چهارمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه شب گذشته یکم آبانماه مراسم اختتامیه چهارمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه با حضور منصوری نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، فدایی فرماندار، حجه الاسلام مجدی زاده امام جمعه شهر پرندک، معون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی، جانشین سپاه ناحیه زرندیه وتعداد دیگری از مسئولین شهرستانی و شهر پرندک، هنرمندان تعزیه و تعداد کثیری ازعموم مردم علاقمند به هنر مقدس وفاخر تعزیه در محل حسینیه شهدای شهر پرندک برگزار گردید.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در ابتدای این مراسم گفت:هنر شبیه خوانی بعنوان گونه ای از هنرهای نمایشی اصیل ایرانی در طی سالیان متمادی توانسته بدلیل رسایی زبان و تاثیرگزاری بالا نقش بسیار مهمی در حفظ واشاعه فرهنگ دینی ومذهبی ما ایرانیان ایفا نماید. وی افزود: این هنر توانسته با ارتباط قلبی واحساسی که با مخاطب خویش ایجاد کرده مفاهیم و ارزشهای دینی ومذهبی را به نسلهای بعدی انتقال دهد. جوانمرد ادامه داد: این مهم زمانی اتفاق  خواهد افتاد که به شکی درست وصحیح اجراء گردد. وچنانچه از اصل مطلب غافل شده و خدای ناکرده دچار وهن وتحریفات گردیم نه تنها مفید وموثر نخواهد بود که مضرات وتبعات بسیاری را در پی خواهد داشت.

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ضمن اشاره به سابقه تاریخی شهرستان زرندیه در هنر تعزیه، راه اندازی انجمن تعزیه شهرستان، شناسایی هنرمندان تعزیه شهرستان، ثبت

گروههای تعزیه خوانی، افزایش اقبال نوجوانان و جوانان به هنر تعزیه در شهرستان، ایجاد ارتباط وتعامل با هنرمندان تعزیه سایر شهرستانها و استانهای کشور، حضور اساتید بنام تعزیه کشور در شهرستان و ... را بخشی از اتفاقاتی عنوان کردکه در چند سال اخیردر شهرستان شکل گرفته است که آینده و افق روشنی را برای هنر تعزیه در این شهرستان ترسیم می نماید.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زرندیه نیز گفت:دبیرخانه چهارمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه با حضور انجمن تعزیه شهرستان از 2 ماه قبل در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه تشکیل شد.
احمد جوانمرد افزود: در چهارمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه، هشت گروه از شهرهای پرندک، مامونیه، زاویه، منطقه آسیابک، خورشید آباد، روستای پیک و امیرآباد در پنج شب به اجرای برنامه پرداختند.
وی گفت: داوری این رخداد فرهنگی را سه نفر از داوران کشوری تعزیه بر عهده داشتند که نفرات برتر بخش های موسیقی، شهادت خوان، موافق خوان، امام خوان، زنانه خوان، طفل خوان و مخالف خوان را انتخاب کردند.

فرماندار زرندیه نیز در این آیین گفت: زرندیه یکی از پایگاه های باسابقه در برگزاری سوگواره تعزیه است و باید این داشته فرهنگی با کمک دستگاه های متولی حمایت و توسعه یابد
هادی فداییافزود: آیین تعزیه و شبیه خوانی در قلب و جان مردم جای دارد و پیاده روی اربعین نمونه بارزی از عشق و ارادت ملت ایران به خاندان عصمت و طهارت است.

دکتر فدایی فرماندار شهرستان زرندیه هم در این مراسم ضمن اشاره به سابقه تاریخی هنر تعزیه در کشور و ممانعت از اجرای این هنر طی سالیان 1304 تا 1320 این هنر  را هنری دینی و مردمی عنوان نمود که ریشه در اعتقادات و تاریخ مردم این  سرزمین دارد.

 فرماندار شهرستان زرندیه ضمن تقدیر وتشکر از دست اندرکاران برگزای این سوگواره، برگزاری برنامه های فرهنگی و دینی را در توسعه فرهنگی شهرستان موثر دانسته و ابراز امیدواری نمود برگزاری این برنامه ها در آینده نیزادامه پیدا کند.

