجوانان به کتابخانه ها عنوان نموده وابراز امیدواری نمود با اجرای برنامه های متنوع و مستمر فرهنگی  وایجاد همدلی وهمزبانی میان همه نهادهای فرهنگی بتوان قدمهای موثری در راستای فرهنگ کتاب وکتاب خوانی برداشت . کردی فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های شهرستان زرندیه نیز ضمن تاکید بر اهمیت مسائل فرهنگی واجتماعی، از افتتاح کتابخانه عمومی شهر زاویه درهفته دولت سال جاری خبر داد و بر ضرورت افزایش سرانه مطالعه وتعداد اعضای کتابخانه های عمومی در سطح استان مرکزی اذعان داشت.

  کمالوندی مدیر کل کتابخانه های عمومی استان مرکزی هم در این جلسه بر تجهیز کتابخانه عمومی شهر زاویه بلافاصله پس از اتمام عملیات ساختمانی تا سقف پانصد میلیون ریال خبر داده واعلام نمود اداره کل کتابخانه های عمومی، ازهرگونه حمایت وکمکی در راستای ساخت وتجهیز کتابخانه های عمومی دریغ نخواهد داشت.

   امین کمالوندی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی در اين جلسه با اشاره به شعار سال گفت: همدلي و همزباني يك امر واجب براي همه ما است و قبل از همه بايد از دولتي ها شروع شود و بعد مردم همراه با دولتمردان براي تحقق شعار سال تلاش كنند.

   

  وي با تشكر از فعاليت هاي مثبت شهرداران در امر كتابخانه ها گفت: اگر همكاري شهرداران شهرستان زرنديه با نهاد كتابخانه ها نبود امروز كتابخانه هاي اين شهرستان به صورت كنوني روي پاي خود نمي ايستاد.

   

  كمالوندي افزود: امروز اولين جلسه استاني نهاد كتابخانه ها است كه در يك شهرستان برگزار مي شود و ما اميدواريم با اجراي اين طرح بتوانيم ارتباط خوبي بين مسئولين كتابخانه هاي استان ايجاد كنيم و مسئولين كتابخانه ها با بازديد از شهرستان هاي ديگر تجربيات خوبي كسب كنند و در راه بهتر شدن فعاليت هاي اين نهاد از اين تجربيات استفاده كنند.

   

  مدیرکل کتابخانه های استان گفت: شريان حياتي كتابخانه ها در دست شهرداران است كه با توجه به آمار و ارقام ارائه شده توسط كتابخانه هاي شهرستان زرنديه، نگاه فرهنگي شهرداران اين شهرستان در امر كتابخاني كاملا مشهود است و مديريت كتابخانه ها بسته به همين نگاه مسئولين هر شهر است.

   

   

 • برگزاری مسابقات قرآنی در شهرستان زرندیه

  به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه روز پنج شنبه مورخ 94/2/3 یکدوره مسابقات قرآنی در سطح کودکان ونوجوانان این شهرستان برگزار گردید.

  به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این مسابقات که توسط موسسه فرهنگی قرآن وعترت ثقل اکبر زرندیه برگزار گردید گروههای مختلف سنی حضور داشته وباهم به رقابت پرداختند. وی خاطرنشان کرد اختتامیه این مسابقات روز پنج شنبه مورخ94/2/10 در محل حسینیه حضرت خدیجه(س) برگزار خواهد شد واز نفرات برتر تقدیر بعمل خواهد آمد.

   

  جوانمرد در حاشیه این مسابقات  فعالیتهای قرآنی را از مهمترین و موثرترین برنامه های فرهنگی برشمرده وافزود: 4 موسسه فرهنگی قرآن وعترت با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در این شهرستان فعالیت می نمایند که توانسته اند قدمهای تاثیرگذار ومفیدی را در راستای ترویج فرهنگ قرآنی بردارند.

 • فراخوان هشتمین همایش شعر انتظار استان مرکزی

  زرندیه میزبان هشتمین همایش شعر انتظاراستان مرکزی

  همزمان با نیمه شعبان سالروز ولادت قائم آل محمد(ص) حضرت مهدی موعود(عج) هشتمین همایش شعر انتظار استان مرکزی با حضور شعرا وادبای استان مرکزی در شهرستان زرندیه برگزار می گردد.

  به گفته رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه فراخوان این همایش از تاریخ 94/1/30 در تمامی شهرستانهای استان مرکزی توزیع ودبیرخانه این همایش تا 30 اردیبهشت ماه سال جاری آماده دریافت آثار شعرا و ادبای ولایتمدار استان می باشد.

  جوانمرد گفت: اختتامیه این همایش عصرروز یکشنبه مورخ 94/3/10 در محل سالن فرمانداری شهرستان زرندیه برگزار خواهد شد. دبیر هشتمین همایش شعر انتظار استان مرکزی افزود: به 10 اثر برگزیده این همایش علاوه بر لوح تقدیر و تندیس همایش مبالغ نقدی اهداء خواهد شد. وی رونمایی از کتاب هفت دوره همایش شعر انتظاراستان مرکزی را از برنامه های جنبی این همایش ذکر کرده وابراز امیدواری نمود با برگزاری چنین همایشهای بتوان قدمهای موثری در راه ترویج فرهنگ دینی وبالاخص فرهنگ مهدوی برداشت.

  وی ادامه داد شعرای استان می توانند آثار خود را در موضوعات مهدویت و ولایت پذیری، جهان در انتظار موعود، دل سروده ای انتظار و شوق دیدار به دبیرخانه این همایش واقع در شهرستان زرندیه، شهر مامونیه، اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ویا به نشانی الکترونیکی  zarandieh.ershad@gmail.comارسال نمایند.

  جوانمرد شعر مهدوی وشعر انتظار را یکی از گونه های شعر منقبتی وشعر آئینی عنوان نموده وگفت: سابقه ی شعرآئینی در کشور ما به قرنها پیش باز میگردد ونمونه هایی از این نوع شعر را می توان در اشعار کسایی مروزی، سنایی، رودکی وبعدها در اشعار سعدی وحافظ وحتی سلمان ساوجی مشاهده نمود. وی ادامه داد پیروزی انقلاب اسلامی ایران موجب تولد دوباره وگسترش و بلوغ شعر آئینی در میان شاعران معاصر بویژه شعر روز شده است.

  روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه

 • سومین عصر شعر ریحانه در زرندیه برگزار شد.

   به مناسبت ولادت باسعادت ام ابیها حضرت زهرای اطهر سلام الله علیها، هفته­ی مادر و زن و هفته­ی هنر انقلاب اسلامی سومین عصر شعر ریحانه عصر روز سه شنبه مورخ 25/1/94 در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار گردید.

  در این مراسم که به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن ادبی شهرستان زرندیه برگزار شد، شعرای شهرستان زرندیه و میهمانانی از انجمن ادبی شهر جدید پرند به قرائت تازه ترین سروده های خویش در وصف حضرت فاطمه(س) و مقام شامخ مادر و زن پرداختند.

  رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در حاشیه این برنامه شعر و ادبیات را بسیار تاثیرگذار در حفظ و اشاعه فرهنگ دینی و مذهبی دانسته و هنر انقلابی و دینی را هنری متعالی خواند. وی ضمن گرامیداشت هفته­ی هنر انقلاب اسلامی، رسالت شعرا و هنرمندان بسیجی و متعهد را بسیار خطیر و جهت دهنده عنوان نمود و خاطر نشان کرد این هنرمندان بسیجی و انقلابی بودند که صحنه های هنرمندی شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس را ثبت و ظبط کردند.

  جوانمرد حضرت فاطمه(س) را الگوی همه­ی زنان مسلمان دانست و ابراز امیدواری نمود تمام زنان مومن و پاکدامن ایران اسلامی با سرمشق قرار دادن زندگی سراسر معنویت آنحضرت در راه نیل به سبک زندگی اسلامی و فاطمی قدم بردارند.

  روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه

 • همدلی و همزبانی دولت و ملت موجب دستیابی امنیت ملی می‌شود

  احمد جوانمرد، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زرندیه در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، با اشاره به الزمات تحقق شعار سال، اظهار کرد: به نظر می‌رسد نامگذاری امسال با شعار دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی فرصتی گرانبها برای مجموعه‌ی قوای کشور و به ویژه دولت به‌عنوان سکاندار اجرایی کشور از سویی و ملت ایران به‌عنوان «صاحبان کشور» از سوی دیگر است.

  وی افزود: شعار امسال با تقویت عنصر اعتماد متقابل بین خود و شکل‌دهی هرچه بهتر و کامل‌تر فضای همکاری و همدلی عنوان شده تا گام‌های مهم و بزرگی در مسیر پیشرفت بردارند که در این صورت کشور در مقابل توطئه‌های دشمنان مصون خواهد شد.

  جوانمرد برطرف کردن شکاف میان دولت و ملت که می‌توان آن را از جمله شکاف‌های فعال در جامعه دانست و اظهار کرد: به‌منظور دستیابی به اهداف انقلاب اسلامی، همدلی و همزبانی دولت و ملت و برطرف کردن شکاف بین این دو از جمله ضروریات است که در نهایت منجر به دستیابی به امنیت ملی خواهد شد.

  وی با اشاره به اینکه وظیفه دولت و ملت همکاری صمیمانه و اعتماد متقابل است، که به فرموده مقام معظم رهبری اگر این همکاری و اعتماد دو سویه باشد، یقیناً همه‌ آنچه را که جزء آرزوهای ما است دست‌یافتنی خواهد بود و ثمرات آن دیده خواهد شد، افزود: هرچه بین ملت و دولت صمیمیت بیشتر و همکاری بیشتر و همدلی بیشتری باشد، کارها بهتر پیش خواهد رفت.

  وی ادامه داد: در همین راستا باید به یکدیگر اعتماد کنند؛ هم دولت، ملت را به معنای واقعی کلمه قبول داشته باشد و ارزش و اهمیت و توانایی‌های ملت را به درستی بپذیرد، هم ملت به دولت که کارگزار کارهای اوست به معنای حقیقی کلمه اعتماد کند.

  جوانمرد در ادامه به راهکارهای تقویت شعار سال اشاره کرد و یادآورشد: پذیرش جایگاه والای ملت و توانایی‌های عظیم آن از سوی دولت و استفاده از این نیروی عظیم در مسیر پیشرفت کشور و حل مشکلات از جمله مسائل مهم در این زمینه است که  مورد تأکید دائمی رهبری بوده تا جایی که پیشرفت کارها را در صورت سپرده شدن آن به مردم میسر دانستند.

  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زرندیه در ادامه اتحاد و ایجاد اعتماد متقابل از دیگر راه‌های تقویت شعار سال و همدلی و همزبانی بیان کرد.

  وی اضافه کرد: جامعه‏‌اى که اعتماد و اطمینان متقابل وجود ندارد، افراد و گروه‌ها، به جاى اندیشیدن به خدمت و سازندگى، بخشى از نیروها و امکانات خویش را صرف مقابله با بخشى دیگر و شبهه زدایى از ذهن دیگران مى‏‌کنند و پاره‌‏اى دیگر از امکانات صرف نظارت و مراقبت هرچه بهتر و بیشتر بر رقیب مى‌‏شود و بخشى صرف نظارت‏ برخود کنترل‏‌گران مى‏‌‌شود.

   

  رئیس اداره ارشاد زرندیه در پایان، یکی از راه‌های اعتمادسازی را انتقادپذیری دانست و افزود: دولت می‌تواند با ایجاد فرصت‌های متعدد برای ملت انتقادات و پیشنهادات آنان را شنیده و ضمن رفع نواقص و کاستی ها در راستای اعتمادسازی بیشتر قدم بردارد.

 • برنامه های روز هنر انقلاب اسلامی

   

  روز پنج شنبه  بیستم فروردین ماه 94 همزمان با سالروز شهادت شهید سید مرتضی آوینی و روز هنر انقلاب اسلامی رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به همراه حجه الاسلام باقری امام جمعه زاویه، حجه الاسلام عبداله پور مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه ناحیه زرندیه، مصباحی شهردار زاویه، سرگرد مهجوری فرماندهی سپاه ناحیه زرندیه، میرگلوبیات رئیس بنیاد شهید، قشقایی رئیس آموزش وپرورش، شعبانلو از اعضای شورای شهر زاویه، علیپور جانشین فرماندهی سپاه زرندیه وتعدادی از خانواده های معظم شهداء در گلزار شهدای شهر زاویه حضور یافته وبه عطر افشانی وگلباران مزار شهداء بویژه مزار هنرمند شهید محمد ضیائی پرداختند.

   

  شایان ذکر است مسئولین حاضر همچنین در منزل شهیدان تشکری و ضیائی حضور پیدا کرده واز خانواده های معظم آنان دلجویی نمودند.

