هنر تعزیه یکی از مزیت های هنری استان مرکزی و شهرستان زرندیه است.

حجت الاسلام  عباس دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در اختتامیه پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه به خبرگزاری صدا و سیمادر شهرستان زرندیه گفت:هنر تعزیه یکی از مزیت های هنری استان مرکزی و شهرستان زرندیه است، که در جای جای این استان پهناور نمونه های بسیار خوبی از این هنر را بعنوان یک هنر آئینی و دینی ما همواره شاهد بودیم ،پنجمین سوگواره تعزیه در شهرستان زرندیه امسال در این روزها در شهر پرندک برگزار گردید ده گروه تعزیه در این سوگواره با هم رقابت کردند ،ضمن اینکه عموم مردم در این آئین ها حضور پیدا میکردند ، و مجلس مجلس عزای سید الشهدا بودشاهد هنر نمائی تعزیه خوانان شهرستان بودند،که امروز با رأی هئیت داوران نفرات و گروههای برترو بخشهای شایسته تقدیر معرفی شدند و جوایز خودشان را دریافت کردند.مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیماکه چه برنامه هائی برای برپائی چنین سوگواره هائی درسطح استان دارید؟ گفت: هنر فاخر تعزیه یکی از  مزیت های هنری استان مرکزی است و البته ما باید برای تعالی این هنر و منزه بودن آن تلاش بیشتری انجام دهیم که اصالت ها و ارزشهای تعزیه رو به رشد، ترقی، تعالی و توسعه باشد. اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی هم در طول سال برنامه های ویژه ای را برای این موضوع خواهد داشت و ما در کنارهنرمندان ارجمند و با انگیزه تعزیه استان خواهیم بود و امیدواریم بتوانیم گام های مثبتی را در کمیت و کیفیت، ارتقاء و بالندگی تعزیه استان مرکزی برداریم و همچنین زمینه تبادل آثار تعزیه را بین هنرمندان استان و سایر استان ها فراهم کنیم.

پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، دوشنبه شب مورخ هشتم مهرماه سال جاری اختتامیه پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه با حضور حجه الاسلام والمسلمین عباس دانشی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی، حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه شهرستان زرندیه، حجه الاسلام والمسلمین مجدی زاده امام جمعه شهر پرندک، دکتر هادی فدایی فرماندار، جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، یوسفوند فرمانده انتظامی شهرستان و دیگر مسئولین شهرستانی و محلی در محل حسینیه شهداء شهر پرندک برگزار گردید.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این مراسم گفت: پنجمین سوگواره با هدف اعتلای معنوی هنر فاخر تعزیه در شهرستان زرندیه از تاریخ سوم مهرماه لغایت هشتم مهرماه سال جاری در محل حسینیه شهدای شهر پرندک برگزار گردید که با استقبال قابل توجه مردم ولایتمدار شهر پرندک واقع گردید. وی در ادامه افزود: در این سوگواره 10 گروه تعزیه خوانی از نقاط مختلف شهرستان از جمله مامونیه، زاویه، پرندک، پیک، خورشیدآباد، امیرآباد، چلسبان و آسیابک حضور داشتند که طی پنج شب به اجرای مجالس مختلف و متنوع تعزیه پرداختند.

جوانمرد ادامه داد: هیئت داوران این دوره از سوگواره متشکل از آقایان استاد حاج مرتضی صفاریان، استاد اسماعیل مجللی و سیدحسن شهیدیان بودند که با بررسی اجراهای انجام شده نفرات برتر این دوره از سوگواره را به شرح ذیل اعلام نمودند:

 

 

بخش بچه خوانی:

رتبه اول: ابوالفضل پاکدامن شبیه خوان حضرت قاسم(ع)

رتبه دوم: سبحان منکشف شبیه خوان حضرت سکینه(س)

رتبه سوم: مشترکا اقای محمد تیموری شبیه خوان حضرت قاسم(ع) و مهدی کرمی شبیه خوان حضرت رقیه

بخش زنانه خوانی:

رتبه اول: ابوالفضل معصومی شبیه خوان مادر حضرت قاسم(ع)

رتبه دوم: امین ساعدی شبیه خوان حضرت زینب(س)

رتبه سوم: محمد وظیفه دار شبیه خوان مادر حضرت قاسم(ع)

بخش امام خوانی:

رتبه اول:  ندارد

رتبه دوم: رضا وکیلی شبیه خوان امام(ع) در مجلس حضرت علی اکبر(ع)

رتبه سوم: عباسعلی منصوری شبیه خوان امام در مجلس شهادت حضرت قاسم(ع)

بخش مخالف خوانی:

رتبه اول: به طور مشترک جعفر میریان و زهیر فرهمند

رتبه دوم: به طور مشترک محمدرضا حسینخانی و بهمن حسینخانی

رتبه سوم: به طور مشترک ابوالفضل سعادت و حسین هشاک

شایسته تقدیر: حسین آتشکار شبیه ازرق در رمجلس حضرت قاسم(ع)

 

بخش نوازندگی:

رتبه اول: ندارد

رتبه دوم: علی تنها

رتبه سوم: محسن صدرالدینی

بخش جوان خوانی:

در این بخش آقایان احسان صدر الدینی شبیه خوان حضرت علی اکبر(ع) و مجید مسرورشبیه خوان حضرت علی اکبر(ع) به عنوان برگزیده معرفی می گردند.

بخش شهادت خوانی:

در این بخش آقای محمد تنها شبیه خوان غلام ترک بعنوان برگزیده اعلام میگردد.

گروه برتر:

هیئت داوران بدلیل هماهنگی و نظم در اجراء گروه علی ابن ابیطالب(ع) مامونیه را شایسته تقدیر می داند.

 

 

گزارش تصویری شب سوم سوگواره تعزیه

شب سوم پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه

با اجرای گروههای تعزیه خوانی پیروان ولی امرآسیابک و سیدالشهداء(ع) امیرآباد

ادامه یافت.

جمعه ششم مهرماه 1398

پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه کلیدخورد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه شب گذشته با اجرای تعزیه مجلس حضرت ابالفضل العباس(ع) توسط گروه حضرت زینب کبری(س) پرندک آغاز به کار کرد.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، این دوره از سوگواره با حضور 10 گروه تعزیه خوانی از نقاط مختلف شهرستان از جمله مامونیه، زاویه، پرندک، پیک، چلسبان، خورشیدآباد و امیرآباد از سوم لغایت هشتم مهرماه در محل حسینیه شهر پرندک برگزار خواهد شد.

 

وی ادامه داد اجراهای این سوگواره توسط هیئت داوران سوگواره متشکل از آقایان استاد حاج مرتضی صفاریان، استاد اسماعیل مجللی و آقای سیدحسن شهیدیان ارزیابی و در مراسم اختتامیه این سوگواره که روز دوشنبه هشتم مهرماه برگزار خواهد شد از این نفرات با اهداء لوح وهدایایی تقدیر بعمل خواهد آمد.

هیئت داوران پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه مشخص شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه و به نقل از زهیر فرهمند دبیر این دوره از سوگواره آقایان استاد مرتضی صفاریان از تهران، استاد اسماعیل مجللی از اراک و سیدحسن شهیدیان از شهرستان زرندیه هیئت داوران پنجمین دوره سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه را تشکیل خواهند داد.

 

خانواده های شهیدان عابدی و ضیایی تقدیر شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و کانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه بمناسبت هفته دفاع مقدس و در راستای کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و6200 شهید استان مرکزی همزمان با نخستین همایش ادبی شعر شهود از خانواده های محترم ومعزز هنرمند شهید محمد ضیایی و شاعر شهید ذبیح اله عابدی با اهداء هدایایی تجلیل نمودند. شایان ذکراست در این مراسم تمثال منور شهید ذبیح اله عابدی شاعر شهید استان مرکزی توسط هنرمند توانمند و بسیجی شهرستان زرندیه استاد بهنام پاک نیت بصورت زنده طراحی ونقاشی شده و در انتهای مراسم توسط خود هنرمند به خانواده شهید اهداء گردید.

 

بازدید سرزده مدیرکل از اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه صبح روز چهارشنبه سوم مهرماه سال جاری حجه الاسلام والمسلمین عباس دانشی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی با حضور در اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه از این اداره بازدید و با مدیر وپرسنل آن دیدار و گفتگو کرد.

