رایحه خوش خدمت

 

 

بسمه تعالی

عملکرد یکساله اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه

 

1-طراحی، تهیه وتوزیع پوستر شعار سال

2- دیدار با امام جمعه شهرستان

ریاست اداره فرهنگ وارشاد اسلامی روز دوشنبه مورخ 16/1/95 در محل دفتر امام جمعه شهرستان زرندیه حضور یافته وبا حجه الاسلام والمسلمین علم الهدی دیدار نمود.

در این دیدار حجه الاسلام والمسلمین علم الهدی امام جمعه شهرستان زرندیه، ضمن تبریک سال نو فرهنگ را پایه و ریشه همه مسائل وفعالیتهای اجتماعی، اقتصادی و ... درهر جامعه ای  دانسته وبر لزوم توجه جدی به مقوله فرهنگ وهنر تاکید نمودند.

3-شعر خوانی در محضر امام جمعه

صبح روز یکشنبه مورخ22/1/95 ، بمناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی، تعدادی از شعرا، ادباء و فرهیختگان شهرستان زرندیه به همراه جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، خدمت حجه الاسلام والمسلمین علم الهدی امام جمعه شهرستان رسیده و با ایشان ملاقات نمودند.

در این دیدار که در محل دفتر امام جمعه برگزار گردیدو سرگرد مهجوری فرمانده سپاه ناحیه هم حضور داشت،  شعرای شهرستان زرندیه به قرائت آثاری با مضامین مختلف پراختند که مورد تحسین واستقبال حجه الاسلام والمسلمین علم الهدی واقع گردید.

4-جلسه 45 شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه برگزار شد.

چهل وپنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه صبح روز پنجشنبه مورخ 26 فروردین94 در محل دفتر امام جمعه زرندیه برگزار شد.

در این جلسه که با دستور بحث وتبادل نظر پیرامون عملیاتی شدن شعار سال یعنی اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل تشکیل شده بودحجه الاسلام والمسلمین علم الهدی امام جمعه ورئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه هم در این جلسه ضمن تبریک اعیاد ماه مبارک رجب، برنامه ریزی جهت عملیاتی شدن شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام وعمل را بسیار مهم وضروری دانسته وافزود: دولت و ملت در کنار هم جهت تحقق شعار سال نقش بسیار مهمی دارندکه عمده ترین نقش دولت حمایت از ظرفیتهای داخلی ورفع موانع موجود بر سر راه تولیدکنندگان است.

5- جلسه شورای مشورتی مدیران کانونهای فرهنگی هنری مساجد

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز شنبه مورخ28 فروردین جلسه مشورتی مدیران کانونهای فرهنگی هنری مساجد شهرستان زرندیه با حضور حجه الاسلام ذوالفقاری مسئول دبیرخانه رسیدگی به کانونهای فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی، احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه ومدیران کانونهای فرهنگی هنری مساجد شهرستان زرندیه در محل کانون فرهنگی هنری شهدای گمنام مامونیه برگزار گردید.

در این جلسه که جهت عقد تفاهم نامه سالانه کانون های فرهنگی هنری مساجد شهرستان زرندیه در مسجد امام حسین (ع) شهر مامونیه برگزار شد، حجه الاسلام ذوالفقاری مسئول دبیرخانه، پرداختن به مقوله نماز بویژه نماز جماعت را از اولویتهای این دبیرخانه در سال جاری عنوان نموده و از مدیران کانونهای فرهنگی مساجد خواست تا بصورت ویژه به این موضوع پرداخته وهر کاری که در این خصوص میتوانند انجام دهند.

6- مراسم تکریم نوجوان قرآنی

مراسم تکریم نوجوان قرآنی، حافظ کل قرآن کریم حاج امیرمهدی گودرزی ، یکشنبه شب مورخ5/2/95 در محل کانون فرهنگی هنری مالک اشتر مسجد حضرت فاطمه زهرا(س) شهر مامونیه برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این مراسم که با مشارکت وهمکاری این اداره، کانون فرهنگی هنری مالک اشتر مسجد حضرت فاطمه زهرا(س) و پایگاه مقاومت حضرت رسول(ص) نیروی مقاومت بسیج سپاه ناحیه زرندیه برگزار شد حجه الاسلام والمسلمین علم الهدی امام جمعه شهرستان، دکتر میرگلوبیات نماینده مردم شهرستانهای زرندیه وساوه در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از مسئولین ادارات ونهادها و عموم مردم ولایتمدار شهرستان حضور داشتند.

حاج امیر مهدی گودرزی نوجوان 10 ساله زرندیه ای است که موفق به حفظ کل قرآن کریم شده استه وی همچنین حائز رتبه های متعددی در مسابقات مختلف قرانی می باشد.

7- اولین جلسه انجمن موسیقی در سال 95 برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه اولین جلسه انجمن موسیقی شهرستان زرندیه در سال 95 عصر روز دوشنبه مورخ6/2/95 با حضور تعدادی از هنرمندان موسیقی شهرستان در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار گردید پیرامون مسائلی چون تشکیل گروههای موسیقی، برگزاری کلاسهای آموزشی، برگزاری نشستهای تخصصی با حضور اساتید اهل فن و شرکت هنرمندان موسیقی شهرستان در جشنواره های مختلف موسیقیایی از جمله جشنواره موسیقی استان مرکزی و جشنواره موسیقی حماسه ماندگارساوه بحث وتبادل نظر شد.

8- برگزاری مسابقات قرآن واذان در مامونیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه بمناسبت هفته معلم یک دوره مسابقات قرآن واذان در شهر مامونیه برگزار گردید.

در این دوره از مسابقات که صبح وعصر روز پنجشنبه 9 اردیبهشت در محل حسینیه حضرت خدیجه کبری (س) شهر مامونیه برگزار شد.تعدادی از نوجوانان وجوانان به رقابت در رشته های مختلف قرآنی اذان پرداختند.

این مسابقات به همت موسسه قرآن وعترت ثقل اکبر زرندیه(بیت القرآن زرندیه) که از مجموعه های تحت پوشش و نظارت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی می باشد صبح روز مذکور برای خواهران وعصر پنجشنبه ویژه برادران برگزار گردید.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، با حضور در محل برگزاری مسابقات ضمن تقدیر وتشکر از برگزار کنندگان مسابقات، از تمامی شرکت کنندگان در این مسابقات با اهداء هدایایی تقدیر بعمل آورد.

 

8- برگزاری مسابقات قرآن واذان در مامونی

9- برپایی نمایشگاه کتاب بمناسبت هفته معلم

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه دوشنبه مورخ 13/2/95 نمایشگاه کتابی به همت این اداره در محل محوطه سالن بحران شهرداری زاویه برپا گردید.

در این نمایشگاه که همزمان با همایش تجلیل از معلمان شهرستان زرندیه در سالن بحران شهر زاویه برپا گردیده بود علاوه برکتابهای استاد شهید مرتضی مطهری کتابهایی در موضوعات مختلف دینی، اجتماعی، علمی، کودک ونوجوان، روانشناسی و...به معرض بازدید عموم مردم ولایتمدار شهرستان گذاشته شده بود.

به گفته جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برپایی نمایشگاه کتاب، برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی هنری از جمله مسابقات قرآن و نماز، حضور در مدارس و تقدیر از معلمان، دیدار با خانواده های معظم شهداء فرهنگی، اهداء کتاب به آموزش وپرورش ومدارس و .... از جمله برنامه های فرهنگی این اداره در هفته معلم سال جاری می باشد.

10- اولین جلسه انجمن کتابخانه های شهرستان

اولین جلسه انجمن كتابخانه هاي عمومي شهرستان زرندیه در سال جاری به رياست مهندس کردی فرماندار و رییس انجمن کتابخانه های  عمومی  شهرستان با حضور سایر اعضا انجمن برگزار گرديد.

مهندس کردی رییس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زرندیه به تخصيص نيم درصد از بودجه سالانه شهرداري به كتابخانه ها  اشاره  وتحقق اين بند از قانون را، برنامه ريزي دقيق و ارج نهادن به مباحث فرهنگي توسط شهرداری ها دانسته و از متوليان مربوطه شهرستاني خواست تا نسبت به تعيين ميزان دقيق اين مبلغ اقدام لازم را معمول  و ماهانه کلیه واریزیهای درآمد کل شهرداری خود را  به صورت تفکیکی به فرمانداری اعلام نمایند.

مهندس کردی فرماندار زرندیه با اشاره به رتبه دوم شهرستان زرندیه در استان نسبت به دیگر شهرهای استان مرکزی از لحاظ درصد افراد عضو در کتابخانه ها خواستار تلاش هر چه بیشتر اعضای انجمن كتابخانه ها در جذب هر چه بیشتراعضاء جهت اعتلاي فرهنگ کتاب و کتابخوانی ونقش آفرینی نهادهای فرهنگی در کیفیت بخشی در این راستا شده و نقش آموزش و پرورش را در این مسیر بسیار تعیین کننده و تاثیر گذار خواندند.

در ادامه با توجه به دستورالعمل ابلاغی انجمن کتابخانه ها مبنی برتغییر نام کتابخانه های عمومی با نام مشابه در شهرستان ها  با اتفاق نظر تمامی اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زرندیه کتابخانه عمومی شهر پرندک به نام (ابن مشکویه) فیلسوف گرانقدر این شهر تغییر یافت.

11- انتخابات انجمن تعزیه شهرستان زرندیه برگزار شد.

جلسه انتخابات هیات امناء انجمن تعزیه شهرستان زرندیه عصر روز چهارشنبه مورخ 22/2/95 در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور سرپرستان گروههای تعزیه خوانی یا نمایندگان آنها و احمد جوانمرد رئیس اداره ارشاد برگزار گردید پس از انجام مراحل ثبت نام ورای گیری آقایان یحیی تنها، باقر افرادی، علی اصغر حسین خانی، حسین هشاک وعباسعلی روحانی به عنوان نفرات اصلی و آقایان علیرضا منصور ومحمد لوایی به عنوان علی البدل انتخاب گردیدند که وظیفه تدوین وتنظیم اساسنامه انجمن بعهده این نفرات می باشد.

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی در این جلسه ضمن تقدیر وتشکر از زحمات و همکاری اعضاء انجمن تعزیه در سال 94 بویژه در برگزاری اولین سوگواره تعزیه شهرستان، ابراز امیدواری کرد این همکاری وهمدلی در سال جاری هم تداوم داشته باشد.

جوانمرد ایجاد همدلی و تعامل را از اهداف اصلی تشکیل انجمن تعزیه عنوان نموده واز سرپرستان گروههای تعزیه خواست تا فرهنگ احترام به پیشکسوتان را در میان تعزیه خوانان  نهادینه نمایند.

12- نهمین همایش شعر انتظار استان مرکزی برگزار شد.

اختتامیه نهمین همایش شعر انتظار استان مرکزی عصر روز چهارشنبه مورخ 95/2/29 با حضور حقیقی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی، مهندس منصوری منتخب مردم شهرستانهای زرندیه وساوه در مجلس شورای اسلامی ، تعداد زیادی از مسئولین شهرستانی، شعرا، ادبا و فرهیختگان استان مرکزی و عموم مردم ولایتمدار شهرستان زرندیه در محل سالن اجتماعات فرمانداری زرندیه برگزار شد.

در این مراسم که با استقبال چشمگیر علاقمندان برگزار گردید دکتر عباسعلی وفایی از اساتید برجسته دانشگاهی در خصوص شعر وادبیات فارسی بویژه ادبیات آئینی وارتباط تنگاتنگ آن با ارزشها واعتقادات دینی به سخنرانی پرداخت. وی همچنین به فلسفه انتظار اشاره داشته و بر تاثیرگذاری شاعران و ادبا در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، علمی و ... تاکید نمودند.

حقیقی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی هم در این همایش گفت: ادبیات فارسی نشأت گرفته از سرچشمه های زلال معارف اسلامی و انسانی است. آنقدر که هر انسانی میتواند از آن بهره ببرد.

