شهید آوینی الگوی ماندگار عرصه هنر انقلابی و اسلامی است

شهید آوینی الگوی ماندگار عرصه هنر انقلابی و اسلامی است

گروه هنر: شهید آوینی الگوی ماندگاری در عرصه هنر انقلابی و اسلامی است؛ چرا که انسانیت، اخلاق و ولایت‌مداری را سرلوحه کار خویش قرار داده بود و دفاع مقدس و معنویت را برای همگان به زیبایی به تصویر کشید.

احمد جوانمرد، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زرندیه در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، ضمن گرامیداشت هفته هنر انقلاب اسلامی، گفت: هرگاه سخن از هنر به‌ویژه هنر انقلابی و اسلامی به میان می‌آید، محال است که فکر هر انسان قدرشناسی، تعهد و هنرمندی شهید سیدمرتضی آوینی را به خاطر نیاورد.

شهید آوینی؛ الگوی اخلاق و ولایت‌مداری

وی بیان کرد: شهید آوینی الگوی ماندگاری در عرصه هنر انقلابی و اسلامی است؛ چرا که انسانیت، اخلاق و ولایت‌مداری را سرلوحه کار خویش قرار داده بود و دفاع مقدس و معنویت را برای همگان به زیبایی به تصویر کشید.

جوانمرد تصریح کرد: شهید آوینی همواره تلاش می‌کرد ضمن ثبت هنرمندی انسان‌های وارسته که همانا زیباترین هنر آنها شهادت بود، روایت‌ فتح را به زبان هنر که به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب رساترین زبان است، بازگو کند.

رئیس اداره ارشاد زرندیه اعلام کرد: بیستم فروردین در تقویم ایران سالروز شهادت این سید بزرگوار و روزهنر انقلاب اسلامی نام گرفته است که نه تنها یاد و خاطر ایشان؛ بلکه داستان هنرمندی و رشادت صدها هنرمند شهید این مرز و بوم در تاریخ را ثبت و یادآوری می‌کند.

هفته هنر انقلاب اسلامی؛ یادآور شایستگی‌های شهید آوینی

وی اظهار کرد: هفته هنر انقلاب اسلامی علاوه بر یادآوری رشادت شهید آوینی به شایستگی یادآور هنرمندان انقلابی چون شهید محمدضیایی است که نامش موجب فخر و غرور اصحاب فرهنگ و هنر شهرستان زرندیه است و به نیکی گام در وادی فرزانگی هنر نهاده و آسمانی شد.

جوانمرد ادامه داد: یاد و خاطره شهدای انقلابی نه‌تنها در هفته هنر انقلاب اسلامی؛ بلکه در همه ایام باید سرلوحه دیگر هنرمندان متعهد به اسلام و انقلاب قرار گیرد و همگان نیز موظف هستند تا در راستای اهداف و آرمان‌های شهدای انقلاب اسلامی، هنرمندان شهید و امام شهیدان قدم برداشته و به تمامی شهدای انقلاب اسلامی ادای دین کنند.

لزوم ترویج و گسترش هنر انقلاب اسلامی

وی با تأکید بر لزوم ترویج و گسترش هنر انقلاب اسلامی، افزود: همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی برنامه‌های مختلفی به همت این نهاد و همکاری هنرمندان بسیجی کانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه برگزار می‌شود.

رئیس اداره ارشاد زرندیه در پایان با اشاره به برگزاری نشست فرهنگی ـ سیاسی هنرمندان بسیجی، یادآور شد: همچنین همزمان با روز هنر انقلاب اسلامی و سالروز شهادت شهید سیدمرتضی آوینی، تعدادی از هنرمندان بسیجی و مسئولان شهرستان با حضور در گلزار شهدای شهر زاویه بر سر مزار هنرمند شهید محمدضیایی حضور یافته و به روح ملکوتی این شهید بزرگوار و دیگر شهدا، ادای احترام کردند.

فراخوان سیزدهمین جشنواره شعر انتظار استان مرکزی

 

فراخوان سیزدهمین جشنواره شعر انتظار استان مرکزی به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی، فراخوان سیزدهمین جشنواره شعر انتظار استان مرکزی که در نظر است بمناسبت نیمه شعبان سالروز ولادت باسعادت منجی عالم بشریت اواخر فروردین ماه سال آینده در شهرستان زرندیه برگزار گردد، منتشر شد.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این خصوص گفته است؛ فراخوان این جشنواره در موضوعات انتظار فرج و تاثیر آن در پیشگیری از آسیبهای اجتماعی، انقلاب اسلامی و آمادگی جهانی برای انقلاب حضرت مهدی(عج)، ولایت فقیه، نیابت از ولایت امام عصر(عج)، استکبارستیزی و عدالت گستری قیام حضرت مهدی(عج)، تفاوت انتطار عامیانه و انتظار عالمانه، نیمه شعبان روز جهانی مستضعفان صادر شده است که شاعران، ادیبان، فرهیختگان و علاقمندان می توانند آثار خود را تا مورخ ۱۵ فروردین ماه سال ۱۳۹۹ به دبیرخانه این جشنواره به نشانی های مرقوم در فراخوان ارسال نمایند.

جوانمرد در پایان ضمن دعوت از تمامی شاعران و ادیبان استان برای شرکت در این جشنواره ابراز امیدواری کرد برگزاری چنین برنامه هایی بتواند علاوه بر ارتقاء سطح کمی وکیفی شعر و ادبیات در استان مرکزی و شهرستان زرندیه؛ در ایجاد زمینه ظهور حضرت موثر واقع گردد.

 

شایان ذکر است در  دوازده دوره قبلی این جشنواره که به میزبانی شهرستان زرندیه برگزار شده است علاوه بر حضور شاعران وادیبان فرهیخته شهرستان و استان بزرگانی چون حاج غلامرضا سازگار. دکترعباسعلی وفایی، سیدحمیدرضا برقعی، حاج عباس حیدرزاده، سیدمحمدجوادشرافت، احمد حسین پور علوی، مهدی جهاندار، مهدی رحیمی، خدیجه رحیمی، مجیدتال، محمدعلی مجاهدی، عبدالجبارکاکایی، رضانیکوکار و... حضور داشته اند.

تقدیر وزیر از رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زرندیه

 

    

دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی با اهدای لوح تقدیر ازاحمد جوانمرد رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه تقدیر کرد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، دکتر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی با اهدای لوح تقدیر ازاحمد جوانمرد رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه تقدیر کرد.

 

تقدیر فرماندار از رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زرندیه

فرماندار زرندیه از رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان در برگزاری جشن انقلاب تقدیر کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، هادی فدایی فرماندار شهرستان زرندیه با اهدای لوح تقدیر از احمد جوانمرد رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زرندیه به سبب حضور پر رنگ و پرتلاش در برگزاری جشن انقلاب و سالگرد چهل و یک سالگی جمهوری اسلامی ایران تقدیر کرد.

مسابقه روزنامه دیواری بین نوجوانان زرندی برگزار شد.

بمناسبت چهل ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران مسابقه روزنامه دیواری در کانونهای فرهنگی هنری شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، به مناسبت چهل ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران مسابقه روزنامه دیواری انقلاب ویژه اعضای کانون های فرهنگی هنری شهرستان زرندیه در مساجد این شهرستان برگزار شد. این مسابقه به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید قاسم سلیمانی در دو بخش خواهران و برادران و رده سنی ۹ تا ۱۵ سال به صورت حضوری برگزار شد. مسجد محله ما و انقلاب اسلامی، شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، مدافع حرم و شهدای مقاومت، ایران قدرتمند و بخش آزاد موضوعاتی است که علاقمندان در این مسابقه شرکت کردند.