 

وی در این بازدید در جریان وضعیت عمرانی مجتمع فرهنگی هنری مامونیه و روند تکمیل وتجهیز سالن آمفی تئاتر این مجتمع قرار گرفته واز جذب000/000/500/2 ریال از محل منابع ملی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی برای این سالن خبر داد. حجه الاسلام دانشی ابراز امیدواری کرد عملیات تکمیل وتجهیز سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی هنری مامونیه تا پایان سال به اتمام برسد تا مردم خوب و ولایتمدار شهرستان زرندیه بتوانند از آن بهره مند گردند.

مدیرکل ارشاد از مجتمع فرهنگی هنری زاویه ومزار شهدای گمنام بازدید کرد.

 

حجه الاسلام والمسلمین عباس دانشی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی:

شهداء چراغ راه و راهنمای همه دوستداران وعلاقمندان به اسلام ونظام مقدس جمهوری اسلامی هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، حجه الاسلام والمسلمین عباس دانشی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی صبح روز چهارشنبه سوم مهرماه سال جاری در بازدید از محل مجتمع فرهنگ هنری شهر زاویه شهرستان زرندیه که محل تدفین دو شهید گمنام دفاع مقدس هم می باشد گفت: شهداء چراغ راه و راهنمای همه دوستداران وعلاقمندان به اسلام ونظام مقدس جمهوری اسلامی هستند.

وی در ادامه افزود: وجود دو شهید گمنام در این مجموعه موهبتی است که شامل حال ما شده است. و میبایست از انوار مبارک این دو شهید بزرگوار نهایت استفاده و بهره را برد.

حجه الاسلام دانشی در ادامه با اشاره به وضعیت نامناسب اعتبارات دولتی افزود: با توجه به وضعیت  تخصیص اعتبارات در چند سال اخیر و سالهای پیش رو، چنانچه بخش خصوصی و یا نهادی آمادگی همکاری و مساعدت در راستای تکمیل و تجهیز این مجتمع را داشته باشد ما آماده ایم که با شرایطی نسبت به واگذاری آن اقدام نمائیم.

نشست مدیرکل ارشاد با هیئت اجرایی پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه

حجه الاسلام والمسلمین دانشی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی در دیدار با هیات اجرایی پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه گفت:

اقامه عزا برای امام حسین(ع) موهبتی است که باید قدر آن را دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، حجه الاسلام والمسلمین عباس دانشی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی صبح روز چهارشنبه سوم مهرماه سال جاری در نشست با هیات اجرایی پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه ضمن تسلیت بمناسبت سالروز شهادت بزرگ پیام رسان کربلا، حضرت امام زین العابدین(ع) گفت: عزاداری برای امام حسین علیه السلام و یاران با وفایش نعمتی است که در عصر حاضر نصیب ما شده است که باید قدر این موقعیت را دانست. وی با اشاره به شرایط سخت عزاداری محرم در زمان های گذشته، شرایط حال حاضر شرایطی مطلوب دانست که می بایست قدردان بود.

وی از هنر تعزیه بعنوان نوعی عبادت یاد کرده و از هنرمندان این بخش خواست تا با حضور قلب در اجراهای خود حضور یافته و به این هنر علاوه بر جنبه های هنری آن به عنوان یک عبادت نگاه نمایند.

حجه الاسلام دانشی ضمن تقدیر و تشکر از مجریان پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه، هنر تعزیه را یکی از شاخصه های فرهنگی هنری این شهرستان دانسته و ابراز امیدواری کرد برگزاری سوگواره های تعزیه در کنار کارگاه های تخصصی در جهت رشد وتوسعه این هنر در شهرستان و استان مرکزی موثر واقع شود.

اجرای نمایش خیابانی عملیات ناتمام در مامونیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، بمناسبت هفته دفاع مقدس و در راستای برنامه های کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و 6200 شهید استان مرکزی نمایش خیابانی عملیات ناتمام در شهر مامونیه مرکز شهرستان زرندیه اجرا شد.

این نمایش را که با استقبال بسیار خوب شهروندان مامونیه مواجه گردید بهمن پارساآرا کارگردانی میکرد و فریدون رجبی ، بهمن پارساآرا و شایان سلطانی در آن به ایفای نقش پرداختند. داستان این نمایش داستان دو همرزم مدافع حرم می باشد که یکی به شهادت می رسد و دیگری...

این نمایش به همت کانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه واداره فرهنگ وارشاد اسلامی و در هفته دفاع مقدس اجرا گردید.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و مدیر کانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه هدف از اجرای این نمایش را ارج نهادن به مقام شامخ شهداء بویژه شهدای مظلوم مدافع حرم عنوان نمود که بعضا در حق این بزرگواران اجحاف شده است.

نخستین همایش ادبی شعر شهود استان مرکزی در زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، نخستین همایش ادبی شعر شهود استان مرکزی عصر روز دوشنبه یکم مهرماه سال جاری به میزبانی شهرستان زرندیه برگزار شد. به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و مدیر کانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه در این همایش ادبی که با حضور حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه، دکتر فدایی فرماندار، حاجعلی بیگی معاون فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی، سرهنگ روح افزا فرماندهی سپاه، سرهنگ یوسفوند فرماندهی انتظامی، بخشدار مرکزی و دیگر مسئولین برگزار شد شاعران برجسته و ممتاز استان وکشور از جمله استاد حاج ولی اله کلامی زنجانی، مهدی رحیمی، احمد علوی، علی اصغر ذاکری، نادر حسینی، علیرضا اطلاقی، جواد مختاری، منصور کیانی و سمیرا یکه تاز به قرائت تازه ترین سروده های خود در وصف شهداء و فرهنگ ایثار و شهادت پرداختند.

جوانمرد در ادامه افزود: در این همایش که به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و کانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه و در راستای برنامه های کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و 6200 شهید استان مرکزی برگزار شد، از خانواده های معظم شهیدان ذبیح اله عابدی شاعر شهید و محمد ضیایی هنرمند شهید با اهداء هدایایی تقدیر بعمل آمد. رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هدف از برگزاری این همایش را در وهله اول ارج نهادن به مقام شامخ و اهداف و آرمانهای رهبر کبیر انقلاب اسلامی(ره) و سپس ترسیم رشادت، فداکاری و ایثار شهدای هشت سال دفاع مقدس عنوان نموده و برگزاری برنامه های متنوع در رشته های مختلف هنری در راستای ترویج فرهنگ ایثار وشهادت را از وظایف و اهداف این اداره دانست.

حجه الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه هم در این مراسم معنوی ضمن تقدیر وتشکر از برگزار کنندگان این مراسم، با اشاره به اشعار تعدادی از شاعران شهید دفاع مقدس، زبان شعر را زبانی رسا وتاثیر گذار معرفی نموده و از شاعران و ادیبان متعهد وانقلابی خواست تا با موهبتی که خداوند متعال به آنها اهداء نموده در راستای اهداف اسلام وانقلاب قدم بردارند. امام جمعه شهرستان زرندیه شهداء را شمع راه و روشنی بخش مسیر پر پیچ وخم پیش روی انقلاب دانسته و ادامه داد یاد شهداء و برگزاری برنامه برای شهداء بیش از آن که به کار شهداء بیاید موجب صیقل روح خودمان خواهد شد.

 

برگزاری ایستگاه هنر، نمایشگاه کتاب، اجرای موسیقی زنده(نی نوازی)، نقاشی زنده از تصویر شاعر شهید ذبیح اله عابدی و مداحی ذاکر اهل بیت حاج محسن داودی از دیگر برنامه های این همایش ادبی بود.

نمایش عظیم خیمه سوزان، کاروان اسرا و وقایع بعدازعاشورا در زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، به همت گروه نمایش کاروان زرندیه تحت نظارت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی،  برای اولین بار در این شهرستان، نمایش عظیم خیمه سوزان، کاروان اسرا و وقایع بعد از عاشورا عصر روز پنجشنبه 21شهریور ماه سال جاری برگزار شد.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، درحاشیه این مراسم که ساعت30/18 روز پنجشنبه 21 شهریورماه همزمان با دوازدهم محرم الحرام در محل آسیابک شهرستان زرندیه با حضور خیل عظیم عاشقان حسینی و برخی ازمسئولین شهرستان از جمله حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه، فرماندهی سپاه ناحیه زرندیه و دیگر مسئولین برگزارشد،گفت: بیش از300 نفر ازهنرمندان نمایش و تعزیه شهرستان در این نمایش عظیم ایفای نقش نمودند. که در نوع خود کم نظیربود.