   

  روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه

 • جشن بزرگ کوثردر مامونیه برگزار می گردد.

  به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، روز چهارشنبه 19 فروردین، بمناسبت میلاد با سعادت حضرت زهرای اطهر(س) و سلاله ی پاکش خمینی کبیر(ره) و روز مادر جشن بزرگ کوثر در محل سالن ورزشی مدرسه شهید مطهری شهر مامونیه برگزار خواهد شد.

  در این مراسم که به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، حوزه مقاومت بسیج خواهران الزهرا(س)، شهرداری وشورای اسلامی شهر مامونیه برگزار میگردد. حجه الاسلام والمسلمین دکتر هادی از اساتید حوزه ودانشگاه به سخنرانی خواهد پرداخت.

  شایان ذکر است اجرای برنامه های متنوع و شاد توسط گروههای هنری سازمان صداوسیما از دیگر برنامه های این جشن می باشد.

  جوانمردرئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هدف از برگزاری این مراسم را پاسداشت مقام شامخ بی بی دو عالم حضرت صدیقه کبری(س) و امام خمینی (ره) وهمچنین گرامیداشت هفته زن و مادر عنوان نمود وی حضرت زهرا(س) را الگوی تمام زنان و مادران مسلمان دانسته وابراز امیدواری کرد زنان مسلمان با سرمشق قرار دادن زندگی هرچند کوتاه اما پر از معنویت ایشان در مسیر کمال و معنویت قدم بردارند.

   

   

  روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه

 • فراخوان هفتمین همایش شعر انتظار

  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه درنظر دارد با همکاری انجمن ادبی مهر زرندیه در سالی که از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی مزین شده است هفتمین همایش شعر....

 • جشن بزرگ کوثر برگزار شد.

  به مناسبت میلاد دونورحضرت فاطمه زهرا(س) وسلاله ی پاکش حضرت امام خمینی(ره) جشن بزرگ کوثر به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه ،حوزه بسیج خواهران الزهرا(س) و کانون بسیج هنرمندان ناحیه ساوه ساعت....

 • دومین عصر شعر ریحانه برگزار شد.

  به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه وکانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه دومین عصر شعر ریحانه به مناسبت میلاد دونور،حضرت فاطمه زهرا(س) وسلاله پاکش رهبرکبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) روز شنبه مورخ93/1/30 درمحل... 

 • ادای احترام به هنرمند شهید

  در روز چهارشنبه مورخ93/1/20 همزمان با روز هنر انقلاب اسلامی وسالروز شهادت شهید سید مرتضی آوینی ، تعدادی از هنرمندان بسیجی شهرستان به همراه تعدادی از مسئولین با حضور در گلزار شهدای شهر زاویه ،بر سر مزار هنرمند شهید محمدضیائی حاضر شده وبه روح ملکوتی آن شهید بزرگوار و دیگر شهداء، ادای احترام نمودند.

 • نشست فرهنگی سیاسی هنرمندان بسیجی

  همزمان با سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم شهید سید مرتضی آوینی که روز هنر انقلاب اسلامی نام گرفته است نشست فرهنگی سیاسی هنرمندان بسیجی شهرستان زرندیه در محل....

 • جشن بزرگ کوثر برگزار می شود.

  به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه همزمان با سالروز ولادت با سعادت ام ابیها حضرت صدیقه ی کبری (سلام الله علیها) و سلاله پاکش رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران،حضرت امام خمینی(ره) و...

 • عصر شعر ریحانه برگزار شد

  عصر شعر ریحانه به مناسبت ولادت باسعادت حضرت صدیقه کبری (س) و سلاله پاکش حضرت امام خمینی (ره) درمحل دفتر امام جمعه محترم شهر پرندک برگزار گردید.

 • فراخوان ششمین همایش شعر انتظار

   ششمین همایش شعر انتظار استان مرکزی روز شنبه 92/4/1 درشهرستان زرندیه برگزار میگردد ؛ دبیرخانه ی همایش از کلیه شعرا ؛ ادبا وفرهیختگان ارجمند درخواست می نماید آثار خویش را به نشانی ذکر شده در فراخوان ارسال فرمایند.

  پست الکترونیکی:   zarandieh.ershad@gmail.com

 • معارفه سرپرست اداره ارشاد اسلامی درجلسه شورای اداری شهرستان

  تودیع و معارفه ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه شورای اداری شهرستان زرندیه برگزار شد.

 • برنامه های ویژه سالروز ولادت حضرت زهرا (س) و هفته زن

  برنامه های اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در سالروز ولادت باسعادت حضرت صدیقه کبری (س) و رهبر کبیر انقلاب(ره) تشریح شد.

 • عصر شعر ریحانه برگزار میگردد.

  عصر شعر ریحانه به مناسبت سالروز ولادت فرخنده حضرت فاطمه زهرا(س) و سلاله پاکش حضرت امام خمینی (ره) وهفته گرامیداشت مقام زن درمحل دفتر حضرت حجه الاسلام والمسلمین سید محمدی امام جمعه محترم پرندک برگزار میگردد.

 • حضور نماینده ویژه وزیر ارشاد در شهرستان زرندیه

   نماینده ویژه ی وزیر ارشاد با حضور در شهرستان زرندیه از3 نفر از هنرمندان برجسته و 4 نفر از حامیان هنر شهرستان با اهدا لوح و هدایایی تجلیل نمود.

 • آزمون سراسری حفظ ومفاهیم قرآن کریم برگزارمیگردد.

  آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم همزمان با سراسر کشور ساعت 9 صبح روز جمعه مورخ 92/2/13 در محل حسینیه حضرت خدیجه (س) شهرستان زرندیه برگزار میگردد.

 • آخرین مهلت بهره مندی هنرمندان ازبیمه تکمیلی

  آخرین مهلت بهره مندی هنرمندان از بیمه تکمیلی سال92   پنجم اردیبهشت  میباشد.

 • گزارش عملکرد سال 91

   

   

   

   

  گزارش عملکرد سال 1391

   

  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

   

  شهرستان زرندیه

   

   

   

  مقدمه :

  فرهنگ اساس و شالوده هر جامعه ای می باشد که در پرتو آن شاخص های دیگر در عرصه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی معنا و مفهوم پیدا می کند و در عصر حاضر که الویت اول در سیره عملی و رفتاری قدرتهای استکباری به جای تسخیر سرزمین، تسخیر باورها و اذهان مردم و در نهایت تسلط به فرهنگ آنان است، فعالیتهای فرهنگی و هنری بعنوان محور اصلی تلقی می گردد که لازم است نهادهای فرهنگی با برنامه و اهداف از پیش تعیین شده در جهت ارتقای سطح فرهنگ گام بردارند. بر این اساس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه  با وجود همه مشکلات و تنگناها  با استمداد از خداوند متعال و یاری همه مسئولین و اصحاب فرهنگ و هنر در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی کوشیده است با تکیه بر توان شهرستان و با ارائه برنامه های فرهنگی و هنری در جهت بهبود و ارتقای فرهنگ شهرستان گام بردارد که مجموعه حاضر شمای کلی از این برنامه هاست.

  در پایان فرصت را مغتنم شمرده از همراهی و همدلی کلیه مسئولین شهرستان، مدیر کل و معاونین محترم اداره کل متبوع، اصحاب فرهنگ و هنر ، بویژه راهنمائیهای امام جمعه محترم ، فرماندار محترم و نماینده محترم شهرستانهای ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی تقدیر و تشکر نمایم.

   

  حسین محمودی فر

  رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

  شهرستان زرندیه

  فهرست مطالب

  فرهنگی هنری  ..................................................................................................................................  4

  برنامه های اجرایی 91

  شورای نظارت بر نمایش

  روابط عمومی و تبلیغات  ................................................................................................................  24

  برنامه های اجرایی

  موسسات فرهنگي وهنري

  كانون های آگهي و تليغاتي

  آموزشگاه های آزاد هنري

  صنعت چاپ و چاپخانه

  مطبوعات ونشريات محلي

  سمعی و بصری ................................................................................................................................  26

  برنامه های اجرایی 

  آمار های بازبینی 

  فروشگاه هاي محصولات فرهنگی 

  موسسات بازسی رایانه ای 

  انجمن های فرهنگی هنری  ..........................................................................................................28

  انجمن هاي فرهنگي هنري

  اهم فعاليت ها سال 91

  کانون های فرهنگی هنری مساجد  ...........................................................................................  30

  فعاليتهاي عمده كانونهاي فرهنگي هنري مساجد

  شورای فرهنگ عمـومی شهرستان  ........................................................................................  31

  عملکردبرنامه های اجرایی سال 91  :

  * 1تور بازدید از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

  به منظور آشنایی بیشتر اصحاب فرهنگ و هنر با تازه های کتاب و حوزه نشر و همچنین تهیه منابع مورد نیاز انجمن ها در روز چهارشنبه مورخ 20/2/91 تعداد 20 نفر از فعالان فرهنگی و هنری شهرستان به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جهت بازدید از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به محل نمایشگاه اعزام گردیدند.

  * 2دومین سوگواره ادبی فاطمی

   همزمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) دومین سوگواره ادبی فاطمی راس ساعت 30/17 مورخ 4/2/91با شرکت جمع کثیری از مردم شهرستان و با حضورشاعرانی ازشهرستانهای تهران، قم ، ساوه و زرندیه در محل سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار گردید سخنرانی و خیر مقدم آقای حسین محمودی فر، شعر خوانی آقایان دکتر طباطبایی(از شهرستان تهران) ، بیدگلی( از شهرستان قم)، گودرزی(از شهرستان ساوه)، صفری( از شهرستان زرندیه) و خانم اشرفیان( از شهرستان زرندیه) ،دکلمه خوانی یکی از خواهران  و مداحی آقای حاج حسین اکبری از مداحان اهل بیت از دیگر برنامه های این مراسم بود.

  3*نمایشگاه کتاب هفته معلم

  همزمان با اولین روز از هفته معلم ( شهادت استاد مطهری ) نمایشگاه کتاب در محل کتابخانه ی عمومی امیر المومنین (ع ) مامونیه افتتاح گردید . حسین محمودی فر ضمن تبریک هفته معلم و روز جهانی کارگر هدف از برگزاری نمایشگاه را اشاعه گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی عنوان نمودند و کتاب را عنصری رشد آفرین و روشنگر در پهنه ی زندگی دانستند . در این نمایشگاه 7000 عنوان کتاب مشتمل بر 18000 جلد با تخفیف 10 در صدی به مدت 10 روز همه روزه از ساعت 8 الی 20 پذیرای مراجعان می باشد.

  4*برگزاری جلسه 28 شورای فرهنگ عمومی

  جلسه 28 شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه راس ساعت 10 صبح روز پنجشنبه مورخ 14/2/91 با حضور اعضا و به ریاست حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا علم الهدی امام جمعه محترم شهرستان در محل دفتر امام جمعه برگزار گردید. رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان ضمن عرض خیر مقدم و تبریک هفته معلم و کار و کارگر توجه شورای فرهنگ عمومی به موضوع تقویت اعتقادات و باورهای دینی خانواده ها را ناشی از اهمیت این موضوع دانستند و از تلاش های کمیته پژوهش شورای فرهنگ عمومی در این راستا تقدیر نمودند.. آقای مجیدی معاون محترم فرماندار شهرستان نیز با اشاره به نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری، اعتقاد به توانمندیهای داخلی در تولید کالای ایرانی و متعاقب آن اقبال عمومی به مصرف تولید داخل را گامی بزرگ در جهت خواسته رهبری دانستند. آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان در ابتدای جلسه ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص روند اجرای مصوبات جلسه 27 شورا،با اشاره به تلاشبی وقفه دشمنان در جهت کم رنگ نمودن ارزش ها و معنویت در جامعه به خصوص در میان نسل جوان و نوجوان، بر لزوم انتقال و تقویت اعتقادات و باورهای دینی با استفاده از ابزار و روش های نو تاکید نمودند. در ادامه آقای خسرو امیرحسینی مسئول کمیته پژوهش شورای فرهنگ عمومی ضمن ارائه گزارش جامعی از جلسات کمیته پژوهش در خصوص موضع تقویت باورها و اعتقادات مذهبی خانواده ها، آمادگی کمیته پژوهش در انجام آسیب شناسی در عرصه دین باوری و عمل به احکام دینی، تهیه بروشورهای دینی به زبان ساده، انجام تجزیه و تحلیل گزارش های ارسالی اعضا به دبیرخانه شورا را اعلام نمودند و خواستار حمایت مالی در جهت پژوهش های مورد نیاز شورا شدند.