عشایر زرندیه انقلاب را جشن گرفتند

عشایر شهرستان زرندیه چهل و یکمین بهار انقلاب را جشن گرفتند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی، یکشنبه بیستم بهمن ماه سال جاری به مناسبت چهل ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، جشن بزرگ انقلاب ویژه عشایر غیور استان مرکزی در محل روستای آغذیگنگ از توابع بخش مرکزی این شهرستان برگزار گردید.

اجرای موسیقی محلی عشایر، اجرای گروه هنری هالای، سخنرانی مهندس قندالی رئیس سازمان عشایر کشور، سخنرانی مهندس آقازاده استاندار مرکزی، دیدار با خانواده معظم شهداء و... از جمله برنامه های متنوع این جشن با شکوه بود.

دیدار مسئولین شهرستان زرندیه با خانواده شهید زجاجی

مسئولین شهرستان زرندیه با خانواده شهید زجاجی از شهدای دوران دفاع مقدس دیدار و دلجویی کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی، صبح روز یکشنبه بیستم بهمن ماه سال جاری احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی به همراه انصاریان رئیس بنیاد شهید و امورایثارگران شهرستان زرندیه به مناسبت چهل ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در منزل خانواده شهید زجاجی در روستای آغذیگنگ از توابع بخش مرکزی این شهرستان حضور یافته و با ایشان دیدار و گفتگو کردند.

جشن انقلاب در زرندیه برگزار شد

مراسم جشن انقلاب به مناسبت دهه فجر در شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی، بمناسبت چهل ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران جشن انقلاب صبح روز پنجشنبه ۱۷ بهمن ماه سال جاری در محل سالن امام علی (ع) شهر مامونیه برگزار شد.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این برنامه که با حضور مسئولین و عموم مردم ولایتمدار و انقلابی شهرستان برگزار گردید، هنرمندان شهرستان در رشته های مختلف هنری ا ز جمله موسیقی، نمایش، شعر وادبیات، مرشد خوانی و ... به اجرای برنامه پرداختند که با استقبال و توجه حاضرین مواجه گردید.

اجرای پیانو توسط امیر محمدیان، اجرای نمایش طنز توسط گروه آوا نمایش به سرپرستی آقای آقامعلی، شعرخوانی توسط استاد منصور کیانی و خانم یکه تاز، مرشد خوانی مرشد امین ساعدی، سخنرانی فرماندار و امام جمعه شهرستان ، اجرای سرود و مسابقه، و معرفی چندین نویسنده و کارآفرین برتر از جمله برنامه های این مراسم بود.

افتتاح نمایشگاه کتاب در زرندیه

به مناسبت چهل و یکمین بهار انقلاب نمایشگاه کتاب در شهرستان زرندیه برپا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی، صبح روز یکشنبه بیستم بهمن ماه سال جاری نمایشگاه کتاب در محل مدرسه شهید مطهری شهر مامونیه با حضور جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاداسلامی، یوسفی مدیر اداره آموزش و پرورش و دیگر مسئولین محلی و شهرستانی افتتاح شد.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این نمایشگاه که به مناسبت بیست ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران دایر شده است بیش از هزار عنوان در حدود پنج هزار جلد کتاب و محصولات فرهنگی در مدضوعات مختلف اجتماعی، مذهبی، کودکان، علمی، دانشگاهی، روانشناسی، دفاع مقدس و ... در معرض دید عموم قرار گرفته است که علافمندان از امروز می توانند بمدت بیست روز، صبح و عصر به نمایشگاه مراجعه و کتابهای مورد نیاز خود را با تخفیف ۲۰ تا ۵۰ درصدی تهیه نمایند.

شایان ذکر است این نمایشگاه با همکاری انتشارات نیلوفر نقره ای برپا شده است.

جنگ کودک و خانواده با اجرای ملیکا زارعی (خاله شادونه) در مامونیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی، به مناسبت چهل ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، جنگ کودک و خانواده با اجرای سرکار خانم ملیکا زارعی (خاله شادونه) در مامونیه مرکز شهرستان زرندیه برگزار شد.
این برنامه با هدف ایجاد نشاط اجتماعی ساعت ۱۸ روز چهارشنبه مورخ ۱۶ بهمن ماه سال جاری در محل سالن ورزشی تختی شهر مامونیه برگزار شد.

 

خاله شادونه در زرندیه به روی استیج می رود

جنگ کودک و خانواده با اجرای ملیکا زارعی (خاله شادونه) در مامونیه مرکز شهرستان زرندیه برگزار می گردد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، به مناسبت چهل ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، جنگ کودک و خانواده با اجرای سرکار خانم ملیکا زارعی (خاله شادونه) در مامونیه مرکز شهرستان زرندیه برگزار می گردد.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه این برنامه با هدف ایجاد نشاط اجتماعی ساعت ۱۸ روز چهارشنبه مورخ ۱۶ بهمن ماه سال جاری در محل سالن ورزشی تختی شهر مامونیه برگزار خواهد شد.

جوانمرد در ادامه افزود: شادی و نشاط نیاز به حق مردم است که سعی داریم در فرصت ایام مبارک دهه فجر با اجرای برنامه های مفرح، شادی و نشاط را به مردم هدیه نماییم.

وی برپایی نمایشگاه کارتون وکاریکاتور، برپایی نمایشگاههای کتاب، برگزاری جشن عشایری، برگزاری مسابقات فرهنگی، هنری، ورزشی، بازیهای بومی محلی و ... را از دیگر برنامه های این شهرستان در این ایام عنوان نمود.

کارگاه آموزشی داستان نویسی برای اولین بار در شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، کارگاه آموزشی داستان نویسی برای نخستین بار در شهرستان زرندیه به همت انجمن ادبی نیستان شهرستان زرندیه ودر محل موسسه فرهنگی هنری سفیر دانش این شهرستان برگزار شد.
به گفته احمدجوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، این کارگاه با حضور علاقمندان این رشته و تدریسحسین ورجانی از اساتید داستان نویسی استان قم برگزار می شود که می تواند نقش بسیار مهمی در ارتقای سطح فرهنگ وادبی منطقه ایفا کند.
وی افزود: دو انجمن ادبی نیستان و مهر زرند در این شهرستان مشغول فعالیت میباشند که نشان از سطح بالای فرهنگی و علاقمندی مردم منطقه به شعر وادبیات دارد.
جوانمرد تصریح کرد: این کارگاه روزهای سه شنبه هر هفته برگزار خواهد شد که امیدوارم با استقبال گسترده علاقمندان مواجه شود.

نمایشگاه کاریکاتور ترامپیسم در اداره ارشاد زرندیه برپا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، بمناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، نمایشگاه کارتون و کاریکاتور ترامپیسم در محل مجتمع فرهنگی هنری شهر مامونیه دایر شده است.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه از تاریخ ۱۲ بهمن تا پایان دهه مبارک فجر دایر بوده و آماده بازدید علاقمندان می باشد.

 

وی در ادامه افزود در این نمایشگاه که به همت این اداره و همکاری حوزه هنری استان مرکزی برپا شده است ۲۰ اثر کاریکاتور و کارتون از آثار هنرمندان کاریکاتوریست استان مرکزی در معرض دید عموم قرار گرفته است.

آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم در شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم همزمان با سراسر کشور روز جمعه یازدهم بهمن ماه سال جاری در شهرستان زرندیه هم برگزار شد.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، در هجدهمین دوره از آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم که روز جمعه یازدهم بهمن ماه سال جاری برگزار شد، تعداد ۸۰ نفر در رشته های حفظ و مفاهیم، در دو شکل کتبی و شفاهی شرکت داشتند.

