گزارش عملکرد سال 89

گزارش عملکرد سال 1389

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

شهرستان زرندیه

 

مقدمه :

موضوع فرهنگ که می توان آن را به روح معنوی انسان و جامعه تعبیر کرد، از مقوله های بسیار مهمی است که از روزگاران کهن مورد توجه و اقبال جوامع بوده است ، در بسیاری از مواقع راهبران جوامع برای تسلط بر دیگر مردمان از جبهه ی فرهنگ وارد شده اند ، و در روزگار کنونی نیز که از آن به عنوان عصر ارتباطات یاد می شود ، این مهم با روشها و شگردهایی در حال پیگیری است تا بتوانند با تغییر زوایای فرهنگی و فکری جوامع را به سمت و سویی بکشانند که مطلوب آنها است تا با این شیوه بتوانند نیازهای اجتماعی ، سیاسی ،  فرهنگی و اعتقادی و هویتی را متزلزل ساخته و راه را برای مطامع خود هموار سازند . حال در این بحبوحه مسئولیت متولیان حوزه دین فرهنگ و هنر صد چندان بوده و باید با درایت و ظرافت هر چه تمام تر و با بهره گیری از ابزارهای به روز و کار آمد در تولید برنامه های فرهنگی و هنری تلاش و در جهت تعمیق باورهای دینی مردم بخصوص جوانان و نوجوانان حرکت نمائیم . صفحاتی را که در پیش رو دارید بخشی از فعالیتهای اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در سال 89 می باشد ، ولی باید پذیرفت که هنوز در آغاز راه قرار داریم و برای رسیدن به وضع مطلوب فاصله زیادی در پیش خواهد بود و باز تاب فعالیتها نباید ما را قانع کند بلکه باید عزم خویش را جزم نموده وبا بهره مندی از تمام ظرفیتها و قابلیتها افقی روشن تر و امیدوار کننده را رقم زد ، امید است که حاصل تلاشها و کوشش ها اسباب رضایت  خدای مهربان را فراهم آورد و به عنوان گامی هر چند کوچک در دستیابی به مقاصدی ارزشمند و والا تلقی گردد.

 

 

     

                                                                                      حسین محمودی فر

                                                                         رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

                                                                                     شهرستان زرندیه

برنامه های اجرایی سال 89  :

1- ديدار مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي با اصحاب فرهنگ و هنر

اين ديدار كه با حضور اصحاب فرهنگ و هنر ، مسئولين ، ائمه جماعات و رابطين كانون هاي فرهنگي مساجد شهرستان ، مديران موسسات ، كانون هاي آگهي و تبليغات ، فروشگاه هاي عرضه محصولات فرهنگي و مراكز عرضه و استفاده از بازيهاي رايانه اي و اصحاب رسانه و مطبوعات همراه بود در تاريخ 5/2/89 در محل سالن جلسات بخشداري مركزي برگزار و به بيان مشكلات و راهكارهاي فرهنگي شهرستان پرداخته شد .  آقاي مشايخي مدير كل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز مطالبي را در اين رابطه بيان داشتند .

 

2- تور بازديد از نمايشگاه بين المللي كتاب تهران

تعدادي از اعضاي انجمن هاي فرهنگي هنري و كانون هاي مساجد شهرستان در قالب تور سياحتي و علمي در تاريخ 21/2/89  به تعداد 57  نفر  به نمايشگاه كتاب تهران اعزام گرديدند .

 

3- جشن بزرگ حماسه ماندگار

اين مراسم كه در تاريخ 2/3/89 همزمان با سالروز آزادسازي خرمشهر برگزار گرديد و در آن به شهداي اين عمليات اداي احترام شد به همت اداره ارشاد زرنديه ، بنياد شهيد و امور ايثارگران و نمايندگي اداره كل حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس برگزار گرديد .  سخنراني سردار مصدقي جانشين فرماندهي توپخانه سپاه و مديحه سرايي آقاي مالكي روايتگر سيره شهدا حجت الاسلام والمسلمين نيشابوري امام جمعه از برنامه هاي اين مراسم بود .

 

4- ويژه برنامه ارتحال امام خميني (ره )

اين برنامه كه با اقبال گروهي مردم و عاشقان ولايت و انقلاب روبرو گرديد در  در تاريخ 13/3/89 بعد از نماز مغرب در مسجد جامع روستاي آسيابك برگزار گرديد سخنران اين مراسم امام جمعه موقت شهرستان بودند كه به بيان مسائلي حول شخصيت امام (ره) پرداختند .

