گزارش عملکرد سال 1396

 

مقدمه:

هنر، یکی از بارزترین جلوه‌های اسرار‌آمیز فرهنگ و تمدن انسانی است که همواره بر حیات انسانی سایه افکنده است. هر جا کاوش‌های تاریخ تمدن و باستان‌شناسی، نشانی از تمدن و فرهنگ بشری و تجلی آن کشف می‌کند، در هر سرزمینی که تمدنی به عرصه ظهور می‌رسد، آثار و مظاهر گوناگون هنری، اعجاب پژوهشگران تاریخ تمدن و هنر را برانگیخته است و رموز ناپیدای آن، حکیمان را به اندیشه و تأمل فرو برده است. یک محقق تاریخ هنر، با مطالعه آثار هنری و جلوه‌های آن، سیمای روشنی از تمدن و فرهنگ بشری در سرزمین‌های پیشین به نمایش می‌گذارد. هنر، از اسرار آفرینش و حیات فرهنگی انسان است که اندیشمندان علوم انسانی را به پژوهش بیشتر فرا می‌خواند.

کالبد هنر و ادبیات به خاطر انس با فرهنگ الهی و سنتی، جلوه و نمود معنوی و انسانی یافته است. این دریافت از هنر در ادبیات فارسی و عرفانی، به ویژه در زبان حافظ و مولانا، تجلی بارزتری از خود به نمایش گذارده است، چنان‌که از این غزل حافظ، نوع بینش وی از هنر را می‌توان درک کرد:

قلندران طریقت به نیم جو نخرند

قبای اطلس آن‌ کس که از هنر عاری است


از دیدگاه حافظ و مولانا، عرفان نوعی علم ذوقی و هنری است و هنر نیز نوعی الهام و اشراق است و هنرمند هم از ذوق اشراقی بی‌بهره نیست. اکثر اندیشمندانی که درباره تعریف هنر به تأمل پرداخته و یا اظهار نظر نموده‌اند، از حل رموز آن فرو مانده‌اند. در واقع، غالب سخنان زیبا و دلنشین درباره هنر که گوش آدمی را نوازش می‌دهد، به غیر از ابهام و ادراک‌ناپذیری آن، از حیث اندیشه در فضای محدودی سیر می‌کنند؛ چرا که این تعاریف، هر کدام از زاویه‌ای خاص، هنر را توصیف کرده و نوعی بینش خاص را تداعی می‌کنند که گاهی، معنای کلی و روشنی از نفس هنر نمی‌انجامند.

 هگل در این باره می‌گوید:  تعریف هنر اگر غیرممکن نباشد بسیار دشوار است.

هنر، مبتنی بر نوعی علم و معرفت باطنی است که سرچشمه‌ای آسمانی دارد. هنر که زیبایی و آفرینندگی است، با نوعی خودآگاهی عرفانی و شهود درونی پیوند خورده است. انسان هنرمند با درک این شهود تمام عالم را شهود می‌نماید. در درون هنرمند، پنجره‌ای به سوی جمال و کمال بی‌انتهای حق و روزنه‌ای برای دیدن نفس زیبایی هستی، باز شده است به صورتی که ذات حق را می‌بیند. هنرمند آنچه را در جمال هستی شهود می‌نماید، به زبان و قالب هنر، بیان می‌دارد. از این رو هنر، تجلی و تمثیل نفس زیبایی و جمال حق است و به بیان دیگر گوهر هنر، تجلی شیدایی و مظهر زیبایی جان هنرمند نسبت به جمال حق است. الهام، زیبایی و خیال باطنی، جان‌مایه هنر است.

اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در سال 1396 هجری خورشیدی سعی بر آن داشت تا با بهره گیری از ابزار بسیار تاثیرگزار و مفید هنر در راستای اهداف فرهنگی نظام و سند چشم انداز توسعه فرهنگی کشور قدم بردارد. آنچه در این مجموعه می بینید تنها بخشی از تلاشهای همکاران شاغل در این اداره در راستای نیل به اهداف مد نظر می باشد. امیدواریم توانسته باشیم با بضاعت موجود وتلاشهای ناچیز خویش رضایت حق تعالی، حضرت ولیعصر(عج) و عموم مردم ولایتمدار شهرستان زرندیه، بویژه اصحاب فرهنگ وهنر ارزشمند شهرستان را جلب نموده باشیم. ان شاا...

