گزارش عملکرد سال 90

گزارش عملکرد سال 1390

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

شهرستان زرندیه

   

مقدمه

در شرایط حساس کنونی که استکبار با تمام توان در پی متزلزل نمودن فرهنگ، باورها و اعتقادات مردم(بویژه جوانان و نوجوانان) و متعاقب آن هویت ملی می باشد، لزوم برنامه ریزی فرهنگی و هنری بیش از پیش احساس می شود که لازم است با بسط و گسترش فعالیت ها و برنامه های فرهنگی و هنری به منظور بهره مندی گروه های وسیعی از مردم، موجبات رشد و بالندگی، شادابی و آگاهی جامعه را فراهم نمائیم که این موضوع با توجه به نقش فرهنگ در هویت، موجودیت و پیشرفت جوامع از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد و در این راستا اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان با وجود همه مشکلات و تنگناها با اسمداد از خداوند متعال و یاری همه مسئولین و اصحاب فرهنگ و هنردر سال جهاد اقتصادی کوشیده است تا با ارائه و اجرای برنامه های فرهنگی و هنری پاسخگوی بخشی از نیازهای مردم شریف شهرستان باشد که البته برای رسیدن به نقطه مطلوب بدلیل برخی مشکلات و عدم وجود زیر ساخت های فرهنگی و هنری، تلاش های فراوانی لازم است. در پایان از همراهی و همدلی همه مسئولین شهرستان، اداره کل متبوع و اصحاب فرهنگ و هنر تقدیر و تشکر می نمایم.

حسین محمودی فر

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

شهرستان زرندیه

 

 

برنامه های اجرایی سال 90  :

1- سوگواره ادبی فاطمی

این مراسم در تاریخ 14/2/90 با حضور قاری روشندل بین المللی قرآن کریم آقای حاج احمد دباغ و مداح مطرح کشوری آقای حاج سید محسن بنی فاطمی و شاعران شهرستان های ساوه و زرندیه با شرکت اقشار مختلف مردم در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید. خیر مقدم وسخنرانی آقای حسین محمودی فر، قرائت شعر توسط 7 نفر از شاعران آئینی حاضر در مراسم، دکلمه خوانی، مداحی و مسابقه فرهنگی از جمله برنامه های این مراسم باشکوه بود.

 

2- تور بازديد از نمايشگاه بين المللي كتاب تهران

تعدادي از اعضاي انجمن هاي فرهنگي هنري و كانون هاي مساجد شهرستان در قالب تور سياحتي و علمي در تاريخ 21/2/89  به تعداد 57  نفر  به نمايشگاه كتاب تهران اعزام گرديدند .

 

3-نشست ادبی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

همزمان با 25 اردیبهشت نشست ادبی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور جمعی از علاقمندان شعر و ادب فارسی در تاریخ 25/2/90 در محل سالن اجتماعات بخشداری مرکزی زرندیه برگزار گردید.رئیس اداره فرهنگ ارشاد اسلامی زرندیه شاهنامه را ارزنده ترین شاهکار جاودانه زبان، اندیشه و فرهنگ ایران دانست و بیان داشت شاهنامه پشتوانه زبان ما و نمادی از ایستادگی و جاودانگی ملت ایران است.قرائت بخش های از شاهنامه توسط تعدادی از شاعران انجمن ادبی شهرستان از دیگر برنامه های این نشست بود.

 

4-مراسم حماسه ماندگار( فتح خرمشهر)

 مراسم با شکوهی به مناسبت سالروز آزاد سازی خرمشهر در مورخ 2/3/90 با حضور امیر سرتیپ دربندی از همرزمان شهید سپهبد علی صیاد شیرازی و با شرکت اقشار مختلف مردم ولایت مدار پرندک در محل مسجد جامع این شهر برگزار گردید.امیر دربندی بعنوان سخنران مراسم ضمن گرامیداشت سالروز آزاد سازی خرمشهر تاریخ دفاع مقدس را مرجعی کامل برای شناخت ارزش های اسلامی دلیر مردان ایران اسلامی در دفاع از سرزمین خود دانست.قرائت شعر، مسابقات فرهنگی، مداحی و پذیرایی از حاضرین از اهم برنامه های این مراسم بود.

 

 

5- جلسه هم اندیشی برگزاری اوقات فراغت:

جلسه هم اندیشی برگزاری اوقات فراغت  تابستان 90 در مورخ 11/3/90 با حضور جناب حجت الاسلام و المسلمین ذوالفقاری مسئول دبیرخانه هیأت هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان مرکزی، کارشناسان حوزه های مختلف دبیرخانه، مسئولین وائمه جماعات کانون های فرهنگی و هنری مساجد زرندیه، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل کانون فرهنگی و هنری مقداد زرند کهنه برگزار و در خصوص موضوعات مربوطه بحث و تبادل نظر گردید. دیدار با فرماندار محترم شهرستان و بازدید مسئول دبیرخانه کانون مساجد استان از کانون های فرهنگی و هنری شهرستان از دیگر برنامه های حضور مسئول دبیرخانه مساجد استان در شهرستان زرندیه بود.

6- نمایشگاه خوشنویسی:

نمایشگاهی از آثار خوشنویسی 10 نفر از هنرمندان خوشنویس شهرستان زرندیه مشتمل بر 45 اثر با موضوع ارتحال حضرت امام خمینی(ره) مورخ 12/3/90 به مدت 10 روز در محل مسجد حضرت صاحب الزمان (عج) مامونیه برگزار گردید که با استقبال کم نظیر علاقمندان مواجه گردید.

 

7- حضور در مراسم ياد ياران خمين

در تاريخ 14/3/89 جمعي از اعضاي انجمن هاي فرهنگي و هنري مساجد به همراه رئیس و کارکنان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه  با سفر به شهر خمین در مراسم يادياران شهرستان خمين  شرکت نمودند و بار ديگر با آرمان هاي آن امام بزرگوار تجديد ميثاق کردند.

 

 

 

8- محفل انس با قرآن کریم ارتحال حضرت امام خمینی(ره):

به مناسبت ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) مراسم محفل انس با قرآن کریم با حضور قاری بین المللی قرآن کریم آقای حسین رستمی ، قاریان و حافظان شهرستان، و اقشار مختلف مردم شهید پرور و ولایت مدار شهر زاویه در محل مسجد امام سجاد (ع) این شهر برگزار گردید. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زرندیه در این مراسم شکوه، عظمت، استقلال و افتخار ایران اسلامی را ورهون مجاهدت های امام راحل دانستند  و بر لزوم شناساندن امام به نسل جوان حاضر و نسل های آینده تاکید نمودند. قرائت قاری میهمان و قاریان میزبان، مداحی، مسابقات فرهنگی از برنامه های این مراسم بود.