 

5- حضور در مراسم ياد ياران خمين

جمعي از اعضاي انجمن هاي فرهنگي و هنري مساجد شهرستان به همت اداره فرهنگ و ارشاد زرنديه به مراسم يادياران شهرستان خمين در تاريخ 13/3/89 اعزام شدند تا در سالگرد رحلت بنيانگذار كبير انقلاب  بار ديگر با آرمان هاي آن امام بزرگوار تجديد ميثاق نموده و بر هرچه باشكوه تر شدن اين مراسمات كمكي نموده باشند .

 

 

 

6- جلسه هم انديشي و برنامه ريزي اوقات فراغت

اين جلسه كه با حضور نهادهاي دخيل در امر اوقات فراغت همچون ائمه جماعات ، مسئولين و رابطين كانون هاي فرهنگي مساجد و مجريان اوقات فراغت حضور داشتند بر هرچه بهتر برگزار شدن اوقات فراغت امسال تاكيد شده و مسائلي در اين خصوص مطرح و وظايفي محول شد . كانون هاي تازه تاسيس مساجد با تجهيز و آمادگي كامل آمادگي خود را اعلام نمودند . اين جلسه در تاريخ 19/3/89 برگزار گرديد تا به موقع نسبت به برنامه ريزي تابستاني اقدام گردد .

 

7- نمايش خياباني الگوي مصرف

به منظور غني سازي اوقات فراغت و ترويج فرهنگ مصرف و ازدواج آسان درست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي توسط جمعي از هنرمندان خود اقدام به برگزاري نمايش خياباني نمود كه حاضرين در پارك ملت اين شهر استقبال خوبي نمودند و درخواست برگزاري هرچه بيشتر اين گونه فعاليت ها را داشتند .

 

8- نشست ادبي روز قلم

اين نشست در تاريخ 14/4/89 با حضور جمعي از مسئولين ادارات و نهادهاي فرهنگي ، كانون هاي مساجد و صاحب نظران عرصه فرهنگ و ادب برگزار گرديد . بيان مشكلات عرصه فرهنگ ، رويكردهاي آتي اين حوزه از جمله مسائل مطروحه در اين نشست بود . امام جمعه محترم ، فرماندار شهرستان و يكي از صاحب نظران فرهنگي از سخنرانان اين نشست بودند .

 

9- عرضه محصولات فرهنگي و كتاب در نمايشگاه خياباني

نمايشگاه فصلي كتاب و محصولات فرهنگي به صورت خياباني به كوشش اداره ارشاد زرنديه  و فروشگاه كتاب رباني در تاريخ 15/4/89  به مدت 10 روز در محل خيابان امام خميني (ره) شهر مامونيه افتتاح گرديد . در اين نمايشگاه كه 2000 عنوان كتاب مشتمل بر 10000جلد در زمينه هاي مختلف در معرض ديدعموم قرار گرفت وهمه روزه از ساعت 9صبح لغايت 20.30پذيراي مراجعه كنندگان بود.

 

10- مراسم روز جانباز

اين مراسم در تاريخ 26/4/89 به مناسبت اعياد شعبانيه به خصوص ولادت با سعادت حضرت ابالفضل العباس و با همكاري اداره ارشاد اسلامي ، بنياد شهيد وامور ايثارگران و باحضور جانبازان و خانواده محترمشان ، امام جمعه شهرستان ، نماينده محترم شهرستان ساوه وزرنديه ، فرماندار و بخشدار مركزي و جمعه از مسئولين دستگاه هاي اجرايي در سالن اجتماعات فرمانداري برگزار گرديد .

 

11- همايش استاني شعر انتظار

اين همايش به همت اداره فرهنگ و ارشاد و شوراي اسلامي شهر و شهرداري مامونيه و كانون فرهنگي شهداي مامونيه در تاريخ 2/5/89   با حضور مسئولين ادارات و فرماندار ، بخشدار مركزي ، ائمه جماعات ، استاد محمد علي مجاهدي ( شاعر كشوري) ، شاعران ، علاقمندان شعر و ادب فارسي در سالن اجتماعات فرمانداري زرنديه برگزار گرديد .