جوانمرد در ادامه افزود: این نمایش عظیم شامل منازل غروب عاشورا و خیمه سوزان، شام غریبان، از ناقه افتادن وخار مغیلان، دیر راهب نصرانی، بازارشام و گفتگوی شمر و یزید، خرابه شام و وفات حضرت رقیه(ع)بود که در آن سعی شده بود بخش عمده ای از وقایع بعد از عاشورا که متاسفانه کمتر به آن پرداخته شده به تصویر کشیده شود.

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هدف از اجرای این نمایش عظیم را در وهله اول ارج نهادن به مقام شامخ شهداء و اسرای واقعه کربلا و سپس یادآوری مصیبتهای وارد شده به اهل بیت امام (ع) بعد از واقعه عاشورا عنوان نموده و ادامه داد: یِادآوری مصیبتهای و ظلمهای وارده شده به اسرا بعد از واقعه عاشورا می تواند در حفظ و صیانت از فرهنگ عاشورا و انتقال مفاهیم ارزشمند بزرگی چون رشادت، جوانمردی، و مقاومت که نمونه بارز آن حضرت زینب(س) است، به نسلهای بعدی موثر باشد.

 

پایان بخش این مراسم بزرگ معنوی سفره اطعامی بود که پذیرای شرکت کنندگان در این برنامه بود.

نخستین همایش ادبی شعر شهود در زرندیه برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، نخستین همایش ادبی شعر شهود در زرندیه برگزار می شود.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در گفتگو با خبرنگارخبرگزاری فارس گفت: به همت این اداره، کانون بسیج هنرمندان و سپاه ناحیه زرندیه، و در راستای برنامه های کنگره ملی نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و 6200 شهید استان مرکزی، نخستین همایش ادبی شعرشهود ساعت 16 روز دوشنبه یکم مهرماه سال جاری در محل سالن آمفی تئاتر آموزش وپرورش این شهرستان برگزار می شود.

جوانمرد در ادامه از حضور استاد حاج ولی اله کلامی زنجانی از شاعران برجسته کشوری و تعداد دیگری از شاعران صاحب نام استان وکشور از جمله مهدی رحیمی، احمد حسین پور علوی، عباس احمدی، محمد زارعی، علیرضا اطلاقی، سید مهدی طباطبایی، نادر حسینی و ... در این همایش خبر داد و افزود: همایش ادبی شعر شهود روایتگر بخشی از ایثارگری، رشادت و فداکاری رزمندگان هشت سال دفاع مقدس بویژه شهداء و بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران به زبان شعرخواهد بود.

وی زبان شعر را زبانی رسا و تاثیرگذار دانسته وادامه داد شاعران و ادیبان همراه در طول تاریخ با طبع لطیف و قلم توانای خویش توانسته اند در ثبت و ضبط وقایع مهم تاریخی و انتقال مفاهیم و ارزشها به نسلهای بعدی نقش بسزایی ایفا کنند. جوانمرد با اشاره به این جمله از حضرت امام(ره) که ((شهادت هنر مردان خداست)) شهدا را هنرمندان واقعی معرفی نمود که با هنر خود که همان شهادت است توانستند چراغ راهی باشند برای نسلهای بعدی انقلاب.

مدیرکانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه در پایان از همه آحاد ملت بویژه خانواده محترم و معظم شهدا، ایثارگران و ... دعوت کرد تا در این مراسم ادبی و معنوی شرکت فرمایند.

شصت و هفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه برگزار شد.

حفظ حکومت اسلامی مهمترین معروف حال حاضر است.

حجه الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه در شصت وهفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان گفت: حفظ حکومت اسلامی مهمترین معروف حال حاضر است.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه در شصت وهفتمین جلسه این شورا که با دستور جلسه ترویج وتعظیم شعائر حسینی بویژه فریضه امر به معروف و نهی از منکر صبح روز پنجشنبه چهاردهم شهریورماه سال جاری در محل سالن جلسات اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار شد گفت: حفظ حکومت اسلامی مهمترین معروف حال حاضر است. وی با اشاره به تاریخ1400 ساله دین مبین اسلام تشکیل یک حکومت اسلامی مبتنی بر اصول اسلامی وقرآنی را آرزوی دیرینه مسلمانان عنوان نموده و ادامه داد: این میسر نبوده مگر در مدت کوتاهی که مولی الموحدین امام علی(ع) تشکیل حکومت داده بودند که تاریخ خود گواه است در همان زمان کوتاه چه آزارها و ظلمهایی که بر ایشان روا نداشتند. حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی در ادامه افزود: ترویج فساد وفحشا یکی از مهمترین روشهای ضربه زدن به دین است که دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی از این حربه به خوبی بهره برده اند و متاسفانه باید گفت که ما در جبهه فرهنگی و جنگ نرم مواقعی ضعیف عمل کرده و از دشمن جا مانده ایم.

دکتر هادی فدایی فرماندار ونائب رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه هم در این جلسه گفت: برخورد با مفسدان اقتصادی یکی از بزرگترین مصادیق نهی از منکر بوده و می تواند کمک بسار زیادی در راستای افزایش اعتماد عمومی ایفا نماید. وی افزود: وقتی ارزشهای دینی رنگ می بازد قطعا در ادامه ارزشهای ملی هم جایگاه خود را از دست می دهد، پس حفظ دین پایه و اساس حفظ و صیانت از نظام و حکومت اسلامی است.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه هم در این جلسه به روز بودن را یکی از راهکارهای موثر بودن فعالیتهای فرهنگی دانست و افزود: مسئولین فرهنگی گاها با غفلت خویش موجب عقب ماندگی فرهنگی در بعضی از بخشها می شوند که می بایست هوشیاری و دقت نظر و به موقع عمل کردن را چاشنی فعالیتهای خویش قرار دهند. جوانمرد استفاده از ظرفیتهای مردمی را در قالب گروههای فرهنگی و به تعبیر مقام معظم رهبری آتش به اختیار را یکی از بهترین وموثرترین راهکارهای پیشبرد فعالیتهای فرهنگی و دینی عنوان نمود.

 

تهیه و توزیع بروشورهایی پیرامون خرافه گرایی و تحریف در مراسمات عزاداری میان ادارات و هیئات مذهبی، تهیه و توزیع فلش کارتهایی مرتبط با موضوع امر به معروف ونهی از منکر و مدیریت جلسات خانگی بانوان با توجیه مسئولین جلسات از جمله مصوبات این جلسه بود.

مراسم عزاداری و قرائت زیارت عاشورا در ارشاد زرندیه برگزار شد.

 مراسم عزاداری و قرائت زیارت عاشورا در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی ، مراسم عزاداری و قرائت زیارت عاشورا صبح روز پنجشنبه چهاردهم شهریور ماه سال جاری در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار شد.

در این مراسم که با حضور حجت الاسلام حسین ابراهیمی امام جمعه، دکتر فدایی فرماندار، سرهنگ روح افزا فرماندهی سپاه ناحیه زرندیه، جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و سایر مسئولین شهرستان برگزار شد، رضا غریب از مداحان و ذاکرین شهرستان به مداحی و قرائت زیارت عاشورا پرداخت.

پذیرایی صبحانه پایان بخش این مراسم معنوی بود.

دومین مجمع عمومی انجمن تعزیه زرندیه برگزار شد.

پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه برگزار میگردد.

به گزار ش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، احمد جوانمرد رئیس این اداره در جلسه مجمع عمومی انجمن تعزیه این شهرستان که عصر روز شنبه نهم مهرماه سال جاری در محل سالن جلسات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد از برگزاری پنجمین سوگواره تعزیه شهرستان در ابتدای آبانماه سال جاری خبر داد.

جوانمرد ضمن اشاره به برگزاری این سوگواره افزود: در نظر است در این دوره از سوگواره از داوران صاحب نام و تعزیه دان که میتوانند در پیشرفت وارتقاء سطح کیفی هنر تعزیه موثر واقع شوند، استفاده شود. وی برگزاری چهار دوره سوگواره تعزیه در شهرستان، اجرای گروه منتخب انجمن تعزیه بمناسبتهای مختلف و باز سازی واقعه غدیر را گوشه ای از ثمرات تشکیل انجمن تعزیه در این شهرستان بیان نمود.

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه اتحاد و همدلی را یکی از شاخصه های مهم پیشرفت و موفقیت در هر جامعه، صنف و یا قشر عنوان نموده و در ادامه راز موفقیت و حرکت رو به جلو هنر فاخر تعزیه در شهرستان زرندیه را همین همدلی واتحاد میان هنرمندان تعزیه دانست.