 

هادی فدایی در پایان مردم شهرستان زرندیه  و بالاخص مردم شهر پرندک را مردمی ولایتمدار، مذهبی و انقلابی معرفی نمود که در همه زمینه های اجتماعی، ، فرهنگی و سیاسی حضوری پررنگ داشته و دارند.

 محمدرضا منصوری نماینده مردم شهرستانهای ساوه وزرندیه در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم ضمن اشاره به مسائل روز جامعه بالاخص مسائل و مشکلات اقتصادی، مردم ایران اسلامی را مردمی صبور و مقاوم دانسته وادامه داد این مردم خوب وفهیم مثل همیشه در مقابل هجمه های مختلف دشمنان ایستادگی خواهد نمود و به جهانیان ثابت خواهد کرد در مقابل هیچ قدرت زورگویی کوتاه نخواهد آمد.

منصوری وجود اعتقادات دینی ومذهبی قوی در مردم را عامل اصلی این مهم دانسته وادامه داد: الگو گیری از قیام حضرت اباعبداله الحسین(ع) در همه صحنه های انقلاب اسلامی به کمک مردم ایران رسیده و قدرت این مردم را در مقابله با هجوم دشمنان صدچندان نموده است. وی هنرمندان تعزیه را در انتقال مفاهیم وارزشهای نهضت کربلا را طی چند قرن اخیربسیار موثر دانسته وایشان را شایسته تقدیر دانست.

 

محمدرضا منصوریافزود: شور و شعور حسینی اقتدار ایران اسلامی را در تمام دنیا به نمایش گذاشته است.
وی ادامه داد: فرهنگ عاشورایی در دوران هشت سال دفاع مقدس توانست شرایطی فراهم کند که ملت ایران در برابر ظلم سرافراز شود.

حجه الاسلام مجدی زاده امام جمعه شهر پرندک در انتهای این مراسم ضمن ارج نهادن به زحمات برگزار کنندگان این سوگواره از هنرمندان تعزیه خواست دقت بیشتری درنحوه اجرای تعزیه ها داشته باشند و با مطابقت نسخ تعزیه با کتب و مقاتل معتبر از تحریفات احتمالی جلوگیری نمایند. وی هنر تعزیه را هنری تاثیرگذار و مردمی معرفی نموده و از مسئولین امر خواست نسبت به ساماندهی این هنر همت بیشتری به کار گیرند.

 

امام جمعه پرندک ادامه داد: فرهنگ عاشورا عمق وجود مسلمانان جهان نقش بسته است و دنیا هر سال نظاره گر عظمت فرهنگ عاشورا و نهضت حسینی است.
وی اظهار داشت: دوستداران امام حسین (ع) امسال در پیاده روی اربعین حماسه ای دیگر خواهند ساخت و حضور میلیونی ملت شریف ایران در این راهپیمایی عظیم نقشه های دشمنان را برای همیشه خنثی خواهد کرد.

در پایان این مراسم استاد هوشنگ جاوید نماینده هیات داوران سوگواره به قرائت بیانیه هیات داوران پرداخته و سپس با حضور مسئولین محلی، شهرستانی و استانی از نفرات برتر این سوگواره با اهداء لوح، تندیس و هدایایی تقدیر بعمل آمد.

 

 

نفرات برتر چهارمین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه

شهادت خوان :

1-آقای رحیم مطیع

2-آقای ابوالفضل ترابی

3-آقای سید کاظم کاشی

4-آقای حسین حسین خانی

5-آقای احسان صدرالدینی

6-آقای مجید مسرور

موافق خوان مکمل:

1-آقای مجید حاج زکی

امام خوان :

1-آقای رضا وکیلی

زنانه خوان :

1-آقای امیر حسین بیاتی

2-آقای سید امیر کمالی

3-آقای علیرضا صدرالدینی

طفل خوان:

1-مهدی کرمی

مخالف خوان سرپا:

1-آقای بهمن حسین خانی

2-آقای حسین هشاک

 مخالف خوان تخت :

1-آقای ابوالفضل سعادت

2-آقای عباس روحانی

 

توجه به اصالت و استفاده درست از لحن:

1-آقای محمد تنها

2-آقای محمد لوایی

موزیک :

آقای حمید رضا لوایی