وی ادامه داد: اندیشه های اسلامی با ورود اسلام به ایران با ادبیات پیوند خورد. قطعاً اسلام در حوز ادبیات تحولاتی را به وجود آورد. این تأثیر ابتدا با اصطلاحات و لغات عربی در ادبیات خود را نشان داد. قرآن و احادیث هم وارد متنها و اشعار شد و اعتقادات دینی جای تازهای را در اشعار پیدا کرد.

حقیقی افزود: بیشتر شاعران بزرگ فارسی از درجات و اطلاعات علمی بالایی برخوردار بوده اند و علاوه بر آن به علوم دینی هم آشنا بوده اند. همین آگاهی و دانش در اشعارشان بازتاب داشته و شعر را جذابتر میساخت.

مهندس منصوری منتخب مردم شهرستانهای زرندیه و ساوه در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم گفت:  شعرا و هنرمندان از اقشار تاثیرگزار در هر جامعه ای بوده و هستند که می توانند با همفکری و همدلی با مسئولین موجبات رشد و تعالی آن جامعه را فراهم آورند. وی از اصحاب فرهنگ و هنر شهرستانهای زرندیه و ساوه خواست با مشارکت در فعالیتهای فرهنگی واجتماعی نماینده منتخب را در برنامه ریزی بهتر وپیشبرد اهداف این دو شهرستان یاری نمایند.

دبیر جشنواره شعر انتظار استان مرکزی فراخوان نهمین دوره شعر انتظار استان مرکزی از 15 فروردین با موضوعات مهدویت و ولایتمداری، جهان در انتظار موعود، شوق دیدار ودل سروده های انتظار، تهیه وتوزیع گردید که پس از یک مرحله تمدید مهلت ارسال آثار،  115 اثر از 54 شاعر استان مرکزی به دبیرخانه واصل گردید.

جوانمرد افزود: آثار دریافتی پس از کد گزاری تحویل هیات داوران جشنواره متشکل از آقایان دکتر عباسعلی وفایی، دکتر سیدمهدی طباطبایی وآقای علی اصغر ذاکری از شاعران جوان وتوانمند کشور خواهد شد، که پس از اعلام نظر هیات داوران در روز اختتامیه از سه اثر برگزیده با اهداء لوح ، تندیس جشنواره و مبالغ نقدی تقدیر بعمل خواهد آمد.

جوانمرد حضور چشمگیر شعرای آئینی کشور واستان را در دوره های مختلف این جشنواره از مهمترین شاخصه های این جشنواره عنوان نموده وافزود: برگزاری جشنواره های شعر استان از جمله این جشنواره توانسته اثرات مثبتی در پویایی شعر وادبیات استان بویژه شعر آئینی داشته باشد.

اسامی شعرای برتر و برگزیده همایش نهم:

خانم حمیده پارسافر از زرندیه

آقای علی احدی از اراک

آقای علیرضا اطلاقی از زرندیه

خانم سمانه میرزائیان از دلیجان

آقای میلادتقوایی راد از اراک

خانم مهدیه امینی از ساوه

آقای حسین مهدی از ساوه

خانم مریم اصلانی از دلیجان

خانم پرستو علی عسگرنجاد از اراک

آقای مصطفی بخشش از خمین

شعرای پیشکسوت شهرستان زرندیه:

آقای منصور کیانی

آقای ولی الله صفری

شاعر جوان وتوانمند شهرستان زرندیه:

آقای هادی بیابانی

مجری مراسم:

جناب آقای دکتر سید مهدی طباطبایی

13- مراسم گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در شهر پرندک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه مراسم گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر و جشن نیمه شعبان،  شنبه مورخ 1/3/95 همزمان با نماز مغرب وعشاء در محل حسینیه شهداء شهر پرندک برگزار شد.

در این مراسم که با مشارکت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه وشهرداری و شورای اسلامی شهر پرندک برگزار گردید امیر سرتیپ عزیزمحمد  ملایری به سخنرانی پرداخت.

سرتیپ ملایری در این مراسم گفت: ما همه مدیون شهداء و امام شهداء بوده و هستیم و هرچه داریم از برکت خون شهداء است. وی افزود: استقلال واقتدار کنونی میهن اسلامی مرهون رشادتها وفداکاری شهداء و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس است. امیر ملایری آزادسازی خرمشهر را برگی زرین در تاریخ این ملت ذکر نموده و از آن به عنوان نقطه ای شاخص در تاریخ این سرزمین یادکرد که آیندگان به آن افتخار خواهند کرد.

حجه الاسلام سیدمحمدی امام جمعه شهر پرندک هم در ابتدای این مراسم ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد با سعادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود(عج) از شهداء به عنوان گنجینه های انقلاب یاد کرده و خانواده های شهداء را ذخیره های این انقلاب عنوان نمود که می بایست مورد توجه واحترام آحاد ملت غیور و مسلمان واقع گردند. امام جمعه شهر پرندک آزادسازی خرمشهر در سال 1361 را کاری بسیار دشوار و بزرگ عنوان نمود که فقط از عهده جوانان و مردان با غیرت ومسلمان این مرز وبوم ساخته بود.

شایان ذکر است شعرخوانی وبرنامه های فرهنگی متنوع از دیگر برنامه های این مراسم باشکوه بود.

14- محفل انس با قرآن کریم در شهر زاویه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به همت این اداره و همکاری کانون فرهنگی هنری شهدای زاویه و ستاد نماز جمعه زاویه بمناسبت بیست وهفتمین سالگرد رحلت ملکوتی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) محفل انس با قرآن کریم، پنجشنبه شب 13/3/95 همزمان با نماز مغرب وعشاء در محل مسجد جامع شهر زاویه برگزار گردید.

در این مراسم معنوی که با استقبال خوب عموم مردم ولایتمدار برگزار گردید، آقایان محمدرضا یزدی و علی سرخیل از قاریان محلی واستاد حاج مهدی عادلی از قاریان ممتاز و بین المللی کشور به تلاوت آیات روح نواز ودلنشین کلام الله مجید پرداختند.

سخنرانی حجه الاسلام والمسلمین باقری امام جمعه زاویه و خطابه خوانی کودک خردسال زهرا حساسی از دیگر برنامه های این مراسم روحانی بود.

در پایان این مراسم از آقایان دانش بیات، یزدی و سرخیل جهت حضور فعال وموثر در فعالیتهای قرآنی با اهداء لوح و هدایایی تقدیر بعمل آمد.

15- چهل وششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان

چهل و ششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی  شهرستان زرندیه صبح روز چهارشنبه مورخ 26 خردادماه در محل سالن جلسات اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار شد. حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی علم الهدی دراین جلسه که با دستور بررسی علل کاهش سرانه مطالعه برگزار شده بود گفت: تقویت فرهنگ کتابخوانی وارتقای شاخص های فرهنگی جامعه امری محوری در شتاب بخشی به توسعه همه جانبه است و باید در این راستا با جدیت بیشتری کار شود.رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه افزود: مطالعه در بین قشر تحصیل کرده جامعه نیز کمرنگ است به طوری که بعد از فراغت تحصیل به امور معاش مشغول می شوند و از کتابخوانی فاصله می گیرند.

امام جمعه زرندیه بیان کرد: اینترنت و فضای مجازی نمی تواند جایگزین کتاب باشد و نباید سرانه مطالعه در کشور باموج جدید رسانه های مجازی آسیب ببیند.

شایان ذکر است شهرستان زرندیه پنج کتابخانه عمومی دارد.

اجرای طرح یار مهربان در مدارس و اختصاص ساعتی بعنوان زنگ مطالعه در مدارس از مصوبات این جلسه بود.

16- اجرای طرح غنی سازی اوقات فراغت تابستان نوجوانان وجوانان

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، این اداره در راستای اجرای طرح غنی سازی اوقات فراغت تابستان نوجوانان و جوانان، اقدام به برگزاری کلاسهای آموزشی متعددی در رشته های مختلف فرهنگی و هنری نموده است.

برگزاری کلاسهای آموزش موسیقی ( تار، سه تار، نی، سنتور، تنبک، ویلن، پیانو، گیتار، عود، بربت، دف) موسیقی کودکان(ارف، بلز) هنرهای تجسمی(طراحی، نقاشی رنگ وروغن، نقاشی مداد رنگ وپاستل، کاریکاتور، خوشنویسی) قرآن( صوت، لحن، تجوید، حفظ ومفاهیم) ادبی(جلسات نقد وبررسی شعر) از جمله دوره هایی است که در محل مجتمع فرهنگی هنری شهر مامونیه با حضور اساتید مجرب برگزار خواهد شد.

برگزاری کلاسهای مختلف فرهنگی هنری، اردوهای سیاحتی وزیارتی، مسابقات فرهنگی هنری، دوره های آموزشی احکام ومسائل دینی، طرح اقامه نماز و... در 22 کانون فرهنگی هنری مسجد شهرستان از دیگر برنامه های طرح غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در تابستان سال جاری می باشد.

17- تئاتر نگین بام در به روی صحنه رفت.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، گروه تئاتر فرهنگ شهرستان زرندیه به مناسبت روزهای مبارک ماه رمضان، تئاتر "نگین بام" را در این شهرستان به روی صحنه برد.

این نمایش در ساعت 22 روزهای دوم و سوم تیرماه در سالن شورای اسلامی شهر مامونیه بصورت رایگان اجرا شد. که این تئاتر با استقبال بسیار خوبی از سوی علاقمندان مواجه گردید.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ و ارشاد زرندیه پیرامون اجرای این تئاتر گفت: نمایش نگین بام نوشته نمایشنامه نویس توانمند استان مرکزی، ناصرکریمی نیک  می باشد که توسط هنرمند جوان و باآتیه شهرستان زرندیه آقای مهدی جواهری کارگردانی شده است. هنر تئاتر، هنری است مقدس و بسیار موثر به طوری که رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) درباره این هنر می فرماید «تئاتر منبر است حتی فراتر از منبر»

جوانمرد اظهار کرد: هنر تئاتر به دلیل ارتباط تنگاتنگ با مخاطب از قدرت تاثیرگزاری بسیار بالایی برخوردار است که این قدرت تاثیرگزاری از این هنر، هنری قدرتمند و قابل احترام پدید آورده است.

18- اجرای تعزیه بمناسبت ایام شهادت امام علی(ع)

به مناسبت ایام شهادت مولی الموحدین حضرت امام علی (ع) مراسم تعزیه خوانی به همت این اداره، پنجشنبه شب مورخ3/4/95 در محله خورشیدآباد شهر مامونیه با حضور مهندس منصوری نماینده مردم شهرستانهای زرندیه وساوه در مجلس شورای اسلامی، جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، سرهنگ کاظمی فرماندهی انتظامی شهرستان، سرگرد مهجوری فرماندهی سپاه ناحیه زرندیه، سعادتی رئیس شورای اسلامی شهرمامونیه، شارق از اعضای شورای اسلامی شهر و عموم مردم ولایتمدار برگزار گردید.

مهندس منصوری در این مراسم گفت: حفظ وصیانت از ارزشها واعتقادات دینی ومذهبی از ضروریات جامعه کنونی است. نماینده مردم شهرستانهای زرندیه و ساوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هنرمندان تعزیه نقش بسیار مهمی در انتقال مفاهیم دینی ومذهبی بالاخص پیام عاشورا به نسلهای بعدی ایفا کرده ومی کنند که زحمات و تلاشهای این قشر از هنرمندان شایسته تقدیر می باشد.

19- دیدار با دادستان شهرستان بمناسبت هفته قوه قضائیه

چهارشنبه دوم تیرماه 1395 رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به اتفاق جمعی از خبرنگاران  شهرستان به مناسبت هفته قوه قضائیه و نیز تبریک انتخاب و انتصاب دادستان جدید شهرستان زرنديه ، با حضور در دفتر دادستان با آقای علیرضا ترابي دیدار و گفت وگو کردند .