وی با اشاره به بعضی از مشکلات و معضلات موجود در تعزیه و همچنین شرایط حساس موجود فرهنگی که دشمنان قسم خورده سعی در از بین بردن مبانی دین مبین اسلام و مذهب شیعه دارند، جلوگیری ومبارزه با وهن، خرافات و تحریف در عزاداریها بویژه تعزیه را ضروری دانسته و افزود: هوشیاری، تیزهوشی، مطالعه و به روز بودن از لازمه های یک هنرمند دینی، ارزشی و انقلابی است.

جوانمرد ادامه داد: دشمنان اسلام وانقلاب سعی در کم اهمیت جلوه دادن عزادریها و گاها به سخره گرفتن مراسمات عزاداری و غیره دارند که کم توجهی و غفلت بعضی به این موضوع دامن میزند. وی افزود: دقت، مطالعه وقایع تاریخی و بهرمندی از محضر علما و روحانیون می تواند تاحد زیادی در راستای رفع این معضلات مفید واقع شود.

 

شایان ذکر است در پایان این جلسه از زحمات آقای ابوالقاسم کاظمی که به مدت حدود دو سال ریاست انجمن تعزیه شهرستان زرندیه را بعهده داشتند تقدیر و تا برگزاری انتخابات جدید هیات رئیسه آقای علی اکبر حسین خانی عهده دار این مسئولیت شدند.

جشن بزرگ ولایت در مامونیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، بمناسبت دهه ولایت، عیدسعیدغدیرخم و میلاد با سعادت هفتمین پیشوای شیعیان جهان، حضرت امام موسی کاظم(ع) جشن بزرگ ولایت با حضور مسئولین و عموم مردم ولایتمدار چهارشنبه شب سی ام مردادماه سال جاری در محل پارک ملت شهر مامونیه برگزار شد.

در این مراسم با شکوه که با حضور مهندس منصوری نماینده مردم شهرستانهای ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی، دکتر فدایی فرماندار شهرستان زرندیه، احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، میروهابی بخشدار مرکزی، تقدیری و محسنی از اعضای شورای اسلامی شهر مامونیه، ساکی رئیس اداره ورزش وجوانان، حجه الاسلام یزدان دوست رئیس اداره تبلیغات اسلامی، دارابی رئیس فنی وحرفه ای و ... برگزار شد هنرمندان مطرح کشوری از جمله آقایان منوچهر آذری بازیگر سرشناس صدا وسیمای جمهوری اسلامی، مازیار عصری و علی ملک لو از خوانندگان محبوب کشوری و ... به اجرای برنامه های متنوع و جذاب هنری پرداختند که مورد توجه و استقبال عموم مردم شهر مامونیه واقع گردید.

اجرای برنامه های متنوع و پرنشاط دیگر از جمله شعبده بازی، نمایش کمدی، شعرخوانی، مسابقه و ... از دیگر برنامه های این مراسم جشن بود.

مهندس منصوری نماینده مردم شهرستانهای ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی، در این مراسم گفت: ایجاد فضای شادی و نشاط حق مردم است و نباید با سلیقه های شخصی مردم را از برگزاری برنامه های شاد و مفرح محروم کرد. وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری ایجاد نشاط عمومی را نیاز زمان حاضر جامعه دانسته و از دستگاههای فرهنگی از جمله شهرداری و شورای اسلامی شهر، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بابت برگزاری چنین برنامه هایی تشکر کرد.

 

شایان ذکر است این برنامه به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه و شهرداری و شورای اسلامی شهر مامونیه برگزار شده بود.

شب شعرغدیردر زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، به همت انجمن ادبی مهر زرندیه و بمناسبت عید سعید غدیرخم مراسم شب شعر غدیر با حضور شاعران، ادیبان و فرهیختگان این شهرستان در روستای تقلیدآباد از توابع بخش مرکزی زرندیه برگزار شد. در این مراسم که با حضور جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، میروهابی بخشدار مرکزی و نیکنام رئیس دفتر نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، آقایان صفری، منظور، بهاری، یاوری، کاتبی، زارع، ساعدی به قرائت تازه ترین سروده های خویش در وصف امیرمومنان علی ابن ابیطالب(ع) پرداختند. آوازخوانی توسط استاد نقدی و مولودی خوانی آقای غریب از دیگر برنامه های این مراسم بود.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این مراسم ضمن تبریک عیدسعید غدیر خم، این عید را بزرگترین عید شیعیان عنوان نموده وافزود: پرداختن به روح غدیر مهمتر از به ظاهر آن است. و می بایست در خصوص فلسفه غدیر و اشاعه فرهنگ غدیر که همان ولایت پذیری است بیشترتامل گردد. وی تاثیر شاعران وادیبان را در ثبت وقایع تاریخی و انتقال مفاهیم و ارزشها از نسلی به نسل دیگر بی بدیل دانست.

جشن بزرگ ولایت در مامونیه برگزار میگردد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه بمناسبت دهه ولایت و امامت و اعیاد فرخنده قربان و غدیر جشن بزرگ ولایت به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر مامونیه و اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه چهارشنبه شب مورخ 30 مردادماه سال جاری همزمان با شب ولادت هفتمین پیشوای شیعیان جهان حضرت امام موسی کاظم(ع) در محل پارک ملت مامونیه برگزار میگردد.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی در این جشن هنرمندان مطرح کشوری از جمله آقای منوچهر آذری، بازیگر معروف صدا وسیمای جمهوری اسلامی، مازیار عصری خواننده مطرح کشوری، علی ملک لو خواننده مطرح کشوری در کنار دیگر هنرمندان کشوری و استانی به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

جوانمرد ضمن تقدیر وتشکر از نگاه فرهنگی شهردار و اعضاء شورای شهر مامونیه که در برگزاری این مراسم اداره فرهنگ وارشاد اسلامی را یاری نمودند، هدف از برگزاری این مراسم را عمل به منویات مقام معظم رهبری در ایجاد نشاط اجتماعی عنوان نموده و افزود: شادی و نشاط حق عموم مردم است و نهادهای فرهنگی وظیفه دارند در راستای ایجاد این فضا و برگزاری برنامه های شاد ومهییج قدم بردارند. وی  در ادامه ایجاد شادی حلال و دوری از ابتذال و معصیت را از اولویتهای برنامه های فرهنگی این اداره عنوان کرد.

مراسم تجلیل از خبرنگاران زرندیه برگزار شد.

مراسم تجلیل از خبرنگاران شهرستان زرندیه برگزار شد.

برآورده کردن خواسته های فعالان رسانه اصلی ضروری است.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، «محمد رضا منصوری» نماینده مردم شهرستانهای ساوه وزرندیه در مجلس شورای اسلامی، عصر یکشنبه در آیین تجلیل از خبرنگاران فعال شهرستان زرندیه افزود: کمتر شغلی در سیستم اداری کشور مانند خبرنگاری دارای سختی های خاص خود است و فقط عشق و علاقه می تواند افراد را به این جایگاه سوق دهد.وی گفت: اطلاع رسانی رسانه ها می تواند برای اقشار مختلف مردم امیدبخش و توسعه آفرین باشد و از رنج و آلام شهروندان بکاهد.
منصوری گفت: خبرنگاران افرادی از خود گذشته و ایثارگر هستند که با وجود کاستی ها همچنان مردم را فراموش نمی کنند.نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت، افزود: ظرفیت بکارگیری نیروهای انسانی در سیستم اداری و دولتی ما تکمیل شده و اکنون از هر ۱۰ نفر یک نفر کارمند است و همین وضع سبب شده که وضعیت شغلی و معیشتی خبرنگاران هم چندان مطلوب نباشد.وی اظهار داشت: مدرک گرایی و تورم علمی دانشگاهها حاصل سوء مدیریت های گذشته سبب شده که با موجی از دانش آموختگان بدون مهارت مواجه شویم و  در این بین رسانه ها نقش مهمی در بازتاب این معضل و سوق دادن نیروها به فراگیری فنون و حرفه های کاربردی دارند. وی گفت: خبرنگاران فعال در شهرستان های ساوه و زرندیه بدون هیچ توقعی و با بلندنظری رسالت خود را انجام می دهند و از این حیث نمونه هستند.