وی در ادامه افزود: ۶۹ نفر از جمع شرکت کنندگان خانم و ۱۱ نفر آقا بودند. که ۷۲ نفر در رشته حفظ و ۸ نفر در رشته مفاهیم شرکت نموده بودند. شایان ذکر است ۴ نفر از جمع شرکت کنندگان بصورت شفاهی و مابقی کتبی آزمون دادند.

این آزمون صبح روز جمعه در محل موسسه فرهنگی هنری سفیر دانش زرندیه در شهر مامونیه برگزار شد.

پنجمین سوگواره ادبی شعر فاطمی در زرندیه برگزار شد.

پنجمین سوگواره ادبی شعر فاطمی در زرندیه برگزار شد.

امام جمعه زرندیه:

حضرت فاطمه(س) تجلی نور حق و طلایه دار دفاع از حریم ولایت است

 

امام جمعه شهرستان زرندیه دراین مراسم گفت: حضرت فاطمه (س) تجلی نور حق و طلایه دار دفاع از حریم ولایت است.

حجت الاسلام حسین ابراهیمی در حاشیه پنجمین دوره سوگواره شعر فاطمی شهرستان زرندیه اظهار کرد: برگزاری برنامه های فرهنگی و ادبی حرکتی بسیار ارزشمند و تاثیرگذار در راستای حفظ و اشاعه فرهنگ دینی و مذهبی ما مسلمانان است.

وی شاعران و ادیبان را افرادی موثر و فرهیخته دانست که همواره توانسته‌اند در طول تاریخ موجب اعتلای فرهنگی جوامع باشند.

امام جمعه شهرستان زرندیه حضرت فاطمه(س) را الگوی تمام بانوان اسلامی دانست و از تمامی بانوان خواست تا با الگو قرار دادن ساده زیستی، وفاداری و خدامحوری این بانوی بزرگوار در راستای اعتلای اخلاقی جامعه قدم بردارند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه نیز گفت: پنجمین دوره سوگواره شعر فاطمی شهرستان زرندیه با مشارکت کانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه و اداره آموزش و پرورش و به یاد سردار سرافراز سپاه اسلام، سپهبد شهید حاج فاسم سلیمانی برگزار شد.

جوانمرد افزود: در این سوگواره شاعرانی از استان‌های تهران، قم و مرکزی حضور داشته و به قرائت تازه‌ترین سروده‌های خویش در وصف بی بی دوعالم، حضرت صدیقه کبری (س) و سردار سلیمانی پرداختند.

حضور و شعرخوانی شاعران صاحب نامی چون حافظ ایمانی، فریبا یوسفی، علی داودی، سیدعلی اصغر موسوی، سمیرا یکه‌تاز، قاسم منظور، منصور کیانی، ولی‌اله صفری، هادی بیابانی از جمله بخش های قابل توجه این سوگواره بود.

 

پنجمین سوگواره ادبی شعر فاطمی شهرستان زرندیه عصر روز سه شنبه هشتم بهمن ماه سال جاری با حضور جمعی از مسئولین محلی و شهرستانی در محل سالن امام علی(ع) شهر مامونیه برگزار شد.

تعزیه مجلس شهادت حضرت عباس یادبود سردار سرافراز سپهبد حاج قاسم سلیمانی در مامونیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، به همت این اداره و انجمن تعزیه این شهرستان،  تعزیه مجلس شهادت حضرت عباس علمدار رشید کربلا یادبود سردار سرافراز سپهبد حاج قاسم سلیمانی علمدار پرافتخار جبهه مقاومت پنجشنبه شب همزمان با نماز مغرب وعشاء در محل مهدیه صاحب الزمان(عج) شهر مامونیه اجرا گردید.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ‌وارشاد اسلامی، این مراسم به جهت ادای دین و بزرگداشت مقام شامخ شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی توسط گروه منتخب تعزیه خوانان شهر مامونیه با حضور حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه، تعدادی از مسئولین شهرستانی و عموم مردم ولایتمدار برگزار شد.

 

 جوانمرد در ادامه حاج قاسم سلیمانی را پرچمدار آزادگان جهان و سردار جبهه های حق علیه باطل معرفی نموده و ادامه داد: راه این شهید را قطعا جوانان و عاشقان اسلام و ولایت ادامه خواهند داد و نخواهند گذاشت پرچمی که این شهید بزرگوار برافراشته بر زمین بیافتد.وی در پایان گفت: سردار شهید سپهبدحاج قاسم سلیمانی راه و رسم حکومت بر دلها را خوب می دانست و حضور میلیونی و بی سابقه و کم‌نظیر عموم مردم ولایتمدار در مراسم تشییع پیکر ایشان خود گواه این مهم است.

شصت ونهمین شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه برگزار شد.

حجت الاسلام ابراهیمی گفت: چنانچه مساجد به جایگاه واقعی خود که همان مسجد طراز انقلابی و اسلامی است برسند بسیاری از مشکلات اجتماعی و فرهنگی جامعه حل خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی،  شصت و نهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه صبح روز پنجشنبه پنجم دیماه سال جاری به ریاست حجه الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی امام جمعه شهرستان و با حضور سایر اعضاء در محل سالن جلسات اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام ابراهیمی رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه در این جلسه گفت: وظیفه شورای فرهنگ عمومی سیاستگذاری فرهنگی است و اجرای تصمیمات گربته شده به عهده دستگاههای متولی امر است.

وی در ادامه ضمن اشاره به درخشش مساجد در دهه های پنجاه و شصت که موجب پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بود، افزود: مساجد اگر به جایگاه واقعی خود که همان مسجد طراز انقلابی و اسلامی است برسند بسیاری از مشکلات اجتماعی و فرهنگی جامعه حل خواهد شد.

امام جمعه شهرستان زرندیه ادامه داد: در شهرستان زرندیه ۱۴۱ مسجد وجود دارد که با توجه به جمعیت و مقایسه با متوسط کشوری این شهرستان از شرایط نسبتا خوبی برخوردار می باشد.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه هم در این جلسه گفت: مساجد همواره از صدر اسلام محل اجتماع مسلمانان، مرکز برگزاری مراسمات و برنامه های فرهنگی، دینی، هنری و اجتماعی بوده است.

وی با اشاره به رسایی و تاثیرگذاری ابزار هنر از دست اندرکاران فعالیتهای فرهنگی در مساجد خواست تا با استقاده از این ابزار در راستای جذب نوجوانان و جوانان به مساجد قدم بردارند. وی استمرار فعالیتهای فرهنگی هنری و اجتماعی در مساجد را پیشبرد اهداف مدنظر بسیار مهم وتاثیرگذار عنوان نمود و افزود؛ با برنامه ریزی فرهنگی و ایجاد تعامل وهمدلی بین ارکان مساجد و تمامی دست اندرکاران میتوان در راستای تقویت فعالیتهای فرهنگی هنری و رونق بخشی دوباره به مساجد حرکت کرد.

 

در پایان این جلسه بعد از بحث و تبادل نظر پیشنهاد گردید با پیگیری و هماهنگی دستگاههای متولی مثل دادگستری، شبکه بهداشت، فرهنگ وارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و دانشگاه آزاد اسلامی شرایط حضور کارشناسانی در زمینه های مختلف از جمله حقوقدان، روانشناس، پزشک، مشاور خانواده و ... در مساجد برای کمک به نماز گزاران فراهم آید.

برپایی نمایشگاه عکس نوشته با موضوع آسیب های اجتماعی در زرندیه

نمایشگاه عکس نوشته با موضوع پیشگیری ازآسیب های اجتماعی در شهرستان زرندیه برپا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی،نمایشگاه عکس نوشته با موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی در شهرستان زرندیه برپا شد.

به مناسبت ۹ دی سالروز تجدید میثاق مردم با ولایت نمایشگاه عکس نوشته با موضوع پیشگیری از آسیبهای اجتماعی در محل مجتمع فرهنگی هنری مامونیه برپا گردیده است.