 

 

9-برگزاری ویژه برنامه رنگین کمان:

به منظور غني سازي اوقات فراغت و ایجاد فضای شادی و نشاط برای کودکان ویژه برنامه رنگین کمان با حضور تعدادی از هنرمندان شبکه 5 صدا و سیمای جمهوری اسلامی و با همکاری کانون فرهنگی و هنری شهدای مامونیه مورخ 30/3/90 در محل سالن ورزشی اداره ورزش و جوانان شهرستان برگزار گردید که در این مراسن جمع کثیری از کودکان به همراه مادران خود شرکت داشتند.

 

10-مراسم روز جانباز

مراسم روز جانباز به مناسبت میلاد با سعادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران زرندیه و با حضور زنده یاد مرحوم حجت الاسلام حسین اسلامی نماینده فقید شهرستان های ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی، حضرت حجت الاسلام و المسلمین علم الهدی امام جمعه، سرپرست فرمانداری، خانواده معظم شهداو جانبازان در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید.سخنرانی نماینده فقید، امام جمعه محترم، مولودی خوانی، اجرای برنامه توسط گروه هنری، مسابقه فرهنگی و اهدا کتاب به حاضرین از برنامه های این مراسم با شکوه بود.  

 

11- اجرای نمایش خیابانی تابستان با موضوع اعتیاد

همزمان با 5/4/90 هفته مبارزه با مواد مخدر نمایش خیابانی با موضوع اعتیاد در بوستانهای شهر مامونیه و زاویه و پرندک  اجرا گردید در این اجراها( 4 اجرا) موضوع نمایش با استقبال بی نظیر مردمی مواجه گردید.

 

 

12- مراسم روز قلم

مراسم روز قلم با حضور شاعران، نویسندگان،اصحاب قلم و عموم علاقمندان مورخ 14/4/90 در محل سالن اجتماعات امام علی(ع) بخشداری مرکزی برگزار گردید خیر مقدم رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی،سخنرانی آقای دکتر خسرو امیرحسینی مولف ده ها جلد کتاب و مدرس مراکز آموزش عالی تهران، شعر خوانی، تقدیر از 5 مولف شهرستان، تقدیر و تجلیل از خبرنگاران و اجرای موسیقی محلی از جمله برنامه های این مراسم بود.

 

12- چهارمین همایش استانی شعر انتظار

به مناسبت ولادت حضرت قائم(عج)، چهارمین همایش استانی شعر انتظار با حضور آقای جوادی معاون محترم فرهنگی و هنری اداره کل متبوع، فاطمی سرپرست فرمانداری، تعدادی از مسئولین ادارات، شاعران شهرستان و شهرهای مختلف استان و شاعرانی از شهرستانهای بهارستان و رباط کریم و عموم علاقمندان راس ساعت 17 مورخ 22/4/90 در محل سالن اجتماعات فرمانداری زرندیه برگزار گردید. آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر همایش هدف از برگزاری چهارمین همایش استانی شعر انتظار را ترویج فرهنگ انتظار و مهدویت در جامعه بویژه میان جوانان و نوجوانان دانست و ابراز امیدواری نمود که شاعران با همتی مضاعف بیش از گذشته در ترویج فرهنگ انتظار بکوشند. دبیر چهارمین همایش استانی شعر انتظار بابیان این مطلب که از 90 شاعر 202 اثر به دبیرخانه واصل گردید ، اظهار داشت پس از داوری علاوه بر 3 شاعر برتر به 11 شاعر دیگر جوایزی اهدا خواهد شد.  میهمان ویژه این همایش آقای مصطفی محدثی خراسانی شاعر کشوری بود. پخش کلیپ همایش، توزیع ویژه نامه همایش، اهدای جوایز مابقه انتظار و مولودی خوانی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

 

13-همایش کتابت احادیث امام محمد باقر(ع) و مراسم افطاری هنرمندان خوشنویس

 همایش کتابت احادیث امام محمد باقر(ع) و مراسم افطاری هنرمندان خوشنویس و خبرنگاران با حضور فرماندار، امام جمعه، تعدادی از مسئولین ادارات، هنرمندان خوشنویس و خبرنگاران راس ساعت 30/18 مورخ 20/5/90 در محل تالار ستاره شمال مأمونیه برگزار گردید.حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هدف از برگزاری همایش را گسترش و ترویج فرهنگ دینی و تشویق هنرمندان به خلق آثار هنری و فراهم کردن زمینه رشد و شکوفایی و گسترش هنر مبتنی بر معرفت اسلامی در بین جوانان و نوجوانان دانستند و اذعان داشتند هنر خوشنویسی نقش و جایگاه والایی در حفظ و ثبت مفاهیم فرهنگ جامعه داشته و بعد از ظهور اسلام نیز خوشنویسی بعنوان یکی از هنرهای جامع اسلامی همه سرزمین های اسلامی را در بر گرفت. حسین محمودی فر با اشاره به روز خبرنگار ، خبرنگاران را چشمان تیز بین و آگاه جامعه دانستند که با هوشیاری خاص مشکلات را رصد و به مسئولین منعکس می نمایند. حجت الاسلام علم الهدی امام جمعه شهرستان نیز هنر در اسلام را یک ابزار دانست که با تاثیر پذیری شگرفی در ارتقای فرهنگ دینی و تمدن اسلامی توانایی خاصی دارد. فرماندار زرندیه نیز هنر خوشنویسی را یکی از زیباترین بخش ها در حوزه هنر اسلامی دانست که با جذابیت خاص خود تاثیر پذیری فراوانی در جامع دارد. دکتر هدایتی ایجاد پل ارتباطی بین مردم و مسئولین را از رسالتهای مهم حرفه خبرنگاری دانستند و بر لزوم توجه به مشکلات این قشر از جامعه تاکید نمودند. کتابت حضوری احادیث امام محمد باقر(ع)، تجلیل از 12 خبرنگار و مراسم افطاری از جمله برنامه های این مراسم بود.