در این دیدار آقای احمدجوانمرد ضمن تبریک انتخاب و انتصاب آقای علیرضا ترابی به عنوان دادستان شهرستان زرندیه ، اظهار امیدواری کرد که اصحاب فرهنگ و هنر و در رأس آن خبرنگاران شهرستان بتوانند همراه و همگام با مسئولان قوه قضائیه  در دادگستری و دادسرای شهرستان ،نقش مثبت و ارزنده خود را در جهت خدمت به مردم ، ایفا کنند

در ادامه ، دادستان شهرستان زرندیه نیز ضمن تشکر و قدردانی از حضور رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از خبرنگاران و فعالان عرصه فرهنگ و اطلاع رسانی شهرستان زرندیه  اظهار داشت: خبرنگاران قشر زحمتکشی در جامعه هستند که با تحمل سختی ها در جهت خدمت به جامعه گام برمی دارند  و باید قدردان زحمات و خدمات انها باشیم .

آقای علیرضا ترابي در ادامه افزود: تلاش ما و همکارانم در بخش های مختلف این است که بتوانیم ضمن کاهش جرائم و پیشگیری از وقوع آن ، آمار مراجعان به دادسرا و دادگستری را کاهش دهیم که هرچه قدر در این زمینه موفق عمل کنیم در آنصورت می توانیم خوشحال باشیم که توانسته ایم عملکرد مطلوبی داشته باشیم.

20- برپایی ایستگاه هنر بمناسبت روز جهانی قدس در مامونیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به همت این اداره وکانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه ایستگاه هنر و نقاشی در مسیر راهپیمایی روز جهانی قدس در شهر مامونیه مرکز شهرستان زرندیه برپا گردید که با استقبال بسیار چشمگیر کودکان و نوجوانان و عموم مردم ولایت مدار شهرستان زرندیه واقع گردید.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هدف از برپایی این ایستگاه  را انتقال فرهنگ مقاومت وپایداری به نسلهای سوم وچهارم انقلاب و همچنین گرامیداشت روز قدس ویاد و خاطره شهدای انتفاضه، شهدای مقاومت وبالاخص شهدای مدافع حرم عنوان نمود. جوانمرد اضافه کرد: در این ایستگاه نقاشیهای از تصاویر مربوط به مقاومت مردم مظلوم فلسطین، مسجدالاقصی و... طراحی شده بود که توسط کودکان ونوجوانان رنگ آمیزی گردید.

21- همایش قلم امین در زرندیه برگزار شد.

به همت این اداره همایش قلم امین بمناسبت 14 تیرماه روز قلم در این شهرستان برگزار گردید.

در این همایش که در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار شد تعدادی از شعرا، ادبا وفرهیختگان شهرستان به ارائه تازه ترین آثار ادبی خویش پرداختند.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی در این مراسم ضمن گرامیداشت روز قلم گفت: روز قلم بعنوان روز گرامیداشت اهالی قلم، نویسندگان، شعرا، ادبا، خوشنویسان، اهالی رسانه وخبرنگاران روز بسیار مهمی برای اصحاب فرهنگ وهنر و سایر اقشار جامعه می باشد. جوانمرد با اشاره به رشد روزافزون شهری و صنعتی شهرستان زرندیه، به وظیفه خطیر اصحاب فرهنگ وهنر بویژه اهل قلم اشاره کرده وافزود: شما نویسندگان، شعرا و هنرمندان نقش بسیار مهمی در حفظ وصیانت از فرهنگ بومی و محلی شهرستان داشته و میتوانید با حضور پررنگ خود مانع از بروز مشکلات و معضلات فرهنگی ناشی از ورود خرده فرهنگها و تداخل فرهنگی شوید.

22- تئاتر خیابانی بمناسبت روز عفاف وحجاب درشهر مامونیه اجرا شد.

عصر روز دوشنبه 21 تیرماه روز حجاب وعفاف  به همت این اداره،  همزمان با پیاده روی خانوادگی مدافعین حریم خانواده تئاتر خیابانی  (ازدواج عاقلانه، زندگی عاشقانه)  به کارگردانی اصغر تنهایی و بازی اکبر نجفی واصغر تنهایی در مقابل بخشداری مرکزی زرندیه اجرا شد که با استقبال بسیار خوب عموم مردم مواجه گردید.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هدف از اجرای این نوع نمایش ها را انتقال باورها وارزشهای ملی و مذهبی به نوجوانان وجوانان به زبان هنر عنوان کرد.

وی هنر تئاتر را یکی از تاثیرگزارترین هنرها و ابزاری موثر در انتقال افکار واعتقادات مختلف دانست وادامه داد: با ابزار هنر می توان به مقابله با تهدیدات ومعضلات فرهنگی جامعه رفت.

23- جلسه ماهیانه انجمن تعزیه شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه جلسه ماهیانه انجمن تعزیه عصر روز چهارشنبه 23/4/95 در محل این اداره برگزار شد.

در این جلسه مواردی چون نحوه اجرای تعزیه در سطح شهرستان وجلوگیری از بروز مشکلاتی چون نارضایتی مردم ومسئولین از زمان ومکان اجرای تعزیه مورد بحث وتبادل نظر قرار گرفت و مقرر گردید گروههای تعزیه قبل از اجرا طی درخواستی زمان ، مکان و مجلس تعزیه را به اداره وانجمن اعلام نموده وپس از اخذ مجوز اقدام به اجرا نمایند.

انتخابات داخلی هیات امناء انجمن هم در انتهای این جلسه انجام وآقای محمدباقر افرادی به عنوان رئیس انجمن تعزیه شهرستان انتخاب گردید.

24- آغاز عملیات احداث بخش پشتیبانی سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی مامونیه

عملیات احداث بخش پشتیبانی سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی هنری مامونیه در هفته جاری آغاز شد.به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه مبلغ000/000/800 ریال اعتبار در کمیته برنامه ریزی شهرستان در سال 94 برای این پروژه مصوب شده بود که پس از تخصیص 100 درصدی، عملیات احداث این ساختمان آغاز شده است.

شایان ذکر است دستگاه بهره بردار این پروژه اداره فرهنگ وارشاد اسلامی بوده ودستگاه مجری اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی میباشد.

25- سرکشی از شاعر توانمند و آئینی آقای هادی بیابانی

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه احمد جوانمرد رئیس این اداره به همراه تنی چند از اصحاب فرهنگ وهنر شهرستان صبح روز دوشنبه مورخ28 تیر 95 در منزل شاعر توانمند وآئینی شهرستان آقای هادی بیابانی حضور پیدا کرده و با وی دیدار نمودند.

در این دیدار که آقایان قاسم منظور، منصور کیانی، رحیم نیکنام، محمد ساعدی و جواد مظفری همراه ریاست اداره فرهنگ وارشاد اسلامی بودند حاضرین تازه ترین اشعار ومتون ادبی خویش را قرائت نمودند.

جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی در حاشیه این دیدار گفت: سرکشی از اصحاب فرهنگ وهنر شهرستان بویژه هنرمندان توانمند و پیشکسوت از برنامه های مستمر این اداره می باشد که سعی شده بصورت مرتب انجام شود. وی سرکشی از اصحاب فرهنگ وهنر وآشنایی با مشکلات و خواسته های این قشر را از وظایف این اداره ذکر کرده وافزود: این اداره تلاش دارد به عنوان متولی فرهنگ وهنر شهرستان هماره همراه وکنار اصحاب فرهنگ وهنر باشد.

26-چهل وهفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه برگزار شد.

چهل وهفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان صبح روز چهارشنبه مورخ30 تیرماه 95 در محل دفتر امام جمعه زرندیه برگزار شد.

در این جلسه که با دستور جلسه بحث وتبادل نظر پیرامون تهدیدات اینترنتی(فضای مجازی) تشکیل شده بود حجه الاسلام والمسلمین علم الهدی امام جمعه ورئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه گفت: تهدیدات فضای مجازی بیش از فرصتهای آن می باشد. ایشان با اشاره به اینکه زندگی دنیوی در حقیقت زندگی مجازی می باشد و زندگی واقعی همان زندگی اخروی خواهد بود ادامه داد:

متاسفانه اکثریت نوجوانان وجوانان از فضای مجازی بهره برداری واستفاده بهینه نمی کنند وهمه نیروهای ارزشی، مسئولین و بویژه روحانیون می بایست با حضور در فضای مجازی در جهت رفع مشکلات و معضلات موجود بویژه شبهات دینی، اعتقادی و مذهبی قدم بردارند.

27- جلسه هم اندیشی اصحاب فرهنگ وهنر شهرستان زرندیه برگزار شد.

جلسه هم اندیشی اصحاب فرهنگ وهنر شهرستان با حضور هنرمندان، شعرا ، نویسندگان، مسئولین انجمن های فرهنگی هنری، خانم دکتر صفدری همسر و رئیس دفاتر مهندس منصوری نماینده مردم شهرستانهای زرندیه وساوه در مجلس شورای اسلامی وهمراهان وی و احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، عصر روز دوشنبه مورخ 4/5/95 در محل این اداره برگزار شد.

در این جلسه که با هدف بررسی معضلات ومشکلات فرهنگی هنری شهرستان برگزار شده بود رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی گفت: شهرستان زرندیه به دلیل شرایط ویژه سوق الجیشی، صنعتی، کشاورزی و تاریخی از اهمیت زیادی در استان مرکزی وکشور برخوردار است. وی نزدیکی به پایتخت، مهاجرپذیری بالا، وجود شهرکهای صنعتی، قطب کشاورزی استان و ... را ازاین ویژگیها ذکر کرد که هر کدام از این موارد به تنهایی می تواند در فرهنگ وهنر وآداب ورسوم نقش مهمی ایفا نماید.

جوانمرد وجود چهره های شاخص ومفاخر باستانی ومعاصر از جمله ابن مشکویه، آیت ا... زرندی، آیت ا... دبیری، آیت ا... میرمحمدی، دکتر عباسعلی وفایی، آقای قره شیخلو و... ، گویش منطقه که فارسی دری اصیل می باشد  را نیز از دیگر شاخصه های فرهنگی این شهرستان عنوان نمود.

28- بازدید نماینده مردم شهرستانهای زرندیه وساوه از مجتمع فرهنگی هنری مامونیه

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی عصر روز سه شنبه مورخ 12/5/95 طی بازدید از ساختمان مجتمع فرهنگی هنری مامونیه گفت: بهره برداری از سالن آمفی تئاتر این شهرستان به عنوان یکی از مطالبات جدی فعالان حوزه فرهنگ و هنر با جدیت در مجلس شورای اسلامی دنبال می شود.

تکمیل سالن آمفی تئاتر از مطالبات جدی حوزه فرهنگ و هنر زرندیه است

محمد رضا منصوری شامگاه سه شنبه در جریان بازدید از مجتمع فرهنگی هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه افزود: وجود سالن آمفی تئاتر در برگزاری نشست های فرهنگی و هنری و تقویت زیر ساخت های فرهنگی شهرستان امری حیاتی است که باید با پشتکار و جذب اعتبار لازم اجرایی شود.

وی افزود: نزدیکی شهرستان زرندیه به مرکز کشور از یک سو و حضور گسترده هنرمندان متعهد پایتخت در این شهرستان نیاز به یک سالن چند منظوره فرهنگی و در خور شان را دو چندان کرده است.

29- جلسه کمیته های تخصصی جشنواره قرآنی شهرستان زرندیه برگزارشد.

در این جلسه که با حضور مهندس کردی فرماندار، حجه الاسلام شفیعی مسئول دارالقران استان ودبیر استانی جشنواره، جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ودبیر شهرستان زرندیه ومسئولین موسسات قرآنی وکمیته های تخصصی جشنواره در شهرستان زرندیه برگزار شد کردی فرماندار شهرستان زرندیه گفت: شهرستان زرندیه از نظر مباحث فرهنگی، بویژه فعالیتهای قرآنی بی بدیل بوده وفعالان قرآنی  شهرستان قطعا دراین جشنواره خواهند درخشید. وی با اشاره به این موضوع که در فعالیتهای فرهنگی مدیریت حرف اول را میزند افزود: تمام ادارات، ارگانها و سازمانهای مردم نهاد با تمام ظرفیت می بایست در برگزاری این جشنواره نقش ایفا نمایند.