به گفته احمد جوانمرد رئیس این اداره در این نمایشگاه که با همکاری حوزه هنری استان مرکزی دایر شده است تعداد ۲۵ عکس نوشته از آثار هنری تعدادی از هنرمندان عکاس استان در معرض دید عموم قرار گرفته است.

 

این نمایشگاه از روز پنجشنبه پنجم دیماه سال جاری بمدت ۱۰ روز صبح و عصر آماده بازدید علاقمندان می باشد.

انتخابات هیات رئیسه انجمن تعزیه زرندیه برگزار شد.

انتخابات سومین دوره هیات رئیسه انجمن تعزیه زرندیه در محل سالن جلسات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، عصرروز چهارشنبه98/10/4 انتخابات سومین دوره هیات رئیسه انجمن تعزیه زرندیه در محل سالن جلسات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ‌و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این جلسه گفت: شهرستان زرندیه قابلیت تبدیل شدن به یکی از قطب‌های هنر فاخر و مذهبی تعزیه در کشور را دارد. وی با اشاره به برگزاری چهار دوره سوگواره تعزیه در این شهرستان افزود: حضور بزرگانی چون استاد مرتضی صفاریان،  استاد هوشنگ جاوید، استاد اسماعیل مجللی، استاد بهروز مبصری، استاد مسیح اله کریمی و ... به عنوان داور در این سوگواره‌ها نشان از پتانسیل و ظرفیت‌های بالای این هنر در شهرستان زرندیه دارد. جوانمرد تشکیل و تکمیل بانک اطلاعاتی هنرمندان تعزیه شهرستان، تشکیل و اجرای گروه منتخب تعزیه شهرستان، پیگیری صدور کارت عضویت انجمن، صدور مجوز برای اجراهای تعزیه در سطح شهرستان و ... را از جمله برنامه‌های انجام گرفته طی دو دوره گذشته این انجمن در شهرستان عنوان کرد.

 

در این مراسم طی انتخابات انجام گرفته از بین دوازده کاندیدای ثبت نام شده یعقوب سلمانیان، علی اکبر حسین خانی، حسین آتشکار، علیرضا منصور و احمد منادی بعنوان اعضای هیئت رئیسه جدید انجمن تعزیه شهرستان انتخاب شدند، همچنین احمد وکیلی بعنوان علی‌البدل اعضاء هیئت رئیسه انتخاب شد.

قدردانی دبیر شورای فرهنگ عمومی از احمد جوانمرد رئیس اداره ارشاد زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، سیدمحمدرضا موالی زاده دبیر شورای فرهنگ عمومی کشوربمناسبت 14 آبان ماه روز فرهنگ عمومی با اهداء لوح تقدیر از زحمات و تلاشهای احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه تشکر و قدردانی نمود.

تقدیر فرمانده سپاه روح اله از جوانمرد رئیس ارشاد زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، سردار محسن کریمی فرمانده سپاه روح اله استان مرکزی با اهداء لوح تقدیر از زحمات احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه و مدیر کانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه تشکر و قدردانی نمود.

جلسه هم اندیشی مدیران کانون های فرهنگی هنری مساجد زرندیه برگزار شد.

حجت الاسلام مصطفی ذوالفقاری در جلسه جلسه هم اندیشی مدیران کانون های فرهنگی هنریمساجد زرندیه که عصر روز چهارشنبه 27 آذرماه  در محل سالن جلسات اداره فرهنگ وارشاد اسلامی با حضور احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و مدیران کانونهای فرهنگی هنری شهرستان زرندیه برگزار شد گفت:  استفاده از ظرفیت نوجوانان وجوانان بهترین راهبرد برای پیشبرد فعالیتهای فرهنگی کانونهاست.

مدیر ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی افزود: کانون های فرهنگی هنری  مساجد امسال با اجرای طرح ملی فهما ساماندهی خواهند شد و امید است با اجرای این طرح شاهد رشد کمی و کیفی کانون های مساجد باشیم.

وی در ادامه گفت: برای انسجام در مساجد و رسیدن به مساجد تراز اسلامی که از تاکیدات مقام معظم رهبری است،  می بایست تلاش مضاعفی انجام داد.

حجت الاسلام ذوالفقاری در ادامه از انتخاب پایتخت فرهنگی هنری مساجد ایران در شب میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) خبر داده و افزو: در مراسم معرفی پایتخت فرهنگی هنری مساجد از نخبگان و فعالان کانون ها و کانون های فعال و برتر در کشور تقدیر خواهد شد.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هم در ابتدای این جلسه ضمن گرامیداشت 27 آذر سالروز شهادت شهید مفتح و روز وحدت حوزه ودانشگاه، مسجد را پایگاه اصلی توسعه وترویج فرهنگ ایرانی اسلامی دانسته و ابراز امیدواری کرد مساجد همچون گذشته بویژه چند دهه بعد از انقلاب اسلامی محور اصلی تمامی فعالیتهای فرهنگی، اجتماعی جامعه قرار گیرند. وی ازکانونهای فرهنگی هنری مساجد بعنوان پایگاههای مردمی و انقلابی یاد نموده و افزود: کانونهای فرهنگی  هنری با همکاری سایر ارکان مساجد می توانند نقش بسیار ارزنده ای در کاهش آسیب های اجتماعی ایفا نمایند.

 

در پایان این جلسه همکاران دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی در خصوص طرح ملی فهما و سامانه مربوط توضیحات مبسوطی را ارائه نمودند.

همایش هم افزایی ارکان مساجد شهرستان زرندیه برگزار شد.

همایش هم افزایی ارکان مساجد شهرستان زرندیه عصر روز سه شنبه ١٩ آذر درمحل مسجدعلی ابن ابیطالب(ع) شهر مامونیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه ، حجت الاسلام حسین ابراهیمی  در همایش هم افزایی ارکان مساجد زرندیه خطاب به حاضران گفت: ما و شما باید شکرگذار خدا باشیم که به ما توفیق داده که در خانه خدا وبه مهمانان آن خدمت کنیم؛ خدمت در مساجد در هر شکلی و هر سمتی باعث افتخار است.

امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه افزود: رسایی زبان هنر می تواند کمک شایانی در پیشبرد اهداف فرهنگی و فعالیت های فرهنگی در مساجد کند از این رو کانون های فرهنگی هنری مساجد نقش بسیار مهمی در احیای مساجد و توسعه فعالیت های فرهنگی و دینی دارند وی ادامه داد: اگر ارکان مساجد با هم هماهنگ نباشند قطعا نتیجه فعالیت های فرهنگی، هنری واجتماعی مطلوب نخواهد بود و این هماهنگی با رهبری ائمه جماعات  و اثرگذاری آنان شکل خواهد گرفت امام جمعه شهرستان زرندیه استفاده از فرصت مسجد برای مقابله با تهاجم فرهنگی و معضلات ناشی از تهدیدات اینترنتی بویژه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را بسیار مهم دانست.

 

لازم به ذکر است، این همایش با حضور هیات امناء مساجد، ائمه جماعات، مدیران کانون های فرهنگی هنری مساجد و فرماندهان پایگاههای مقاومت بسیج برگزار شد.