پس از داوري 120 اثر  ، 12 اثر برگزيده شد تا به قرائت اشعار بپردازند . در انتهاي مراسم پس از برگزيدگي نفرات اول تا سوم به مابقي جوائزي و لوح يابود تقديم شد .

 

12- نمايشگاه علوم قرآني

اين نمايشگاه تلفيقي به مناسبت ماه رمضان و هفته دولت به همت اداره فرهنگ و ارشاد زرنديه با همكاري آستانه مقدس امامزاده سيد منصور و كانون فرهنگي و هنري شهداي مامونيه در تاريخ 3/6/89 در محل امامزاده سيد منصور مامونيه برگزار گرديد .

در اين نمايشگاه 15 روزه 400 عنوان مشتمل بر 4000 جلد كتاب در موضوعات علوم ديني ، و محصولات    فرهنگي ارائه گرديد .

مسابقات مختلف فرهنگي و هنري و اهداي جوايز از برنامه هاي جانبي نمايشگاه بود .

 

13- جشن ميلاد

جشن بزرگ ميلاد امام رضا (ع) در تاريخ سه شنبه 27/7/89  بعد از نماز مغرب و عشاء به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و با همكاري كانون فرهنگي توحيد مسجد جامع پرندك با حضور اقشار مختلف مردم حدود 700 نفر ، فرماندار و تعدادي از مسئولين ادارات در محل حسينيه شهداي پرندك برگزار گرديد . در پايان به نفراتي جوائزي اهدا گرديد .

 

14- نشست هنري فعالان موسيقي محلي

اين نشست در تاريخ 9/8/89 در محل مركز فرهنگي وهنري اداره فرهنگ وارشاد اسلامي برگزار گرديد. انسجام و افزايش سطح موسيقي شهرستان و اتخاذ تصميماتي در رابطه با همايش آتي موسيقي از مباحث مطروحه در اين نشست بود . در پايان قطعاتي  از موسيقي محلي به اجرا در آمد .

 

15- مراسم مذهبي دعا

مراسم مذهبي دعاي عرفه به همت اداره ارشاد شهرستان و كانون فرهنگي شهداي مامونيه و هيئت امناي امامزاده سيد منصور (ع) و با حضور اقشار مختلف مردم در محل آستان مقدس در تاريخ 26/8/89 اين امامزاده برگزار گرديد . در ايم مراسم با شكوه يكي از مداحان اهل بيت (ع) شهر مقدس قم به قرائت دعاي عرفه پرداخت و در نهايت با پذيرايي از حاضرين مراسم خاتمه يافت .

 

 

16- همايش شعر و موسيقي محلي

اولين همايش موسيقي محلي شهرستان زرنديه در تاريخ 30/8/89 به مناسبت هفته ولايت با همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و با همكاري شوراي اسلامي و شهرداري خشكرود و با حضور هنمرندان اين رشته 42 گروه از استان هاي البرز ، همدان ، قم ، قزوين و مركزي در محل بوستان ورودي شهر خشكرود برگزار گرديد .سخنراني مهندس نيك منش فرماندار محترم زرنديه و توضيحات آقاي حسين علي حسيني از هنرمندان موسيقي محلي و مدير اجرايي همايش براي حاضرين جالب توجه بود .

 

17- جشن بزرگ غدير

جشن بزرگ و باشكوه غدير در تاريخ 3/9/89 مصادف با واقعه غدير خم بعد از نماز مغرب و عشاء به كوشش اداره ارشاد زرنديه و همكاري اداره اوقاف و امورخيريه شهرستان زرنديه و كانون فرهنگي هنري شهداي زاويه در مسجد جامع اين شهر برگزار گرديد . سخنراني حجت الاسلام باقري و مولودي خواني حاج سعيد قانع از مشهد مقدس و اهداي جوايز به 4 نفر از سادات و اسامي علي از برنامه اين مراسم بود .

 

18- افتتاح كانون بسيج هنرمندان

كانون بسيج هنرمندان همزمان با هفته بسيج در تاريخ 6/9/89 وباحضورفرماندارمحترم  مهندس نيك منش،سرهنگ شايان فرمانده سپاه زرنديه ، نماينده ولي فقيه در سپاه شهرستان،رئيس اداره ارشادزرنديه ، فرماندهان پايگاه هاي بسبج و حوزه هاي شهري ، تعدادي از پرسنل سپاه و هنرمندان در محل اداره ارشاد زرنديه افتتاح و رسما كار خود را با مسئوليت آقاي كمالي آغاز نمود.