حجه الاسلام شفیعی دبیراستانی جشنواره هم ضمن ارائه گزارش از روند اجرای این جشنواره در استان گفت: برگزاری این جشنواره ثمرات فراوانی را برای استان داشته وخواهد داشت که از آنجمله می توان به حضور و ایفای نقش بسیاری از مسئولین ارشد استان در برگزاری این جشنواره اشاره نمود.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه ودبیر جشنواره قرآنی در شهرستان زرندیه هم گفت: حدود پانصد نفر در این شهرستان برای شرکت در جشنواره ثبت نام نموده اند که آمار نسبتا قابل قبولی می باشد. وی حضور موسسات قرآنی شهرستان زرندیه در این جشنواره را پررنگ توصیف کرده وادامه داد: شهرستان زرندیه به دلیل پایه دینی ومذهبی مستحکم حرفهای زیادی در زمینه های فرهنگی بویژه قرآن وعترت دارد.

30- اولین جلسه کارگاه تخصصی عکاسی در زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه اولین جلسه کارگاه تخصصی عکاسی به همت این اداره وکانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه روز چهارشنبه مورخ 20/5/95 در محل سالن شورای شهر مامونیه برگزار شد.

از این کارگاه که با تدریس استاد امیر قادری هنرمند نام آشنای استان مرکزی از اراک برگزار گردید تعداد زیادی از علاقمندان، هنرمندان واصحاب رسانه استقبال کردند.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هدف از برگزاری این نوع کارگاهها را بالابردن سطح توانایی و فنی هنرمندان در رشته های مختلف بالاخص هنر تاثیرگذار عکاسی عنوان کرد. وی تعداد زیاد علاقمندان به این هنر در شهرستان زرندیه را از علل اصلی برگزاری این کارگاه بیان نموده وابراز امیدواری کرد با برگزاری کارگاههای تخصصی در رشته های مختلف هنری بتوان سطح کیفی وکمی هنرهای مختلف در این شهرستان را بالا برد.

جوانمرد افزود: شهرستان زرندیه از پتانسیل بسیار بالایی در زمینه های مختلف فرهنگی و هنری برخوردار می باشد که می بایست با شناسایی وحمایت از استعدادهای گوناگون وحمایت از آنها موجبات ارتقاء فرهنگی وهنری منطقه را فراهم آورد.

31- مراسم تقدیر از اصحاب رسانه شهرستان زرندیه برگزار شد.

بمناسبت سالروز شهادت خبرنگار شهید محمود صارمی وروز خبرنگار، به همت این اداره و فرمانداری زرندیه طی مراسمی در محل فرمانداری، از زحمات وتلاشهای خبرنگاران واصحاب رسانه شهرستان زرندیه با اهداء لوح وهدایایی تقدیر بعمل آمد.

محمد کردی فرماندار زرندیه در این مراسم ضمن تبریک فرا رسیدن این روز به فعالان عرصه خبر، با اشاره به تلاش‌های ارزشمند اصحاب رسانه اظهار کرد: رسانه‌ها تنها جایگاهی هستند که می‌توانند به عنوان واسطه‌ای بین مردم و مسئولان باشد و صدای مردم را به گوش مسئولان برسانند.

وی افزود: خبرنگار در واقع ارتباط بین واقعیت و مردم را انجام می‌دهد و این امر، بسته به توانایی اوست.

فرماندار زرندیه  تأکید کرد: توقع ما از خبرنگاران این است که امکان تحلیل واقعیت‌ها را به وجود آورده تا مخاطب بتواند به راحتی موضوعات را تحلیل کند.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی هم در ابتدای این مراسم ضمن گرامیداشت یاد وخاطره شهید صارمی وتبریک روز خبرنگار ودهه کرامت گفت: رسالت خبرنگاران نقد عملکرد مسئولین میباشد اما می بایست در این نقد نهایت انصاف لحاظ شده واز شخصی نگری در تحلیل ها ونقدها خودداری گردد. وی افزود: وظیفه شرعی وعرفی خبرنگاران است که در نقدها نقاط مثبت عملکرد مسئولین ونهادها را به سمع ونظر عموم مردم جامعه برسانند ودر کنار آن به نقاط ضعف وکاستی ها بصورت منصفانه بپردازند.

32- کارگاه سبک زندگی اسلامی در شهر زاویه برگزار شد.

کارگاه سبک زندگی اسلامی از سری برنامه های جنبی سومین جشنواره قرآنی گلهای محمدی(ص) وگلهای فاطمی(س) شهرستان زرندیه صبح روز پنجشنبه، 21 مردادماه با حضور خانواده های قرآن آموزان شرکت کننده در این جشنواره و سخنرانی خطیب توانمند حجه الاسلام والمسلمین باقری امام جمعه محبوب شهر زاویه در محل دارالقرآن کریم شهر زاویه برگزار شد.

حجه الاسلام والمسلمین باقری در این کارگاه ضمن تبریک دهه کرامت و سالروز میلاد باسعادت کریمه اهل بیت(س) وامام رضا(ع)، زندگی پاک ومعصومانه این دو بزرگوار را بهترین الگو وسرمشق برای شیعیان ومسلمانان جهان دانست وبه حاضرین توصیه کرد ضمن مطالعه زندگینامه اهل بیت وفضائل این بزرگوران نحوه زندگی ایشان را سرلوحه زندگی خویش قرار دهند.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و دبیر جشنواره قرآنی گلهای محمدی(ص) و گلهای فاطمی(س) در شهرستان زرندیه هم در حاشیه این مراسم گفت: برگزاری کارگاه سبک زندگی اسلامی از برنامه های جانبی این جشنواره قرآنی می باشد که امیدواریم برگزاری این نوع کارگاهها ثمرات خوبی برای خانواده های قرآن آموزان شرکت کننده داشته باشد.

33- جشن بزرگ کرامت در زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به همت این اداره وهمکاری بخشداری ودهیاری روستای تقلیدآباد پنجشنبه شب 21 مردادماه جشن بزرگ کرامت در روستای تقلیدآباد برگزار شد.

در این جشن علاوه بر اجرای برنامه های متنوع فرهنگی هنری از جمله موسیقی محلی و پاپ، مسابقه و ... حجه الاسلام والمسلمین باقری امام جمعه شهر زاویه به سخنرانی پرداخت.

حجه الاسلام والمسلمین باقری برگزاری جشنهای مذهبی و ایجاد شادی ونشاط برای مردم را از ضروریات دانسته وافزود: دربین فرزندان امام موسی ابن جعفر(ع) امام رضا(ع) از جایگاه ویژه ای برخوردار است. امام جمعه زاویه ادامه داد از فضائل وخصایص امام رضا(ع) مهربانی وبخشنده گی است وبه همین سبب است که ایشان را به عنوان امام رئوف می شناسند.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی هم در این مراسم اجرای برنامه های شاد ومتنوع را از سیاستهای این اداره عنوان نموده وادامه داد: این اداره در نظر دارد در تمامی اعیاد مذهبی نسبت به اجرای چنین برنامه هایی در نقاط مختلف شهرستان اقدام نماید.

شایان ذکر است در این مراسم ، شش پلاک طلا به افرادیکه اسامی آنها رضا ومعصومه بود اهداء گردید.

34- مسابقات جشنواره قرآنی گلهای محمدی(ص) وگلهای فاطمی(س)برگزارشد.

مسابقات جشنواره قرآنی گلهای محمدی(ص) وگلهای فاطمی(س) روز شنبه مورخ 23 مردادماه و یکشنبه 24 مردادماه در محل این اداره و حسینیه حضرت خدیجه(س) شهر مامونیه با حضور علاقمندان وقرآن آموزان از سنین 6 تا 17 سال برگزار گردید.

جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ودبیر این جشنواره در حاشیه این مسابقات گفت: حدود 550 نفر از قرآن آموزان شهرستان از سنین6 تا 17 سال ودر رشته های مختلف قرآنی از جمله حفظ، ترتیل، تحقیق، مفاهیم، نقاشی وخوشنویسی در این مسابقات به رقابت باهم می پردازند که از نفرات برتر وبرگزیدگان این مسابقات در مراسم اختتامیه که روز 31 مرداد در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار خواهد شد با اهداء لوح وهدایایی تقدیر بعمل خواهد آمد.

شایان ذکر است مهندس قناتی معاون فرمانداری روز شنبه در محل برگزاری مسابقات حضور یافته واز روند اجرایی آن بازدید بعمل آورد.

35- نشست ادبی امام مهربانیها در منزل شاعر پیشکسوت زرندیه

بمناسبت میلاد باسعادت ثامن الحجج حضرت امام رضا(ع) محفل ادبی با حضور شعرا، ادبا، هنرمندان وفرهیختگان شهرستان زرندیه در منزل شاعر پیشکسوت حاج ولی اله صفری برگزار گردید.

در این محفل گرم وصمیمی که جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و زمانی معاون اداره آموزش وپرورش هم حضور داشتند اعضای انجمن ادبی مهر زرند به قرائت تازه ترین سروده های خویش در مدح شاه خراسان، امام هشتم شیعیان پرداختند.

هنرنمایی تعدادی از هنرمندان شهرستان هم که با آواز اشعاری را در مدح حضرت رضا(ع) خواندند از نکات قابل توجه این محفل بود.

36- اختتامیه جشنواره قرآنی گلهای محمدی(ص) وگلهای فاطمی(س)

اختتامیه جشنواره قرآنی گلهای محمدی(ص) وگلهای فاطمی(س) شهرستان زرندیه با حضور قره شیخ لو رئیس دارالقرآن کشور، حقیقی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان، قربانپور مدیرکل تبلیغات اسلامی،کردی فرماندارشهرستان زرندیه، ائمه جمعه شهرهای پرندک وزاویه، شفیعی رئیس دارالقرآن استان و مسئولین استانی وشهرستانی عصر روز یکشنبه مورخ 31 مردادماه در محل سالن اجتماعات فرمانداری زرندیه برگزار شد.

مهدی قره شیخ لو در این مراسم گفت: اشاعه آموزه های قرانی باید در کشور به نهادینه شود و برای اقشار جامعه به عنوان فرهنگ و الگوی زیستی موفق ترویج شود.

وی اظهار کرد: جشنواره قرآنی گل های محمدی و گل های فاطمی که برای نخستین بار در استان مرکزی برگزار شد، این ظرفیت را دارد که به یک طرح ملی تبدیل شود و بهترین گزینه این است که استان مرکزی میزبان این برنامه را در سطح کشور به عهده گیرد.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی نیز در این آیین گفت: ارزشمند ترین موضوع د رجامعه قرآن است و فعالیت های فرهنگی ،هنری از مثلث قرآن ،بسیج ومسجد قابل اجرا است.

مهدی حقیقی اظهار کرد:قرآن فصل الخطاب آحادجامعه است و باید برنامه های فرهنگی با تلاوت قرآن انس پیدا کرده و درمساجد توسط کانون های فرهنگی و با حضور هنرمندان بسیجی اجرایی شود.

حقیقی در ادامه اضافه کرد: همه مسئولان به ویژه مسئولان فرهنگی باید کمک کنند تا این مثلث به عنوان یک الگوی فرهنگی ،هنری با مشارکت حداکثری به نتیجه مطلوب برسد.

فرماندار زرندیه نیز در این آیین گفت: باید با پیوند احکام دینی و قرآنی در پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اهتمام داشت و به کشور افتخار کردچرا که در سرزمینی زندگی می کنیم که با محب بودن به دین اسلام وتشیع به عنوان کشوری اسلامی وقرآنی در جهان به ویژه جهان اسلام می درخشد.

ثبت نام شوندگان در این جشنواره که تعداد آنها حدود 550 نفر بود در چهار مرکز قرآنی مورد آموزش قرار گرفته وبرای مرحله مسابقات آماده شدند.

مرحله مسابقات شهرستانی روزهای شنبه(ویژه آقایان) ویکشنبه(ویژه بانوان) مورخ 23 و 24 مردادماه در محل اداره فرهنگ وارشاداسلامی وحسینیه حضرت خدیجه(س)شهر مامونیه برگزار گردید که تعداد88 نفر از شرکت کنندگان حائز امتیاز حدنصاب وشرکت در مرحله استانی جشنواره تشخیص داده شدند که درمراسم اختتامیه، امروز31 مرداد  با اهداء لوح وهدایایی از ایشان تقدیر بعمل خواهد آمد.