دیدار وزیرفرهنگ وارشاد با اصحاب فرهنگ وهنر ساوه و زرندیه

سیدعباس صالحی شامگاه جمعه 22 آذر 1398، در دیدار با اصحاب فرهنگ و هنر، جامعه قرآنی و کانون‌های فرهنگی هنری مساجد شهرستان‌های ساوه و زرندیه که در سالن اجتماعات فرمانداری ساوه برگزار شد، اظهار کرد: به هیچ عنوان حق آغاز پروژه جدید عمرانی در حوزه فرهنگی و هنری به دلیل محدودیت منابع مالی وجود ندارد زیرا سازمان برنامه و بودجه اعتباری به وزارت ارشاد تخصیص نخواهد داد اما به نظر می‌رسد می توان با اعطای تسهیلات اعتباری بجای تخصیص اعتبار پروژه‌های جدیدی را تعریف و اجرایی کرد.وی افزود: دولت همواره بر عدالت فرهنگی و هنری تاکید دارد زیرا معتقد است که ایران فقط تهران نیست و این مهم یکی از راهبردهای اساسی وزارت ارشاد است و با همین نگاه اقدامات بسیاری در حوزه‌های گوناگون صورت گرفته است. صالحی به افزایش بودجه معاونت‌های وزارت ارشاد از ۲۰ درصد در راستای تقویت استان ها اشاره کرد افزود: با نگاه افزایشی بودجه تلاش شده است که بودجه پیش روی این وزارت‌خانه تا میزان ۵۰ درصد رشد کرده و با پرهیز از نگاه مرکز محوری بسته شود. وی به سفرهای مستمر به استان‌ها و بررسی میدانی شاخص‌ها و ظرفیت های فرهنگی و هنری در نقاط مختلف کشور اشاره کرد و افزود: در جریان این سفرها تفاهم نامه‌هایی میان وزارت ارشاد با استانداران منعقد می شود که هفدهمین تفاهم‌نامه با استاندار مرکزی برای اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های فرهنگی با تخصیص اعتباری معادل ۱۱۸ میلیارد تومان به امضاء رسید. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به مجموعه‌ای از تقاضاهای انباشته و متراکم در این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۱.۵ میلیون دانش آموخته رشته‌های هنری در کشور وجود دارد و  سال گذشته بیش از ۲۹۸ هزار دانشجو در رشته‌های هنری مراکز دانشگاهی مشغول به تحصیل بودند. وی به مطالبات اهالی هنر، فرهنگ و رسانه اشاره کرد و افزود: هم اکنون بودجه وزارت ارشاد حدود ۷۰۰ میلیارد تومان است است که افزون بر ۵۰۰ میلیارد تومان از آن در حوزه پشتیبانی و حقوق و دستمزد هزینه می‌شود و کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان برای تامین مطالبات گروههای مختلف باقی می ماند و از آنجاکه تخصیص بودجه‌ها نیز کاهش یافته است با مشکلات اعتباری شدیدی مواجه هستیم. صالحی افزود: هم اکنون تولید کتاب در کشور سالانه به یکصد هزار جلد رسیده است در حالیکه در اوایل انقلاب این میزان چهاررقمی بود و از طرفی در حال حاضر بیش از ۲۲ هزار کانون فرهنگی و هنری مساجد در کشور فعال هستند که حدود ۲میلیون و ۲۰۰ هزار نفر عضو دارند. وی تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را خانواده‌ای وسیع، بزرگ و موثر با بودجه ناکافی تشکیل داده است و به دلیل ساختاری که در بودجه کشور از سال‌های قبل بوجود آمده است سهم فرهنگ و ورزش کشور ۲.۵ درصد از کل بودجه کشور است و در تلاش هستیم تا این وضعیت را تغییر دهیم. وزیر ارشاد به وجود ۲۷۰ پروژه نیمه تمام زیرساختی رهاشده در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال‌های قبل در کشور اشاره کرد و افزود: برای تکمیل این پروژه‌ها بالغ بر سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان  اعتبار نیاز است. بخش قابل توجهی از پروژه‌های نیمه تمام در استان‌هاست و علاوه بر آن ۴۵ پروژه ملی نیازمند تخصیص اعتبار برای تکمیل است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه توسعه یافتگی استان مرکزی با اتصال به فرهنگ محقق می‌شود، تصریح کرد: ساوه و زرندیه دارای سابقه تاریخی و تمدن گرانبهایی هستند و مشاهیر و مفاخر و اندیشمندان بزرگی از این خطه از ایران اسلامی معرفی شده‌اند. این دو شهرستان قطب صنعت کشور هستند اما اگر صنعت با فرهنگ مرتبط نشود توسعه همه جانبه این منطقه محقق نخواهد شد و باید از همه ظرفیت‌های فرهنگی و هنری برای توسعه پایدار بهره‌برداری کرد.

 

مدیران صندوق اعتباری هنر، در شهرستان زرندیه

مدیران صندوق اعتباری هنر، در شهرستان زرندیه حضور یافته و با اصحاب فرهنگ‌ و هنر این شهرستان دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه،مدیران صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران عصر روز یکشنبه هفدهم آذرماه در شهرستان زرندیه حضور یافته و با اصحاب فرهنگ‌وهنر این شهرستان دیدار کردند.
دکتر وحیدی فر قائم مقام مدیرعامل صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان در این نشست از تسهیل شرایط عضویت اصحاب فرهنگ و هنر در این صندوق و بهره مندی ایشان از طرح بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی هنرمندان خبر داد و افزود: هنرمندانی که سنی از آنها گذشته و با مشکلات معیشتی و یا بیماری خاص درگیر می باشند میتوانند با تایید ادارات فرهنگ وارشاد اسلامی از طرح کمک مستمری و مساعدتهای ویژه این صندوق بهره مند شوند.

احمدجوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاداسلامی شهرستان زرندیه هم در این نشست ضمن اشاره به بخشی از پتانسیل های فرهنگی و هنری این شهرستان گفت:  هنر مقوله ای ذاتی و موهبتی الهی است که خداوند متعال در وجود اصحاب فرهنگ وهنر قرار داده است و به همین دلیل نمیتوان عیار سنجش هنرمندان را با معیارهای دیگر اقشار جامعه قیاس نمود.

وی افزود: گاها آئین نامه ها و بخشنامه های ابلاغی به علت شرایط و ضوابط دشوار نه تنهاقابلیت اجرا ندارند بلکه هیچگونه کمکی برای ارائه خدمات بهتر به اصحاب فرهنگ و هنر نمی کنند.

شایان ذکر است، در این نشست بیش از ۳۰ نفر از اصحاب فرهنگ وهنر شهرستان در رشته های مختلف فرهنگی و هنری حضور داشتند که به بیان مشکلات و نقطه نظرات خویش پرداختند.

دیدار رئیس ارشاد زرندیه با خانواده شهید مدافع حرم

رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی زرندیه به همراه سایر مسئولین به مناسبت هفته بسیج با حضور در منزل شهید مدافع حرم کاظم محمدی و شهیدان محمدیان با خانواده ایشان دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، احمد جوانمرد رئیس این اداره به همراه حجه الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی امام جمعه، سرهنگ روح افزا فرمانده سپاه و سایر مسئولین بمناسبت هفته بسیج با حضور در منزل شهید مدافع حرم کلظم محمدی و شهیدان محمدیان با خانواده ایشان دیدار و گفتگو کردند.
امام جمعه شهرستان زرندیه در این دیدارها گفت؛ ما همگی مدیون خون شهدا هستیم و هرآنچه از دستمان برمی آید بایستی برای خانواده ایشان انجام دهیم.

 

حجه الاسلام ابراهیمی در ادامه افزود: مسئولین برای ایجاد انگیزه و تقویت روحیه خویش نیازمند دیدار با خانواده های معظم شهدا هستند و خانواده شهدا با دعای خویش میتوانند روشنی بخش را پیش روی مسئولین باشند.
لازم به ذکر است مسئولین شهرستان زرندیه با اهدای هدایایی از این دو خانواده معزز تجلیل بعمل آوردند.

 

جلسه هماهنگی ارکان مساجدزرندیه برگزار شد.