  * 5حضور در مدارس بخش خرقان و تجلیل از معلمان به مناسبت هفته معلم

  همزمان با آخرین روز از هفته معلم(18/2/91 ) آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به اتفاق آقای بخشعلی قشقایی مدیر محترم آموزش و پرورش شهرستان با حضور در دبیرستان شبانه روزی دخترانه اندیشه روستای  علیشار و دبستان نامی روستای الویر بخش خرقان با اهدای لوح تقدیر و هدایایی به 15 نفر ازدبیران و معلمان از مقام شامخ معلم تجلیل نمودند. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه ضمن تبریک هفته معلم در جمع فرهنگیان با اشاره به حدیثی از حضرت امام صادق (ع) که می فرمایند هنگامی که روز قیامت شود خداوند تمام انسانها را جمع می کند و چون ترازوی اعمال نهاده شود خون شهیدان را با مرکب قلم عالمان بسنجند، ارزش مرکب آنان بر خون شهیدان فزونی خواهد داشت و این ارزش بدان جهت است که شهیدان در سایه تعلیم و تربیت معلمان  به خدا راه یافته و لیاقت شهادت نصیبشان شده است. آقای حسین محمودی فر خطاب به فرهنگیان این دو مدرسه گفت معلمی شغل و حرفه نیست بلکه ذوق و هنر است که خداوند متعال در سوره مبارکه علق بدان اشاره نموده است و دغدغه معلم این است که حیات بشری بر مدار ارزش ها و کرامت انسانی بچرخد تا هیچ بیگانه ای را مجال تجاوز به فرهنگ و دین فراهم نیاید. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه مسیر حرکت و حرفه معلمی را مقدس دانستند و بیان داشتند در این مسیر بزرگانی گام نهادند که نامشان بر تارک زمان می درخشد و نمونه بارز آن علامه شهید مرتضی مطهری است که امام راحل(ره) همه آثارش را مفید می داند و بهره برداری ازآنها را سفارش می کند. آقای بخشعلی قشقایی مدیر آموزش و پرورش شهرستان زرندیه نیز ضمن ابراز خرسندی از توجه مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی به حوزه تعلیم و تربیت از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه تشکر نمودند. ضمناً تعداد 200 جلد کتاب از طرف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به دو مدرسه فوق الذکر اهدا گردید.

   

  * 6اجرای موسیقی محلی در همایش گرامیداشت هفته زن و روز مادر

  همزمان با اولین روز از هفته زن و روز مادر راس ساعت 17 شنبه مورخ 23/2/91 همایش حضرت فاطمه زهرا(س) و گرامیداشت هفته زن و روز مادر با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیریت آموزش و پرورش و کمیته بانوان و خانواده شهرستان زرندیه با حضور تعدادی از مسئولین دستگاه های اجرایی، فرماندار ، حجت الاسلام و المسلمین حسینی مشاور استاندار مرکزی و جمع کثیری از بانوان شهرستان در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید در این همایش جناب آقای دکتر هدایتی در سخنانی با اعلام برنامه های هفته زن ، میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت امام خمینی را به بانوان حاضر در مراسم تبریک گفتند و بر لزوم تکریم و احترام بیش از پیش فرزندان به مادران تاکید نمودند در ادامه حجت الاسلام والمسلمین حسینی ضمن تبریک میلاد دو نور، حضرت زهرا(س) را نمونه کامل یک زن مسلمان دانستند و به الگو پذیری همه بانوان از ایشان تاکید نمودند سپس گروه موسیقی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به اجرای برنامه خود پرداختند که با استقبال کم نظیر حاضرین مواجه گردید.

  7*نشست ادبی بزرگداشت فردوسی

  نشست ادبی بزرگداشت فردوسی راس ساعت 30/18 مورخ 25/2/91 با حضور شاعران، اعضای انجمن ادبی و تنی چند از علاقمندان شعر و ادب فارسی در محل مرکز فرهنگی و هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار گردید.آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هدف از برگزاری نشست را ادای احترام بریکی از بزرگترین مفاخر ادبیات حماسی دانستند که با هنر خود باعث ماندگاری زبان فارسی شده است .آقای منصور کیانی مسئول انجمن ادبی شهرستان زرندیه در این نشست فردوسی را شاعری مقدس و خداپرست دانست که به سرزمین خود سخت عشق می ورزید و مکتب او بر پایه اعتقادات مذهبی و میهن پرستی، مناعت و بزرگواری، جوانمردی، علم و عمل، راستگویی و نیکوکاری استوار است. در ادامه نشست تعدادی از اعضای  انجمن ادبی به قرائت شاهنامه پرداختند و مراسم راس ساعت 45/19 خاتمه یافت.

  * 8جلسه هماهنگی برگزاری کلاس های اوقات فراغت

  جلسه امضای تفاهم نامه اوقات فراغت و فعالیتهای فرهنگی سال 1391 کانون های فرهنگی و هنری مساجد شهرستان زرندیه راس ساعت 16روز چهارشنبه مورخ 27/2/91 با حضور حجت الاسلام و المسلمین ذوالفقاری مسئول دبیرخانه هیأت هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان مرکزی و کارشناسان دبیرخانه، حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، ائمه جماعات، مسئولین و رابطین 19 کانون فرهنگی و هنری مساجد شهری و روستایی شهرستان در محل مسجد حضرت علی ابن ابیطالب(ع) مأمونیه برگزار گردید. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در ابتدای جلسه ضمن عرض خیر مقدم و تشکر ازتلاش ها و زحمات مجموعه کانون های فرهنگی و هنری مساجد شهرستان، حضور ائمه محترم جماعات در کانون های فرهنگی و هنری را بعنوان محور فعالیت، بسیار با اهمیت دانستند و بر لزوم هماهنگی و همکاری بیش از پیش ائمه جماعات، هیأت امناء و مسئولین کانون ها تاکید نمودند. در ادامه حجت الاسلام و المسلمین ذوالفقاری با تشکر از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و کانون های مساجد شهرستان، سیاستهای سال 91 دبیرخانه استان را برشمردند. حجت الاسلام ذوالفقاری میزان اعتبار اوقات فراغت و برنامه های فرهنگی سال 91 کانون ها را مبلغ ده میلیون ریال اعلام نمودند و اذعان داشتند در صورت فعالیت مضاعف کانون ها و اثبات موضوع در ارزیابی های آتی این مبلغ قابل افزایش خواهد بود. در ادامه هریک از مسئولین کانون ها به ارائه نقطه نظرات خود در خصوص مسائل جاری و مشکلات کانون پرداختند و سپس تفاهم نامه اوقات فراغت  و برنامه ها و فعالیتهای فرهنگی سال 91به امضای مسئولین 6 کانون فرهنگی و هنری مسجد روستایی  و 13 کانون شهری و دبیرخانه مساجد استان رسید و جلسه در ساعت 30/18 خاتمه یافت.

  * 9برنامه های بیست و سومین سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی(ره)

  1*نمایشگاه آثار خوشنویسی

  این نمایشگاه به مناسبت سالگرد ارتحال امام(ره) با 20 اثر خوشنویسی از هنرمندان خوشنویس شهرستان با موضوعات سخنان و اشعار حضرت امام خمینی(ره) از تاریخ 12/3/91 در محل مسجد صاحب الزمان(عج) مأمونیه گشایش یافت که از تاریخ مذکور به مدت 10 روز در دو نوبت صبح و بعد از ظهر پذیرای علاقمندان به این هنر و عموم مردم خواهد بود.

  * 2نمایشگاه آینه آفتاب

  این نمایشگاه با 40 پوستر کاور دار از جملات وصیت نامه و تصاویر حضرت امام(ره) در تعدادی از کانون های فرهنگی و هنری مساجد شهرستان( کانون های شهید رجایی زاویه، شهدای زاویه، شهدای آسیابک و عصر ظهور مامونیه) برگزار گردید. این نمایشگاه از تاریخ 12/3/91 در دو نوبت صبح و بعد از ظهر به مدت 10 روز پذیرای مراجعان خواهد بود.

  * 3برگزاری مسابقه کتابخوانی وصیت نامه امام(ره)

  تعداد 900 برگ سوالات مسابقه وصیت نامه حضرت امام خمینی(ره) پس از تنظیم در میان کاروان های اعزامی شهرستان به مرقد مطهر و بیت قدیمی حضرت امام خمینی(ره) توزیع گردید که پس از جمع آوری به قید قرعه به 12 نفر از برگزیدگان کارت هدیه 300000 ریالی اهدا خواهد شد.

  * 4اردوی یادر یار شهرستان خمین

  در تاریخ 14/3/91 تعداد 45 نفر از اعضای کانون های فرهنگی و هنری مساجد شهرستان جهت شرکت در سومین اردوی فرهنگی یاد یار خمین به این شهرستان اعزام گردیدند.

  5*توزیع پوستر در سطح دستگاه های اجرایی، نهاد ها، اصناف، مساجد و مراکز تحت پوشش

  * 6نصب بنر و پلاکارد

   

  * 10اولین جلسه تشکیل انجمن قلم

  بر اساس دعوت قبلی اولین جلسه انجمن اهل قلم شهرستان زرندیه راس ساعت 10 روز پنجشنبه مورخ 25/3/91 با حضور نویسندگان، مولفین زرندی تبار ساکن شهرستانهای ساوه، تهران، کرج و قم و امام جمعه، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از مسئولین شهرستان در محل سالن اجتماعات فرمانداری زرندیه برگزار گردید.در ابتدای جلسه حضرت حجت الاسلام و المسلمین محمد علی علم الهدی امام جمعه شهرستان ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع نویسندگان، به اهمیت قلم و نویسندگی از دیدگاه ائمه و آموزه های دینی پرداخت. در ادامه آقای مصطفی مشایخی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی ضمن تشکر از ایده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در خصوص تشکیل انجمن اهل قلم با تشبیه نقش اهالی قلم به نجات غریق ، نویسندگی و تالیف کتب را به واسطه تاثیر گذاری بر ذهن و روح افراد ، عملی نیکو دانستند و بیان داشتند در شرایط حساس کنونی دشمنان نظام در قالب جنگ نرم  و با استفاده از فضای مجازی درصدد تخریب فرهنگ و هویت ایران اسلامی برآمده اند و جوانان و نوجوانان به عنوان سرمایه های عظیم ملی نقطه هدف آنان می باشند که رسالت نویسندگان و اهالی قلم در این موقعیت بسیار سنگین و حساس است. آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه نیز در این جلسه ضمن عرض خیر مقدم و تشکر از حضور مدعوین اهالی قلم را راهبران فکر در ترویج اندیشه های نو در جامعه دانستند  و بیان داشتند اندیشه های نو در بالندگی و ایجاد  حرکت به سوی تعالی، رشد و ترقی جامعه  نقش اساسی دارند. در ادامه پس از بحث و تبادل نظر توسط حاضرین، برگزاری جلسات و نشست های تخصصی برگزاری جلسات و نشست های تخصصی،راه اندازی سایت انجمن،برگزاری دوره های آموزشی،دعوت از بزرگان علمی،جمع آوری زندگی نامه شخصیت های شهرستان،برقراری ارتباط نو فلم و پیشکسوت از موارد مورد توافق اعضای انجمن بود.

  * 11جلسه 29 شورای فرهنگ عمومی

  بر اساس دعوت قبلی جلسه 29 شورای فرهنگ عمومی راس ساعت 10 صبح روز پنجشنبه مورخ 8/4/91 با حضور اعضاء و به ریاست  حضرت حجت الاسلام و المسلمین محمد علی علم الهدی امام جمعه شهرستان زرندیه در محل دفتر امام جمعه برگزار گردید. در این جلسه رئیس شورای فرهنگ عمومی با تبریک اعیاد شعبانیه و فرارسیدن میلاد حضرت قائم(عج) با یادآوری این مطلب که انقلاب اسلامی ایران  انقلابی فرهنگی بود، اذعان داشت فرهنگ به عنوان پایه و اساس همه امور، نقش تاثیر گذاری در همه ابعاد زندگی بشری دارد و امروز شورای فرهنگ عمومی در کشور متولی رصد و شناسایی معضلات و مشکلات فرهنگی و ارائه راهکار مربوطه می باشد و بر این اساس لازم است همه دستگاه های عضو شورا با شرکت مستمر در جلسات، اهتمام ویژه در اجرای مصوبات داشته باشند. در ادامه جناب آقای دکتر علیرضا هدایتی فرماندار و نایب رئیس شورای فرهنگ عمومی نیز با اعلام رضایت از وضع عمومی شهرستان در حوزه رعایت ارزش ها و توجه مردم به معنویات، افزودند اگر مشکلات و ناهنجاریهای کوچکی در برخی موارد مشاهده می گردد به سادگی با همت مسئولین قابل حل می باشد. آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی در  ابتدای جلسه 29 شورا، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه،

  گزارش جامعی از روند اجرای مصوبات جلسه 28 شورا را ارائه نمودند .