 

 

14- مراسم معنوی انس با قرآن کریم

همزمان با 24 رمضان المبارک، مراسم معنوی انس با قرآن کریم با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، نمایندگی اوقاف و امور خیریه شهرستا، کانون و هیأت امنای مسجد علی ابن ابیطالب(ع)  ساعت 22 پنجشنبه 3/6/90 بعد از نماز مغرب و عشاء و با حضور برادران قلعه نوعیان( حافظ و قاری بین المللی قرآن کریم) و شرکت قاریان و حافظان شهرستان، ائمه محترم جماعات، تعدادی از مسئولین دستگاه های اجرایی و عموم نمازگزاران روزه دار در محل مسجد علی ابن ابیطالب(ع) برگزار گردید. سوالهای موضوعی حفظ و قرائت قرآن از برنامه های قاریان و حافظان میهمان بود که بعد از اجرای برنامه قرائت قاری میزبان برگزار گردید. اجرای مسابقه حضوری و قرعه کشی و اهدای جوایز مسابقه قرآنی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

 

15- دومین همایش شعر و موسیقی محلی

دومین همایش شعر و موسیقی محلی زرندیه به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری دفتر شعر و موسیقی محلی  و شورای اسلامی و شهرداری خشکرود با حضور جمع کثیری از علاقمندان شعر و موسیقی محلی، تعدادی از مسئولین ادارات و هنرمندانی از استانهای البرز، تهران، قم، قزوین، مرکزی و اردبیل راس ساعت 30/14 مورخ 21/6/90 در محل بوستان ورودی شهر خشکرود برگزار گردید. خیر مقدم و ارئه گزارش رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زرندیه، توضیحات آقای حسین علی حسینی مسئول دفتر شعر و موسیقی محلی و دبیر همایش، اجرای موسیقی توسط هنرمندان و قرائت شعر از برنامه های این همایش با شکوه بود.

 

 

 

 

16- مراسم شعر و خاطره دفاع مقدس

به مناسبت هفته دفاع مقدس شب شعر و خاطره ای با همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری سپاه ناحیه زرندیه با حضور سردار و جانباز دوران دفاع مقدس حاج ابوالفضل مسجدی مسئول راویان و حفظ آثار بسیج و سپاه کشور ، تعدادی از مسئولین ادارات، بسیجیان و اقشار مختلف مردم بعد از نماز مغرب و عشاء مورخ 4/7/90 در محل مسجد جامع شهر زاویه برگزار گردید.سردار ابوالفضل مسجدی شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را بعنوان بزرگترین و مهمترین حادثه و اتفاق معاصر جهان اسلام دانستند که به لحاظ محتوایی و منطقه ای کلیه معادلات سیاسی ابرقدرت های شرق و غرب را بر هم زد و به تدریج به عاملی در جهت بیداری اسلامی مبدل گشت و این نقطه ای برای شروع دشمنی دیگری با ملت ایران گردید. سردار مسجدی تشویق دشمن بعثی در حمله به سرزمین اسلامی ایران را که آغازی بر این دشمنی ها بود را شروعی بر ایثار و فداکاری جوانان غیور میهن اسلامی دانستند و اذعان داشتند در یک مقطع از زمان که ناآرامی های داخلی بواسطه عناد دشمنان داخلی انقلاب مطرح بود و رزمندگان مشغول خاموش نمودن فتنه داخلی بودند ، موضوع جنگ مطرح گردید که در یک طرف آن ایران اسلامی و در مقابل همه کشورهای عربی و قدرت های غربی بودند، سردار مسجدی با اشاره به صدها کیلومتر تجاوز و پیشروی دشمن در خاک کشورمان در شرایطی که بنیان ارتش و تشکیلات آن بواسطه پاکسازی ها و فرار فرماندهان نظامی سست گردیده بود و شکل گیری جدید نیروهای مردمی که فاقد تخصص های نظامی بودند را نوعی فشار مضاعف به کشور عنوان و بیان داشتند ، امداد های الهی در کنار اعتقادات ایمانی و روحیه ایثار و شهادت نوجوانان و جوانان ورهبری حکیمانه امام راحل رضوان ا... تعالی علیه باعث گردید که با مقاومت های سرسختانه رزمندگان دشمن از مناطق اشغال شده پس روی نماید. مسئول راویان و حفظ آثار سپاه و بسیج با بیان خاطراتی از شهیدان کلهر و حسین اسکندرلو و دیگر شهیدان دفاع مقدس الهام رزمندگان از جانفشانی حضرت ابا عبدا... الحسین در دشت کربلا را عامل اصلی پیروزی در جنگ تحمیلی داستند و بیان داشتند دنیا هنوز هم در حیرت از پیروزی ما در دوران دفاع مقدس باقی مانده است و امروز با وجود عدم مقابله نظامی دشمنان با ایران اسلامی، شیوه تهاجم به شکل دیگری درآمده که لازم است همگان بخصوص جوانان و نوجوانان با بصیرت و دشمن شناسی و با حفظ مسیر در طریق ولایت چون گذشته  حافظ کشور و نظام اسلامی باشند.خیر مقدم جناب حجت الاسلام و المسلمین حسن باقری امام جماعت مسجد جامع زاویه ، قرائت شعر توسط دونفر از شاعران شهرستان با موضوع دفاع مقدس، برپائی نمایشگاه جنبی عکس دفاع مقدس، مسابقه فرهنگی و اهدای جوایز و پذیرایی از حاضرین از دیگر برنامه های این مراسم باشکوه بود.

 

 

17-نمایش خیابانی دفاع مقدس

نمایش خیابانی نشانه به کارگردانی و نویسندگی آقای اصغر تنهایی مورخ 9/7/90 در 4 مدرسه مقطع متوسطه شهرستان اجرا گردید. این نمایش که با هدف یادآوری و حفظ ارزش های دفاع مقدس به اجرا درآمد با استقبال کم نظیر دانش آموزان و فرهنگیا ن مواجه گردید.

 

 

18- برگزاری مسابقه دهه کرامت و روز دختر

پس از توزیع گسترده سولات مسابقه دهه کرامت در سطح شهرستان 391 پاسخنامه به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید که پس از بررسی و جدا سازی پاسخنامه هایی که به همه سوالات پاسخ صحیح داده شده بود در حضور امام جمعه محترم قرعه کشی انجام و در نهایت به 13 نفر منتخب جوایزی اهدا گردید.