 

19- همايش بزرگ اولين روزه

در تاريخ 6/9/89 مراسم فوق با حضور نوجوانان دختر و پسر شهرستان كه در ماه مبارك رمضان سال جاري اولين روزه خود را تجربه مي كردند با مشاركت اداره ارشاد اسلامي زرنديه و كانون فرهنگي هنري شهداي مامونيه در سالن اجتماعات فرمانداري زرنديه برگزار گرديد . حجت الاسلام راستگو مجري برنامه هاي كودك و نوجوان بر اجراي هرچه بهتر اين برنامه تاثير بسزايي داشت .

 

20- جشنواره يكسالانه نهج البلاغه

در تاريخ 9/7/89 دومين آزمون جشنواره يكسالانه نهج البلاغه با عنوان نردبان آسمان از خطبه 192نهج البلاغه به همت انجمن قرآن و نهج البلاغه و اداره فرهنگ وارشاد اسلامي در محل انجمن برگزار گرديد. در انتها به نفرات برتر جوائزي اهدا گرديد.

 

21- مراسم تجليل از همسران شهدا

اداره ارشاد زرنديه و بنياد شهيد و امور ايثارگران شهرستان با اجراي اين برنامه كه با حضور تعداد 26 همسر

 

شهيد و جانباز بالاي 70 درصد در تاريخ 9/9/89 و اهداي هديه و لوح يادبود توانستند قدمي هرچند كوچك در بزرگداشت خانواده شهدا بردارند . خيرمقدم گويي فرماندار محترم زرنديه و سخنراني دكتر يدالله جواني معاون سياسي نماينده محترم ولي فقيه در سپاه پاسداران و پخش نماهنگ و مديحه سرايي  از برنامه هاي شاخص اين مراسم بود .

 

22- همايش مذهبي شيرخوارگان حسيني

اين همايش مذهبي همچون برنامه سطح كشور با حضور مادران و فرزندان خردسال با كوشش اداره ارشاد و همكاري كانون فرهنگي شهداي مامونيه مسجد علي بن ابيطالب (ع) ، شوراي اسلاامي و شهرداري مامونيه  و با حضور سيد محسن بني فاطمه از مداحان كشوري در تاريخ 19/9/89 در سالن ورزشي تربيت بدني برگزار گرديد .

 

23- همايش مذهبي در پناه سه ساله

اين همايش با همكاري اداره ارشاد زرنديه و كانون بسيج هنرمندان شهرستان  با حضور امام جمعه شهرستان زرنديه و مديحه سرايي آقايان قاسمي و اكبري در محل سالن ورزشي تربيت بدني زرنديه در تاريخ 26/9/89 برگزار گرديد كه با استقبال پرشكوه مردم مواجه شد .

 

24- مسابقه هنري طلوع فجر

اين مسابقه در رشته هاي مختلف تجسمي در محل كتابخانه عمومي اميرالمونين مامونيه برگزار گرديد . تعداد 70 نفر از هنرمندان با شركت در اين مسابقه به رقابت پرداختند . حضور نونهالان مهدكودك حضرت علي اصغر (ع) مامونيه از برنامه هاي جنبي اين مسابقه بود .

 

25- مراسم زيارت حضرت رسول (ص)

اين برنامه معنوي در تاريخ 13/11/89 با همكاري اداره ارشاد زرنديه  و كانون هاي فرهنگي مساجد شهرستان در مسجد جامع شهر پرندك ، مسجد جامع زاويه ، مسجد اميرالمونين خشكرود ، مسجد جامع رازقان و مسجد صاحب الزمان مامونيه برگزار گرديد . امام جمعه شهرستان با حضور در مسجد مامونيه بر معنويت هرچه بيشتر اين مراسم افزودند .

 

26- نمايشگاه كتاب ، محصولات هنري و صنايع دستي

اين برنامه كه به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي در مورخه 16/11/89 در محل مدرسه شهيد مطهري مامونيه برگزار گرديد . غرفه ها و مسابقات متنوع در زمينه هاي هنري توسط آموزش و پرورش ، شوراو شهرداري ، موسسه علقمه قم ، كميته بانوان خانواده و كانون بسيج هنرمندان داير گشت.