   

  * 12پنجمین همایش استانی شعر انتظار

  راس ساعت 17 مورخ 13/4/91 پنجمین همایش شعر انتظار با شرکت شاعرانی از شهرستانهای قم، رشت، تهران و شهرستانهای استان مرکزی و حضور فرماندار، تعدادی از مسئولین ادارات، معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی،  و استقبال بی نظیرعموم علاقمندان شعر و ادب فارسی  به مناسبت میلاد با سعادت حضرت ولیعصر(عج) در محل سالن اجتماعات فرمانداری زرندیه برگزار گردید. در ابتدای همایش آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر پنجمین همایش شعر انتظار با تبریک فرارسیدن میلاد منجی عالم بشریت حضرت قائم (عج) هدف از برگزاری همایش را گسترش فرهنگ انتظار با استفاده از زبان هنر بویژه شعر آئینی در انتقال فرهنگ و معنویت و اندیشه های متعالی و حیات بخش مهدوی و همچنین خط فکر و جهت دادن به شاعران و شناسایی استعداد های گمنام عنوان  و اذعان داشت دبیرخانه همایش فعالیت خود را از تاریخ 1/3/91  با محوریت حضرت ولیعصر(عج)و با موضوعات شعر انتظار و انسان منتظر، خانواده مهدوی و زنان منتظر، عدالت و مهدویت با ارسال فراخوان آغاز نمود که در نهایت  تا تاریخ 5/4/91 تعداد 150 اثر  به دبیرخانه همایش واصل شد که پس از داوری توسط هیئت محترم داوران سه نفر بعنوان نفرات اول تا سوم و 10 نفر دیگربعنوان نفرات برگزیده جهت خوانش شعر انتخاب گردیدند. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از همکاری فرمانداری، مجتمع پذیرایی ستاره شمال، چاپخانه زرندیه و کانون فرهنگی و هنری شهدای مامونیه که در برگزاری همایش به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی یاری رسانند تقدیر و تشکر نمودند. در ادامه مراسم شعرای اول  تا سوم  و شعرای برگزیده همایش، شاعران میهمان و شاعر پیشکسوت شهرستان به قرائت اشعار خود پرداختند. لازم به ذکر است سرکار خانم آزاده آرامی از شهرستان ساوه به عنوان نفر اول همایش لوح تقدیر، تندیس همایش و مبلغ 000/000/2ریال ، آقای رضا نیکوکار از شهرستان رشت بعنوان نفر دوم لوح تقدیر، تندیس همایش و مبلغ 000/500/1 ریال، و آقای پیمان طالبی از شهرستان تفرش به عنوان نفرسوم لوح تقدیر ، تندیس همایش و 000/000/1 ریال  و 10 شاعر برگزیده هدایایی خود را از دست مسئولین حاضر در مراسم  دریافت نمودند و در نهایت از شاعر پیشکسوت شهرستان زرندیه آقای سید عبدالعظیم میرهاشمی تقدیر بعمل آمد. اهدای جوایز مسابقه کتبی میلاد منجی از دیگر برنامه های این مراسم با شکوه بود.

  13*مراسم میلاد حضرت ابوالفضل(ع) و روز جانباز:همزمان با میلاد حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز مراسمی به همین مناسبت با همکاری ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد شهید و امور ایثارگران، راس ساعت 18 مورخ 4/4/91 با حضور جمع کثیری از جانبازان، خانواده های معظم شاهد و ایثارگران ، جناب آقای دکتر هدایتی فرماندار، حضرت حجت الاسلام و المسلمین علم الهدی امام جمعه و اقشار مختلف مردم در محل سالن اجتماعات فرمانداری زرندیه برگزار گردید. در ابتدای این مراسم آقای دکتر علیرضا هدایتی فرماندار شهرستان زرندیه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه وجود بیش از 1000 شهید، جانباز و ایثارگر در شهرستان را ناشی از پیوند عمیق مردم شهرستان با ولایت و نظام اسلامی عنوان و اذعان داشت، در طول دوران مبارزه با نظام ستمشاهی و دفاع مقدس دلیرمردان ایران اسلامی با الهام از سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) و جانباز بزرگ حادثه کربلاحضرت ابوالفضل العباس(ع) برگ زرینی از افتخارات را در صفحهتاریخ ثبت نمودند. شعر خوانی با موضوع رشادت ها و مجاهدت های حضرت عباس(ع)، مولودی خوانی توسط مداح اهل بیت آقای سعادت خواه، اجرای برنامه توسط هنرمندان صدا و سیمای مرکز قم، مسابقه فرهنگی و اهدای جوایز از دیگر برنامه های این مراسم باشکوه بود که مورد توجه جمع حاضر واقع گردید.

   

  * 14همایش اولین روزه:

  همزمان با 14 رمضان رأس ساعت 30/21 مورخ 13/4/91 دومین همایش اولین روزه به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه و با حضور دختران و پسران روزه اولی در محل سالن اجتماعات فرمانداری زرندیه برگزار گردید. آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هدف از برگزاری همایش را تشویق نوجوانان به انجام تکالیف شرعی و دینی و رعایت احکام دانست که در آن مسائل دینی با زبان هنر و ساده و شیرین بیان می شود که به  عنوان عاملی موثردر اهمیت دادن نوجوانان به ادای تکلیف الهی است. شرکت کنندگان در همایش پس از اقامه نماز جماعت به امامت حجت الاسلام والمسلمین مهدیزاده در سالن حاضر و به قرائت قرآن توسط قاری نوجوان حسن رستمی  گوش فرا دادند و در ادمه حجت الاسلام و المسلمین مهدیزاده مجری توانمند کودک و نوجوان با ذوق هنری خاصی برنامه را شروع و با اجرای ماهرانه و هنرنمایی اهمیت و ارزش والای  تکلیف را به نوجوانان حاضر در همایش گوشزد نمودند.  حجت الاسلام و المسلمین مهدیزاده تبدیل جشن تکلیف به خاطره ای ماندگار و به یاد ماندنی در ذهن نوجوانان را هدف  برگزاری همایش دانستند. برگزاری مسابقات متعدد و اهدای جوایز، استفاده از شکل سازی توسط کاغذ و القای مفاهیم ارزشی از آن طریق و بیان مسائل شرعی تکلیف برای نوجوانان توسط مجری برنامه از دیگر برنامه های این همایش با شکوه بود.

  * 15برگزاری کلاسهای طرح اوقات فراغت:

  در تابستان سال 91 تعداد 18 کانون در 15 رشته(قرآن ، احکام فرهنگی و هنری) تعداد 1500 نفر را جذب کلاسهای اوقات فراغت نموده اند که از این تعداد 6 کانون فرهنگی و هنری مسجد روستایی و 12 کانون شهری می باشد و کا اساس فعالیتهای اوقات فراغت بر مسجد محوری و بحث قرآنی بود که در همین راستا جهت پر کردن اوقات فراغت  خانه دیجیتال  این شهرستان به صورت نیم بها به اعضای بسیج و کانون های فرهنگی و هنری مساجد خدمات اینترنت پاک و بازیهای رایانه ای مجاز ارائه نمود.

  * 16مراسم افطاری و تجلیل از خبرنگاران

  مراسم افطاری و تجلیل از خبرنگاران فعال شهرستان زرندیه مورخ 16/5/91 با حضور خبرنگاران، آقای دکتر هدایتی فرماندار شهرستان، فاطمی بخشدار مرکزی در محل مجتمع پذیرایی ستاره شمال برگزار گردید. در این نشست آقای دکتر هدایتی ضمن تبریک روز خبرنگار به تشریح وضعیت شهرستان در حوزههای مختلف پرداخت و خبرنگاران را پل ارتباطی مسئولین و مردم دانست. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم نشریات را یکی از شاخص های توسعه جامعه دانست که در ارتقای افکار عمومی نقش به سزایی دارند  در پاین با اهدای لوح تقدیر و هدایایی خبرنگاران شهرستان مورد تجلیل قرار گرفتند.

   

  * 17جشن میلاد امام رضا(ع):

  جشن میلاد حضرت امام رضا(ع) پنجشنبه مورخ 6/7/91 بعد از نماز مغرب و عشاء به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری کانون فرهنگی و هنری توحید پرندک با حضور اقشار مختلف مردم در محل مسجد جامع این شهر برگزار گردید. سخنرانی حجت الاسلام امیریان، مولودی خوانی، برگزاری مسابقات فرهنگی و اهدای جوایز و پذیرایی از حاضرین از برنامه های  این مراسم بود.

  * 18دومین همایش شعر و موسیقی محلی منطقه ای زرندیه

  دومین همایش شعر و موسیقی محلی منطقه ای شهرستان زرندیه راس ساعت 15 مورخ 26/6/91 با شرکت 22 گروه موسیقی از استانهای فارس، آذربایجان شرقی و غربی، زنجان، قزوین، البرز، همدان، قم، مرکزی و تهران با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، معاون هنفرهنگی و هنری اداره کل متبوع، رئیس انجمن موسیقی استان، مسئولین دستگاه های اجرایی و عموم علاقمندان این رشته هنری در محل بوستان ورودی شهر خشکرود برگزار گردید، سخنرانی مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرامون موضوع هنر و موسیقی، ارائه گزارش رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و اجرای موسیقی توسط 22 گروه و در نهایت تجلیل از گروه های شرت کننده در همایش از برنامه های این مراسم بود.

  * 19برگزاری جلسه 30 شورای فرهنگ عمومی

  جلسه 30 شورای فرهنگ عمومی راس ساعت 9 صبح روز پنجشنبه مورخ 6/7/91 با حضور اعضاء و به ریاست حضرت حجت الاسلام و المسلمین محمد علی علم الهدی امام جمعه شهرستان در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید. در این جلسه رئیس شورای فرهنگ عمومی با تبریک هفته دفاع مقدس و میلاد با سعادت حضرت امام رضا (ع) در سخنانی با اشاره به نقش شورای فرهنگ عمومی در سیاستگذاری فرهنگی ، ریشه بسیاری از مشکلات جامعه در حوزه های مختلف را  مرتبط با وجود مشکل در حوزه فرهنگ  دانستند  و اذعان داشتند شورای فرهنگ عمومی این توانایی را دارد که با بررسی کارشناسانه مشکلات موجود در حوزه فرهنگی جامعه ، راهکار مناسب و عملیاتی ارائه نماید.آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی نیز مباحثی در خصوص اطلس فرهنگی بیان و از اساتید و اصحاب فرهنگ و هنر و پژوهش در خواست نمودند. سپس آقای دکتر خسرو امیرحسینی مسئول کمیته پژوهش و عضو شورای فرهنگ عمومی ضمن تشریح عملکرد شش ماهه اول سال جاری کمیته پژوهش از تشکیل انجمن اهل قلم شهرستان خبر داد. مسئول کمیته پژوهش شورای فرهنگ عمومی همچنین پیشنهاد نمود برای حل مشکلات فرهنگی و اجتماعی موجود در روستاها 

  تیم 3 نفره متشکل از بهترین کارشناسان فرهنگی و اجتماعی با حضور مستقیم در روستاها و عملیات میدانی با پژوهش جامع مشکلات را احصاء و جهت اتخاذ راهکار و بررسی جامع به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی شهرستان گزارش نمایند.

   

  * 20نمایشگاه پوستر دفاع مقدس:

  به مناسبت هفته دفاع مقدس نمایشگاه پوستر امیر دلها مشمل بر 50 اثر مصور از حضور مقام معظم رهبری در جبهه های دفاع مقدس  در محل مسجد حضرت علی ابن ابیطالب(ع) مامونیه و همچنین نمایشگاه سیمای خورشید با 63 پوستر مصور از زندگی مظم له و نظر مراجع و شخصیت های فرهنگی و سیاسی در مورد ایشان در محل حوزه مقاومت بسیج شهید دستغیب برگزار گردید که آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هدف از برگزاری نمایشگاه های دفاع مقدس را نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت در میان جوانان و نوجوانان عنوان نمود.

  * 21برگزاری مراسم دعای عرفه

  مراسم  دعای عرفه با حضور اقشار مختلف مردم مرکز شهرستان راس ساعت 15 مورخ 4/8/91 در محل مسجد حضرت علی ابن ابیطالب(ع) مامونیه برگزار گردید در این مراسم آقای حاج حسین اکبری از مداحان اهل بیت مداحی نمودند. لازم به ذکر است مراسم های مشابه ای در 12 کانون فرهنگی و هنری مساجد شهری و روستایی شهرستان برگزار گردید.