 

 

19- دوره آموزشی نماز( راز و نیاز)

کارگاه های آموزشی نماز تحت عنوان راز و نیاز با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه و موسسه فرهنگی و هنری اندیشه و ایمان ساوه بصورت همزمان از مورخ 24/7/90 در کانون های فرهنگی و هنری شهرهای مأمونیه، زاویه، پرند ک و خشکرود و با حضور 150نفر در مقاطع سنی ابتدایی، راهنمایی، متوسطه و بزرگسال برگزار گردید.

 

20- برگزاری مراسم دعای عرفه

راس ساعت 30/14 مورخ 15/8/90 دعای عرفه توسط حاج مهدی قاسمی در محل امامزاده سید منصور(ع) شهر مأمونیه قرائت گردید. این مراسم معنوی که با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و آستان مقدس امامزاده سید منصور(ع) برگزار گردید با استقبال کم نظیر مردم حوزه شهری مرکز شهرستان مواجه گردید. ضمناً مراسم های مشابه ای با همکاری کانون های فرهنگی و هنری مساجد شهرستان در مساجد شهرهای زاویه، خشکرود، پرندک و رازقان برگزار شد.

 

 

 

 

 

21مراسم دهه ولایت شهرهای مامونیه و پرندک

مراسم جشن عید غدیر در روز یکشنبه مورخ 22/8/90 راس ساعت 15 به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در محل سالن اجتماعات فرمانداری با حضور با شکوه مردم و فرماندار محترم و تعدادی از مسئولین ادارات برگزار گردید .

در ابتدای این مراسم حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه ضمن عرض خیر مقدم و تبریک ، عید غدیر را عید الله اکبر و عید آل محمد و والاترین عید اسلامی دانسته و بیان داشتند که باید این روز تاریخی و عید بزرگ اسلامی را جشن بگیریم و به شادمانی بپردازیم و هر سال بر شکوه آن بیفزایم تا ارزشهای نهفته در این روز عظیم همواره زنده بماند و سیره معصومین احیاء گردد، ایشان همچنین ولایت علی (ع ) را همان طریق و روش صحیح زندگی دانست که اگر مردم آن شیوه را برگزینند خداوند در روز رستاخیز از آب گوارای حوض کوثر به دست علی (ع ) سیرابشان می گرداند . در ادامه مراسم جناب آقای دکتر هدایتی فرماندار محترم شهرستان زرندیه با تبریک عید غدیر و تقدیر و تشکر از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان به دلیل برگزاری این جشن با شکوه ،غدیر را نقطه عطفی در تاریخ اسلام و مهمترین سند جانشینی علی (ع ) بیان نمودند. ایشان همچنین در خصوص اهمیت غدیر و ولایت علی (ع ) در روز غدیر سخنانی را ایراد نمودند و اذعان داشتند که با توجه به مناسبتهایی که در نظام اسلامی داریم اگر بتوانیم از این مناسبتها به نحو شایسته استفاده کنیم می توانیم فضای معنوی را در جامعه  به ویژه خانواده پیاده کنیم و جوانان و نوجوانان را از انواع آسیب ها حفظ نماییم .

مولودی خوانی ، تک خوانی موسیقی سنتی ، نمایش طنز و اهدای جوایز مسابقه برکه جاوید و دهه کرامت از دیگر برنامه های مراسم بود .

مراسم جشن غدیربعد از نماز مغرب و عشاء مورخ 23/8/90 با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، شهرداری و کانون فرهنگی و هنری توحید پرندک در محل مسجد جامع این شهر برگزار گردید.در این مراسم که جمع کثیری از مردم شهر پرندک و تعدادی از مسئولین دستگاه های اجرایی حضور داشتند آقای دکتر هدایتی فرماندار محترم شهرستان زرندیه ضمن تبریک عید غدیر خم، ولایت را محصول واقعه مهم غدیر دانستند و اذعان داشتند امروز ما در جامعه ای زندگی می کنیم که به برکت ولایت ، جامعه ای پاک و اخلاق مدار است و خود الگویی برای سایر جوامع بشری به حساب می آید. فرماندار شهرستان زرندیه سیراب شدن از مجرای نبوت و شریعت اسلامی را از ویژگی های تشیع دانستند و بیان داشتند حرکت با بصیرت در مسیر ولایت تجربه 30 ساله ملت فهیم ایران اسلامی است  که امروز به حول و قوه الهی با تکیه بر خود و عدم وابستگی به قدرت های استکباری بیش از پیش قدرتمند است و همواره چه در زمان امام راحل رضوان ا... تعالی علیه و چه در زمان مقام معظم رهبری پشتیبان ولایت فقیه بوده و هستند. آقای دکتر هدایتی در پایان از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان و شهرداری پرندک به جهت برگزاری مراسم جشن غدیر تشکر نمودند. مداحی برادر حاج عباس شریعت زاده، برگزاری مسابقات فرهنگی و اهدای جوایز و پذیرایی از حاضرین از دیگر برنامه های این مراسم باشکوه بود. ضمناً مراسم های مشابه ای همزمان در شهرهای رازقان، خشکرود و زاویه به همکاری این اداره و کانون های فرهنگی و هنری مساجد شهرستان برگزار گردید.

 

 

22- نمایشگاه کتاب هفته کتاب و کتابخوانی

بمناسبت هفته کتاب نمایشگاه کتاب راس ساعت 12 مورخ 23/8/90 با حضور فرماندار محترم شهرستان و تعدادی از مسئولین دستگاههای اجرایی در محل سالن مدرسه شهید مطهری افتتاح گردید. حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هدف از برگزاری نمایشگاه را اشاعه و گسترش هر چه بیشتر کتاب و کتابخوانی عنوان نمودند و ابراز داشتند که همه درد آشنایان و دل آگاهان و نهادهای فرهنگی وظیفه دارند که در بسیج همگانی برای گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی به پا خیزند  تا کتاب وارد زندگی مردم شده و هیچ کسی در هیچ جا بهانه ای برای کتاب نخواندن نداشته باشد. در این نمایشگاه که بمناسبت هفته کتاب برگزار گردیده5000  عنوان کتاب مشتمل بر 20000 جلد با تخفیف 10درصد به مدت 10 روز همه روزه از ساعت 8صبح الی 20 پذیرای مراجعان می باشد.