\

جوانمرد گفت: مساجد بهترین و اثرگذارترین محل برای حل مشکلات فرهنگی هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی، احمدجوانمرد رئیس این اداره صبح امروز یکشنبه دهم مردادماه در جلسه هماهنگی ارکان مساجد این شهرستان گفت؛ مساجد بهترین و اثرگذارترین محل برای حل مشکلات فرهنگی جامعه و کشور هستند.

وی افزود: متاسفانه گاها مشاهده می شود از مساجد صرفا برای برگزاری مراسمات ختم و نماز جماعت استفاده می شود در حالیکه مساجد می توانند کاربردهای بیشتری در راستای ارائه خدمات فرهنگی به اهالی آن منطقه داشته باشند.
جوانمرد افزود با اضافه شدن جوانان به هیات امناء مساجد می توان شاهد تغییرات محسوسی در نحوه مدیریت مساجد بود.

وی نوع معماری مساجد، اجرای برنامه های مفرح فرهنگی، میدان دادن به نوجوانان و جوانان و... را از راهکارهای ایجاد جذابیت در مساجد و جذب نوجوانان و جوانان و مانوس نمودن آنها با مساجد دانست.
شایان ذکر است در نظر است مراسم گردهمایی ارکان مساجد( اعضای هیات امناء، ائمه جماعات، مسئولین کانونهای فرهنگی هنری مساجد، فرماندهان پایگاههای مقاومت بسیج مساجد) ساعت۱۴/۳۰ روز سه شنبه مورخ ۱۹ آذرماه سال جاری در محل مسجد علی ابن ابیطالب(ع) شهر مامونیه برگزار گردد و از فعالان مساجد تجلیل بعمل آید.

افتتاح نمایشگاه کتاب در مامونیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، همزمان با بیست و دومین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران که از تاریخ 23 لغایت 30 آبانماه سال جاری در سراسر کشور برگزار میگردد به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نمایشگاه کتابی در محل کتابخانه عمومی شهر مامونیه دایر شده است که امروز صبح با حضور مسئولین و عموم مردم ولایتمدار افتتاح گردید.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و دبیر انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زرندیه، در این نمایشگاه که امروز صبح با حضور حجه الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی امام جمعه، دکتر هادی فدایی فرماندار و دیگر مسئولین محلی وشهرستانی افتتاح گردید بیش از 1000 عنوان کتاب در موضوعات مذهبی، اجتماعی، روانشناسی، دانشگاهی، رمان، کودک و نوجوان و .... در معرض دید عموم قرار گرفته است که علاقمندان می توانند از یکشنبه 26 آبانماه بمدت 15 روز صبح وعصر به این محل مراجعه و کتابهای مدنظر خویش را با تخفیف20 تا 50 درصدی تهیه نمایند.

 

حجه الاسلام ابراهیمی امام جمعه شهرستان زرندیه در حاشیه  این مراسم گفت: کتاب و کتابخوانی یکی از پایه های مهم فرهنگی هر جامعه ای است. و جامعه ای که افراد آن با کتاب مانوس باشند کمتر به انحراف و تباهی کشیده خواهند شد. رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه افزود: برپایی نمایشگاههای کتاب و برنامه هایی از این شکل می توانند کمک بسیار زیادی به پیشرفت و ارتقای فرهنگی جامعه بالاخص به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی نمایند. ایشان تخفیف های ارائه شده در این نمایشگاه را مطلوب دانسته و از مسئولین خواست تا با فراهم نمودن شرایط مناسب مردم را به سوی تهیه کتاب  و کتابخوانی رهنمون نمایند.

ثبت پانزده باشگاه زرندیه ای در جام باشگاههای کتابخوانی کودک ونوجوان

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به نقل از احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی این شهرستان، پانزده باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان در جام باشگاههای کتابخوانی کودک ونوجوان ثبت نام کرده اند.

جوانمرد در ادامه افزود: سه نفر از علاقمندان به ترویج فرهنگ کتابخوانی جهت شرکت در دوره آموزش مربیان به مرکز استان اعزام شدند که در ادامه به آموزش تسهیلگران باشگاههای کتابخوانی در شهرستان پرداخته اند.

وی افزود: این دوره از جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان در رشته‌های باشگاه برگزیده، نامه برگزیده، فیلم برگزیده کتاب برگزیده، تسهیلگر برگزیده و کتابفروش برگزیده برگزار می‌شود. برگزیدگان جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان شهرستان به شرح زیر به دبیرخانه مرکزی در تهران معرفی می‌شوند:

الف: سه باشگاه برگزیده، ب: سه نامه‌ی برگزیده، ج: سه فیلم برگزیده، د: سه کتاب برگزیده به انتخاب اعضای باشگاه‌های شهرستان، ه: یک کتابفروش فعال در شهرستان

چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، احمد جوانمرد رئیس این اداره و دبیر انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زرندیه درچهارمین جلسه این انجمن در سال جاری که صبح روز سه شنبه بیست ویکم آبانماه در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار گردید، برنامه های پیش بینی شده ویژه هفته کتاب وکتابخوانی در این شهرستان را تشریح کرد. جوانمرد ضمن اشاره به اینکه بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه در سراسر کشور برگزار می‌گردد، گفت: برگزاری شش نشست کتابخوان درمحل کتابخانه های عمومی و مدارس شهرستان، برگزاری مسابقات نقاشی با موضوع کتاب وکتابخوانی در محل کتابخانه های عمومی ومدارس، برگزاری جلسات قصه گویی ویژه کودکان، برپایی نمایشگاه بزرگ کتاب با حضور ناشرین مطرح کشوری، بازدید دانش آموزان از کتابخانه های عمومی، اهدای کتاب درمدارس مناطق محروم و عشایر، عضوگیری رایگان کتابخانه های عمومی، تجلیل از اعضای کتابخانه های عمومی و کتابداران، برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع آسیب های اجتماعی(فضای مجازی، اعتیاد و طلاق)دیدار با خانواده معظم شهداء، دیدار کتابداران شهرستان با امام جمعه و فرماندار، عطرافشانی مزار شهدا، برپایی نمایشگاههای کتاب در مدارس و ادارات شهرستان و .... از جمله برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی در این شهرستان خواهد بود که امیدواریم بتوانیم در راستای ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی در این شهرستان موثر واقع شویم. پروانه شاکر معاون فرمانداری زرندیه هم در این جلسه گفت: با توجه به اهمیت مقوله ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه، همکاری و تعامل تمامی دستگاههای فرهنگی ضرورت داشته و می بایست مسئولین شهرستان در این راستا اهتمام بیشتری داشته باشند. وی از شهرداری های شهرستان خواست تا با پرداخت به موقع نیم درصد ویژه کتابخانه های عمومی در راستای ارتقاء سطح فرهنگی شهرستان بالاخص ترویج فرهنگ کتاب وکتابخوانی قدم بردارند. رسیدگی به وضعیت احداث کتابخانه عمومی در رازقان، بررسی وضعیت احداث ساختمان جدید کتابخانه عمومی در علیشار، تشریح وضعیت پیشرفت فیزیکی کتابخانه عمومی شهر زاویه، نحوه پرداخت نیم درصد از درآمد شهرداری ها به کتابخانه های عمومی از موضوعات طرح شده در جلسه چهارم انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زرندیه بود.