این مسابقات درهفت گروه سنی از 6 سال تا 17 سال و در رشته های نقاشی، خوشنویسی، حفظ، ترتیل، تحقیق ومفاهیم برگزار گردید.

از برنامه های جنبی این جشنواره برگزاری کارگاه سبک زندگی اسلامی بود که روز پنجشنبه 21 مرداد برای خانواده های قرآن آموزان در شهر زاویه برگزار شده است.

37- پنجمین همایش شعر وموسیقی نواحی برگزارشد.

پنجمین همایش شعر وموسیقی نواحی عصر روز پنج شنبه 25شهریور در شهر پرندک از توابع شهرستان زرندیه برگزار گردید. در این مراسم که با حضور مسئولین استانی، شهرستانی وهنرمندان موسیقی نواحی از 12 استان کشور برگزار شد، مهدی حقیقی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: موسیقی محلی اقوام ایرانی به عنوان یکی از ارزش های فرهنگی و معنوی کشور است که سینه به سینه به عنوان ارمغانی ارزشمند در اختیار نسل ها قرار گرفته است.
وی ادامه داد: برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در شهرستان زرندیه نشان از آشنایی مردم منطقه به موسیقی سنتی اقوام ایرانی است . وی افزود: در صورت تداوم جشنواره های بومی و محلی موسیقی در دیگر نقاط استان مرکزی می توان برای برگزاری نشست های منطقه ای و ملی در عرصه موسیقی برنامه ریزی کرد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی تصریح کرد: حضور هنرمندان خوش ذوق موسیقی محلی از استان های مختلف می تواند در به تصویر کشیدن آداب و رسوم اقوام پر افتخار کشور، تاثیرگذار باشد. امام جمعه شهر پرندک نیز در این آیین گفت: ادبیات از زبان آغاز می شود اما محصور در قلمرو زبان نیست و عنصر خیال به عنوان یکی از شاخصه های ارزشمند ادبیات همواره مطرح بوده است. حجت الاسلام و المسلمین سید حسن سید محمدی بیان کرد: مقام معظم رهبری در فرمایشات خود تاکید داشته اند که موسیقی منطبق با عرف و شرع یکی از راهکارهای مبارزه با تهاجم فرهنگی است. وی ادامه داد: موسیقی مقاومت و تولیدات فاخر معنوی با الهام از آموزه های دین مبین اسلام باید در عرصه فرهنگ بیشترموردتوجه قرارگیرد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه نیز گفت: برگزاری این گونه آیین ها و تکریم هنرهای سنتی یکی از مهم ترین راهکارهای مقابله با تهاجم فرهنگی غرب است. احمد جوانمرد اظهار کرد: آیین ها و هنرهای سنتی نباید به واسطه کم توجهی به حاشیه رانده شوند و آیین های موسیقی بومی و محلی یکی از جمله برنامه های فرهنگی است که می تواند به تقویت زیر ساخت های فرهنگ کشور کمک شایانی کند
رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی زرندیه اضافه کرد: مانایی و جاودانگی فرهنگ، آداب و رسوم و ادبیات این مرز و بوم مرهون تلاش هنرمندان متعهد و انقلابی است.
دبیر پنجمین جشنواره شعر و موسیقی نواحی نیز در ادامه گفت: این آیین به مناسبت اعیاد قربان و غدیر و با هدف تکریم هنرمندان فاخر موسیقی بومی و محلی برگزار شده است
احمد جوانمرد تصریح کرد: در جشنواره شعر و موسیقی نواحی هنرمندانی از 12 استان کشور به هنرنمایی پرداختند.

38- جلسه هماهنگی روابط عمومی ادارات ونهادهای شهرستان زرندیه با خبرنگاران برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه جلسه هماهنگی مسئولین روابط عمومی ادارات ونهادهای شهرستان زرندیه با خبرنگاران روز شنبه مورخ 27 شهریور در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

محمد کردی فرماندار شهرستان زرندیه در این جلسه با اشاره به اهمیت سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ گفت: یکی از اصلی ترین مباحث امسال که عملا افق ۵ ساله را برای برنامه ریزی کشور تدوین می کند اطلاعات نفوس و مسکن شهروندان است

کردی اظهار کرد: پیش از این سرشماری هر ۱۰ سال یک بار انجام می شد که پس از سال ۸۵ با اصلاحیه انجام شده، هر ۵ سال یکبار این سرشماری انجام می شود.

وی افزود: امسال برای اولین بار سرشماری به صورت ترکیبی انجام می شود و در آن سرشماری به روش اینترنتی از سه تا ۲۴ مهر و به روش حضوری از ۲۵ مهر تا ۲۵ آبان انجام می شود.

کردی ابراز کرد: انجام آمارگیری منطقی و دقیق کمک خواهد کرد که برای سال های آینده برنامه ریزی درستی برای مباحث مختلف کشور انجام دهیم.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان هم در این جلسه بر اهمیت مقوله اطلاع رسانی وانعکاس فعالیتهای ادارات ونهادهای شهرستان تاکید نموده و گفت: طبق فرموده مقام معظم رهبری مسئولین می بایست به مردم بگویند که چکار می کنند و مردم را درجریان تمام امور جاری،فرهنگی و عمرانی صورت گرفته قرار دهند. وی به تخصصی بودن مبحث فرهنگ و بالاخص روابط عمومی و تبلیغات اشاره داشته وادامه داد: این اداره آمادگی برگزاری دوره های تخصصی خبرنگاری، عکاسی و... را برای مسئولین روابط عمومی ادارات، سازمانها ونهادهای مختلف دارد.

39- دیدار با حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه جدید شهرستان

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی صبح روز چهارشنبه مورخ 31 شهریور در محل دفتر امام جمعه شهرستان حاضر و با حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه جدید شهرستان دیدار وگفتگو نمود.

حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه شهرستان زرندیه در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت مسائل فرهنگی، برنامه ریزی و تعامل را  لازمه مقابله با معضلات فرهنگی عنوان کرد. ایشان تصمیم گیریهای جدی و اجرایی در شورای فرهنگ عمومی شهرستان را یکی از مهمترین راهکارهای این موضوع دانست.

امام جمعه شهرستان زرندیه تشکیل اتاق فکر فرهنگی، استفاده از صاحب نظران و نخبه های فرهنگی، بهره مندی از ظرفیت مساجد و... را از دیگر راهکارهای این موضوع بیان کرد.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی هم در این دیدار ضمن ارائه گزارشی مختصر از فعالیتهای این اداره، حمایت و همکاری ائمه جمعه وجماعات را در پیشبرد اهداف و برنامه های ادارات و نهادهای فرهنگی مهم وتاثیرگذار دانسته واز امام جمعه شهرستان خواست تا با رهنمودها و راهنمائیهای خود این اداره را در اجرای برنامه های فرهنگی یاری نماید.

40- عصرشعروخاطره دفاع مقدس درمامونیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به همت این اداره وکانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه عصرشعر و خاطره دفاع مقدس عصر روز چهارشنبه مورخ 7 مهر95 در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار گردید.

دراین مراسم که با حضور شعراء، ادباء، فرهیختگان وتعدادی از مسئولین شهرستان برگزار گردید تعدادی از شعرای شهرستان به قرائت تازه ترین سروده های خود با موضوع دفاع مقدس و فرهنگ مقاومت پرداختند.

سخنران ویژه این مراسم هم دکتر خسرو امیرحسینی از اساتید دانشگاه بود که در خصوص اهمیت جایگاه قلم ونویسندگان در انتقال وحفظ وصیانت از مفاهیم وارزشها بویژه فرهنگ ایثار وشهادت و از خودگذشتگی مطالب مبسوطی را بیان نمود.

برپایی نمایشگاه عکس دفاع مقدس از برنامه های جانبی این مراسم بود که با استقبال قابل توجه حاضرین و بازدیدکنندگان مواجه گردید.

41- مراسم قرآئت زیارت عاشورا در اداره

بمناسبت ایام سوگواری سرور وسالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) ویاران باوفایش و سومین روز از هفته امر به معروف ونهی از منکر، صبح روز چهارشنبه  14 مهرماه 95 مراسم قرائت زیارت عاشورا در محل نماز خانه این اداره برگزار گردید.

در این مراسم معنوی که با حضور مسئولین شهرستان ازجمله حجه الاسلام ابراهیمی امام جمعه شهرستان، قناتی معاون فرمانداری، فرماندهی سپاه، فرماندهی انتظامی ودیگر مسئولین شهرستان برگزار شد حجه الاسلام کاظمی از امامان جماعت شهر پرندک به قرائت زیارت عاشورا و مدیحه سرایی پرداخت.

42- برپایی نمایشگاه عکس محرم در اداره

به همت این اداره و بمناسبت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) ویاران باوفایش نمایشگاه عکسی از آثار هنرمندان عکاس شهرستان در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برپا گردید.

در این نمایشگاه 30 اثر از هنرمندان عکاس شهرستان زرندیه در موضوعات محرم، عزاداریها، تعزیه و... در معرض دید عموم گذاشته شده است.

علاقمندان می توانند از روز چهارشنبه14مهرماه به مدت 10 روز صبحها به محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی مراجعه واز این نمایشگاه بازدید نمایند.

43- بازدید رئیس اداره از مجموعه های تحت پوشش

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه صبح روز یکشنبه مورخ 18 مهر95 احمد جوانمرد رئیس این اداره از دو چاپخانه و یک مرکز ارائه خدمات رایانه ای این شهرستان بازدید بعمل آورد.

جوانمرد در این بازدید از چاپخانه راسخ، چاپ دیجیتال منصوری وخدمات رایانه ای رضایی بازدید بعمل آورده و ضمن بازرسی از نوع و نحوه خدمات ارائه شده توسط این واحدها از نزدیک با مشکلات آنها نیز آشنا شد.

44- چهل وهشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه برگزار شد.

چهل وهشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان صبح روز دوشنبه مورخ26 مهرماه  1395 در محل سالن جلسات فرمانداری زرندیه برگزار شد.در این جلسه که با دستور بحث وتبادل نظر پیرامون آسیبهای عزاداریهای محرم در شهرستان برگزار شد، حجه الاسلام ابراهیمی امام جمعه ورئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه ضمن اشاره به اهمیت جایگاه شورای فرهنگ عمومی در تصمیم گیریهای فرهنگی شهرستان وتاکید بر لزوم برگزاری جلسات این شورا گفت: دشمن در زمان برگزاری اینگونه مراسم و مناسبت‌ها به دنبال این است که اختلاف بین مسلمانان ایجاد کند و لذا سخنرانان ومداحان ما بایستی با این موضوع توجه داشته باشند .حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی با تاکید بر اهمیت امر به معروف و نهی از منکر درجامعه، گفت: این فریضه اسلامی باید ابتدا  توسط کلیه اعضای شورای فرهنگ عمومی اجرایی شود تا در جامعه گسترش یابد.ایشان از امر به معروف و نهی از منکر به عنوان یک واجب شرعی و قانونی یاد کرد و افزود: تحقق این فریضه که مهمترین هدف از قیام امام حسین (ع) بعد از نماز است موجب مصون ماندن جامعه از آسیب‌های اجتماعی متعدد خواهد شد. .برگزاری جلسه با هیئات مذهبی، کانون مداحان و مدیران نهادهای فرهنگی در خصوص برنامه ریزی تجمع بزرگ عزادران شهرستان در اربعین حسینی توسط اداره تبلیغات اسلامی، و انجام پژوهشی در خصوص آسیب های عزاداری شهرستان توسط موسسه فرهنگی پژوهشی امیر پژوه مصوبات جلسه چهل و هشتم شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه بود.