 

27- تجليل از مديران كانون هاي مساجد و ائمه جماعات

اين برنامه كه با همت اداره ارشاد زرنديه در تاريخ 25/12/89 و همزمان با سالروز تاسيس كانون هاي فرهنگي هنري مساجد كشور برگزار شد . خير مقدم گويي رئيس ارشاد و سخنراني آقاي فاطمي بخشدار مركزي زرنديه ، حجت الاسلام علي اكبري امام جمعه موقت از برنامه هاي مراسم بود .

 

 

شوراي نظارت بر نمايش :

 

اعضاي شورا :

حجت الاسلام والمسلمين اكبر محمدي گويا-حميدرضاكياني  مهدي بهادري  حسن شيخ محمدي           محمد جواد فياضي

 

اهم فعاليت ها :

بازبيني وصدور مجوز : نمايشهاي خياباني اصلاح الگوي مصرف  اعتياد  دفاع مقدس  نمايش صحنه اي سوگ نشين آفتاب  برنامه هفت آسمان شادي (عموهاي فيتيله اي)

 


 

روابط عمومی و تبلیغات :

کوشش طرح شده برای نفوذ در افکار عمومی از طریق کار و عمل قابل قبول و ارتباط دوجانبه می باشد لذا واحد روابط عمومی می کوشد با ایجاد تعامل با سایر ادارات و روابط عمومی ها و هنرمندان و مراجعین به این اداره و راهنمایی های لازم در این خصوص انجام دهد .

 

برنامه های اجرایی :

1- تحریر و نصب پلاکارد در کلیه مناسبت های ملی و مذهبی

2- تهیه عکس و فیلم از کلیه برنامه های انجام شده

3- تهیه گزارش از کلیه برنامه های انجام شده توسط اداره

4- همکاری با صدا و سیمای استان مرکزی در خصــوص برنامه هاي اجرايي و ارائه خبر

5- برپایی نمایشگاه کتاب ، نقاشی ، طراحی ، عکس و ...

6- تهیه و توزیع پوستر مزین به فرمایشات مقام رهبری پیرامون سـال همت مضاعف و كار مضاعف

7- انتشار ویژه نامه در همايش انجام شده همچون شعر انتظار

8- شرکت در همایش های برگزار شده در سطح استان با همکاری اعضاي انجمن هاي فرهنگي

9- ارسال کارت تبریک به مناسبت روز معلم ، جانباز ، عید سعید غدیر و... به اعضاي فرهنگي شهرستان

10- تهیه و نصب بنر در مناسبت های مختلف ملی و مذهبی در سطح شهر

11- اهدا کتاب به هنرمندان ، کانون های فرهنگی هنـری مساجد و ...

13- تهیه و توزیع پوستر در مناسبت های مختلف مانند ماه مبارک رمضان ، عید سعید غدیر ،  

      شهادت حضرت زهرا(س) و ...

 

 

كانون های آگهي و تبليغاتي :

موسساتي هستندكه كارآنها دارای جنبه توليد وشامل مشاوره تنظيم وتهيه برنامه ها و محصولات تبليغاتي وانجام خدمات روابط عمومي يا تحقيقاتي مرتبط براي معرفي و فروش كالاو ارائه سفارش اجراي آگهي از طريق رسانه هاي ارتباط جمعي  مي باشد .

كانونهاي تبليغاتي بعدازمصوبه سال 58 توسط شوراي انقلاب به نام آئين نامه تاسيس ونظارت نحوه كاروفعاليت كانونها آگهي وتبليغاتي اين فعاليت درسطح شهرستان زرنديه از سال 1389 با تاسيس اولين كانون شروع كه هم اكنون اين شهرستان داراي 1 كانون مجوز دار مي باشد و مشغول به فعاليت مي باشند.

 

 

 

 

ليست كانونهاي تبليغاتي موجودشهرستان

 

رديف

نام كانون

شهر

تاسيس

مجوز

فعاليت

صاحب امتياز

1

پيام زرنديه

مامونيه

89

-

تبليغات

محمدرضا خلج معصومي

 

صنعت چاپ و چاپخانه :

تفكر، انديشه و تمايلات انسان ، اورا برآن داشت كه به ثبت و ضبط وقايع روي اشياي مختلف ازجمله چوب،سنگ و آجردست زند تا قادربه نگهداري ازآنها در پاسخگويي به فطرت انساني مبني برجاودان ماندن باشد و بتواند اين ميراث را به دست آيندگان بسپارد.