  * 22مراسم تجلیل از مولف کتاب در حوزه علوم قرآنی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی:

  همزمان با روز کتاب و کتابخوانی، مورخ 24/8/91 رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به اتفاق نماینده فرماندار، رئیس اداره کتابخانه های عمومی، رئیس انجمن ادبی و تعدادی از فعالان فرهنگی با حضور در منزل یکی از مولفین و فعالان حوزه قرآنی از ایشان تجلیل نمودند. آقای حسین محمودی فر با اشاره به توفیق برخورداری مسلمانان از کتاب الهی قرآن  بر لزوم بهره مندی همگان از این تحفه الهی در زندگی فردی و اجتماعی تاکید نمودند. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آقای جوان حیدری را انسانی دلسوز و پرتلاش در جهت تعمیم و تعمیق معارف اسلامی و قرآنی در میان اقشار مختلف مردم شهرستان بخصوص جوانان و نوجوانان دانستند و بیان داشتند خداوند توفیق خادم قرآن بودن را به بندگان صالح خود عنایت می فرماید و قطعاً ایشان مورد توجه خداوند متعال هستند که سالها بدون هیچ چشم داشتی در این مسیر نورانی قدم بر می دارند در پایان رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهدای لوح تقدیر و هدیه از این فعال قرآنی تجلیل و برای وی آرزوی استمرار توفیق نمودند.

  * 23مسابقه نقاشی به مناسبت عید غدیر در مدارس شبانه روزی بخش خرقان

  همزمان با دهه ولایت مسابقه نقاشی با موضوع غدیر در مورخ 8/8/91 در سه مدرسه شبانه روزی بخش خرقان( 2 مدرسه دخترانه و پسرانه و یک مدرسه مقطع متوسطه دخترانه) برگزار گردید. آقای حسین محمودی فر هدف از برگزاری این دوره از مسابقات را آشنایی هرچه بیشتر دانش آموزان با موضوع غدیر از طریق ابزار هنر دانستند و بیا ن داشتند سیاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در اجرای برنامه های مختلف بر اصل توزیع عادلانه برنامه در نقاط مختلف شهرستان است که با همکاری مدیریت محترم آموزش و پرورش شهرستان موفق به اجرای برنامه مذکور شدیم. لازم به ذکر است از هر مدرسه نفرات اول تا سوم که برترین آثار ارا ئه نمودند جوایز نفیسی دریافت کردند.

   

  * 24نمایشگاه کتاب هفته کتاب و کتابخوانی:

  به مناسبت فرارسیدن هفته کتاب و کتابخوانی نمایشگاه بزرگ کتاب و محصولات فرهنگی با بیش از 5000 جلد کتاب در موضوعات مختلف راس ساعت 11 مورخ 17/8/91 در محل کتابخانه عمومی امیرالمومنین(ع) شهر مامونیه شهرستان زرندیه به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری اداره کتابخانه های عمومی گشایش یافت. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این مراسم بیان داشتند کتاب از دیر باز حافظ و احیا کننده تفکر و اندیشه های والا و منبع عظیمی بوده است که طالبان علم، اندیشه و حقیقت را سیراب نموده است  که بر اساس ارزیابی شرایط و امکانات فرهنگی موجود این نکته محرز است که امروزه کتاب می تواند به عنوان یک وسیله مطمن و کارآمد در بهینه سازی فضای فرهنگی جامعه مورد استفاده قرار گیرد.لازم به ذکر است نمایشگاه مذکور از تاریخ افتتاح به مدت 15 روز از ساعت 8 صبح لغایت 19 در محل کتابخانه عمومی امیرالمومنین(ع) شهر مامونیه با 30 درصد تخفیف پذیرای مراجعین می باشد.

   

  * 25مراسم جشن دهه ولایت مامونیه

   

  به مناسبت دهه ولایت مراسم جشن بزرگ غدیر به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه راس ساعت 30/15روز چهارشنبه مورخ 10/8/91 با شرکت اقشار مختلف مردم و حضور جناب آقای دکتر هدایتی فرماندار محترم شهرستان زرندیه وتعدادی از مسئولین دستگاه های اجرایی در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید. در این مراسم آقای دکتر هدایتی فرماندار محترم شهرستان زرندیه

   

  ضمن تبریک میلاد امام هادی (ع) و اعیاد قربان و غدیر، دهه ولایت را دهه ای خاطره انگیز و افتخار آمیز دانستند. آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه نیز در ابتدای این مراسم ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین و تبریک دهه ولایت، عید غدیر را از بافضیلت ترین اعیاد اسلامی دانستند و با اشاره به فرموده پیامبر عظیم الشان اسلام در خصوص اینکه عید غدیر خم برترین عیدهای امت من می باشد، بیان داشتند این بیان حضرت پیامبر از آنجا نشأت می گیرد که این واقعه بزرگ بیانگر بقای رسالت آن حضرت و دوام رسالت الهی ایشان در تجلی گاه وجود مقدس حضرت علی(ع) می باشد و لذا وقتی صحبت از این واقعه می شود در حقیقت همانطور که حضرت پیامبر اکرم(ص) نسبت به ایجاد حکومت اسلامی اقدام نمودند، جامعه اسلامی پس از ایشان نیز برای ادامه حیات و رشد و بالندگی نیاز به ایجاد حکومت با همان ویژگی های حکومت پیامبر دارد و ولایت یکی از ارکان دین اسلام است و علت اهمیت واقعه غدیر نیز همان مسئله ولایت است. برگزاری برنامه های هنری تردستی، تقلید صدا و نواختن قطعاتی از موسیقی محلی و هدای جوایز مسابقه کتبی غدیر به شرکت کنندگان ازدیگر برنامه های این مراسم با شکوه بود.                                                               

  * 26مراسم جشن دهه ولایت روستاهای مجتمع بخش مرکزی زرندیه

  به مناسبت دهه ولایت مراسم شعر و موسیقی محلی به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه و با همکاری کانون فرهنگی وهنری حضرت ابوالفضل(ع) و دهیاری روستای تقلید آباد راس ساعت 15روز پنجشنبه مورخ 11/8/91 با شرکت اقشار مختلف مردم و حضور جناب آقای دکتر هدایتی فرماندار محترم شهرستان زرندیه وتعدادی از مسئولین در محل سالن اجتماعات این روستا برگزار گردید.در این مراسم آقای دکتر هدایتی فرماندار محترم شهرستان زرندیه ضمن تبریک دهه ولایت با بیان این مطلب که افتخار شیعه به پیرو بودن امامی است که سنبل مطلق عدالت است و به سبب شدت عدالت در محراب عبادت به شهادت رسید و عالم بشری دیگر نمونه ای چون او نخواهد یافت. اجرای موسیقی محلی، تردستی، مداحی ، شعر خوانی و اهدای جوایز مسابقه غدیر از دیگر برنامه های این مراسم با شکوه بود که با استقبال مردم روستاهای مجتمع بخش مرکزی شهرستان مواجه گردید.

  * 27اهدای کتاب به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی

  به مناسبت هفته کتاب و به منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی مورخ 25/8/91 تعداد 4000 جلد کتاب در موضوعات مختلف تحویل مدیریت آموزش و پرورش( جهت استفاده در مدارس شبانه روزی بخش خرقان)،سپاه ناحیه زرندیه( جهت استفاده در پایگاه های مقاومت بسیج)، کانون های فرهنگی و هنری مساجد و مدرسه علمیه خواهران کوثر و عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی شهرستان گردید.

  * 28برگزاری همایش رسانه و فضای مجازی به مناسبت هفته احیا امر به معروف و نهی از منکر

  به مناسبت هفته احیاء امر به معروف و نهی از منکر همایش رسانــــه، فضای مجـــازی، اعتـــلای فرهنگی و

   

  خودباوری ملی با همکاری واحد فرهنگی ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر شهرستان زرندیه، فرمانداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، ناحیه مقاومت بسیج سپاه و با حضور آقای جهانبخش مسئول فعلی بسیج رسانه و مسئول سابق دفتر سیاسی سپاه روح ا... استان مرکزی، دکتر هدایتی فرماندار، بخشداران مرکزی و خرقان، اصحاب رسانه و فعالان مطبوعات، مدیران واحدهای فرهنگی تحت پوشش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونین و مسئولان روابط عمومی دستگاه های اجرایی شهرستان راس ساعت 30/9 روز دوشنبه مورخ 29/8/91 در محل سالن جلسات فرمانداری زرندیه برگزار گردید.در ابتدای این همایش آقای دکتر هدایتی فرماندار شهرستان زرندیه ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت ابا عبدا... الحسین(ع) و یاران باوفایش، تقارن هفته بسیج با ماه محرم را بهترین فرصت برای پرداختن به فریضیه امر به معروف و نهی از منکر دانستند و اذعان داشتند امروزه حوزه رسانه و فضای مجازی از عناصر جنگ نرم به شمار می آیند. در ادامه آقای جهانبخش مسئول بسیج رسانه استان انقلاب اسلامی را به فرموده امام راحل(ره) بستری برای ظهور امام زمان (عج) دانست و بیان داشت در زمان غیبت حضرت قائم(عج) حکومت و ولایت از آن ولی فقیه زمان است. مسئول سابق دفتر سیاسی سپاه روح ا... استان مرکزی رسانه را با توجه به عملکردش عاملی در جهت پیشرفت و یا پسرفت جامعه معرفی و بیان داشت رسانه ها در خصوص ترویج معروفات و جلوگیری از اشاعه منکرات نقش بسزایی دارند.مسئول سابق دفتر سیاسی سپاه روح ا... استان مرکزی همچنین به انواع پیشرفت های دانشمندان ایرانی در علوم سایبری و فضای مجازی اشاره و جایگاه پنجمی ایران اسلامی در علم سایبری را برای همگان شگفت انگیز دانستند و از اصحاب رسانه حرکت در جهت ترویج فضیلت هاٰ ،امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک فریضه واجب و اشاعه ارزش های اسلامی را خواستار گردیدند.

  29*همایش شیر خوارگان حسینی

  همزمان با سراسر کشور همایش بزرگ شیرخوارگان حسینی توسط کانون فرهنگی و هنری شهدای مامونیه مسجد حضرت علی ابن ابیطالب(ع) و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی راس ساعت 14 روز جمعه مورخ 3/9/91 با حضور جمع کثیری از مادران دارای فرزند خردسال ملبس به لباس نمادین و به یاد حضرت علی اصغر کودک خردسال ابا عبدا... الحسین شهید دشت نینوا در محل سالن ورزشی اداره تربیت بدنی شهرستان زرندیه  با تاکید بر اصل مردمی بودن مراسمات محرم  و بروز و ظهور عواطف و احساسات پاک معنوی با بهره گیری از فرصت ها و ظرفیت های معنوی برگزار گردید. در ابتدای این مراسم حضرت حجت الاسلام و المسلمین محمد علی علم الهدی امام جمعه محترم شهرستان زرندیه با تبیین فلسفه قیام عاشورا، هدف ابا عبدا... الحسین (ع) را در مواجهه با ظالمان امر به معروف و نهی از منکر دانستند و اذعان داشتند در شرایطی که می رفت با

   

  دسیسه دشمنان، دین اسلام به فراموشی سپرده شود، حضرت امام حسین و یاران باوفایش با جانبازی و اهدای خون جان دوباره ای به اسلام بخشیدند و برای جهانیان اسوه عدالت خواهی و ظلم ستیزی شدند.مداحی مداحان اهل بیت عصمت و طهارت از شهر مقدس قم حال و هوای خاصی به مراسم بخشیده بود.