فرماندار زرندیه نیز گفت: مدیران این شهرستان باید ضمن تعامل مناسب با رسانه ها، روحیه نقدپذیری و پاسخگو بودن را در خود تقویت کنند.  هادی فدایی افزود: خبرنگاران به دنبال اصلاح امور هستند و با انعکاس مشکلات و کاستی ها در فرایند رشد و توسعه جامعه موثر هستند.وی اظهار داشت: مدیران نباید از انتقادات رنجیده شوند و با پذیرش نقدهای دلسوزانه از سوی اصحاب رسانه، نسبت به رفع مشکلات اقدام کنند که در نهایت به اعتماد افزایی مردم به نظام اسلامی منجر می شود. فرماندار زرندیه افزود: رسانه ها نماینده مردم و افکار عمومی هستند و از آنجا که ما به مردم مدیون هستیم بنابراین باید از نقدها به عنوان عاملی وحدت آفرین استقبال کنیم. فدایی گفت: بهره گیری از ظرفیت های رسانه ای می تواند اقدامات مدیران در اجرای پروژه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی را شتاب ببخشد. وی گفت: فعالیت خبرنگاران در راستای رفع مشکلات و زندگی بهتر مردم به نوعی عبادت محسوب می شود و همه باید از رسانه های پویا و خبرنگاران دلسوز این شهرستان حمایت کنند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زرندیه نیز گفت: رسانه ها نقش مهمی در آگاهی بخشی به مردم و بازتاب اخبار و رویدادها دارند. اجمد جوانمرد گفت: در جوامع امروزی یکی از مولفه های توسعه یافتگی داشتن خبرنگاران و رسانه هایی توانمند است که خوشبختانه اصحاب قلم در شهرستان زرندیه به خوبی نقش و رسالت خود را ایفا می کنند.

وی گفت: خبرنگاران علاوه بر ایجاد امیدواری و تقویت روحیه همبستگی میان آحاد جامعه، از شاخص های اخلاقی و حرفه ای مانند شجاعت، صراحت و حق گویی بهره مند هستند.

 

در این مراسم از خبرنگاران  شهرستان زرندیه تجلیل شد

حجت الاسلام دانشی سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان مرکزی شد.

حجت الاسلام عباس دانشی به سرپرستی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان مرکزی منصوب شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور، حجت الاسلام والمسلمین عباس دانشی را به عنوان سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان مرکزی منصوب کرد.

نصرت الله لطفی با حضور در دفتر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان مرکزی، حجت الاسلام والمسلمین عباس دانشی را طی حکمی به سرپرستی شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان مرکزی منصوب کرد.

متن حکم به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

جناب مستطاب،حجت الاسلام عباس دانشی

با سلام و تحیت،نظر به ماموریت خطیر نهاد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی باموضوع سیاستگذاری،برنامه ریزی،سازماندهی ،نظارت راهبردی و مدیریت برگزاری مراسم عمومی ،ایام الله و رسمی کشور ومراتب شایستگی ،تعهد وتجارب گرانسنگ آن جناب درحوزه فرهنگی خاصه تصدی چندین ساله ریاست یکی از مهمترین دفاتر استانی این نهاد به موجب این حکم ،تا اطلاع ثانوی به سمت«سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان مرکزی »منصوب میشوید.

امید است با استعانت از ذات اقدس احدیت جل و علا،در ظل توجهات حضرت بقیه الله الاعظم(عجل الله تعالی فرجه الشریف) ملاک عمل قرار دادن منویات حکیمانه مقتدای عظیم الشان امت اسلامی ،حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (ادام الله ظله الوارف) و بهره حداکثری از مساعدت و ظرفیت نهادهای فرهنگی و مردمی توأم با تشریک مساعی ،هم افزایی وهمدلی مدیران محترم ارگان ها و نهادهای مستقر در استان -تشکل های نقش آفرین مردمی خاصه نماینده مکرم ولی فقیه در استان- استاندار محترم و ائمه بزرگوار جمعه وجماعات و بارعایت دقیق ضوابط ،آیین نامه ها ودستور العمل ها در انجام این رسالت مهم موفق و مؤید باشید.

نصرت الله لطفی

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی

کمدی پارازیت در زرندیه به روی صحنه رفت

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه نمایش کمدی پارازیت به کارگردانی بهزاد کاردان پور در روز های پنجشنبه وجمعه27 و 28 تیرماه سال جاری در سه سانس به روی صحنه رفت.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، این  نمایش نوشته حسن سالارمنش می باشد که در آن آقایان مهدی جواهری، بهزاد کاردان پور، عباس پیرهادی، مهدی آقامعلی و خانمها مهناز محمدی، مینا زنجانی، یاسمن محمد ولی و هستی محمد ولی ایفای نقش نموده اند.

 

جوانمرد در ادامه افزود: این نمایش در سبک سورئال و داستان اعضای بدن فردی هستند که در اثر سانحه تصادف مرگ مغزی شده است. این نمایش سعی دارد به آسیبهای اجتماعی و معضلات موجودجامعه کنونی بپردازد که با استقبال پر شور مردم فهیم و هنر دوست شهرستان واقع گردید.

با حضور معاون استاندار نمایشگاه ازدواج سالم در زرندیه افتتاح شد.

 

معاون استاندار مرکزی گفت: هنر بهترین رسانه برای آگاه سازی مردم است.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، مهندس اکرمی معاون امنیتی، سیاسی و اجتماعی استانداری مرکزی در مراسم افتتاح نمایشگاه سیاستهای جمعیتی و ازدواج آسان که در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه دایر گردیده است گفت: هنر بهترین رسانه برای آگاه سازی مردم است.

اکرمی در ادامه بخش عمده ای از مشکلات ناشی از آسیبهای اجتماعی را حاصل کم اطلاعی و عدم آگاهی عموم مردم دانست که دستگاههای فرهنگی از جمله فرهنگ وارشاد اسلامی می توانند با زبان هنر و فعالیتهای فرهنگی در راستای آگاه سازی مردم قدم بردارند. معاون امنیتی، سیاسی و اجتماعی استانداری مرکزی ضمن ارزیابی خوب از این نمایشگاه و تقدیر وتشکر از مسئولین برپایی آن، از مسئولین خواست شرایط حضور اقشار مختلف در این نمایشگاه را فراهم آورند. تا طیف گسترده ای از مردم بتوانند از فوایدآن بهرمند شوند.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هم در ابتدای این مراسم که با حضور معاون استاندار، فرماندار و سایر مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد، هدف از برپایی این نمایشگاه را آگاه سازی مردم در راستای پیشگیری از آسیبهای اجتماعی عنوان کرده و افزود: دراین نمایشگاه حدود 50 تابلوی عکس نوشته پیرامون ازدواج سالم و تعدادی کتاب و بروشور و محصولات فرهنگی در معرض دید عموم قرار گرفته است که از امروز 26 تیرماه بمدت یکهفته آماده بازدید علاقمندان می باشد.

 

اولین جلسه ستاد اجرایی جام باشگاههای کتابخوانی

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، احمد جوانمرد رئیس این اداره در اولین جلسه ستاد اجرایی چهارمین دوره جام باشگاههای کتابخوانی کودک ونوجوان در شهرستان زرندیه گفت: برقراری ارتباط بین کودکان ونوجوانان با اهل قلم ازاهداف راه اندازی و فعالیت باشگاههای کتابخوانی کودک ونوجوان و از اولویتهای ارشاد زرندیه است.

جوانمرد در این جلسه که صبح روز دوشنبه 24 تیرماه سال جاری در محل سالن جلسات این اداره برگزار شد هدف از راه اندازی و فعالیت باشگاههای کتابخوانی کودک ونوجوان را کمک به افزایش سرانه مطالعه میان کودکان ونوجوانان، تقویت فرهنگ گفتگو و استدلال، مهارت در بحث و قدرت تحلیل و تفکر انتقادی در کودکان ونوجوانان، بالا بردن اعتماد به نفس، خواندن با کیفیت، عادت دادن دانش آموزان برای مراجعه به کتابفروشی، گسترش فرهنگ همکاری و مشارکت، تقویت کتابخانه های کوچک کلاسی، آپارتمانی و... عنوان نموده و ادامه داد: برگزاری جام باشگاههای کتابخوانی کودک ونوجوان حرکتی بسیار تاثیرگذار و پیش برنده در اهداف فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی است که با کمک سایر دستگاهها و نهادهای فرهنگی می تواند در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی موثر واقع شود.

 

در این جلسه مقرر گردید ادارات آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان، کتابخانه های عمومی، پایگاههای مقاومت سپاه ناحیه زرندیه، کانونهای فرهنگی هنری مساجد، موسسات فرهنگی قرآن وعترت و ... نسبت به ثبت، راه اندازی و فعالیت  باشگاههای کتابخوانی کودک ونوجوان اقدام نمایند.