اما با تحول تاريخ وتكامل انسان،وي خواهان آن شد كه به نوعي ديگردستاوردهاي خود را منتشركندوبه اين لحاظ،خط و كتابت قرين يكديگرشدند.اين دگرگوني در انتقال دانش وتجربيات را ه را براي تحولات آتي باز كرد.بالاخره صنعت چاپ و چاپخانه باگذرانندن مراحل ، سالهاي سال باپيشرفت و تقاضاي كثيركار با صنعت چاپ باعث شددرسال 1387 اولين چاپخانه بايك دستگاه ملخي درساوه شروع به كاركندو 5 چاپخانه ديگربعدازانقلاب با مجوز رسمي از وزارتخانه ارشادشروع به فعاليت نمودند.

دستگاههاي موجود در چاپخانه:دستگاه چاپ ملخي  دستگاه برش-فتوكپي-افست. ريسوگراف و ... مي باشد كه جمعا"حدود 4 نفربه صورت بيمه وقراردادي مشغول به كار     مي باشند.

 

ليست چاپخانه هاي شهرستان

 

رديف

نام كارگاه

صاحب امتياز

تاسيس

نشاني

1

چاپ راسخ

حسين راسخ

87

مامونيه  خيابان امام(ره)

 

موسسات فرهنگي وهنري :

موسسات فرهنگي يكي از مراكز مهم هدايت گر سياستهاي فرهنگي مي باشندكه اهميت آنها بركسي پوشيده نيست متاسفانه مشكلات موجود درروند ارائه خدمات به متقاضيان تاسيس چنين مراكزي وطولاني شدن دوره گردش كاري موجب اتلاف وقت وهزينه افراد ميگردد و چه بسا سبب ترك انجام چنين امري از سوي افراد با صلاحيت جامعه گردد. موسسه فرهنگي عبارت است از هرتشكيلاتي كه بو سيله افراد واجدشرايط براساس قانون وباشخصيت حقوقي مشخص براي فعاليت دريك يا چند زمينه فرهنگي و هنري تاسيس مي شود.حوزه عملكرد چنين موسساتي فرهنگي بوده و عهده دار انجام يك يا چند فعاليت هستند.

موسسات تك منظوسره موسساتي كه تنها براي انجام يك فعاليت فرهنگي اخذ مجوز مي نمايند.

موسسات چند منظوره موسساتي كه حيطه فعاليت آنها بيش ازيك فعاليت بوده و صدورمجوز آنها تنها از طريق هيات رسيدگي به امورمراكز فرهنگي امكان پذير مي باشد.

 

ليست موسسات فرهنگي وهنري شهرستان

 

رديف

نام موسسه

تاسيس

زمينه فعاليت

صاحب امتياز

آدرس

1

بيت القرآن زرنديه

1381

قرآن و عترت

جوان حيدري

مامونبه  خ پارك  جنب حسينيه عبدالعظيمي

 

سمعی و بصری

برنامه های اجرایی :

- صدور مجوز فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی  بازی های رایانه ای و ...

- بازرسی و نظارت بر عملکرد فروشگاه های تحت پوشش

- بازبینی و بازشنوایی cd و کیس رایانه ، کاست  فیلم ویدئو ، حاظه های گوشی همراه و دیگر محصولات سمعی و بصری و اعلام موارد مشخص به مراجع قضایی

- تایید محصولات فرهنگی اعم از صوتی ، تصویری و برنامه جهت صدور مجوز و انتقال به خارج از کشور

- تهیه کلیپ ها و فیلم های کوتاه جهت برنامه ها

- آرشیو و نگهداری کلیه فیلم ها از برنامه های اداره

 

آمار های بازبینی سال 87 :

تعداد 376 حلقه فیلم

23  کیس رایانه

تعداد  34  رم

 


 

ليست فروشگاه هاي محصولات فرهنگی درشهرستان

 