45- سرکشی رئیس اداره ارشاد زرندیه از دوتن از هنرمندان شهرستان

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه احمد جوانمرد رئیس این اداره به همراه ساکی رئیس اداره ورزش وجوانان، حافظ کمال رئیس کمیته امداد، سطوتی رئیس اداره بهزیستی و کیانی رئیس انجمن ادبی مهر زرند صبح روز پنجشنبه 29 مهرماه در منزل شاعر توانمند  و ولایی هادی بیابانی که به تازگی زندگی مشترک خود را آغاز نموده است حاضر وضمن تبریک احوالات وی را جویا شدند.

احمد جوانمرد سپس در منزل هنرمند پیشکسوت موسیقی محلی شهرستان آشیق محمود بلبلی هم حضور پیدا کرده و از نزدیک با وی دیدار نمود. جوانمرد در این دیدارها، اداره فرهنگ و ارشاداسلامی  را خانه دوم هنرمندان واصحاب فرهنگ وهنر عنوان نموده وسرکشی و آگاه بودن از شرایط زندگی و هنری هنرمندان را از وظایف مهم این اداره ذکر کرد.

46- دومین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه کلید خورد.

دومین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه از شب پنجشنبه مورخ6 آبان 95 با اجرای مجلس جناب حر(ع) توسط گروه تعزیه سید الشهداء امیرآباد مامونیه آغاز شد.

دومین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه با حضور 10 گروه شبیه خوانی از نقاط مختلف شهرستان از تاریخ 6 آبان 95 لغایت15 آبانماه در محل حسینیه سیدالشهداء امیرآباد زرندیه به اجرای تعزیه خواهند پرداخت. اجرای گروههای تعزیه خوانی توسط هیات داوران سوگواره متشکل از آقایان استاد مسیح اله کریمی از اساتید تعزیه کشور، استاد بهروز مبصری از اساتید موسیقی وعضو هیات مدیره کانون پژوهشگران خانه موسیقی کشور و استاد خسرو امامی از هنرمندان و اساتید تئاتر مورد بررسی قرارگرفته و در نهایت روز یکشنبه مورخ16 آبانماه در مراسم اختتامیه سوگواره از تعزیه خوانان برتر تقدیر بعمل خواهد آمد.

47- اختتامیه دومین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه

اختتامیه دومین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه یکشنبه شب  شانزدهم آبانماه با حضور ائمه جمعه شهرستان حجج اسلام ابراهیمی، سیدمحمدی و باقری، کردی فرماندار ودیگر مسئولین شهرستان برگزار گردید.

حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه شهرستان زرندیه در این مراسم که باحضور اقشار مختلف مردم بویژه هنرمندان و علاقمندان تعزیه برگزار شده بود گفت: هنر تعزیه به دلیل قدرت تاثیرگزاری زیاد نقش بسیار مهمی را در حفظ وانتقال مفاهیم وارزشهای عاشورا ایفاء نموده است. امام جمعه شهرستان زرندیه ضمن قدردانی از زحمات گروههای تعزیه وعوامل اجرایی سوگواره افزود: تعزیه خوانان می بایست با دقت نظر و مطالعه از بروز انحرافات در روایت وقایع کربلا جلوگیری کنند. حجه الاسلام ابراهیمی ادامه داد گاها مشاهده شده صحنه هایی در مراسمات تعزیه به تصویر کشیده می شود که به هیچ عنوان سندیت تاریخی ندارد واین موارد می تواند لطمات سنگینی به فرهنگ شیعی بویژه فرهنگ ایثار وشهادت وارد نماید. ایشان هنر تعزیه را هنری دینی و متعهد  معرفی کرده وادامه داد: تعزیه خوانان پیشکسوت وپیرغلامان حسینی می بایست مورد تقدیر واقع شده و همچنین به تربیت تعزیه خوانان جوان، مومن ومتعهد پرداخته شود.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هم در ابتدای این مراسم گفت: دومین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه از تاریخ ششم آبانماه لغایت پانزدهم آبانماه با حضور 10 گروه شبیه خوانی در محل حسینیه سیدالشهداء(ع) امیرآباد مامونیه برگزار شد. جوانمرد افزود: اجراهای تعزیه توسط هیئت داوران سوگواره متشکل از آقایان استاد مسیح اله کریمی از اساتید به نام تعزیه در استان مرکزی، استاد بهروز مبصری از اساتید موسیقی استان مرکزی و عضو کانون پژوهشگران خانه موسیقی کشور و استاد خسرو امامی از هنرمندان تئاتر استان مرکزی مورد بررسی قرار گرفته و از تعداد 35 نفر از شبیه خوانان برتر در اختتامیه این سوگواره با اهداء لوح، تندیس و هدایایی تقدیر بعمل آمد. وی ادامه داد بیش از 5000 نفر از اجراهای این سوگواره بازدید بعمل آوردند که در شهرستان زرندیه آمار قابل توجهی می باشد.

جوانمرد از مشارکت مستقیم بیش از 200 نفر از هنرمندان تعزیه در این سوگواره خبر داده و ابراز امیدواری کرد شهرستان زرندیه با توجه به قابلیتهای موجود به یکی از قطبهای تعزیه خوانی در کشور بدل گردد.

شایان ذکر است این سوگواره با مشارکت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، کانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه وانجمن تعزیه شهرستان زرندیه برگزار گردید.

اسامی تعزیه خوانان برتر به شرح ذیل می باشد:

آقایان ابوالقاسم منظور، محمد فغانی، محمد حسین شایسته، سیدامیرکشفی، احسان صدرالدینی، سیدجعفرمیریان، سبحان منکشف، میثم احمدی، حسین منصور، محمدرضاذوالقدر، امیرحسین روحانی، ابوالفضل پاکدامن، محمدرضاراسخ، حسین آتشکار،رحمت متولی، امیرمنصورجالینوسی، محمدباقر افرادی، یحیی تنها، محمد تنها، امیرمهدی تنها، میثم محمد زاده، زهیر فرهمند، مهدی نوری، مجید حاجی زکی، عباس خلج معصومی، علیرضا منصور، علی اکبر فهیمی، حمیدرضا لوایی

48- جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زرندیه برگزارشد.

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زرندیه به ریاست محمد کردی فرماندار و با حضوراحمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی ودبیر انجمن و سایر اعضاء در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.

در این جلسه محمد کردی ضمن گرامیداشت هفته کتاب و کتاب خوانی از همه مسئولین و اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان خواستار تلاش بیشتر در جهت گسترش فرهنگ کتاب وکتاب خوانی در بین مردم شهرستان زرندیه شد. همچنین در راستای ترویج این فرهنگ از مسئولین کتابخانه های عمومی خواست که عضویت دانش آموزان و دانشجویان به صورت رایگان در هفته کتاب و کتاب خوانی انجام شود.

در ادامه مهندس کردی تاکید کرد شهرداران محترم نیم درصد از درآمد شهرداری ها را که سهم کتابخانه ها ی عمومی میباشد در اسرع وقت پرداخت نمایند.

49- پانزدهمین آزمون سراسری حفظ ومفاهیم قرآن کریم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه پانزدهمین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم همزمان با سراسر کشور صبح روز پنجشنبه مورخ 20 آبانماه درمحل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی  شهرستان زرندیه هم برگزار شد.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این دوره از آزمون تعداد چهل وسه  نفر از قرآن آموزان در رشته های حفظ یک جزء، سه جزء، پنج جزء ، ده جزء و تدبرجزء بیست ونه شرکت کرده بودند. سی ونه نفر از شرکت کنندگان خانم و دو نفر آقا بودند.

50-  برپایی نمایشگاه کتاب بمناسبت  هفته کتاب

به مناسبت بیست وچهارمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران نمایشگاه کتابی به همت این اداره وهمکاری اداره کتابخانه های عمومی شهرستان زرندیه از تاریخ بیست وچهارم آبانماه بمدت ده روز در محل کتابخانه عمومی امام علی(ع) شهر مامونیه برپا گردید.

در این نمایشگاه تعداد1000 عنوان کتاب در موضوعات مختلف در معرض دید عموم قرار گرفت که با استقبال خوب علاقمندان مواجه گردید.

51-  نشست ادبی بسیج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به همت این اداره وکانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه نشست ادبی بسیج بمناسبت هفته بسیج عصر روز چهارشنبه مورخ3 آذرماه در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار گردید.

در این نشست که با حضور شعراء، ادباء، فرهیختگان و مسئولین شهرستان برگزار گردید، تعدادی از شعرای شهرستان زرندیه از جمله آقایان ولی اله صفری، محمد ابراهیم مطیع، منصور کیانی، علی زارع و... به قرائت سروده های خود با موضوع بسیج وفرهنگ ایثار وشهادت پرداختند.

شایان ذکر است در کناراین نشست جلسه کارگروه فرهنگ وهنر شهرستان هم با دستور جلسه بحث وبررسی پیرامون آسیبهای موجود در فضای مجازی برگزار شد که اعضاء جلسه به ارائه نقطه نظرات خویش پیرامون دستور جلسه و راهکارهای مقابله با آن پرداختند.

52-  اختتامیه سومین دوره مسابقات نقاشی شور حسینی

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاداسلامی شهرستان زرندیه بمناسبت هفته بسیج به همت این اداره، کانون بسیج هنرمندان، فرهنگی اجتماعی سپاه ناحیه زرندیه، اداره آموزش وپرورش، کانون فرهنگی هنری مالک اشترمامونیه، حوزه دانش آموزی شهید فهمیده و پایگاه بسیج حضرت رسول(ص)، اختتامیه سومین دوره مسابقات نقاشی شور حسینی صبح روز شنبه مورخ ششم آذرماه در مسجد حضرت فاطمه زهرا(س) شهر مامونیه برگزار شد.

در این مراسم که با حضور دانش آموزان، مربیان آنان و مسئولین شهرستان برگزار گردید از نفرات برتر با اهداء تندیس وهدایایی تقدیر بعمل آمد. مداحی، خطابه خوانی وپخش نماهنگ از دیگر برنامه های این مراسم بود.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این دوره از مسابقات که برای سومین سال پیاپی برگزار گردید بیش از 950 اثر نقاشی توسط دانش آموزان شهرستان زرندیه خلق و پس از داوری توسط هیئت داوران 24 اثر به عنوان آثار برتر برگزیده گردید که در مراسم اختتامیه از آنها تقدیر بعمل آمد.

 

53-  دیدار با فرمانده جدید انتظامی شهرستان

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی روز شنبه مورخ 6 آبانماه به اتفاق آقایان ساکی ریاست اداره ورزش وجوانان و مصباحی شهردار زاویه در محل فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان حاضر و با جناب سرهنگ روشن دل فرماندهی جدید دیدار وگفتگو نمودند.در این دیدار جوانمرد ضمن تبریک انتصاب جناب سرهنگ روشن دل به عنوان فرماندهی انتظامی شهرستان زرندیه، برای ایشان آرزوی موفقیت روزافزون وسربلندی نمود.جناب سرهنگ روشن دل هم در این دیدار دوستی، همدلی وتعامل با سایر ارگانها را سرلوحه کار خویش عنوان نموده وابراز امیدواری کرد با هماهنگی ومودت موجود بین دستگاهی بتوان شرایطی امن ومساعد برای زندگی مردم ولایتمدار شهرستان زرندیه ایجاد نمود.

54-  برگزاری مراسم قرائت زیارت حضرت رسول(ص)از بعید

به همت این اداره و کانونهای فرهنگی هنری شهدای زاویه، توحید پرندک و مالک اشتر مامونیه، مراسم پرفیض قرائت زیارت حضرت رسول(ص) از بعید بمناسبت بیست وهشت صفر سالروز رحلت پیامبر مکرم اسلام همزمان با سایر نقاط کشور در شهرستان زرندیه هم برگزار گردید.

این مراسم نورانی در مساجد جامع زاویه و پرندک ، مسجد حضرت فاطمه زهرا(س) مامونیه وهمچنین امامزاده سیدمنصور(ع) مامونیه برگزار گردید که با حضور گسترده مردم ولایتمدار شهرستان همراه بود.

55-  چهل ونهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی

چهل ونهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه صبح روز چهارشنبه مورخ هفدهم آذرماه نودوپنج در محل دفتر امام جمعه شهرستان برگزار گردید.