 

 

23-مسابقه عکاسی و نمایشگاه عکس تجلی عاشورا

آقای حسین محمودی فر هدف از برگزاری مسابقه عکسی تجلی عاشورا در سطح شهرستان زرندیه را به تصویر کشیدن لحظه های پرشور عزاداری و سنت های آیینی در ماه محرم و نماز ظهر عاشورا ی شهرستان ، گسترش فرهنگ و هنر عاشورایی در سح جامعه و احیاء آداب و رسوم سنتی که ریشه در دین مبین اسلام و فرهنگ ایرانی دارد دانستند و بیان داشتند علاوه بر پرداخت جوایز ارزنده به 5 نفر از برگزیدگان نمایشگاهی از آثار منتخب جهت بازدید عموم برگزار خواهد شد.

 

 

24- همایش معنوی شیرخوارگان حسینی

آقای حسین محمودی فر هدف از برگزاری این همایش معنوی را تجلیل از مقام شامخ حضرت علی اصغر( شهید 6 ماهه کربلا) و همچنین پرورش عواطف حسینی و به نمایش گذاشتن ابعاد عاطفی، حماسی و عقلانی قیام حسینی در انتقال اصل پیام عاشورا دانستند که با همکاری این اداره وکانون فرهنگی و هنری شهدای مامونیه راس ساعت 14 مورخ 11/9/90 در محل سالن ورزشی اداره ورزش و جوانان برگزار گردید. هماهنگی برگزاری ویژه برنامه عزاداری حضرت ابا عبدا... الحسین(ع) در کانون های فرهنگی و هنری مساجد شهرستان- توزیع پوستر و نصب  بنر و پلاکارد از دیگر برنامه های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در ایام عزاداری امام حسین(ع) می باشد

25-همایش در پناه سه ساله

بمناسبت شهادت حضرت رقیه(س) همایش در پناه سه ساله و اجتماع بزرگ زینبیون توسط کانون فرهنگی و هنری شهدای مامونیه مسجد حضرت علی ابن ابیطالب (ع) و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه راس ساعت 13 مورخ 9/10/90 برگزار گردید. مراسم از محل امامزاده سید منصور(ع) شهر مامونیه شروع و پس ازحرکت کاروان نمادین ورود اسرای کربلا به شام ، همایش با اجتماع بزرگ زینبیون در محل سالن ورزشی اداره ورزش و جوانان آغاز گردید. در این همایش بزرگ معنوی که با استقبال جمع کثری از بانوان و دختران خردسال همراه بود مداحان اهل بیت (ع) آقایان حسین اکبری و مجید علی اکبری به مدیحه سرایی پرداختند و در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر علی اکبری در خصوص شخصیت حضرت رقیه و صب و استقامت اسرای دشت کربلا سخنرانی نمودند. توزیع 2000 تسبیح در میان جمعیت و ختم یک میلیون صلوات برای سلامتی حضرت ولیعصر(عج) و مقام معظم رهبری و شفای بیماران از دیگر برنامه های این همایش با شکوه بود.

 

 

 

26- نمایشگاه های 9 دی

1-  برپائی نمایشگاه روز شمار فتنه 88 در محل مسجد صاحب الزمان (عج) مامونیه از تاریخ 4/10/90 به مدت 10 روز

2-   برپائی نمایشگاه سیمای خورشید در خصوص شخصیتو رهبری مقام معظم رهبری در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرندیه. نمایشگاه مذکور از با 60 اثر از تاریخ 4/10/90 به مدت 10 روز

3-  نمایشگاه آستانه آفتاب با 60 اثر با موضوع ولایت فقیه از دیدگاه قرآن ، حضرت امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و مراجع عظام از تاریخ 4/10/90به مدت 10 روز در محل مسجد جامع شهر زاویه

 

27- مراسم زیارت حضرت رسول اکرم(ص)

مراسم معنوی و پر فیض زیارت حضرت رسول اکرم(ص) از بعید راس ساعت 11 مورخ 2/11/90 به مناسبت 28 صفر سالروز رحلت پیامبر عظیم الشأن اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور با شکوه مردم مرکز شهرستان در محل مسجد حضرت صاحب الزمان(عج) مأمونیه برگزار گردید. در این مراسم معنوی که بعد از سینه زنی و حرکت عزاداران از محل امامزاده سید منصور (ع) مامونیه تا محل مسجد صاحب الزمان (عج) آغاز گردید بعد از پایان زیارت ،حاضرین نماز ظهر و عصر را به جماعت اقامه نمودند.ضمناً مراسم های مشابه ای توسط کا نون های فرهنگی و هنری مساجد رازقان، خشکرود، پرندک و زاویه برگزار گردید.

 

28-نمایشگاه کتاب دهه فجر مامونیه

همزمان با اولین روز از دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی نمایشگاه بزرگ کتاب با 4000 عنوان مشتمل بر 20000 جلد در موضوعات مختلف راس ساعت 10 روز چهارشنبه مورخ 19/11/90 به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  با همکاری کتابخانه عمومی مامونیه و با حضور آقای مجیدی معاون محترم فرماندار و مسئولین دستگاه های اجرایی شهرستان در محل کتابخانه عمومی مامونیه افتتاح گردید. در ابتدای این مراسم آقای حسین محمودی فر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه ضمن عرض خیر مقدم و تبریک ایام ا... مبارک دهه فجر ، انقلاب اسلامی را بی نظیر ترین و ارزشمند ترین انقلاب در میان تمام انقلاب های جهان دانستند و اذعان داشتند امروز به برکت این انقلاب شاهد پیوند عظیم مردم و نظام هستیم و پیشرفت ها و دستاوردهای زیادی حاصل این انقلاب مبارک می باشد. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه حضور همه جانبه مردم در صحنه های دفاع از ولایت و نظام را عامل عصبانیت دشمنان دانستند و بیان داشتند دهه فجر فرصتی است که دستاوردهای انقلاب اسلامی به نسل جوان و نوجوان معرفی شود تا نسل حاضر بیش از پیش جذب فرهنگ انقلاب اسلامی شوند. آقای حسین محمودی فر افزود نمایشگاه کتاب از تاریخ افتتاح به مدت 10 روز در دو نوبت صبح عصر پذیرای مراجعان می باشد . در ضمن نمایشگاه حدیث ولایت با 40 اثر مصور در خصوص مقام معظم رهبری در محل کتابخانه عمومی امیرالمومنین(ع) مامونیه در معرض دید عموم قرار دارد.