رديف

نام ونام خانوادگي

رسته

1

عباس موسوي

محصولات فرهنگي عباس موسوي

2

مهدي بهادري

محصولات فرهنگي مهاجر

3

حسن رضا كاووسي

محصولات فرهنگي آسمان آبي

4

مهدي منادي

محصولات فرهنگي وليعصر

5

ابوالفضل احمدي

محصولات فرهنگي آفتاب

6

داود رمضاني

محصولات فرهنگي نوين

7

حسن صباغي

محصولات فرهنگي علي

8

جواد جزو سليم خاني

محصولات فرهنگي قاسم

9

احمد سرخيل

محصولات فرهنگي الماس

10

اروجعلي رحيم پور

محصولات فرهنگي جام جم

11

مهدي حسني

محصولات فرهنگي حسن

12

داود كريمي

محصولات فرهنگي مهر

 

 

 

 

مركز عرضه و ارائه بازي هاي رايانه اي

رديف

نام ونام خانوادگي

1

محمد دشتي اسدآبادي

2

حميدرضا كاظمي

3

احمد كاظمي

4

محمد جواهري

5

حسن باباخاني

6

عباس محمد رضايي

 

 

 


 

انجمن های فرهنگی هنری  :

 

اهم فعاليت هاي انجمن هاي فرهنگي هنري :

1-سومين همايش استاني شعر انتظار

2-برگزاري جلسات ادبي (مستمر)

3-همكاري در برگزاري نمايشگاه هاي مختلف هنري

4-شركت در همايش هاي ادبي شهرستانهاي مختلف استان

5-شركت در جشنواره هاي هنري استان

6-برگزاري نمايشگاه علوم قرآني

7-همكاري در برگزاري مراسم بزرگداشت مناسيت هاي ملي ومذهبي

 

ليست انجمن هاي فرهنگي هنري

 

رديف

نام انجمن

مسئول

1

شعر و موسيقي محلي

حسين علي حسيني

2

ادبي مهر مامونيه

منصور كياني

3

ادبي پيروان ولايت پرندك

عبدا... شيرواني

4

هنرهاي تجسمي

حميد راسخ

5

نمايندگي انجمن موسيقي

حميد راسخ

6

انجمن نمايش

حميدرضا كياني

7

انجمن قرآن و نهج البلاغه

علي رضا اهلي

8

نمايندگي انجمن خوشنويسان

محمد بي نظير

 


 

کانون های فرهنگی هنری مساجد :

مساجد به عنوان مأمنی که مردم با ورود به آن احساس آرامش و اطمینان می کنند جایگاه ویژه ای در عرصه فرهنگ دارا هستند .

در طول تاریخ مساجد همچون پایگاهی جهت هم اندیشی و رفع معظلات فرهنگی و اجتماعی مردم بوده است که از آن جمله می توان به نقش مساجد در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس اشاره کرد . مساجد همچنین بستر مناسبی در رشد و پرورش استعداد های جوانان و نوجوانان در زمینه های مختلف اعتقادی ، دینی ، فرهنگی و ... دارد .

و این موضوع در مساجدی که دارای کانون فرهنگی و هنری باشند نمود بیشتری دارد .

شهرستان زرنديه داراي 92مسجد درسطح شهرستان كه 30 باب آن درشهرهاي شهرستان و ما بقي درروستاها مي باشد و تعداد 15 كانون فرهنگي هنري از سوي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز فعالیت دارند و 3 كانون نيز در حال دريافت مجوز مي باشند .

 

ليست کانون های فرهنگی هنری مساجد شهرستان

 

رديف

كانون فرهنگي هنري

مدير مسئول

تاسيس

مسجد

منطقه

1

شهداي آسيابك

حسين سليماني

1385

مسجد جامع

آسيابك

2

شهداي مامونيه

محمدرضا كمالي

1375

علي بن ابيطالب (ع)

مامونيه

3

بقيه ا...