  * 30همایش در پناه سه ساله

  حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه با بیان اینکه حضرت رقيه(س) دختر خورشيد و از تبار نور و از جنس آبي آسمان است و ایشان برهان بزرگ ديگري است بر حقانيت قيام امام حسين(ع). ایشان همچنین با بیان اینکه پنجم ماه صفر61 سالروز شهادت دختر سه ساله امام حسين(ع) است

  که نام شريفش رقيه، فاطمه و زينب است،پدرشان اباعبدالله الحسين و مادرشان ام‌اسحاق است. ولادت آن حضرت در مدينه بوده و در سن سه سالگي يا بيشتر در محرم 61 هجري قمري با پدر بزرگوارشان به کربلا آمدو در شام بعد از ديدن سر نوراني پدر با پيشاني شکسته در خرابه، آنقدر ناله زد و گريست تا به ملکوت اعلا پيوست و بدن شريف آن حضرت را شبانه دفن کردندو نکته قابل تأمل ديگر در بررسي اين مهم آن است که در پديد آوردن اين حماسه بي ‌بديل و شکوهمند تنها يک جنسيت سهيم نبوده، بلکه در کنار اسامي مردان و پسران جانباز و ايثارگر اين واقعه نام زنان و دختران نيز حضوري پررنگ و تابناک داردرئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه همچنین اذعان داشتندکه مصائب و شدائدي را که رقيه(س) از کربلا تا کوفه و از کوفه تا شام متحمل مي‌شود آنچنان تلخ و دهشتناک است که وجدان هر انسان آزاده و صاحبدلي را مي‌آزارد و قلب و روح را متأثر و مجروح مي‌سازد. تحمل گرماي شديد کربلا همراه با تشنگي، حضور در صحنه شهادت خويشاوندان، اسارت و ناظر رفتارهاي شقاوت آلود بودن، آزار و شکنجه‌هاي جسمي و روحي فراوان، دلتنگي براي پدر در خرابه شام و ... نشانگر مصائب عظمايي است که يک کودک خردسال با جسم و روح لطيف خود با آن مواجه شده است.ایشان حضرت رقيه(س) را باب الحواحج و برهان بزرگ ديگري دال بر مظلوميت عترت پاک پيامبر(ص) و رسواکننده سياهکاراني دانستند که داعيه جانشيني رسول خدا(ص) را درسر داشتند. که به این مناسبت همایش در پناه سه ساله توسط کانون فرهنگی و هنری شهدای مامونیه و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه با حرکت نمادین کاروان اسرا از میدان امام حسین(ع) شهر مامونیه به طرف مسجد حضرت علی ابن ابیطالب(ع) راس ساعت 14  روز پنجشنبه مورخ 30/9/91 در محل مسجد فوق الذکر با حضور مداحانی از شهر مقدس قم برگزار می شود.

   

  31*برنامه های اجرا شده به مناسبت 9 دی

  1*برپایی نمایشگاه روز شمار فتنه در محل مسجد صاحب الزمان(عج) شهر پرندک از تاریخ 8/10/91 به مدت 10 روز

  * 2برپایی نمایشگاه سیمای خورشید

  در این نمایشگاه 33 قطعه عکس از دوران کودکی و نوجوانی مقام معظم رهبری و تصاویری از مراجع تقلید راجع به ولایت فقیه و درایت حضرت امام خامنه ای مدظله العالی در مسائل و مناقشات بین المللی و مدیریت در زمان اصلاحات و خاموش کردن فتنه  از تاریخ 6/10/91 به مدت 10 روز از ساعت 6*8 در محل کتابخانه عمومی امیرالمومنین(ع) مامونیه

  * 3توزیع پوستر مناسبتی در ادارات، مساجد و سایر اماکن عمومی

  * 32برگزاری جلسه 31 شورای فرهنگ عمومی

  جلسه 31 شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه راس ساعت 9 صبح روز پنجشنبه مورخ 7/10/91 با حضور اعضا و به ریاست حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا علم الهدی امام جمعه محترم شهرستان در محل دفتر امام جمعه برگزار گردید. رئیس شورای فرهنگ عمومی در ابتدای جلسه ضمن عرض خیر مقدم و تشکر از حضور بموقع اعضاء، 9 دی را یادآور بیعت مجدد مردم با رهبری وولایت عنوان و برگرامیداشت این روز تاکید نمودند. امام جمعه شهرستان زرندیه خانواده را رکن اصلی جامعه دانستند و بیان داشتند، تحکیم بنیان خانواده و تربیت فرزندان سالم و صالح در آن می تواند در داشتن جامعه ای پویا نقش مهمی ایفا نماید و از اینرو لازم است آموزش های عمومی برای جوانان در شرف ازدواج طراحی و عملیاتی گردد. در ادامه دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان، شورای فرهنگ عمومی را از جمله شوراهای مهم و تاثیر گذار در مسائل فرهنگی دانستند که می تواند با کارشناسی مسائل راهکارهای عملیاتی ارائه نماید. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص دستور جلسه با اشاره به برنامه ریزی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به برگزاری همزمان مراسم زیارت حضرت رسول اکرم(ص) در سطح شهرستان از برگزاری مراسم در سطح 17 کانون فرهنگی و هنری مسجد راس ساعت 11 مورخ 22/10/91 خبر داد و

   

  افزود با توجه به تاکیدات رهبری به بزرگداشت شخصیت پیامبر عظیم الشان اسلام این مراسم در سال جاری با شکوه هرچه تمامتر برگزار خواهد شد.

  * 33برگزاری مراسم زیارت حضرت رسول از بعید

  همزمان با 28 صفر ،به منظور ادای احترام به ساحت مقدس پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) و پاسخگویی به هتاکان و ددمنشانی که اهانت به آن وجود مقدس را مستمسکی برای جریحه دار نمودن احساسات مسلمانان قرار داده اند، به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی راس ساعت 11 صبح روز جمعه مورخ 22/10/91 مراسم معنوی و پرفیض قرائت زیارت حضرت رسول اکرم(ص) از بعید با حضور اقشار مختلف مردم مرکز شهرستان در محل مسجد حضرت صاحب الزمان(عج) شهر مأمونیه برگزار گردید. در ابتدای این مراسم دسته های سینه زنی و عزاداری با حرکت از محل امامزاده سید منصور(ع) و استقرار در محل مسجد صاحب الزمان(عج) عزاداری نمودند و سپس قرائت زیارت حضرت رسول اکرم(ص) از بعید آغاز و در پایان پس از ذکر مصیبت و روضه خوانی توسط یکی از روحانیون ، مردم مرکز شهرستان نماز جمعه را به امامت حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا علم الهدی امام جمعه محترم برگزار نمودند. ضمناً مراسم های قرائت زیارت حضرت رسول و عزاداری در محل کانون های فرهنگی و هنری مساجد: شهر رازقانٰ، خشکرود، پرندک و زاویه و روستاهای صدرآباد، تقلید آباد، قاسم آباد، حکیم آباد  و حسین آباد برگزار گردید.

  * 35شعر خوانی قبل از خطبه های نماز جمعه

  به مناسبت فرارسیدن دهه فجر آقای دکتر سید مهدی طباطبایی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران و شاعر بومی با حضور در نماز جمعه مورخ 6/11/91 شهر مامونیه، قبل از خطبه ها به سخرانی پیرامون دهه فجر و منقبت پیامبر عظیم الشان اسلام پرداخت و در نهایت  شعر نیز در همین ارتباط قرائت نمود.

  * 36شعر خوانی شاعران انجمن ادبی در مدارس

  طی برنامه هماهنگی به شرح  زیر شاعران عضو انجمن ادبی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه با حضور در تعدادی از مدارس حوزه شهری مرکز شهرستان در جمع دانش آموزان به قرائت اشعار خود با موضوع دهه فجر و منقبت حضرت رسول اکرم(ص) پرداختند:

  *1       آقای منصور کیانی: 15/11/91 دبیرستان معلم مامونیه* 16/11/91 مدرسه راهنمایی دخترانه آزاده مامونیه

  *2       آقای ولی ا... صفری مدرسه راهنمایی شهید مطهری مامونیه

  *3       حجت الاسلام و المسلمین علیمحمد اسلامی دبیرستان دخترانه رسالت مامونیه

  *4       آقای مهدی اسماعیلی شاعر جوان عضو انجمن ادبی شهرستان زرندیه 15/11/91 هنرستان فنی جابر مامونیه* 16/11/91 مدرسه شهید بهشتی آسیابک

  35*نمایشگاه کتاب و پوستر به مناسبت دهه فجر

  همزمان با اولین روز از شروع ایام ا... دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی ، راس ساعت 30/10 مورخ 12/11/91 نمایشگاه کتاب شهر خشکرود با حضور معاون فرماندار و تعدادی از مسئولین دستگاه های اجرایی و شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر خشکرود در محل مرکز فرهنگی این شهر افتتاح گردید. در ابتدای این مراسم آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه ضمن تبریک ایام ا... دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی و امام راحل(ره)، نهضتی را که به رهبری امام خمینی(ره) در سال 57 با حمایت ملت به پیروزی رسید را برای بسیاری از ملل جهان چراغ راه زندگی عنوان و اذعان داشتند یکی ازمهمترین دستاوردهای این انقلاب بیداری اسلامی در منطقه است ، ایشان همچنین  افزودند ملت ایران با ایستادگی بر آرمان های خود و به چالش کشیدن قدرت پوشالی استکبار جهانی الگویی برای ملت های مسلمان تبدیل شده است که همه وظیفه دارند این دستاوردها را به نسل های آینده انتقال دهند. نمایشگاه مذکور که با 4500 جلد و با هدف ترویج کتابخوانی و فراهم نمودن امکان دسترسی شهروندان به کتاب به عنوان عنصر تعالی  برپا شده است از تاریخ افتتاح به مدت 10 روز در دو نوبت صبح و بعد از ظهر پذیرای مراجعان می باشد. ضمناً  برنامه های دیگر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی که در تاریخ 12/11/91 شروع به فعالیت نمود به شرح زیر می باشد:

  1*نمایشگاه کتاب با 5000 جلد کتاب از تاریخ 12/11/91 به مدت 10 روز در محل مسجد جامع شهر زاویه  برپا می باشد که در دو نوبت صبح و بعد از ظهر پذیرای مراجعان بود.

  2* نمایشگاه پوستر داستان انقلاب که با تعداد 40 عدد پوستر عملکرد و فعالیت های صورت گرفته در دوران انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف ( فرهنگیٰ ،اقتصادی، اجتماعی و ...) را با دوران رژیم ستم شاهی مقایسه نموده است. این نمایشگاه در محل کتابخانه عمومی امیرالمومنین(ع) شهر مامونیه از تاریخ 12/11/91 به مدت 10 روز در دو نوبت صبح و بعد از ظهر پذیرای مراجعان بود.

  37*اجرای نمایش صحنه ای طنز بگو که هنوزم عاشقی

  به مناسبت ایام ا... دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی نمایندگی انجمن نمایش استان مرکزی در شهرستان زرندیه  نمایش طنز بگو که هنوزم عاشقی را به نویسندگی و کارگردانی آقای مهدی کاردانپور از هنرمندان نمایش شهرستان  راس ساعت 16 مورخ 17/11/ 91 در سالن اجتماعات فرمانداری برای عموم اجرا  گردید.لازم به ذکر است نمایش طنز بگو که هنوزم عاشقی راس ساعت 15 تاریخ های 14 و 15/11/91 برای مردم روستاهای بخش مرکزی شهرستان در سالن اجتماعات روستای تقلید آباد اجرا گردید.

   

  38*  مراسم شب شعر فجر نور

  دومین شب شعر فجر نور راس ساعت 19 مورخ19/11/91 با حضور جناب آقای دکتر هدایتی فرماندار شهرستان زرندیه، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدی امام جمعه شهر پرندک، جمعی از مسئولین دستگاه های اجرایی و مردم شهر زاویه  در محل حسینیه سید الشهدا(ع) این شهر برگزار گردید. درابتدای این مراسم که به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری کانون فرهنگی و هنری شهید رجایی و حسینیه سید الشهدا(ع) برگزار شد آقای دکتر هدایتی فرماندار شهرستان زرندیه ضمن تبریک ایام ا... دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و ابراز خرسندی از حضور در میان شاعران و مردم ولایتمدار شهر زاویه، پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی(ره) را تحقق وعده الهی که همان حاکمیت صالحین و مستضعفین می باشد دانستند و اذعان داشتند ایرانیان قبل از اسلام استعداد فراوانی در زمینه ادبیات و شعر داشتند که این امر پس از ورود اسلام و آشنایی و پیوند ایرانیان با اسلام و قرآن دوچندان شد و شاعران بیشماری چون سعدی، مولوی، حافظ و ... با الهام از مکتب روح بخش اسلام چون ستاره ای در آسمان ادبی ایران درخشیدند و امروز شاهدیم که شاعران ما شهرت جهانی دارند. فرماندار شهرستان زرندیه تاثیر حوزه ادبیات و شعر را در دوران مبارزات ستم شاهی و بعد از آن در دوران دفاع مقدس را امری غیر قابل انکار دانستند و بیان داشتند امروز نیز بحمد ا... شاعران پیشکسوت و جوانی در حوزه ادبیات فعالند که سرمایه های عظیم ملی به شمار می آیند.آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در ابتدای این مراسم ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین و تبریک دهه فجر، با اشاره  به فرمایشات رهبر معظم انقلاب که می فرمایند: پیام انقلاب باید به زبان شعر و هنر که اصیل ترین و خالص ترین  و گیراترین زبانهاست  منتقل گردد ،دهه فجر را فرصت مناسبی برای معرفی دستاوردهای عظیم انقلاب در حوزه های مختلف فرهنگی، سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی  به مردم دانستد. آقای حسین محمودی فر ضمن بیان پاره ای از دستاوردهای انقلاب در صحنه های بین المللی و داخلی بر لزوم حفظ و تداوم دستاوردهای انقلاب با شکر نعمت ها و حفظ وحدت و انسجام بر پایه تبعیت از ولایت فقیه و ترجیع دادن مصالح عمومی بر منافع فردی و گروهی تاکید نمودند. در ادامه مراسم 3 نفر از شاعران شهرستان و همچنین حجت الاسلام و المسلمین سید محمدی امام جمعه شهر پرندک به قرائت اشعار خود با موضوع انقلاب و دهه فجر پرداختند و در پایان آقاین دکتر سید مهدی طباطبایی شاعر و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران و فیاض حسنلو شاعر میهمان اشعار خود را برای حاضرین قرائت نمودند.