در این جلسه که با دستور جلسه بررسی علل گرایش مردم به اقصاد مصرفی در مقابل اقتصاد مقاومتی برگزار شده بود حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه ورئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه گفت: مصرف گرایی یکی از پدیده های اقتصادی است که دارای عوارضی چون تهدیدمنابع، آلودگی محیط زیست، فاصله اجتماعی وتشدید رفتارهای غلط فردی واجتماعی مثل اسراف می باشد.

ایشان تشویق مردم به پس انداز وسرمایه گذاری، ارائه الگوهای صحیح مصرف وایجاد زمینه مناسب جهت فعالیتهای اقتصادی را از جمله عوامل کنترل این آسیب عنوان کرد.

امام جمعه شهرستان زرندیه ادامه داد: الگوسازی توسط مدیران، مسئولین وافراد تاثیرگزاراز دیگر راهکارهای مهم در فرهنگسازی این موضوع می باشد. حجه الاسلام ابراهیمی صرفه جویی در مصارف روزمره ادارات ونهادها، وباورپذیری مردم به استفاده از کالاهای تولید داخل را از دیگر نکات مهم این مقوله عنوان نمود.

جمع آوری کاغذ های باطله ادارات توسط شهرداریها، اجرای طرح تفکیک زباله ها توسط شهرداریها، سخنرانی ائمه جماعات پیرامون اسرافهای رایج در مراسمات ختم و... از مصوبات جلسه چهل ونهم شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه  بود که به تصویب اعضای این شورا رسید.

56-  حضور رئیس بنیاد علمی فرهنگی تعزیه در شهرستان زرندیه

حسن محمدباقر رئیس بنیاد علمی فرهنگی تعزیه روز پنجشنبه مورخ 25 آذرماه 95 در شهرستان زرندیه حضور پیدا کرده و با احمدجوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و هیات امناء انجمن تعزیه شهرستان زرندیه دیدار وگفتگو کردند.

حسن محمد باقر در این دیدار گفت: بنیاد علمی فرهنگی تعزیه در نظر دارد در راستای علمی نمودن هنر تعزیه قدم بردارد و به این جهت اقدام به جمع آوری نسخ تعزیه ومکتوب نمودن آنها نموده است.

وی حضور در شهرستانهای صاحب نام در تعزیه وبحث وتبادل نظر پیرامون مسائل تعزیه درآن شهرستان را از دیگر برنامه های این بنیاد عنوان کرد.

رئیس بنیاد علمی فرهنگی تعزیه در ادامه از عضویت معاون هنری وزیر ارشاددر هیات امنائ این بنیاد خبر داده وافزود: این بنیاد با حمایت های وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی درصدد است نسبت به ساماندهی هنر تعزیه در کشور اقدام نموده و از انحرافاتی که به مرور زمان در این هنر مشکلاتی را بوجود آورده است جلوگیری نماید.

57-  جشن میلاد دونور در زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه بمناسبت هفته وحدت و سالروز میلاد باسعادت رسول گرامی اسلام حضرت محمد(ص) و رییس مذهب تشییع حضرت امام جعفرصادق(ع) جشن میلاد دونور به همت این اداره وکانون فرهنگی هنری شهدای آسیابک در محل مسجد جامع آسیابک برگزار گردید.

در این مراسم باشکوه که حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه شهرستان زرندیه، حجه الاسلام والمسلمین سیدمحمدی امام جمعه پرندک، مهندس کردی فرماندار، جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی وعموم مردم ولایتمدار حضور داشتند علاوه بر برنامه های متنوع از جمله مولودی خوانی، شعرخوانی، مسابقه و... حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه شهرستان به سخنرانی پرداخته ودر خصوص زندگی پیامبر گرامی اسلام واهمیت حفظ وحدت وانسجام میان مسلمانان مطالب مبسوطی را بیان فرمودند.

شایان ذکر است در پایان این مراسم به حاضرین در مراسم که به سوالات مطروحه از بیانات امام جمعه شهرستان پاسخ صحیح میدادند جوایز وهدایایی اهداء گردید.

58-  دیدار با استاد مطیع هنرمند پیشکسوت زرندیه

روز دوشنبه مورخ 6 دیماه 95 احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی به همراه تنی چند از هنرمندان وشعرای شهرستان درمنزل استاد محمد ابراهیم مطیع حضور پیدا کرده و با ایشان دیدار کردند.

در این دیدار رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه گفت: هنرمندان پیشکسوت سرمایه های فرهنگی وهنری شهرستان بوده واحترام به شخصیت وهنر این عزیزان از وظایف تک تک افراد جامعه بویژه هنرمندان نوجوان وجوان می باشد. وی هنرمندان شهرستان زرندیه را هنرمندانی متعهد ومردمی معرفی نموده وادامه داد: حضور هنرمندان متعهد وانقلابی همچون استاد محمد ابراهیم مطیع در صحنه های مختلف مشهود وقابل تقدیر بوده و هست.

استاد محمد ابراهیم مطیع متولد سال 1329 در مامونیه شهرستان زرندیه می باشد که در رشته های مختلف هنری از جمله خوشنویسی، تذهیب، آواز، شعرو... فعالیت داشته ودارای آثار ارزشمندی می باشد.وی دارای مدرک کارشناسی صنایع دستی و هنرهای تزیینی از دانشکده هنر دانشگاه تهران است.

59-  پنجاهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان

پنجاهمین جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان صبح روز یکشنبه مورخ 19 دیماه 95 در محل سالن جلسات اداره آموزش وپرورش برگزار گردید.

در این جلسه که با دستور جلسه بحث وتبادل نظر پیرامون نحوه تشکیل شورای هماهنگی وتوسعه فعالیتهای قرآنی شهرستان برگزار شده بود حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه گفت: ازآنجائیکه شهرستان زرندیه پتانسیل بسیار خوبی در زمینه فعالیتهای قرآنی داشته ودارد. می بایست همت بیشتری از سوی مسئولین و فعالان قرآنی در این راستا صورت پذیرد. ایشان تشکیل شورای هماهنگی وتوسعه فعالیتهای قرآنی در شهرستان را یکی از راهکارهای گسترش فعالیتهای قرآنی عنوان نمود. امام جمعه شهرستان زرندیه تعمیم وتعمیق شناخت قرآن وایمان به قرآن در رفتار فردی واجتماعی اقشار مختلف جامعه را از اهداف تشکیل این شورا بیان داشت وافزود: فعالیتهایی که به منظور شناخت وشناساندن قرآن ومعارف آن وتقویت ایمان به قرآن وانس با آن و بهره گیری فرد وجامعه از قرآن انجام می شود. از وظایف اعضای این شورا می باشد.

60-  جلسه(آسیب شناسی نقد ادبی در ایران)در مامونیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به همت این اداره وموسسه فرهنگی هنری قاصدک جلسه (آسیب شناسی نقد ادبی در ایران) روز جمعه مورخ 24 دیماه 95 در مامونیه برگزار شد.

در این همایش که با حضور ادباء نویسندگان، شعرا، فرهیختگان وتعدادی از مسئولین از جمله مهندس نخستین فرماندار شهرستان زرندیه برگزار شد. آقایان عنایت سمیعی و محمدرضا گودرزی از اساتید وصاحب نظران نقد ادبی کشور به بیان نقطه نظرات خویش پرداختند.

شایان ذکر است اجرای زنده موسیقی توسط آقایان موصولی، وفایی، تبرایی وتنها از دیگر برنامه های این مراسم بود.

61-  جلسه کمیته فرهنگی هنری ستاد دهه فجر شهرستان زرندیه

جلسه کمیته فرهنگی هنری ستاد دهه فجر شهرستان زرندیه صبح روز شنبه مورخ 25 دیماه 95 با حضور اعضاء کمیته در محل این اداره برگزار شد.

آذین بندی ادارات وسطح شهرها و روستاها، برگزاری مسابقات فرهنگی هنری، برپایی نمایشگاه فرهنگی هنری، پخش فیلم، اجرای تئاتر خیابانی، برپایی ایستگاه نقاشی، تجلیل از هنرمندان متعهد وانقلابی، برگزاری همایش خوشنویسی، برگزاری جشنهای انقلاب، برگزاری همایش ادبی و.... از جمله مصوبات و برنامه های پیش بینی شده این کمیته برای دهه فجر سال جاری بود.

62-  اولین دوره مسابقات قرآنی تلاوت نور در شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز یکشنبه مورخ 10 بهمن ماه 95 اولین دوره مسابقات قرآنی تلاوت نور در محل مسجد فاطمه زهرا(س) شهر مامونیه برگزار شد. به گفته احمد جوانمرد در این دوره از مسابقات که ویژه قاریان وتالیان کانونهای فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی برگزار میگردد. تعداد 50 نفر از قاریان و تالیان کانونهای فرهنگی هنری مساجد شهرستان زرندیه حضور داشتند وبا هم به رقابت پرداختند.

جوانمرد در ادامه ضمن اشاره به فعالیت 23 کانون فرهنگی هنری مسجد در شهرستان زرندیه گفت: این مسابقات به همت دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی و همکاری ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستانهای استان مرکزی برگزار می گردد که با استقبال بسیار خوبی از سوی اعضای کانونهای فرهنگی هنری مساجد مواجه شده است.

جوانمرد افزود: مساجد به عنوان پایگاههای اصلی انقلاب هماره نقش بسیار مهمی را در پیروزی و پیشبرد انقلاب اسلامی ایفا نموده و می کنند. وی مساجد را مراکز اصلی آموزش قرآن و انتقال  و اشاعه فرهنگ قرآنی در سطح جامعه دانست. رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزاری چنین مسابقاتی را راهکاری بسیار مفید وسازنده در مواجه با تهاجم فرهنگی دشمن عنوان کرد.

شایان ذکر این دوره از مسابقات در شهرستان زرندیه توسط اساتید جوان حیدری، احمد کاظمی ومحمدرضا صفری داوری گردید. که نفرات برگزیده به مرحله استانی آن معرفی خواهند شد.

 

 

63-  محفل انس با قرآن درخشکرود برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به مناسبت سی وهشتمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به همت این اداره، اداره تبلیغات اسلامی، شورای اسلامی شهر وشهرداری خشکرود محفل انس با قرآن کریم  روز پنجشنبه مورخ 14 بهمن 95 در محل مسجد امیرالمونین(ع) این شهر برگزار شد.

در این مراسم قاریان برجسته، آقایان رضا اصغر زاده، ابراهیم احمدی و حسن رستمی به قرائت آیات نوارانی قرآن پرداختند و در ادامه حجه الاسلام والمسلمین سرحدی امام جمعه شهر خشکرود به سخنرانی پرداخت.

64-  همایش ارکان مساجد شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه همایش ارکان مساجد شهرستان متشکل از هیات امناء مساجد، ائمه جماعات، مسئولین کانونهای فرهنگی هنری مساجد وپایگاههای مقاوت بسیج،  شب یکشنبه 17 بهمن 1395 در محل امامزاده سید منصور(ع) شهر مامونیه برگزار شد. در این همایش که به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، نیروی مقاوت بسیج، اداره تبلیغات اسلامی واداره اوقاف وامور خیریه شهرستان زرندیه برگزار شده بود حجه الاسلام ابراهیمی امام جمعه شهرستان در خصوص اهمیت هماهنگی وتعامل ارکان مساجد در افزایش جذب جوانان و نوجوانان به مساجد بیانات مبسوطی را بیان فرمودند.

امام جمعه شهرستان زرندیه ضمن اشاره به جایگاه و نقش مساجد در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران و هدایت هشت سال دفاع مقدس، ضرورت حضور نوجوانان وجوانان در مساجد را یادآوری نموده و بر ایجاد اتحاد وانسجام ارکان مساجد در برگزاری برنامه های مختلف تاکید نمود. دیگر سخنران این مراسم هم حجه الاسلام قدیری از اساتید حوزه ودانشگاه بود که بصورت ویدئو کنفرانس به ارائه مطالبی در خصوص موضوع همایش پرداخت.