علي اوسط تيموري

1388

مسجد جامع

اميرآباد

4

مقداد

قربانعلي همتي

1387

قائم آل محمد

زرند كهنه

5

صاحب الزمان (عج)

رضا فاضلي

1388

صاحب الزمان (عج)

حسين آباد

6

شهداي خشكرود

حسين شجاعيان

1387

اميرالمونين (ع)

خشكرود

7

شهيد حاج اميني

عبدا.. بابارحيم

1388

مسجد جامع

عليشار

8

شهداي رازقان

علي محمد طاهري

1388

امام حسين (ع)

رازقان

9

شهيد رجايي

وحيد تنها

1387

امام سجاد (ع)

زاويه

10

شهداي زاويه

علي بندكار

1388

مسجد جامع

زاويه

11

شهداي صدرآباد

وحيد دشتي

1378

سيد الشهدا (ع)

صدرآباد

12

حضرت ابوالفضل (ع)

رضا غريب

1388

ابوالفضل (ع)

تقليد آباد

13

ياسر

صدرعلي خدادادي

1387

مسجد جامع

حكيم آباد

14

توحيد

عباسعلي روحاني

1385

مسجد جامع

پرندك

15

عصر ظهور

عليرضا اهلي

1388

 

مامونيه

 

 

 


 

 

فعاليتهاي عمده كانونهاي فرهنگي هنري مساجد :

 

- تشكيل جلسات آموزش و تفسير قرآن كريم

- برگزاري مراسمات مختلف و در اعياد و ايام سوگواري ائمه اطهار (ع)

- كراميداشت شب هاي قدر و ايام محرم با اجراي مراسمات وي‍ژه

- همكاري با شهرداري و شوراي شهر  پايگاه هاي بسيج و مدارس در اجراي برنامه فرهنگي شاخص من جمله يادواره شهدا و برنامه هاي 22 بهمن و 13 آبان

- برگزاري كلاس هاي اوقات فراغت در زمينه هاي قرآن ،احكام ، رايانه ، فعاليت هاي ورزشي

- تجهيز كانون ها به رايانه و اينترنت با مساعدت اداره ارشاد

- شركت در مسابقه سرود و اجراي برنامه در فرهنگسراي آيينه

- اعزام اعضاي كانونها به مشهد مقدس جهت همايش انديشه هاي آسماني

- افتتاح و تجهيز كتابخانه هاي مساجد با ميز و صندلي و قفسه

- برگزاري دعاهاي كميل ، توسل و نصب پلاكارد و پوستر در مناسبت ها

-  برگزاري مسابقات فرهنگي به مناسبت هاي عيد غدير ، قربان و اعياد و اهداي جوايز

-  اهداي كتاب و سي دي هاي نرم افزاري به اعضاي كانون ها

-  اجراي برنامه هاي ابلاغي از سوي دبيرخانه كانون هاي فرهنگي مساجد استان

 برگزاري همايش شيرخوارگان

 برگزاري همايش در پناه سه ساله

 تاسيس خانه ي ديجيتال شهرستان در يكي از كانون ها

 

 

شورای فرهنگ عمـومی شهرستان

شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه در سال 1385 جهت ایجاد هماهنگی بیشتر بین مسئولین و تصمیم گیری و تبادل نظر راجع به مسائل فرهنگی کلان شهرستان تشکیل و آغاز به کار نمود . امام جمعه به عنوان رئیس ، فرماندار نائب رئیس ، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دبیر شورا ، همچنین نماینده مردم در مجلس ، رئیس اداره تبلیغات ، نماینده دانشگاه های شهرستان ، رئیس اداره آموزش و پرورش ، رئیس اداره اطلاعات ، رئیس اداره تربیت بدنی ، نماینده ارباب جراید ، نماینده صدا و سیما و جمعی از عوامل فرهنگی شهرستان از اعضای این شورا محسوب می شوند .

اهم موضوعات جلسات سال 90 :

- تاكيد بر اهميت وجودي شوراي فرهنگ عمومي توسط اعشاء

- تلاش در راستاي حل مشكلات مختلف جوانان توسط مسئولين

- استمرار و ارائه نظرات كارشناسي در باب مسائل فرهنگي

- همت در توسعه نشاط و شادابي جتمعه

- همت در توسعه فرهنگ كتابخواني

- ارائه الگوهاي مناسب در زمينه هاي ازدواج و الگوي مصرف به خانواده ها

- تجليل از مفاخر شهرستان

- شناسايي آسيب ها و مشكلات فرهنگي ، سياستگزاري و ارئه راه كارهاي مناسب

- اجراي امر به معروف و نهي از منكر با استفاده از فرهنگ سازي و آموزش همگاني

- اجراي طرح خانه سلامت با همياري و مساعدت همه نهادها و مسئولين

- دهه فجر فرصتي مناسب براي بيان ماهيت و اهداف انقلاب