  39* بازدید نماینده از مجتمع فرهنگي مامونيه و زاويه

  راس ساعت 11 مورخ 16/12/91 پروژه  مجتمع های فرهنگی و هنری مأمونیه و زاویه مورد بازدید سرکار خانم دکتر میرگلوی بیات نماینده محترم مردم شهرستانهای ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی قرار گرفت، در این بازدید که مسئولین انجمن های فرهنگی و هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارباب جراید ، نمایندگان سازمان راه و شهرسازی و تعدادی ازمسئولین شهرستان حضور داشتند، سرکار خانم دکتر میرگلوی بیات ضمن بازدید از قسمت های مختلف مجتمع فرهنگی و هنری مامونیه با ابراز خرسندی از وجود چنین طرح جامعی در شهرستان و با اذعان به نقش محوری فرهنگ در توسعه همه جانبه شهرستان،

   

  بیان داشت وجود مجتمع های فرهنگی و هنری  به لحاظ ساختار فیزیکی می تواند  در جذب استعدادهای مختلف فرهنگی و هنری و شکوفایی آنان موثر واقع شود، نماینده شهرستانهای ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی به اصحاب فرهنگ و هنر این اطمینان را داد که در آینده نزدیک پروژه مذکور به بهره برداری برسد. ضمناً پروژه در حال ساخت مجتمع فرهنگی و هنری زاویه نیز مورد بازدید نماینده محترم مردم در مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این بازدید با اشاره به عدم وجود زیر ساخت های فرهنگی و هنری در شهرستان و مشکلات و معضلات ناشی از آن برای مردم و اصحاب فرهنگ و هنر، طولانی شدن روند تکمیل و تحویل مجتمع فرهنگی و هنری را مشکلی اساسی برای حوزه فرهنگ و هنر شهرستان دانست و بیان داشت ، مجتمع فرهنگی و هنری مامونیه در حال حاضر با 95 درصد پیشرفت فیزیکی می تواند با همت و پیگیری مسئولین محترم در آینده نزدیک مورد بهره برداری قرار گیرد و مردم مرکز شهرستان از اثرات مثبت چنین طرح عظیمی برخوردار شوند و مجتمع فرهنگی و هنری زاویه نیز که در حال حاضر تنها 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد منتظر اختصاص اعتبارات لازم جهت از سر گیری روند عملیات ساخت و ساز است.

  40* جلسه 32 شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه

  اين جلسه راس ساعت 30/9 روز پنجشنبه مورخ 17/12/91 با حضور اعضاء و به ریاست حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا علم الهدی امام جمعه شهرستان در محل دفتر امام جمعه برگزار گردید در ابتدای این جلسه رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه ضمن یادآوری حق مردم بر مسئولین، بر لزوم تکریم حداکثری مراجعین به ادارات و نهادهای دولتی تاکید نمودند. امام جمعه شهرستان منصب مسئولیت را امانتی الهی برای کارگزاران نظام اسلامی دانستند وجایگاه احترام و تواضع را در روابط متقابل مردم و مسئولین جایگاه رفیعی عنوان و بیان داشتند قطعاً مسئولینی که اهل مدارا با مردم نسیتند از عذاب اخروی و دنیوی در امان نخواهند بود. رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه جایگاه شورای فرهنگ عمومی در فرهنگ سازی و تغییر بعضی از بدعتهای نادرست رایج در جامعه را حائز اهمیت مضاعف دانستند و از اعضای شورا خواستند که در جلسات شورا شخصاً شرکت نمایند و برای این شورای مهم و تاثیر گذار اهمیت قائل شوند. امام جمعه شهرستان زرندیه در بخش دیگری از سخنان خود موضوع ازدواج و تحکیم بنیان خانواده را امری مهم دانستند و اذعان داشتند شورای فرهنگ عمومی در جلسات خود موضوع را بصورت کارشناسی بررسی می نماید و امید است با بررسی بیشتر موضوع چگونگی ترویج ازدواج آسان در کارگروه های تخصصی این امر خطیر بیش از پیش استحکام یابد. رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان ضمن تشکر از اقدامات انجام شده شبکه بهداشت و درمان شهرستان در برگزاری کلاسهای آموزشی قبل از ازدواج بر لزوم توسعه کمی و کیفی این کلاس ها تاکید نمودند. امام جمعه شهرستان زرندیه بروز برخی اقدامات ناشایست توسط عده ای در قالب مراسمات چهارشنبه سوری که باعث برهم زدن نظم عمومی جامعه و مهمتر از آن نارضایتی مردم می شود را بدعتی ناشایست عنوان و بر مقابله جدی نیروی محترم انتظامی شهرستان با برهم زنندگان نظم عمومی تاکید نمودند. در ادامه آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای

   

  فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه ضمن تشکر از حضور بموقع اعضا ضمن تاکید بر لزوم اجرای مصوبات شورای فرهنگ عمومی ، ریشه بسیاری از مشکلاتی را که در حال حاضر جامعه به آن ابتلا دارد را توجه کم خانواده ها و جوانان و نوجوانان به مسائل مذهبی بخصوص حضور در مساجد و جماعات دانستند و اذعان داشتند این موضوع می تواند با عزم جدی همه مسئولین و روحانیون محترم با فرهنگ سازی حل شود و شاهد حضور بیش از پیش جوانان در مساجد باشیم، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه ضمن قرائت دستور جلسه توضیحات مختصری در خصوص هریک از این موارد بیان و از همه اعضای شورا درخواست نمودند که نسبت به انجام  وظایف مشخص شده از طرف کمیته پژوهش شورای فرهنگ عمومی در خصوص تقویت اعتقادات و باورهای مذهبی خانواده ها اقدام نمایند. در ادامه رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان زرندیه و کارشناس مربوطه گزارش مبسوطی از اقدامات انجام شده خود در حوزه آموزش های قبل از ازدواج ارائه نمودند و در ادامه پس از بیان نظرات توسط اعضای حاضر جلسه راس ساعت 30/11 خاتمه یافت.

   

  شوراي نظارت بر نمايش :

   

  اعضاي شورا :

  حجت الاسلام والمسلمين اكبر محمدي گويا*حميدرضاكياني مهدي بهادري حسن شيخ محمدي           محمد جواد فياضي

   

  اهم فعاليت ها :

  بازبيني وصدور مجوز : نمايشهاي خياباني دفاع مقدس   نمایش طنز بگو که هنوزم عاشقی

   

  روابط عمومی و تبلیغات :

  کوشش طرح شده برای نفوذ در افکار عمومی از طریق کار و عمل قابل قبول و ارتباط دوجانبه می باشد لذا واحد روابط عمومی می کوشد با ایجاد تعامل با سایر ادارات و روابط عمومی ها و هنرمندان و مراجعین به این اداره و راهنمایی های لازم در این خصوص انجام دهد .

   

  برنامه های اجرایی :

  * 1تحریر و نصب پلاکارد در کلیه مناسبت های ملی و مذهبی

  * 2تهیه عکس و فیلم از کلیه برنامه های انجام شده

  * 3تهیه گزارش از کلیه برنامه های انجام شده توسط اداره

  * 4همکاری با صدا و سیمای استان مرکزی در خصــوص برنامه هاي اجرايي و ارائه خبر

  * 5برپایی نمایشگاه کتاب ، نقاشی ، طراحی ، عکس و ...

  * 6تهیه و توزیع پوستر مزین به فرمایشات مقام رهبری پیرامون سـال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی

  * 7انتشار ویژه نامه در همايش انجام شده همچون شعر انتظار

  * 8شرکت در همایش های برگزار شده در سطح استان با همکاری اعضاي انجمن هاي فرهنگي

  * 9ارسال کارت تبریک به مناسبت روز معلم ، جانباز ، عید سعید غدیر و... به اعضاي فرهنگي شهرستان

  * 10تهیه و نصب بنر در مناسبت های مختلف ملی و مذهبی در سطح شهر

  * 11اهدا کتاب به هنرمندان ، کانون های فرهنگی هنـری مساجد و ...

  * 13تهیه و توزیع پوستر در مناسبت های مختلف مانند ماه مبارک رمضان ، عید سعید غدیر ، 

        شهادت حضرت زهرا(س) و ...

   

  كانون های آگهي و تبليغاتي :

  موسساتي هستندكه كارآنها دارای جنبه توليد وشامل مشاوره تنظيم وتهيه برنامه ها و محصولات تبليغاتي وانجام خدمات روابط عمومي يا تحقيقاتي مرتبط براي معرفي و فروش كالاو ارائه سفارش اجراي آگهي از طريق رسانه هاي ارتباط جمعي  مي باشد .

  كانونهاي تبليغاتي بعدازمصوبه سال 58 توسط شوراي انقلاب به نام آئين نامه تاسيس ونظارت نحوه كاروفعاليت كانونها آگهي وتبليغاتي اين فعاليت درسطح شهرستان زرنديه از سال 1389 با تاسيس اولين كانون شروع كه هم اكنون اين شهرستان داراي 4كانون مجوز دار مي باشد و مشغول به فعاليت مي باشند.

   

  ليست كانونهاي تبليغاتي موجودشهرستان

   

  رديف    نام كانون           شهر      تاسيس  مجوز     فعاليت  صاحب امتياز

  1          پيام زرنديه        مامونيه  89        *          تبليغاتمحمدرضا خلج معصومي

  2          مهستانمامونیه  90        *          تبليغاتحسین نوری

  3          ترسیم   مامونیه  91        *          تبليغاتاردشیر سلمانی

  4          نو آورانزاویه     91        *          تبليغاتمهسا السادات طباطبایی

   

  صنعت چاپ و چاپخانه :

  تفكر، انديشه و تمايلات انسان ، اورا برآن داشت كه به ثبت و ضبط وقايع روي اشياي مختلف ازجمله چوب،سنگ و آجردست زند تا قادربه نگهداري ازآنها در پاسخگويي به فطرت انساني مبني برجاودان ماندن باشد و بتواند اين ميراث را به دست آيندگان بسپارد.

  اما با تحول تاريخ وتكامل انسان،وي خواهان آن شد كه به نوعي ديگردستاوردهاي خود را منتشركندوبه اين لحاظ،خط و كتابت قرين يكديگرشدند.اين دگرگوني در انتقال دانش وتجربيات را ه را براي تحولات آتي باز كرد.بالاخره صنعت چاپ و چاپخانه باگذرانندن مراحل ، سالهاي سال باپيشرفت و تقاضاي كثيركار با صنعت چاپ باعث شددرسال 1387 اولين چاپخانه بايك دستگاه ملخي زرندیه شروع به كاركندو 4 واحدچاپ ديگربا مجوز رسمي از وزارتخانه ارشادشروع به فعاليت نمودند.

  دستگاههاي موجود در چاپخانه ها:دستگاه چاپ ملخي دستگاه برش*فتوكپي*افست. ريسوگراف و ... چاپ دیجیتال مي باشد كه جمعا"حدود 4 نفربه صورت بيمه وقراردادي مشغول به كار مي باشند.

   

  ليست چاپخانه هاي شهرستان

   

  رديف    نام كارگاه           صاحب امتياز     تاسيس  نشاني

  1          چاپ راسخ         حسين راسخ      87        مامونيه خيابان امام(ره)

  2          چاپ ثامن          فیروز ایزدیاری    90        مامونيه خيابان امام(ره)

  3          چاپ دیجیتال    محمد رضا خلج معصومی            91        مامونيه خيابان امام(ره)

  4          چاپ دیجیتال    حمید راسخ       91        مامونيه خيابان امام(ره)

  5          چاپ دیجیتال    محرمعلی نوری   91        پرندک، خیابان امام(ره)

   

  موسسات فرهنگي وهنري :

  موسسات فرهنگي يكي از مراكز مهم هدايت گر سياستهاي فرهنگي مي باشندكه اهميت آنها بركسي پوشيده نيست متاسفانه مشكلات موجود درروند ارائه خدمات به متقاضيان تاسيس چنين مراكزي وطولاني شدن دوره گردش كاري موجب اتلاف وقت وهزينه افراد ميگردد و چه بسا سبب ترك انجام چنين امري از سوي افراد با صلاحيت جامعه گردد. موسسه فرهنگي عبارت است از هرتشكيلاتي كه بو سيله افراد واجدشرايط براساس قانون وباشخصيت حقوقي مشخص براي فعاليت دريك يا چند زمينه فرهنگي و هنري تاسيس مي شود.حوزه عملكرد چنين موسساتي فرهنگي بوده و عهده دار انجام يك يا چند فعاليت هستند.