برپایی نمایشگاه حجاب وعفاف در زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز سه شنبه هجدهم تیرماه سال جاری بمناسبت هفته حجاب وعفاف نمایشگاهی با همین موضوع در محل امامزاده سیدمنصور(ع) شهر مامونیه برپا گردید.

در این نمایشگاه که همزمان با همایش بزرگ مدافعان حریم خانواده برپا شد، غرفه هایی متعددی از جمله غرفه عرضه پوشاک و البسه اسلامی، غرفه تولیدات صنایع دستی بانوان، غرفه عکس نوشته ضرورت حجاب از دیدگاه اسلام، ایستگاه هنر، اجرای زنده هنری توسط بانوان هنرمند شهرستان و ... دایر شده که با استقبال  بسیار خوب علاقمندان مواجه شد.

 

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و دبیرکارگروه عفاف وحجاب شهرستان زرندیه هدف از برگزاری این نمایشگاه را تشویق بانوان محجبه و ایجاد فضای معنوی جهت ترویج فرهنگ عفاف و حجاب عنوان کرد. وی برپایی این نمایشگاه و همایش مدافعان حریم خانواده را تنها بخشی از برنامه های پیش بینی شده کارگروه عفاف و حجاب شهرستان  برای هفته حجاب وعفاف عنوان کرد.

 

نشست صمیمی دختران هنرمند شهرستان با فرماندار ومسئولین ادارات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، نشست صمیمی دختران هنرمند شهرستان با فرماندار ومسئولین ادارات بمناسبت سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر، صبح روز پنجشنبه13 تیرماه سال جاری در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

در این نشست که با حضور فرماندار، احمد جوانمرد رئیس ادارهع فرهنگ وارشاد اسلامی، ساکی رئیس اداره ورزش وجوانان و تعدادی از دختران نخبه در رشته های مختلف فرهنگی هنری و ورزشی حضور داشتند، دکتر فدایی فرماندار شهرستان زرندیه ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت فاطمه معصومه سلام ا.. علیها و روز دختر به تمامی دختران نخبه و سخت کوش شهرستان، حضور بانوان در صحنه های مختلف اجتماع را موهبتی بس ارزشمند دانسته و از دختران علاقمند به فعالیتهای اجتماعی خواست تا با فرمانداری و دستگاههای فرهنگی شهرستان ارتباط گرفته وتعامل برقرار نمایند.

فدایی ازتشکیل شورای مشورتی متشکل از دختران نخبه شهرستان در فرمانداری خبر داد که بتوان با همفکری و کمک این شورا خدمات بهتری را برای این قشر از جامعه ارائه داد.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هم در این جلسه حضور دختران هنرمند و نخبه  را در بخشهای مختلف جامعه مشهود وتاثیرگذار دانسته وافزود: بانوان همیشه در صحنه های مختلف انقلاب و جامعه نقش موثری داشته و دارند.

 

وی از فعالیت تعداد زیادی از دختران هنرمند در رشته های مختلف هنری و در قالب انجمن های مختلف فرهنگی هنری از جمله هنرهای تجسمی، سینمای جوان، شعر و ادبیات خبر داد که آینده روشنی را برای دختران شهرستان زرندیه رقم خواهند زد.

بمناسبت روز قلم محفل شعر خانگی در زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز چهارشنبه دوازدهم تیرماه سال جاری بمناسبت روز قلم محفل شعر خانگی با حضور احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در منزل آقای منصور کیانی از شاعران پیشکسوت شهرستان برگزار گردید.

در این محفل اساتیدی چون دکتر رحیم طاهرف دکتر سیدمهدی طباطبایی، آقایان محمدعلی چراغی، صفت اله مرزوقی، منصور کیانی، ولی اله صفری، علی ارجمند، نوبهاری، کاتبی، جراحی، موصولی و خانمها فرزان، پارسافر، یکه تاز، تنهایی و ... حضور داشتند. مطالب بسیار ارزشمندی قرائت و مطرح گردید.

 

ضیافت شام پایان بخش این محفل ادبی بود.

جلسه هیات امناء یادمان شهدای گمنام شهر زاویه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه صبح روز چهارشنبه دوازدهم تیرماه نودوهشت جلسه هیات امناء یادمان شهدای گمنام شهر زاویه  و بررسی وضعیت مجتمع فرهنگی هنری این شهر در محل فرمانداری و به ریاست فرماندار شهرستان برگزار شد.

در این جلسه که حجه الاسلام سلطان زاده امام جمعه زاویه، جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، سرهنگ روح افزا فرماندهی سپاه ناحیه زرندیه، ضیایی شهردار زاویه، حسینی رئیس شورای اسلامی شهر زاویه و انصاریان رئیس بنیاد شهیدو امور ایثارگران شهرستان هم حضور داشتند در خصوص چگونگی ساخت یادمان شهدای گمنام بحث وتبادل نظر شده و مقرر گردید سپاه ناحیه زرندیه با مساعدت  شهرداری  و بنیاد شهید یادمان این شهدای بزرگوار را که در محل مجتمع فرهنگی هنری زاویه به مالکیت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد احداث نمایند. و فرمانداری شهرستان هم در راستای تکمیل ساختمان مجتمع فرهنگی هنری نسبت به تخصیص اعتبار درکمیته برنامه ریزی شهرستان مساعدت کند.

بازدید حجه الاسلام دانشی مدیرکل ارشاد ازمجتمع فرهنگی مامونیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصرروز سه شنبه یازدهم تیرماه نودوهشت ازمحل مجتمع فرهنگی هنری مامونیه بازدیدوازنزدیک با وضعیت این مجتمع از جمله ساختمان اداری، محوطه، سالن آمفی تئاترو... آشنا شد.

 

جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی در این بازدید در خصوص مقدار و نحوه جذب اعتبارات عمرانی در سال گذشته، نواقص ومشکلات موجود این مجتمع، وضعیت منابع از جمله نیروی انسانی، سرایداری ونگهبانی، خودرو و توضیحات جامه وکاملی را به سمع ونظر حجه الاسلام دانشی رساند.

دیدار مدیرکل ارشاد با دکتر فدایی فرماندار زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز سه شنبه یازدهم تیرماه سال جاری حجه الاسلام والمسلمین دانشی مدیرکل جدید فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی در محل فرمانداری شهرستان زرندیه حضور یافته و با دکتر هادی فدایی فرماندار این شهرستان دیدار وگفتگو کرد.

 

دانشی در این دیدار ضمن تقدیر وتشکر از نگاه بسیار مثبت فرماندار به مسائل فرهنگی  و هنری از وی خواست تا با همین رویکرد در خصوص تکمیل و تجهیز سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی هنری مامونیه حمایت و مساعدت بیشتری را مدنظر قرار دهد. دکتر فدایی هم در این نشست با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود و دیگر مشکلات مبتلا به شهرستان از جمله مشکل کم آبی، شریانهای مواصلاتی، سلامت و... گفت: توسعه وتقویت زیرساختهای فرهنگی هنری در شهرستان جزء اولویتهای کمیته برنامه های شهرستان می باشد که در سال پیش رو هم قطعا مدنظر قرار خواهد گرفت.  

 

دیدار حجه الاسلام دانشی با امام جمعه شهرستان زرندیه

حجه الاسلام دانشی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی عصر روز سه شنبه مورخ11/4/98 در دیدار با حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه گفت: اجرای برنامه های فرهنگی هنری شاد ومهیج از اولویتهای این اداره بوده و ایجاد فضای شادی و نشاط حق  مردم است که باید به آن پرداخته شود.

مدیرکل ارشاد استان ضمن اشاره به ظرفیتهای فرهنگی هنری موجود در شهرستان زرندیه، پرداختن به انواع رشته های هنری از جمله موسیقی را از وظایف ذاتی و سازمانی این وزارتخانه عنوان نموده و افزود: نیروهای ارزشی می بایست در تمامی زمینه های مختلف فرهنگی و هنری حضور داشته و فعال باشند که چه بسا در هر زمینه ای منفعل عمل شده است خسارات و اثرات زیانباری را در پی داشته است.

حجه الاسلام ابراهیمی امام جمعه هم در این دیدار که با حضور فدایی فرماندار و جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار شد گفت: شرایط فرهنگی شهرستان زرندیه بدلیل یکدست بودن جمعیت و پراکندگی موجود شرایط نسبتا مناسبی است اما با توجه به افزایش مهاجرتها و  ورود خرده فرهنگهای مختلف می بایست هوشیار بوده و تاحدودی نگران آینده بود.