 

29- نمایشگاه کتاب دهه فجر خشکرود

همزمان با دومین روز از دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی نمایشگاه بزرگ کتاب با 5000 عنوان مشتمل بر 10000 جلد در موضوعات مختلف راس ساعت 10 روز پنجشنبه مورخ 13/11/90 به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی  با همکاری کانون فرهنگی و هنری شهدای خشکرود و با حضور آقای دکتر هدایتی فرماندار محترم شهرستان زرندیه ، بخشدار مرکزی ، ذاکری کارشناس فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شهردار خشکرود ، تعدادی از مسئولین دستگاه های اجرایی شهرستان  و اعضای شورای اسلامی و معتمدین خشکرود در محل کانون فرهنگی و هنری شهدای این شهر افتتاح گردید.  آقای دکتر هدایتی فرماندار محترم شهرستان زرندیه در سخنانی ضمن تبریک دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی بر لزوم توجه مضاعف حوزه فرهنگ و هنر به شهر خشکرود تاکید نمودند و از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستند با کمک شهرداری خشکرود فعالیتهای فرهنگی و هنری شایسته ای به مردم ارائه نماید در ادامه این مراسم کارشناس فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تبریک ایام ا... مبارک دهه فجرو تشکر از حضور فرماندار و توجه ایشان به امور فرهنگی و هنری ، مردم شهر خشکرود را مردمی ولایتمدار و فرهنگ دوست دانستند و اذان داشتند امیدواریم در آینده بتوانیم با حمایت های بیشتر مسئولین محترم شهرستان و استان خدمات مطلوب فرهنگی و هنری به مردم خشکرود ارائه دهیم. آقای حسین شجاعیان شهردار خشکرود نیز در سخنانی ضمن ابراز خرسندی از حضور مسئولین در خشکرود از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به واسطه توجه فرهنگی به این شهر تقدیر و تشکر نمودند و در خصوص فعالیتهای کانون فرهنگی و هنری شهدای خشکرود مطالبی را بیان داشتند. نمایشگاه مذکور از تاریخ افتتاح به مدت 10 روز در دو نوبت صبح و عصر پذیرای مراجعان خواهد بود.

 

30- دومین همایش هنری طلوع فجر

 

 

 

 

 

26- نمايشگاه كتاب ، محصولات هنري و صنايع دستي

اين برنامه كه به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي در مورخه 16/11/89 در محل مدرسه شهيد مطهري مامونيه برگزار گرديد . غرفه ها و مسابقات متنوع در زمينه هاي هنري توسط آموزش و پرورش ، شوراو شهرداري ، موسسه علقمه قم ، كميته بانوان خانواده و كانون بسيج هنرمندان داير گشت.

 

27- تجليل از مديران كانون هاي مساجد و ائمه جماعات

اين برنامه كه با همت اداره ارشاد زرنديه در تاريخ 25/12/89 و همزمان با سالروز تاسيس كانون هاي فرهنگي هنري مساجد كشور برگزار شد . خير مقدم گويي رئيس ارشاد و سخنراني آقاي فاطمي بخشدار مركزي زرنديه ، حجت الاسلام علي اكبري امام جمعه موقت از برنامه هاي مراسم بود .

 

 

شوراي نظارت بر نمايش :

 

اعضاي شورا :

حجت الاسلام والمسلمين اكبر محمدي گويا-حميدرضاكياني  مهدي بهادري  حسن شيخ محمدي           محمد جواد فياضي

 

اهم فعاليت ها :

بازبيني وصدور مجوز : نمايشهاي خياباني اصلاح الگوي مصرف  اعتياد  دفاع مقدس  نمايش صحنه اي سوگ نشين آفتاب  برنامه هفت آسمان شادي (عموهاي فيتيله اي)

 


 

روابط عمومی و تبلیغات :

کوشش طرح شده برای نفوذ در افکار عمومی از طریق کار و عمل قابل قبول و ارتباط دوجانبه می باشد لذا واحد روابط عمومی می کوشد با ایجاد تعامل با سایر ادارات و روابط عمومی ها و هنرمندان و مراجعین به این اداره و راهنمایی های لازم در این خصوص انجام دهد .

 

برنامه های اجرایی :

1- تحریر و نصب پلاکارد در کلیه مناسبت های ملی و مذهبی

2- تهیه عکس و فیلم از کلیه برنامه های انجام شده

3- تهیه گزارش از کلیه برنامه های انجام شده توسط اداره

4- همکاری با صدا و سیمای استان مرکزی در خصــوص برنامه هاي اجرايي و ارائه خبر

5- برپایی نمایشگاه کتاب ، نقاشی ، طراحی ، عکس و ...

6- تهیه و توزیع پوستر مزین به فرمایشات مقام رهبری پیرامون سـال همت مضاعف و كار مضاعف

7- انتشار ویژه نامه در همايش انجام شده همچون شعر انتظار

8- شرکت در همایش های برگزار شده در سطح استان با همکاری اعضاي انجمن هاي فرهنگي

9- ارسال کارت تبریک به مناسبت روز معلم ، جانباز ، عید سعید غدیر و... به اعضاي فرهنگي شهرستان

10- تهیه و نصب بنر در مناسبت های مختلف ملی و مذهبی در سطح شهر

11- اهدا کتاب به هنرمندان ، کانون های فرهنگی هنـری مساجد و ...

13- تهیه و توزیع پوستر در مناسبت های مختلف مانند ماه مبارک رمضان ، عید سعید غدیر ،  

      شهادت حضرت زهرا(س) و ...

 

 

كانون های آگهي و تبليغاتي :

موسساتي هستندكه كارآنها دارای جنبه توليد وشامل مشاوره تنظيم وتهيه برنامه ها و محصولات تبليغاتي وانجام خدمات روابط عمومي يا تحقيقاتي مرتبط براي معرفي و فروش كالاو ارائه سفارش اجراي آگهي از طريق رسانه هاي ارتباط جمعي  مي باشد .

كانونهاي تبليغاتي بعدازمصوبه سال 58 توسط شوراي انقلاب به نام آئين نامه تاسيس ونظارت نحوه كاروفعاليت كانونها آگهي وتبليغاتي اين فعاليت درسطح شهرستان زرنديه از سال 1389 با تاسيس اولين كانون شروع كه هم اكنون اين شهرستان داراي 1 كانون مجوز دار مي باشد و مشغول به فعاليت مي باشند.