65-  اجرای تئاتر خیابانی بمناسبت دهه فجر در مامونیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به همت این اداره و شهرداری مامونیه تئاتر خیابانی با عنوان در حسرت لایک تو آواره ترینم به کارگردانی اکبر نجفی ظهر روز سه شنبه مورخ 12 بهمن 95 در حاشیه پارک ملت مامونیه اجرا شد.

کارگردان این نمایش به موضوع آسیبهای فضای مجازی و مشکلاتی که استفاده ناصحیح از آن برای جوانان وخانواده ها ایجاد کرده پرداخته و سعی کرده به معرفی فعالیتهای فرهنگی جایگزین بپردازد.

این برنامه از جمله برنامه های پیش بینی شده کمیته فرهنگی هنری ستاد دهه فجر شهرستان زرندیه در سال جاری بود.

66-  نمایشگاه فرهنگی هنری فجر در مامونیه افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه بمناسبت سی وهشتمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران به همت این اداره نمایشگاه فرهنگی هنری صبح روز سه شنبه مورخ12 بهمن 95 در محل این اداره با حضور مهندس نخستین فرماندار شهرستان، حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه شهرستان، تعدادی از مسئولین ادارات ونهادهای دولتی وجمع کثیری از علاقمندان افتتاح گردید.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه این نمایشگاه شامل غرفه های حجاب وعفاف، پیشگیری از اعتیاد، کتاب ومحصولات فرهنگی، قرآن ونماز، صنایع دستی، طراحی، نقاشی، کاریکاتور و... می باشد که از تاریخ12 بهمن بمدت 10 روز همه روزه از ساعت8 صبح لغایت 18 آماده بازدید علاقمندان می باشد.

جوانمرد هدف از برگزاری این نمایشگاه را بزرگداشت سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، ارج نهادن به اهداف وآرمانهای رهبر کبیر انقلاب، عمل به منویات مقام معظم رهبری بویژه اقتصاد مقاوتی در حوزه فرهنگ وهنر وصنایع دستی عنوان نمود. وی ابراز امیدواری نمود بتوان با برگزاری چنین برنامه هایی ارزشهای انقلاب اسلامی را به نسلهای بعدی انقلاب منتقل نمود.

67-  دومین همایش ادبی انقلاب در زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه دومین همایش ادبی انقلاب عصر روز دوشنبه مورخ18/11/95 در محل سالن شورای اسلامی شهر مامونیه برگزار شد.

دراین همایش که به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، مدیریت آموزش وپرورش و کانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه برگزار شده بود علاوه برتعدادی از شعرای شهرستان که به قرائت تازه ترین سروده های خود در موضوع انقلاب اسلامی پرداختند، حجه الاسلام والمسلمین سید محمدی امام جمعه شهر پرندک به سخنرانی پرداخت.

حجه الاسلام والمسلمین سیدمحمدی در این همایش گفت: تاریخ ادبیات انقلاب اسلامی هیچگاه یاد وخاطره شعرای تاثیرگزاری چون مرحوم سبزواری و قیصر امین پور را فراموش نخواهد کرد. شعرایی که اشعار خود را برمبنای دین وارزشهای دینی سروده ودر پیشبرد انقلاب اسلامی واهداف آن نقش بسزایی ایفا نمودند. امام جمعه شهر پرندک در ادامه گفت: ویزگی اصلی انقلاب اسلامی ایران مردمی بودن آن بود. ایشان افزود: انقلاب اسلامی ایران زمانی به پیروزی رسید که همه اقشار مردم با اتحاد وهمدلی به میدان آمده ودر حقیقت وحدت کلمه را به نمایش گذاشتند.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هم در حاشیه این مراسم گفت: انقلاب اسلامی ایران به فرموده رهبر کبیر انقلاب انقلابی فرهنگی می باشد و با اندکی تامل ودقت نظر می توان تغییرات عمده ای را که در مباحث فرهنگی کشور قبل از انقلاب وبعد از انقلاب ملاحظه نمود. وی شعر وادبیات را ابزاری مهم در پیشبرد اهداف فرهنگی یک جامعه دانسته وادامه داد: شعرا وادبا هماره در صحنه های مختلف انقلاب حضور به موقع داشته و نقش ایفا نموده اند.

68-  اعزام تعدادی از شعرای شهرستان به همایش استانی شعر انقلاب.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه  روز چهارشنبه مورخ20/11/95 تعدادی از شعرای شهرستان جهت حضور در همایش استانی شعر انقلاب که با حضور دکتر منتظری رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور و علیرضا قزوه شاعر سرشناس کشوری در شهرستان خمین برگزار گردید، اعزام شدند.

69-  در مامونیه از کتاب بازمانده گردان عشق رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز پنجشنبه مورخ 21/11/1395 از کتاب بازمانده گردان عشق نوشته محمدرضا احمدی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس وکم سن وسال ترین رزمنده گردان ولیعصر(عج) لشگر 17 علی ابن ابیطالب(ع) در محل سالن شورای شهر مامونیه رونمایی شد.

در این مراسم که به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه وکانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه برگزار شد مسئولین ارشد شهرستان و استان از جمله مهندس منصوری نماینده مردم شهرستانهای زرندیه وساوه در مجلس شورای اسلامی، مهندس نخستین فرماندار، کرمی معاون مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی، ائمه جمعه شهرستان، مدیرکل ورزش وجوانان، فرماندهی سپاه، مسئولین ادارات ودوایر دولتی، پیشکسوتان عرصه ایثار وشهادت، خانواده های معظم شهداء وعموم مردم ولایتمدار حضور داشتند رحمت اله کرمی معاون مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی گفت: حفظ واشاعه فرهنگ وارزشهای انقلاب از جمله فرهنگ ایثار وشهادت از ضروریات جامعه کنونی است. وی استفاده کردن از ابزار هنر را در این راستا بسیار مفید وتاثیرگزار عنوان کرد. کرمی ضمن تشکر از برگزاری این مراسم ثبت وضبط خاطرات هشت سال دفاع مقدس درقالب کتاب، فیلم، عکس و... را حرکتی ارزشمند و مانا دانسته وادامه داد و جهاد امروز جهاد فرهنگی است و می بایست دقت نظر بیشتری در این خصوص اعمال کرد.

70-  برپایی ایستگاه نقاشی بمناسبت 22بهمن

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه روز 22 بهمن همزمان با راهپیمایی عظیم مردم ایستگاه نقاشی به همت این اداره وکانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه در محل جنب مسجد صاحب الزمان(عج) شهر مامونیه برپا گردید که با استقبال بسیار خوب کودکان، نوجوانان و عموم مردم ولایتمدار واقع گردید.

71-  پنجاه ویکمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه اولین جلسه شورای توسعه وگسترش فعالیتهای قرآنی شهرستان همزمان با پنجاه ویکمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه  روز دوشنبه مورخ 2/12/95 در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار گردید.

در این جلسه که با دستور جلسه ارائه راهکارهای عملی توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه برگزار شده بود حجه الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی  شهرستان زرندیه گفت: مساجد می بایست در ترویج وتوسعه فرهنگ قرآن محور قرار گرفته و به مراکز آموزش وترویج قرآن تبدیل شوند. ایشان اهمیت دادن به مباحث آموزشی قرآن در مدارس ودانشگاهها را از دیگر موارد موثر در توسعه وترویج فرهنگ قرآنی دانسته واز مسئولین این دونهاد خواست تا اهتمام بیشتری به این موضوع داشته باشند.

مهندس نخستین فرماندار ونائب رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان هم در این جلسه ضمن تاکید بر حمایت از بخش خصوصی در برگزاری برنامه های فرهنگی، افزود دولت به تنهایی و بدون کمکهای مردمی نمی تواند در پیشبرد اهداف فرهنگی نظام موثر واقع گردد. وی الگوسازی در فعالیتهای فرهنگی بویژه برنامه هایی قرآنی را بسیار تاثیرگذار دانسته واز مسئولین نهادهای مختلف خواست تا با بهره گیری از پتانسیل موسسات وسازمانهای مردم نهاد در این راه قدمهایی موثری را بردارند.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه هم در این جلسه با اشاره به فعالیتهای فرهنگی و قرآنی صورت گرفته در شهرستان، ظرفیت فرهنگی شهرستان بویژه امور قرآنی را بسیار خوب ارزیابی کرده و ادامه داد: با کمی هماهنگی، همدلی و تعامل می توان حرکات بسیار ارزشمندی را در این راستا پایه گذاری کرد. واین مهم با تشکیل جلسات شورای توسعه وگسترش فعالیتهای قرآنی شهرستان میسر خواهد شد.

تشکیل جلسه توجیهی با مدیران مدارس ومربیان قرآنی در خصوص اهمیت دادن به کلاسهای آموزش قرآن، برگزاری کلاسهای آموزشی ویژه مربیان قرآن آموزش وپرورش، ارائه گزارش فعالیتهای قرآنی آموزش وپرورش توسط مدیریت آموزش وپرورش در جلسه آتی شورا، و اجرای طرح قرائت صحیح نمازدر مساجد با مسئولیت اداره تبلیغات اسلامی مصوبات این جلسه بود.

72-  شب شعر فاطمی در مامونیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، شب شعر فاطمی به همت این اداره چهارشنبه  یازدهم اسفندماه همزمان با شب شهادت بانوی دوعالم حضرت صدیقه کبری(س)  در محل مسجد تاریخی حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها (مسجد چال) مامونیه با حضور شعرا، ادبا، فرهیختگان، مسئولین و عموم مردم ولایتمدار برگزار گردید.

در این مراسم علاوه بر شعر خوانی شاعران آئینی شهرستان اعم از آقایان منظور، کیانی، صفری، صلاح و... ، سید محمد جواد شیخ الاسلامی از ذاکرین اهل بیت عصمت و طهارت به اجرای برنامه پرداخت.

حجه الاسلام والمسلمین بدرالدین هم سخنران این مراسم معنوی بود.

73-  مراسم گرامیداشت 18 اسفند سالروز تاسیس کانونهای فرهنگی هنری مساجد

حجه الاسلام والمسلمین ذوالفقاری روز دوشنبه 16 اسفند 95 در مراسم  سالروز تاسیس کانونهایفرهنگی هنری مساجد، که در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار گردید،  ضمن تاکید بر اینکه اصل اول در فعالیتهای فرهنگی مساجد حضور درنماز جماعت است افزود: نامگذاری مناسبتهای مذهبی به عناوین مختلف از جمله روز زن، روز مرد، روز پرستار و...نباید موجب غفلت ما از اصل موصوع باشد. وی ادامه داد: در کنار پرداختن به مناسبتها می بایست به مباحث فرهنگی آنها مثل ترویج فرهنگ فاطمی، فرهنگ علوی، فرهنگ ایثار و... پرداخته شود.

مسئول دبیرخانه کانونهای فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی در ادامه گفت: مسئولین فرهنگی می بایست در عمل به بسیاری از مباحث فرهنگی و دینی از جمله عبادت واقامه نماز، خود پیش قدم بوده و عامل به موضوع باشند.

74- برگزاری کلاسهای آموزش هنری

در سال 1395 اداره فرهنگ وارشاد اسلامی موفق به برگزاری کلاسهای آموزشی هنری در رشته های مختلف شد که با استقبال نسبتا خوبی از سوی علاقمندان مواجه گردید. برگزاری آموزش سه تار، سنتور، گیتار، تمبک، طراحی ونقاشی از جمله این کلاسها بود.

 

75- اجرای زنده موسیقی در مناسبتهای مختلف

اداره فرهنگ وارشاد اسلامی در مناسبتهای مختلف بویژه اعیاد مذهبی اقدام به اجرای زنده موسیقی توسط هنرمندان توانمند موسیقی شهرستان نموده است. این مناسبتها عبارتند از: جشنواره شعر انتظار استان مرکزی، جلسه نقد ادبی، رونمایی ازکتاب بازمانده گردان عشق، جشن بزرگ رمضان و...

هنرمندان موسیقی شهرستان که به اجرای برنامه در این مناسبتها نموده اند هم عبارتند از آقایان حامد موصولی، غلامرضا تنها، امیرحسین وفایی، مهندس تبرایی، محمد ابراهیم مطیع