 

وی ضمن اشاره به تازه تاسیس بودن شهرستان زرندیه و انتزاع آن از شهرستان ساوه در سال 81 کمبود امکانات و زیرساختهای فرهنگی هنری را طبیعی دانسته و ابراز امیدواری کرد در آینده شاهد شرایط بهتری در این زمینه باشیم. 

حضور حجه الاسلام دانشی در جلسه کارگروه فرهنگی اجتماعی زرندیه

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان در جلسه کارگروه تخصصی فرهنگی اجتماعی شهرستان زرندیه گفت:

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه حجه الاسلام عباس دانشی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی عصر روز سه شنبه یازدهم تیرماه سال جاری در جلسه کارگروه تخصصی فرهنگی اجتماعی شهرستان که در محل فرمانداری و به ریاست دکتر فدایی فرماندار برگزار شد گفت: تقویت زیرساختهای فرهنگی هنری شهرستانها از اولویتهای کاری اداره کل می باشد.

حجه الاسلام دانشی در ادامه افزود: نبود سالن آمفی تئاتر در شهرستان زرندیه موجب تاسف است و این در حالی است که بسیاری از شهرستانهای کوچک استانهای مرزی دارای مجتمع های فرهنگی هنری مجهز و سالنهای آمفی تئاتر مناسب می باشند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، شرایط نامناسب اقتصادی را یکی از عوامل کندی پیشرفت فیزیکی پروژه های عمرانی دانسته و ابراز امیدواری کرد با همکاری و مساعدت سایر نهادها از جمله استانداری، فرمانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بتوان قدمهای موثری را در راستای تکمیل وتجهیز سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی هنری مامونیه و سایر پروژه های فرهنگی هنری شهرستان زرندیه و استان مرکزی برداشت.

حجه الاسلام عباس دانشی در این جلسه که تعدادی از اصحاب فرهنگ وهنر ومسئولین انجمنهای فرهنگی هنری هم حضور داشتند ادامه داد: واژه فرهنگ دایره بسیار گسترده ای دارد که بسیاری از بزرگان فرهنگی و علمی و دینی هم نتوانسته اند به تعریف واحد وکاملی ازاین واژه برسند. وی فرهنگ و هنر از دیدگاه وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی را فرهنگ وهنری دانست که در طراز انقلاب اسلامی بگنجد ومراد خارج از ان را مغایر با اهداف و آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانست.

دکتر فدایی فرماندار شهرستان زرندیه هم در این دیدار ضمن تقدیر و تشکر از حضور اصحاب فرهنگ و هنر در این جلسه ابراز امیدواری کرد با همفکری، تعامل و همدلی بین مسئولین و مردم بالاخص اصحاب فرهنگ و هنر بتوان شرایط مساعدی برای ساخت، تکمیل وتجهیز مراکز فرهنگی و هنری در این شهرستان فراهم کرد. وی شهرستان زرندیه را شهرستانی با سبقه فرهنگی دانسته و وجود بزرگانی باستانی از جمله ابن مشکویه، و معاصر چون آیت اله میرمحمدی، آیت اله زرندی و دکتر عباسعلی وفایی نشان از اهمیت فرهنگی این منطقه از استان عنوان کرد.

شایان ذکر است در ابتدای این جلسه احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه ضمن تشریح و تحلیل شرایط فرهنگی هنری شهرستان با توجه به فرصت ها وتهدیدات فرهنگی موجود گزارش جامع و کاملی از فعالیتهای فرهنگی هنری صورت گرفته توسط این اداره و انجمنهای وابسته در سال 1397  ارائه داد.

 

ارائه نقطه نظرات و خواسته های فرهنگی هنری اصحاب فرهنگ هنر شهرستان توسط آقایان حسین علی حسینی، بهروز مبصری، روستایی، آقامعلی، روانبخش، توکلیان، حسینخانی، تقوی، نیکنام و ایزدیاری از دیگر نکات قابل توجه این جلسه بود که توسط مدیرکل یادداشت و در دستور بررسی قرار گرفت.

 

جلسه بازبینی نمایش پارازیت انجام شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاداسلامی شهرستان زرندیه، جلسه بازبینی نمایش پارازیت نوشته حسن سالارمنش و به کارگردانی بهزاد کاردان پور صبح روز چهارشنبه 5 تیرماه با حضور اعضای شورای ارزشیابی و نظارت برنمایش شهرستان و احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی در محل برگزار و پس از بررسی بعمل آمده مجوز اجرای نمایش مذکور به شرط رعایت موارد اصلاحی صادر شد.

جلسه شصت وششم شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزار ش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، شصت وششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان به ریاست حجه الاسلام ابراهیمی امام جمعه و با حضور اکثریت اعضاء و با دستور جلسه تبادل نظر پیرامون راهکارهای عملی ترویج فرهنگ حجاب وعفاف و جمع بندی برنامه های هفته حجاب و عفاف صبح روز یکشنبه نهم تیرماه سال جاری در محل سالن جلسات اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار شد.

حجه الاسلام ابراهیمی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه در ابتدای این جلسه گفت: مشکل بد حجابی در جامعه کنونی ریشه در شیطنت بیگانگان دارد و برخلاف عقیده بعضی که آن را در اعتقادات مردم می بینند، این گونه نیست. ایشان در ادامه مردم ایران اسلامی را مردمی متدین و معتقد دانست که به تمامی اصول و ارزشهای دینی و عرفی خویش پایبند می باشند.

امام جمعه شهرستان زرندیه در ادامه افزود: دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی،مشکلات اقتصادی و دیگر مشکلات موجود را حربه ای برای پیشبرد اهداف خود قرار داده اند تا بتوانند به این طریق به اهداف شوم و مخرب خویش دست یابند.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه هم در این جلسه ضمن اشاره به هفته حجاب و عفاف مه از 15 لغایت 21 تیرماه سال جاری می باشد از مسئولین شهرستان خواست نسبت به برنامه ریزی و اجرای برنامه های فرهنگی در این خصوص اهتمام بیشتری  داشته باشند.

 

دبیرکارگروه عفاف وحجاب شهرستان زرندیه در ادامه افزود: تبلیغات محیطی، تشویق بانوان محجبه در برنامه های مختلف، برپایی نمایشگاه حجاب وعفاف در نقاط مختلف شهرستان، حضور دسته جمعی بانوان محجبه در محافل عمومی، حضور فعال خواهران طلبه وبسیجی در فضای مجازی، برگزاری کرسی های آزاداندیشی با موضوع حجاب برتر، برگزاری مسابقات فرهنگی هنری، اجرای طرح آراستگی فرهنگی در دانشگاهها،  نظارت بر عملکرد صنوف مختلف، آموزشگاههای آزاد، موسسات خصوصی و پایگاههای مجری طرح غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان در تابستان، ترویج فرهنگ غیرت در میان مردان و برگزاری همایش مدافعان حریم خانواده با سخنرانی حجه الاسلام دکتر اسماعیلی از اساتید حوزه و دانشگاه بخشی از برنامه های فرهنگی پیش بینی شده این هفته در شهرستان زرندیه می باشد.

کارگاه (ورکشاپ)هنرهای تجسمی برگزار شد.

کارگاه (ورکشاپ)هنرهای تجسمی به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر عصر روز دوشنبه سوم تیرماه سال جاری در زرندیه برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاداسلامی شهرستان زرندیه، کارگاه(ورکشاپ) هنرهای تجسمی بمناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر عصر روز دوشنبه سوم تیرماه سال جاری برای اولین بار در فضای باز و در محل پارک شکوفه شهر مامونیه با حضور هنرمندان رشته های مختلف هنرهای تجسمی برگزار گردید. در این کارگاه که با حضور احمدجوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، میروهابی بخشدار مرکزی، یزدان دوست رییس اداره تبلیغات اسلامی، کاووسی رئیس اداره آب روستایی، دارابی رئیس اداره فنی وحرفه ای و... برگزار گردید، تعداد ۴۰ نفر از هنرمندان رشته های خوشنویسی، طراحی، نقاشی. معرق. کاریکاتور، دولابری، کاردستی، مینا کاری و عکاسی حضور پیدا کرده و به اجرای زنده هنری با موضوع کاهش آسیب های اجتماعی بویژه پیشگیری از اعتیاد پرداختند. جوانمرد در حاشیه این کارگاه گفت: این ورکشاپ با هدف ایجاد نشاط اجتماعی، شناساندن ظرفیت هنر برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی، ایجاد تعامل و مودت میان هنرمندان با عموم مردم و علاقمندان به فرهنگ‌وهنر برگزار گردید که مورد توجه عموم‌ مردم هنر دوست شهر مامونیه قرار گرفت. 