 

 

 

 

ليست كانونهاي تبليغاتي موجودشهرستان

 

رديف

نام كانون

شهر

تاسيس

مجوز

فعاليت

صاحب امتياز

1

پيام زرنديه

مامونيه

89

-

تبليغات

محمدرضا خلج معصومي

 

صنعت چاپ و چاپخانه :

تفكر، انديشه و تمايلات انسان ، اورا برآن داشت كه به ثبت و ضبط وقايع روي اشياي مختلف ازجمله چوب،سنگ و آجردست زند تا قادربه نگهداري ازآنها در پاسخگويي به فطرت انساني مبني برجاودان ماندن باشد و بتواند اين ميراث را به دست آيندگان بسپارد.

اما با تحول تاريخ وتكامل انسان،وي خواهان آن شد كه به نوعي ديگردستاوردهاي خود را منتشركندوبه اين لحاظ،خط و كتابت قرين يكديگرشدند.اين دگرگوني در انتقال دانش وتجربيات را ه را براي تحولات آتي باز كرد.بالاخره صنعت چاپ و چاپخانه باگذرانندن مراحل ، سالهاي سال باپيشرفت و تقاضاي كثيركار با صنعت چاپ باعث شددرسال 1387 اولين چاپخانه بايك دستگاه ملخي درساوه شروع به كاركندو 5 چاپخانه ديگربعدازانقلاب با مجوز رسمي از وزارتخانه ارشادشروع به فعاليت نمودند.

دستگاههاي موجود در چاپخانه:دستگاه چاپ ملخي  دستگاه برش-فتوكپي-افست. ريسوگراف و ... مي باشد كه جمعا"حدود 4 نفربه صورت بيمه وقراردادي مشغول به كار     مي باشند.

 

ليست چاپخانه هاي شهرستان

 

رديف

نام كارگاه

صاحب امتياز

تاسيس

نشاني

1

چاپ راسخ

حسين راسخ

87

مامونيه  خيابان امام(ره)

 

موسسات فرهنگي وهنري :

موسسات فرهنگي يكي از مراكز مهم هدايت گر سياستهاي فرهنگي مي باشندكه اهميت آنها بركسي پوشيده نيست متاسفانه مشكلات موجود درروند ارائه خدمات به متقاضيان تاسيس چنين مراكزي وطولاني شدن دوره گردش كاري موجب اتلاف وقت وهزينه افراد ميگردد و چه بسا سبب ترك انجام چنين امري از سوي افراد با صلاحيت جامعه گردد. موسسه فرهنگي عبارت است از هرتشكيلاتي كه بو سيله افراد واجدشرايط براساس قانون وباشخصيت حقوقي مشخص براي فعاليت دريك يا چند زمينه فرهنگي و هنري تاسيس مي شود.حوزه عملكرد چنين موسساتي فرهنگي بوده و عهده دار انجام يك يا چند فعاليت هستند.

موسسات تك منظوسره موسساتي كه تنها براي انجام يك فعاليت فرهنگي اخذ مجوز مي نمايند.

موسسات چند منظوره موسساتي كه حيطه فعاليت آنها بيش ازيك فعاليت بوده و صدورمجوز آنها تنها از طريق هيات رسيدگي به امورمراكز فرهنگي امكان پذير مي باشد.

 

ليست موسسات فرهنگي وهنري شهرستان

 

رديف

نام موسسه

تاسيس

زمينه فعاليت

صاحب امتياز

آدرس

1

بيت القرآن زرنديه

1381

قرآن و عترت

جوان حيدري

مامونبه  خ پارك  جنب حسينيه عبدالعظيمي

 

سمعی و بصری

برنامه های اجرایی :

- صدور مجوز فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی  بازی های رایانه ای و ...

- بازرسی و نظارت بر عملکرد فروشگاه های تحت پوشش

- بازبینی و بازشنوایی cd و کیس رایانه ، کاست  فیلم ویدئو ، حاظه های گوشی همراه و دیگر محصولات سمعی و بصری و اعلام موارد مشخص به مراجع قضایی

- تایید محصولات فرهنگی اعم از صوتی ، تصویری و برنامه جهت صدور مجوز و انتقال به خارج از کشور

- تهیه کلیپ ها و فیلم های کوتاه جهت برنامه ها

- آرشیو و نگهداری کلیه فیلم ها از برنامه های اداره

 

آمار های بازبینی سال 87 :

تعداد 376 حلقه فیلم

23  کیس رایانه

تعداد  34  رم

 


 

ليست فروشگاه هاي محصولات فرهنگی درشهرستان

 

رديف

نام ونام خانوادگي

رسته

1

عباس موسوي

محصولات فرهنگي عباس موسوي

2

مهدي بهادري

محصولات فرهنگي مهاجر

3

حسن رضا كاووسي

محصولات فرهنگي آسمان آبي

4

مهدي منادي

محصولات فرهنگي وليعصر

5

ابوالفضل احمدي

محصولات فرهنگي آفتاب

6

داود رمضاني

محصولات فرهنگي نوين

7

حسن صباغي

محصولات فرهنگي علي

8

جواد جزو سليم خاني

محصولات فرهنگي قاسم

9

احمد سرخيل

محصولات فرهنگي الماس

10

اروجعلي رحيم پور

محصولات فرهنگي جام جم

11

مهدي حسني

محصولات فرهنگي حسن

12

داود كريمي

محصولات فرهنگي مهر

 

 

 

 

مركز عرضه و ارائه بازي هاي رايانه اي

رديف

نام ونام خانوادگي

1

محمد دشتي اسدآبادي

2

حميدرضا كاظمي

3

احمد كاظمي

4

محمد جواهري

5

حسن باباخاني

6

عباس محمد رضايي

 

 

 


 

انجمن های فرهنگی هنری  :

 

اهم فعاليت هاي انجمن هاي فرهنگي هنري :

1-سومين همايش استاني شعر انتظار

2-برگزاري جلسات ادبي (مستمر)

3-همكاري در برگزاري نمايشگاه هاي مختلف هنري

4-شركت در همايش هاي ادبي شهرستانهاي مختلف استان

5-شركت در جشنواره هاي هنري استان

6-برگزاري نمايشگاه علوم قرآني

7-همكاري در برگزاري مراسم بزرگداشت مناسيت هاي ملي ومذهبي

 

ليست انجمن هاي فرهنگي هنري

 

رديف

نام انجمن

مسئول

1

شعر و موسيقي محلي

حسين علي حسيني

2

ادبي مهر مامونيه

منصور كياني

3

ادبي پيروان ولايت پرندك

عبدا... شيرواني

4

هنرهاي تجسمي

حميد راسخ

5

نمايندگي انجمن موسيقي

حميد راسخ

6

انجمن نمايش

حميدرضا كياني

7

انجمن قرآن و نهج البلاغه

علي رضا اهلي

8

نمايندگي انجمن خوشنويسان

محمد بي نظير

 


 

کانون های فرهنگی هنری مساجد :

مساجد به عنوان مأمنی که مردم با ورود به آن احساس آرامش و اطمینان می کنند جایگاه ویژه ای در عرصه فرهنگ دارا هستند .