جشن بهار مهربانی در شهر زاویه شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، همزمان با شب ولادت فخرعالم امکان، حضرت ختمی مرتبت، رسول گرامی اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ص) جشن بهار مهربانی به همت این اداره، کانون بسیج هنرمندان و کتنون فرهنگی هنری شهدای زاویه در محل مسجد جامع این شهر برگزار گردید.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این مراسم معنوی که با حضورتعدادی از مسئولین و عموم مردم ولایتمدار شهرستان برگزار گردید حاج حسین شمس از ذاکرین و مادحین بنام استان مرکزی به مولودی خوانی و مداحی در وصف رسول گرامی اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) پرداخت. همچنین شعر خوانی تعدادی از شاعران استان از جمله سیدمحمدجوادشیخ الاسلامی و محمد ابراهیم ضیائی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

سخنرانی حجه الاسلام والمسلمین زمانی امام جماعت مسجد جامع شهر زاویه هم مکمل این جشن پر از شور ونشاط و معنویت بود.

اولین نشست کتابخوان هفته کتاب در شهرستان زرندیه برگزار شد.

اولین نشست کتابخوان همزمان با آغاز بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی، در شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، اولین نشست کتابخوان همزمان با آغاز بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی، همراه با تقدیر از کتابخوانان برتر در شهرستان زرندیه برگزار شد.

احمد جوانمرد در مراسم تقدیر از کتابداران شهرستان زرندیه گفت:یکی از کارکردهای مهم کتابخانه‌های عمومی بالابردن آگاهی‌های  مردم است و بر این اساس باید کتابخانه‌ها به فضایی علمی و آموزشی برای آگاهی‌بخشی و توسعه معلومات و نیازهای افراد در سنین مختلف تبدیل شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه افزود: امروز همه ما نیازمند این هستیم که کتابخوانی را در جامعه ترویج دهیم و به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم و عدم توجه به آن برای جامعه چندان مناسب نیست و آسیب‌هایی را به دنبال دارد.

در این مراسم مسن ترین عضو کتابخانه، کم سن ترین عضو کتابخانه، فعال ترین عضو کتابخانه، و ۵ نفر که هر کدام خلاصه یک کتاب را در جلسه ارائه کردند مورد تقدیر قرار گرفتند.

این مراسم ۲۳ آبان در محل کتابخانه عمومی امام علی(ع) شهر مامونیه به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان زرندیه، اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، کانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه و پایگاه بسیج تزکیه ۲ برگزار شد.

شصت وهشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه صبح روز یکشنبه نوزدهم آبانماه شصت و هشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان درمحل سالن جلسات فرمانداری برگزار گردید.

در این جلسه که به ریاست حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه و با حضور اکثریت اعضاء و با دستور جلسه تبادل نظر پیرامون راهکارهای افزایش ضریب نقدپذیری و قانون گرایی در جامعه برگزار گردید، حجه الاسلام حسین ابراهیمی رئیس این شورا گفت: دین مبین اسلام پایه گذار تمام ارزشهای انسانی و اخلاقی از جمله نقدپذیری و روحیه پذیرش انتقاد در جامعه است. ایشان انتقاد در جامعه را دارای شرایطی دانست که از آنجمله می توان به شرایط نقدشونده، شرایط نقد و شرایط نقدکننده اشاره نمود.

حجه الاسلام ابراهیمی استماع را یکی از کلیدواژه هایی دانست که می تواند نقش بسیار مهمی را در پذیرش نقد ایفا نماید. گوش دادن و دل سپردن به صحبتهای منتقدین یکی از مهمترین راهکارهای افزایش ضریب نقدپذیری در جامعه است. ایشان در ادامه افزود: انتقاد بایستی خیرخواهانه، منصفانه و دوستانه باشد تا موثر واقع گردد. در این راستا نقش نخبگان، مسئولین، علما وبزرگان در راستای الگو دهی به همه اقشار مردم نقشی بسیار مهم و بی بدیل است.

دکتر هادی فدایی فرماندار و نائب رئویس شورای فرهنگ عمومی این شهرستان هم در این جلسه گفت: اولین منتقدین هر انسانی در ابتدا والدین او هستند که از کودکی درست ونادرست را به فرزندان خویش آموزش میدهند و اشکالات و ایرادات آنها را به ایشان متذکر می شوند. وی در ادامه افزود: نقد وانتقاد در جامعه به دوشکل ظاهری و باطنی نمود پیدا می کند که هردو شکل آن دارای اهمیت بالایی می باشند. فدایی در ادامه از مسئولین شهرستان زرندیه خواست که به جامعه هدف خود احترام گذاشته و به خواسته ها وتوقعات آنها توجه داشته باشند که این خود اولین قدم در راستای افزایش ضریب نقدپذیری و قانون گرایی در جامعه است.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ودبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه هم در ابتدای این جلسه ضمن تشریح دستور جلسه از اعضای شورا خواست تا بصورت جامع به موضوع نقدپذیری و قانون گرایی در جامعه پرداخته و از نگاه قشری و سازمانی پرهیز نمایند. وی هدف از نقد را رسیدن به بایدها و نبایدها عنوان نموده وادامه داد: هرکس میبایست ابتدا خودش منتقد خود بوده و در راستای رفع ایرادات خویش قدم بردارد. وی انتقاد را موضع گیری مثبت و خیرخواهانه برای اصلاح امور دانسته وافزود: طرفین انتقاد می بایست با نگرشی دوستانه و مثبت به موضوع نگاه کرده و ظرفیت های خویش را افزایش دهند.

حجه الاسلام مجدی زاده امام جمعه پرندک، حجه الاسلام باقری امام جمعه خشکرود، خانم دکتر علوی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد زرندیه، سرهنگ مهدویان جانشین فرماندهی انتظامی، یوسفی رئیس اداره آموزش وپرورش، حجه الاسلام یزدان دوست رئیس اداره تبلیغات اسلامی، امانی نماینده ارباب جراید دیگر اعضایی بودند که به بیان نقطه نظرات خویش در این جلسه پرداختند.

در پایان جلسه مقرر گردید فرمانداری هماهنگی لازم جهت حضور مسئولین شهرستان در محلهای برگزاری نمازهای جمعه شهرستان را بعمل آورد تا مسئولین بصورت چهره به چهره  با عموم مردم دیدار داشته و به سوالات و مشکلات آنها بپردازند.

 

همچنین مقرر گردید اداره تبلیغات اسلامی هماهنگی لازم را جهت سخنرانی ائمه محترم جمعه وجماعات در خصوص موضوع نقدپذیری و قانون گرایی اعمال نماید.

بازدید معاون اداری مالی اداره کل ارشاد از مجتمع فرهنگی هنری مامونیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه صبح روز پنجشنبه نهم آبانماه سال جاری هاشم سوفالی معاون اداری مالی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی از محل مجتمع فرهنگی هنری مامونیه بازدید نمود.

سوفالی در این بازدید تکمیل وتجهیز سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی هنری مامونیه را از پروژه های اولویت دار این اداره کل برشمرد و افزود: با پیمانکار مربوطه جهت شروع کار به توافق رسیده ایم و ان شاا... در اولین فرصت عملیات اجرایی تکمیل وتجهیز این سالن آغاز خواهد شد. وی تخصیص ضعیف اعتبارات را مانع اصلی پیشرفت پروژه های عمرانی این اداره کل دانست که امید است با تخصیص حداکثری اعتبارات بتوان پروژه های اینچنینی را به سرانجام رساند.

سوفالی مجتمع های فرهنگی هنری، زاویه، محلات، کمیجان و آشتیان را از دیگر پروژه های عمرانی در دست احداث این اداره کل برشمرد که نیازمند توجه جدی مسئولین و تخصیص اعتبارات استانی و ملی برای تکمیل آنها دانست.

هنر تعزیه یکی از مزیت های هنری استان مرکزی و شهرستان زرندیه است.