برپایی نمایشگاه عکس اعتیاد در زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه بمناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر نمایشگاه عکسی با همین موضوع در محل نگارخانه مجتمع فرهنگی هنری مامونیه دایر شده است.

به گفته احمد جوانمرد رئیس این اداره در نمایشگاه مذکور تعداد 40 اثر عکاسی با موضوع اعتیاد در معرض دید عموم قرار گرفته است که از روز دوشنبه سوم تیرماه سال جاری صبح وعصر به مدت یک هفته آماده بازدید علاقمندان می باشد.

جوانمرد با اشاره به تعدادی از برنامه های فرهنگی، هنری این اداره از جمله برگزاری ورکشاپ هنرهای تجسمی با شعار هنر برای سلامت، سلامت برای همه ، تبلیغات محیطی، ارسال پیامک، حضور موثر در فضای مجازی و... که برای این هفته تدارک دیده شده است، پیشگیری را بسیار بهتر وتاثیرگذارتر از درمان در مقوله مبارزه با مواد مخدر عنوان کرده و افزود: اجرای برنامه های فرهنگی هنری متنوع و ایجاد فضای شادی و نشاط در جامعه می تواند از عوامل و راهکارهای مهم پیبشگیری از اعتیاد باشد.

 

وی پیشگیری از آسیبهای اجتماعی را از مهمترین برنامه های پیش بینی شده این اداره در سال جاری عنوان نموده و ابراز امیدواری کرد با ایجاد تعامل بین بخشی در شهرستان بتوان قدمهای مثبتی را در راستای کاهش آسیبهای اجتماعی ازجمله اعتیاد برداشت.

اولین جلسه کارگروه فرهنگ وهنر شهرستان زرندیه درسال 98 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، جلسه کارگروه فرهنگ وهنر شهرستان زرندیه با حضور مسئولین انجمنهای فرهنگی هنری و تعدادی از اصحاب فرهنگ وهنر شهرستان، عصر روز چهارشنبه 29 خردادماه سال جاری در محل این اداره برگزار گردید.

در این جلسه که به ریاست احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار شد، در خصوص نحوه برگزاری اولین کارگاه(ورک شاپ) هنرهای تجسمی در فضای باز با شعار ((هنر برای سلامت)) که بمناسبت هفته مبارزه بامواد مخدر درمحل پارک شکوفه شهر مامونیه برگزار خواهد شد، انتخاب معبری در شهرستان بعنوان گذر فرهنگ وهنر و نامگذاری معبر و یا میدانی در شهر مامونیه به نام فرهنگ و هنر بحث وتبادل نظر شد.

در این جلسه مقرر گردید بمناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر، کارگاه هنرهای تجسمی عصر روز دوشنبه سوم تیرماه با حضور هنرمندان رشته های مختلف هنرهای تجسمی از جمله نقاشی، طراحی، خوشنویسی، عکاسی، معرق و... در محل پارک شکوفه گردهم آمده و به اجرای زنده هنری بپردازند.

 

جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی هدف از برگزاری این کارگاه را در وهله اول ایجاد دوستی، همدلی و مودت میان هنرمندان شهرستان، شناساندان هنر و توانایی هنرمندان به عموم مردم جامعه و گرامیداشت هفته مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد. وی اجرای برنامه هایی فرهنگی هنری را یکی از مهمترین راهکارهای کاهشآ اجتماعی دانست.

تقدیر از نویسنده زرندیه ای در اولین مراسم نکوداشت زنان مفاخر استان مرکزی

اولین مراسم نکوداشت زنان مفاخر استان مرکزی با حضور فریبا نظری پورکیانی معاون وزیر کشور در امور زنان و خانواده، استاندار مرکزی، جمعی از مسئواین ونمایندگان مردم اراک در فرهنگسرای شهر برگزارشد ودر پایان از بانوان نقش آفرین در استان تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در اولین مراسم نکوداشت زنان مفاخر استان مرکزی که روز چهارشنبه 22 خردادماه سال جاری برگزار گردید از آقای خسرو امیر حسینی از نویسندگان و فرهیختگان شهرستان زرندیه و نائب رئیس انجمن قلم شهرستان به جهت گردآوری وتالیف کتاب دیوان شاعره قرن 13 فرخنده ساوجی تقدیر بعمل آمد.

شایان ذکر است خسرو امیرحسینی اهل روستای بندامیر بخش خرقان شهرستان زرندیه می باشد.

برخی از بانوان مفاخر و مشاهیر استان مرکزی به این شرح هستند:

 

پرفسور پروانه وثوق، بنیانگذار هماتولوژی و آنکولوژی نوین در ایران،
پروفسور توران میرهادی، مادر ادبیات کودک و نوجوان ایران.
دکتر بدر الزمان قریب، متخصص زبان سغدی در جهان،
دکتر نیک چهره محسنی، موسس اولین آزمایشگاه روانشناسی کودک.
دکتر مریم میرهادی، اولین بانوی فارغ التحصیل دندانپزشکی ایران،
قدس السلطنه بیات، بنیانگذار بیمارستان قدس اراک،
پروین اعتصامی، بانوی حکیم و شاعره ادبیات فارسی،
فرخنده ساوجی، شاعره صاحب دیوان قرن ۱۳،
عالمتاج قائم مقامی، شاعره قصیده سرای دوران قاجاریه.
بهجت صدر اراکی، اولین نقاش برجسته نوگرای ایرانی.
سونیا بالاسیان، هنرمند و نقاش آثار انتزاعی
ملاصغری کمیجانی، معلم و مروج قرآن

دیدار مسئولین شهرستان با هادی بیابانی شاعرآئینی

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، عصر روز دوشنبه 13 خردادماه سال جاری احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی به همراه مهندس منصوری نماینده مردم شهرستانهای ساوه وزرندیه در مجلس شورای اسلامی، دکتر فدایی فرماندار و تعدادی از مسئولین در منزل آقای هادی بیابانی شاعرو نویسنده آئینی حضور یافته و با وی دیدار وگفتگو کردند. شایان ذکر است در این دیدار با اهداء هدایایی از این شاعر اهل بیت(ع) تجلیل بعمل آمد.

محفل انس با قرآن در زرندیه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، از سری برنامه‌های جشن رمضان که به همت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها برگزار می‌شود، شامگاه یکشنبه، دوازدهم خردادماه سال جاری مراسم نورانی محفل انس با قرآن کریم در مسجد حضرت فاطمه زهرا(س) شهر مامونیه برگزار شد.


به گفته احمد جوانمرد، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، این مراسم معنوی که به همت این اداره و کانون فرهنگی هنری مالک اشتر مسجد حضرت فاطمه زهرا سلام ا...علیها شهر مامونیه با حضور حجت‌الاسلام ابراهیمی، امام جمعه شهرستان، ‌فدایی فرماندار، تعدادی از مسئولین شهری و شهرستانی و عموم مردم ولایتمدار برگزار شد، علاوه بر اجرای برنامه توسط حافظ و قاری نوجوان این شهرستان امیر‌مهدی گودرزی و گروه تواشیح طاهای این شهرستان، قاری بین‌المللی قرآن کریم استاد حاج جعفر فردی به تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید پرداخت که مورد توجه حاضرین قرار گرفت.


جوانمرد در ادامه برگزاری جشن رمضان در مساجد را از برنامه‌های این اداره و دبیرخانه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی در این ماه مبارک عنوان کرد که این برنامه‌ها در شهرستان زرندیه در مساجد جامع روستای صدرآباد و حضرت فاطمه(س) مامونیه به مرحله اجرا در آمد.


وی برنامه‌های قرآنی، از جمله برگزاری محافل انس با قرآن را از برنامه‌های بسیار درخور و موثر در حفظ و اعتلای فرهنگ دینی دانسته و ابراز امیدواری کرد که بتوان با برگزاری برنامه‌های فرهنگی، هنری، دینی و بالاخص قرآنی در مساجد این پایگاه‌های مهم فرهنگی و مردمی به جایگاه اصلی خود که همان محل فرماندهی فعالیت‌های فرهنگی و دینی است تبدیل شوند.