در طول تاریخ مساجد همچون پایگاهی جهت هم اندیشی و رفع معظلات فرهنگی و اجتماعی مردم بوده است که از آن جمله می توان به نقش مساجد در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس اشاره کرد . مساجد همچنین بستر مناسبی در رشد و پرورش استعداد های جوانان و نوجوانان در زمینه های مختلف اعتقادی ، دینی ، فرهنگی و ... دارد .

و این موضوع در مساجدی که دارای کانون فرهنگی و هنری باشند نمود بیشتری دارد .

شهرستان زرنديه داراي 92مسجد درسطح شهرستان كه 30 باب آن درشهرهاي شهرستان و ما بقي درروستاها مي باشد و تعداد 15 كانون فرهنگي هنري از سوي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز فعالیت دارند و 3 كانون نيز در حال دريافت مجوز مي باشند .

 

ليست کانون های فرهنگی هنری مساجد شهرستان

 

رديف

كانون فرهنگي هنري

مدير مسئول

تاسيس

مسجد

منطقه

1

شهداي آسيابك

حسين سليماني

1385

مسجد جامع

آسيابك

2

شهداي مامونيه

محمدرضا كمالي

1375

علي بن ابيطالب (ع)

مامونيه

3

بقيه ا...

علي اوسط تيموري

1388

مسجد جامع

اميرآباد

4

مقداد

قربانعلي همتي

1387

قائم آل محمد

زرند كهنه

5

صاحب الزمان (عج)

رضا فاضلي

1388

صاحب الزمان (عج)

حسين آباد

6

شهداي خشكرود

حسين شجاعيان

1387

اميرالمونين (ع)

خشكرود

7

شهيد حاج اميني

عبدا.. بابارحيم

1388

مسجد جامع

عليشار

8

شهداي رازقان

علي محمد طاهري

1388

امام حسين (ع)

رازقان

9

شهيد رجايي

وحيد تنها

1387

امام سجاد (ع)

زاويه

10

شهداي زاويه

علي بندكار

1388

مسجد جامع

زاويه

11

شهداي صدرآباد

وحيد دشتي

1378

سيد الشهدا (ع)

صدرآباد

12

حضرت ابوالفضل (ع)

رضا غريب

1388

ابوالفضل (ع)

تقليد آباد

13

ياسر

صدرعلي خدادادي

1387

مسجد جامع

حكيم آباد

14

توحيد

عباسعلي روحاني

1385

مسجد جامع

پرندك

15

عصر ظهور

عليرضا اهلي

1388

 

مامونيه

 

 

 


 

 

فعاليتهاي عمده كانونهاي فرهنگي هنري مساجد :

 

- تشكيل جلسات آموزش و تفسير قرآن كريم

- برگزاري مراسمات مختلف و در اعياد و ايام سوگواري ائمه اطهار (ع)

- كراميداشت شب هاي قدر و ايام محرم با اجراي مراسمات وي‍ژه

- همكاري با شهرداري و شوراي شهر  پايگاه هاي بسيج و مدارس در اجراي برنامه فرهنگي شاخص من جمله يادواره شهدا و برنامه هاي 22 بهمن و 13 آبان

- برگزاري كلاس هاي اوقات فراغت در زمينه هاي قرآن ،احكام ، رايانه ، فعاليت هاي ورزشي

- تجهيز كانون ها به رايانه و اينترنت با مساعدت اداره ارشاد

- شركت در مسابقه سرود و اجراي برنامه در فرهنگسراي آيينه

- اعزام اعضاي كانونها به مشهد مقدس جهت همايش انديشه هاي آسماني

- افتتاح و تجهيز كتابخانه هاي مساجد با ميز و صندلي و قفسه

- برگزاري دعاهاي كميل ، توسل و نصب پلاكارد و پوستر در مناسبت ها

-  برگزاري مسابقات فرهنگي به مناسبت هاي عيد غدير ، قربان و اعياد و اهداي جوايز

-  اهداي كتاب و سي دي هاي نرم افزاري به اعضاي كانون ها

-  اجراي برنامه هاي ابلاغي از سوي دبيرخانه كانون هاي فرهنگي مساجد استان

 برگزاري همايش شيرخوارگان

 برگزاري همايش در پناه سه ساله

 تاسيس خانه ي ديجيتال شهرستان در يكي از كانون ها

 

 


 

شورای فرهنگ عمـومی شهرستان

شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه در سال 1385 جهت ایجاد هماهنگی بیشتر بین مسئولین و تصمیم گیری و تبادل نظر راجع به مسائل فرهنگی کلان شهرستان تشکیل و آغاز به کار نمود . امام جمعه به عنوان رئیس ، فرماندار نائب رئیس ، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دبیر شورا ، همچنین نماینده مردم در مجلس ، رئیس اداره تبلیغات ، نماینده دانشگاه های شهرستان ، رئیس اداره آموزش و پرورش ، رئیس اداره اطلاعات ، رئیس اداره تربیت بدنی ، نماینده ارباب جراید ، نماینده صدا و سیما و جمعی از عوامل فرهنگی شهرستان از اعضای این شورا محسوب می شوند .

اهم موضوعات جلسات سال 90 :

- تاكيد بر اهميت وجودي شوراي فرهنگ عمومي توسط اعشاء

- تلاش در راستاي حل مشكلات مختلف جوانان توسط مسئولين

- استمرار و ارائه نظرات كارشناسي در باب مسائل فرهنگي

- همت در توسعه نشاط و شادابي جتمعه

- همت در توسعه فرهنگ كتابخواني

- ارائه الگوهاي مناسب در زمينه هاي ازدواج و الگوي مصرف به خانواده ها

- تجليل از مفاخر شهرستان

- شناسايي آسيب ها و مشكلات فرهنگي ، سياستگزاري و ارئه راه كارهاي مناسب

- اجراي امر به معروف و نهي از منكر با استفاده از فرهنگ سازي و آموزش همگاني

- اجراي طرح خانه سلامت با همياري و مساعدت همه نهادها و مسئولين

- دهه فجر فرصتي مناسب براي بيان ماهيت و اهداف انقلاب