  موسسات تك منظوسره موسساتي كه تنها براي انجام يك فعاليت فرهنگي اخذ مجوز مي نمايند.

  موسسات چند منظوره موسساتي كه حيطه فعاليت آنها بيش ازيك فعاليت بوده و صدورمجوز آنها تنها از طريق هيات رسيدگي به امورمراكز فرهنگي امكان پذير مي باشد.

   

  ليست موسسات فرهنگي وهنري شهرستان

   

  رديف    نام موسسه         تاسيس  زمينه فعاليت     صاحب امتياز     آدرس

  1          بيت القرآن زرنديه          1390   قرآن و عترت     جوان حيدري     مامونبه

  2          شمیم یاس        1391   قرآن و عترت     الهه اسماعیلی    پرندک

  3          سفیر دانش        1391   کار و دانش        زهرا اخوان         مامونیه

  4          امیرپژوه1391   پژوهشی            خسرو امیرحسینی          مامونیه

   

  سمعی و بصری

  برنامه های اجرایی :

  *صدور مجوز فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی بازی های رایانه ای و ...

  *بازرسی و نظارت بر عملکرد فروشگاه های تحت پوشش

  *بازبینی و بازشنوایی CDو کیس رایانه ، کاست  فیلم ویدئو ، حاظه های گوشی همراه و دیگر محصولات سمعی و بصری و اعلام موارد مشخص به مراجع قضایی

  *تایید محصولات فرهنگی اعم از صوتی ، تصویری و برنامه جهت صدور مجوز و انتقال به خارج از کشور

  *تهیه کلیپ ها و فیلم های کوتاه جهت برنامه ها

  *آرشیو و نگهداری کلیه فیلم ها از برنامه های اداره

   

  آمار های بازبینی سال 91 :

  35  کیس رایانه

  تعداد  42 رم

  تعداد 6472 حلقه سی دی و DvD

   

  ليست فروشگاه هاي محصولات فرهنگی درشهرستان

   

  رديف    نام ونام خانوادگي           رسته

  1          عباس موسوي    محصولات فرهنگي عباس موسوي

  2          مهدي بهادري     محصولات فرهنگي مهاجر

  3          حسن رضا كاووسي         محصولات فرهنگي آسمان آبي

  4          مهدي منادي      محصولات فرهنگي وليعصر

  5          ابوالفضل احمدي            محصولات فرهنگي آفتاب

  6          داود رمضاني       محصولات فرهنگي نوين

  7          حسن صباغي     محصولات فرهنگي علي

  8          جواد جزو سليم خاني     محصولات فرهنگي قاسم

  9          احمد سرخيل    محصولات فرهنگي الماس

  10        اروجعلي رحيم پور         محصولات فرهنگي جام جم

  11        مهدي حسني     محصولات فرهنگي حسن

  12        داود كريمي       محصولات فرهنگي مهر

   

   

  مركز عرضه و ارائه بازي هاي رايانه اي

  رديف    نام ونام خانوادگي

  1          محمد دشتي اسدآبادي

  2          حميدرضا كاظمي

  3          احمد كاظمي

  4          محمد جواهري

  5          حسن باباخاني

  6          عباس محمد رضايي

  انجمن های فرهنگی هنری  :

   

  اهم فعاليت هاي انجمن هاي فرهنگي هنري :

  1*سومين همايش استاني شعر انتظار

  2*برگزاري جلسات ادبي (مستمر)

  3*همكاري در برگزاري نمايشگاه هاي مختلف هنري

  4*شركت در همايش هاي ادبي شهرستانهاي مختلف استان

  5*شركت در جشنواره هاي هنري استان

  6*برگزاري نمايشگاه علوم قرآني

  7 همكاري در برگزاري مراسم بزرگداشت مناسيت هاي ملي ومذهبي

   

  ليست انجمن هاي فرهنگي هنري

   

  رديف    نام انجمن          مسئول

  1          شعر و موسيقي محلي     حسين علي حسيني

  2          ادبي مهر مامونيه            منصور كياني

  3          ادبي پيروان ولايت پرندك           عبدا... شيرواني

  4          هنرهاي تجسمي            حميد راسخ

  5          نمايندگي انجمن موسيقي           حميد راسخ

  6          انجمن نمايش    حميدرضا كياني

  7          نمايندگي انجمن خوشنويسان      محمد بي نظير

  8          انجمن قلم         محمد علی چراغی

  9          انجمن وبلاگ نویسان      محمد علی چراغی

  کانون های فرهنگی هنری مساجد :

  مساجد به عنوان مأمنی که مردم با ورود به آن احساس آرامش و اطمینان می کنند جایگاه ویژه ای در عرصه فرهنگ دارا هستند .

  در طول تاریخ مساجد همچون پایگاهی جهت هم اندیشی و رفع معظلات فرهنگی و اجتماعی مردم بوده است که از آن جمله می توان به نقش مساجد در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس اشاره کرد . مساجد همچنین بستر مناسبی در رشد و پرورش استعداد های جوانان و نوجوانان در زمینه های مختلف اعتقادی ، دینی ، فرهنگی و ... دارد .

  و این موضوع در مساجدی که دارای کانون فرهنگی و هنری باشند نمود بیشتری دارد .

  شهرستان زرنديه داراي 92مسجد درسطح شهرستان كه 30 باب آن درشهرهاي شهرستان و ما بقي درروستاها مي باشد و تعداد 19كانون فرهنگي هنري از سوي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز فعالیت دارند و 3 كانون نيز در حال دريافت مجوز مي باشند .

   

  ليست کانون های فرهنگی هنری مساجد شهرستان

   

  رديف    كانون فرهنگي هنري      مدير مسئول      تاسيس             مسجد   منطقه

  1          شهداي آسيابك  حسين سليماني1385   مسجد جامع      آسيابك

  2          شهداي مامونيه   محمدرضا كمالي            1375   علي بن ابيطالب (ع)       مامونيه

  3          بقيه ا...  علي اوسط تيموري         1388   مسجد جامع      اميرآباد

  4          مقداد    قربانعلي همتي   1387   قائم آل محمد    زرند كهنه

  5          صاحب الزمان (عج)         رضا فاضلي         1388   صاحب الزمان (عج)         حسين آباد

  6          شهداي خشكرود            حسين شجاعيان            1387   اميرالمونين (ع)  خشكرود

  7          شهيد حاج اميني           عبدا.. بابارحيم    1388   مسجد جامع      عليشار

  8          شهداي رازقان    علي محمد طاهري         1388   امام حسين (ع)  رازقان

  9          شهيد رجايي      وحيد تنها          1387   امام سجاد (ع)    زاويه

  10        شهداي زاويه      علي بزرکار         1388   مسجد جامع      زاويه

  11        شهداي صدرآبادوحيد دشتي      1378   سيد الشهدا (ع)  صدرآباد

  12        حضرت ابوالفضل (ع)       حسن صدری     1388   ابوالفضل (ع)      تقليد آباد

  13        ياسر      صدرعلي خدادادي          1387   مسجد جامع      حكيم آباد

  14        توحيد   عباسعلي روحاني            1385   مسجد جامع      پرندك

  15        عصر ظهور         عليرضا اهلي      1388   صاحب الزمان عج           مامونيه

  16        جواد الائمه        مهدی اسماعیلی1390   امام حسین(ع)   قاسم آباد

  17        سراج     مهدی تقدیری    1390   امامزاده سید منصور        مامونیه

  18        فاطمه الزهرا      احمد رضا بابایی1390   فاطمه الزهرا مامونیه       مامونیه

  19شهدای گمنام خانم روزبهی1390امام حسین(ع) مامونیه

   

  فعاليتهاي عمده كانونهاي فرهنگي هنري مساجد :

   

  *تشكيل جلسات آموزش و تفسير قرآن كريم

  *برگزاري مراسمات مختلف و در اعياد و ايام سوگواري ائمه اطهار (ع)

  *كراميداشت شب هاي قدر و ايام محرم با اجراي مراسمات وي‍ژه

  *همكاري با شهرداري و شوراي شهر پايگاه هاي بسيج و مدارس در اجراي برنامه فرهنگي شاخص من جمله يادواره شهدا و برنامه هاي 22 بهمن و 13 آبان

  *برگزاري كلاس هاي اوقات فراغت در زمينه هاي قرآن ،احكام ، رايانه ، فعاليت هاي ورزشي

  *تجهيز كانون ها به رايانه و اينترنت با مساعدت اداره ارشاد

  *شركت در مسابقه سرود و اجراي برنامه در فرهنگسراي آيينه

  *اعزام اعضاي كانونها به مشهد مقدس جهت همايش انديشه هاي آسماني

  *افتتاح و تجهيز كتابخانه هاي مساجد با ميز و صندلي و قفسه

  *برگزاري دعاهاي كميل ، توسل و نصب پلاكارد و پوستر در مناسبت ها

  *  برگزاري مسابقات فرهنگي به مناسبت هاي عيد غدير ، قربان و اعياد و اهداي جوايز

  *  اهداي كتاب و سي دي هاي نرم افزاري به اعضاي كانون ها

  *  اجراي برنامه هاي ابلاغي از سوي دبيرخانه كانون هاي فرهنگي مساجد استان

  برگزاري همايش شيرخوارگان

  برگزاري همايش در پناه سه ساله

  مجتمع های فرهنگی و هنری شهرستان:

  *مجتمع فرهنگی و هنری مامونیه در زمینی به مساحت 3800 مترمربع و زیر بنای بالغ بر 1400 مترمربع در حال تکمیل می باشد که در حال حاضر از 95 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار می باشد.

  *مجتمع فرهنگی و هنری زاویه در زمینی به مساحت 4000 مترمربع و زیر بنایی بالغ بر 600 مترمربع در حال ساخت است که در حال حاضر 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد .

  شورای فرهنگ عمـومی شهرستان

  شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه در سال 1385 جهت ایجاد هماهنگی بیشتر بین مسئولین و تصمیم گیری و تبادل نظر راجع به مسائل فرهنگی کلان شهرستان تشکیل و آغاز به کار نمود . امام جمعه به عنوان رئیس ، فرماندار نائب رئیس ، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دبیر شورا ، همچنین نماینده مردم در مجلس ، رئیس اداره تبلیغات ، نماینده دانشگاه های شهرستان ، رئیس اداره آموزش و پرورش ، رئیس اداره اطلاعات ، رئیس اداره تربیت بدنی ، نماینده ارباب جراید ، نماینده صدا و سیما و جمعی از عوامل فرهنگی شهرستان از اعضای این شورا محسوب می شوند .

  اهم موضوعات جلسات سال91:

  *بررسی راهکارهای افزایش باورها و اعتقادات مذهبی خانواده ها

  *بررس ارتقاء کمکی و کیفی کلاسهای اوقات فراغت

  *استمرار و ارائه نظرات كارشناسي در باب مسائل فرهنگي

  *بررسی راهکارهای عملیاتی نمودن شعار سال

  *همت در توسعه فرهنگ كتابخواني

  *بررسی موضوع معضلات فرهنگی و آسیب های موجود در سطح روستاها

  *تجليل از مفاخر شهرستان

  *شناسايي آسيب ها و مشكلات فرهنگي ، سياستگزاري و ارئه راه كارهاي مناسب

  *بررسی چگونگی اجراي طرح خانه سلامت با همياري و مساعدت همه نهادها و مسئولين

  *بررسی راهکارهای ترویج ازدواج آسان

  *بررسی و تعیین محل دفن شهدای گمنان

  *بررسی چگونگی فرهنگ سازی در جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی چهارشنبه آخر سال

  *ازدواج و تحکیم بنیان خانواده و مراسمات چهارشنبه سوری

   

   

   

   

 • سومین سوگواره شعر فاطمی شهرستان زرندیه برگزار شد.

   به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه این سوگواره بمناسبت ایام فاطمیه ساعت 17 روز پنج شنبه مورخ 22/1/92 در محل سالن اجتماعات فرمانداری زرندیه با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید محمدی امام جمعه محترم پرندک ؛ جناب آقای قاسمی معاونت محترم فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی ؛ جناب آقای دکتر وفایی دبیر محترم شورای گسترش زبان و ادبیات فارسی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ؛ تعدادی ازمسئولین محترم شهرستان ؛ خانواده معظم شهداء و ایثارگران ؛ شعراء؛ ادباء؛ و فرهیختگان شهرستان و استان مرکزی و عموم مردم ولایی و فرهنگ دوست زرندیه برگزار گردید .