حجت الاسلام  عباس دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در اختتامیه پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه به خبرگزاری صدا و سیمادر شهرستان زرندیه گفت:هنر تعزیه یکی از مزیت های هنری استان مرکزی و شهرستان زرندیه است، که در جای جای این استان پهناور نمونه های بسیار خوبی از این هنر را بعنوان یک هنر آئینی و دینی ما همواره شاهد بودیم ،پنجمین سوگواره تعزیه در شهرستان زرندیه امسال در این روزها در شهر پرندک برگزار گردید ده گروه تعزیه در این سوگواره با هم رقابت کردند ،ضمن اینکه عموم مردم در این آئین ها حضور پیدا میکردند ، و مجلس مجلس عزای سید الشهدا بودشاهد هنر نمائی تعزیه خوانان شهرستان بودند،که امروز با رأی هئیت داوران نفرات و گروههای برترو بخشهای شایسته تقدیر معرفی شدند و جوایز خودشان را دریافت کردند.مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیماکه چه برنامه هائی برای برپائی چنین سوگواره هائی درسطح استان دارید؟ گفت: هنر فاخر تعزیه یکی از  مزیت های هنری استان مرکزی است و البته ما باید برای تعالی این هنر و منزه بودن آن تلاش بیشتری انجام دهیم که اصالت ها و ارزشهای تعزیه رو به رشد، ترقی، تعالی و توسعه باشد. اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی هم در طول سال برنامه های ویژه ای را برای این موضوع خواهد داشت و ما در کنارهنرمندان ارجمند و با انگیزه تعزیه استان خواهیم بود و امیدواریم بتوانیم گام های مثبتی را در کمیت و کیفیت، ارتقاء و بالندگی تعزیه استان مرکزی برداریم و همچنین زمینه تبادل آثار تعزیه را بین هنرمندان استان و سایر استان ها فراهم کنیم.

پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، دوشنبه شب مورخ هشتم مهرماه سال جاری اختتامیه پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه با حضور حجه الاسلام والمسلمین عباس دانشی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی، حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه شهرستان زرندیه، حجه الاسلام والمسلمین مجدی زاده امام جمعه شهر پرندک، دکتر هادی فدایی فرماندار، جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، یوسفوند فرمانده انتظامی شهرستان و دیگر مسئولین شهرستانی و محلی در محل حسینیه شهداء شهر پرندک برگزار گردید.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این مراسم گفت: پنجمین سوگواره با هدف اعتلای معنوی هنر فاخر تعزیه در شهرستان زرندیه از تاریخ سوم مهرماه لغایت هشتم مهرماه سال جاری در محل حسینیه شهدای شهر پرندک برگزار گردید که با استقبال قابل توجه مردم ولایتمدار شهر پرندک واقع گردید. وی در ادامه افزود: در این سوگواره 10 گروه تعزیه خوانی از نقاط مختلف شهرستان از جمله مامونیه، زاویه، پرندک، پیک، خورشیدآباد، امیرآباد، چلسبان و آسیابک حضور داشتند که طی پنج شب به اجرای مجالس مختلف و متنوع تعزیه پرداختند.

جوانمرد ادامه داد: هیئت داوران این دوره از سوگواره متشکل از آقایان استاد حاج مرتضی صفاریان، استاد اسماعیل مجللی و سیدحسن شهیدیان بودند که با بررسی اجراهای انجام شده نفرات برتر این دوره از سوگواره را به شرح ذیل اعلام نمودند:

 

 

بخش بچه خوانی:

رتبه اول: ابوالفضل پاکدامن شبیه خوان حضرت قاسم(ع)

رتبه دوم: سبحان منکشف شبیه خوان حضرت سکینه(س)

رتبه سوم: مشترکا اقای محمد تیموری شبیه خوان حضرت قاسم(ع) و مهدی کرمی شبیه خوان حضرت رقیه

بخش زنانه خوانی:

رتبه اول: ابوالفضل معصومی شبیه خوان مادر حضرت قاسم(ع)

رتبه دوم: امین ساعدی شبیه خوان حضرت زینب(س)

رتبه سوم: محمد وظیفه دار شبیه خوان مادر حضرت قاسم(ع)

بخش امام خوانی:

رتبه اول:  ندارد

رتبه دوم: رضا وکیلی شبیه خوان امام(ع) در مجلس حضرت علی اکبر(ع)

رتبه سوم: عباسعلی منصوری شبیه خوان امام در مجلس شهادت حضرت قاسم(ع)

بخش مخالف خوانی:

رتبه اول: به طور مشترک جعفر میریان و زهیر فرهمند

رتبه دوم: به طور مشترک محمدرضا حسینخانی و بهمن حسینخانی

رتبه سوم: به طور مشترک ابوالفضل سعادت و حسین هشاک

شایسته تقدیر: حسین آتشکار شبیه ازرق در رمجلس حضرت قاسم(ع)

 

بخش نوازندگی:

رتبه اول: ندارد

رتبه دوم: علی تنها

رتبه سوم: محسن صدرالدینی

بخش جوان خوانی:

در این بخش آقایان احسان صدر الدینی شبیه خوان حضرت علی اکبر(ع) و مجید مسرورشبیه خوان حضرت علی اکبر(ع) به عنوان برگزیده معرفی می گردند.

بخش شهادت خوانی:

در این بخش آقای محمد تنها شبیه خوان غلام ترک بعنوان برگزیده اعلام میگردد.

گروه برتر:

هیئت داوران بدلیل هماهنگی و نظم در اجراء گروه علی ابن ابیطالب(ع) مامونیه را شایسته تقدیر می داند.

 

 

گزارش تصویری شب سوم سوگواره تعزیه

شب سوم پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه

با اجرای گروههای تعزیه خوانی پیروان ولی امرآسیابک و سیدالشهداء(ع) امیرآباد

ادامه یافت.

جمعه ششم مهرماه 1398

پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه کلیدخورد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه شب گذشته با اجرای تعزیه مجلس حضرت ابالفضل العباس(ع) توسط گروه حضرت زینب کبری(س) پرندک آغاز به کار کرد.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، این دوره از سوگواره با حضور 10 گروه تعزیه خوانی از نقاط مختلف شهرستان از جمله مامونیه، زاویه، پرندک، پیک، چلسبان، خورشیدآباد و امیرآباد از سوم لغایت هشتم مهرماه در محل حسینیه شهر پرندک برگزار خواهد شد.

 

وی ادامه داد اجراهای این سوگواره توسط هیئت داوران سوگواره متشکل از آقایان استاد حاج مرتضی صفاریان، استاد اسماعیل مجللی و آقای سیدحسن شهیدیان ارزیابی و در مراسم اختتامیه این سوگواره که روز دوشنبه هشتم مهرماه برگزار خواهد شد از این نفرات با اهداء لوح وهدایایی تقدیر بعمل خواهد آمد.

هیئت داوران پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه مشخص شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه و به نقل از زهیر فرهمند دبیر این دوره از سوگواره آقایان استاد مرتضی صفاریان از تهران، استاد اسماعیل مجللی از اراک و سیدحسن شهیدیان از شهرستان زرندیه هیئت داوران پنجمین دوره سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه را تشکیل خواهند داد.

 

خانواده های شهیدان عابدی و ضیایی تقدیر شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و کانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه بمناسبت هفته دفاع مقدس و در راستای کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و6200 شهید استان مرکزی همزمان با نخستین همایش ادبی شعر شهود از خانواده های محترم ومعزز هنرمند شهید محمد ضیایی و شاعر شهید ذبیح اله عابدی با اهداء هدایایی تجلیل نمودند. شایان ذکراست در این مراسم تمثال منور شهید ذبیح اله عابدی شاعر شهید استان مرکزی توسط هنرمند توانمند و بسیجی شهرستان زرندیه استاد بهنام پاک نیت بصورت زنده طراحی ونقاشی شده و در انتهای مراسم توسط خود هنرمند به خانواده شهید اهداء گردید.