احمد جوانمرد

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی

شهرستان زرندیه

 

1- طراحی، تهیه وتوزیع پوستر شعار سال

2- دیدار نوروزی رئیس اداره ارشاد با امام جمعه شهرستان

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه روزسه شنبه 15 فروردین ماه سال جاری به همراه تنی چند از مسئولین واصحاب فرهنگ وهنر شهرستان در دفتر امام جمعه شهرستان حضور پیدا کرده و با حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دیدار وگفتگو کردند.

 

3-نشست اصحاب فرهنگ وهنرشهرستان زرندیه با فرماندار شهرستان برگزار شد.

بمناسبت بیستم فروردین سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم شهید سید مرتضی آوینی که به نام روز هنر انقلاب اسلامی نامگذاری شده است تعدادی از اعضاء انجمنهای فرهنگی هنری و اصحاب فرهنگ وهنر و رسانه شهرستان صبح روز یکشنبه مورخ 20فروردین 1396  با مهندس نخستین فرماندار  در محل فرمانداری دیدار وگفتگو کردند.

در این نشست که به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی وکانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه برگزار شده بود مهندس نخستین فرماندار با اشاره به شخصیت والا و وارسته شهید آوینی اظهار کرد: افراد زیادی در حوزه زنده کردن ارزش ها و احیا کردن انقلاب اسلامی تحت عنوان موضوعات هنری تلاش کرده اند که یکی از بارزترین آنها این شهید بزرگوار بوده است. وی افزود: روز هنر انقلاب اسلامی که به مناسبت شهادت وی نامگذاری شده  تلاش می کند با برجسته سازی ویژگیهای بارز ایشان گامی در راستای الگوسازی برای دیگر هنرجویان انقلابی بردارد. فرماندار شهرستان زرندیه در ادامه گفت:  بیستمفروردین ماه روز هنر انقلاب اسلامی روز گرامیداشت از کوشش هنرمندانی است که با قرارگیری در سایه انقلاب پرورش یافته و با تکیه بر آن در جهت زنده کردن هنر انقلابی به این سرزمین خدمت می کنند.

 

4-توزیع فراخوان دهمین جشنواره شعرانتظار استان مرکزی

5-روز هنر انقلاب اسلامی

6- پنجاه ودومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه برگزار شد.

اولین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه در سال1396 عصر روز دوشنبه مورخ 28/2/96 در محل دفتر امام جمعه شهر مامونیه برگزار شد.

در این جلسه که با دستور راهکارهای تبیین وتحقق شعار سال برگزار شده بود حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه ورئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه گفت: جنگ میان ابرقدرتها در عصر حاضر جنگ اقتصادی است. دشمنان انقلاب اسلامی پس از اینکه در جنگ نظامی حریف ملت غیور وفداکار ایران اسلامی نشدند روی به جنگ اقتصادی آورده و با اعمال تحریمهای ناجوانمردانه سعی در به زانو درآوردن این مردم شجاع و ولایتمدار دارند.

امام جمعه شهرستان زرندیه افزود: تحریمها در صدر اسلام نیز بوده است و مسلمانان همواره در راه رسیدن به اهداف متعالی خود سختیهای بسیاری را تحمل نموده اند. ایشان ادامه داد اینکه چند سالی است مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی تاکید می نمایند نشان از اهمیت موضوع دارد. لذا همه باید در امر فرهنگسازی در این راستا قدم برداشته و ضمن حمایت از تولیدکنندگان داخلی مردم را به خرید کالاهای داخلی تشویق نماییم.

مصوبات پنجاه دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه به شرح ذیل می باشد:

مقرر گردید درهر یک از جلسات آتی شورا یکی از ادارات شهرستان در خصوص اقدامات  صورت گرفته پیرامون تحقق شعار سال ارائه گزارش نماید.

پیشنهاد گردیددر راستای فرهنگسازی،  طرح درج مطالبی پیرامون اقتصاد مقاومتی در کتب درسی دانش آموزان در شورای آموزش  پرورش شهرستان مطرح و به مراتب بالاتر ارجاع گردد.

7- دیدار رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی با هنرمند پیشکسوت تعزیه زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه صبح روز چهارشنبه  ششم اردیبهشت ماه نود وپنج به همراه رئیس انجمن تعزیه شهرستان ومصباحی شهردار زاویه در منزل استاد یحیی تنها هنرمند پیشکسوت شهرستان زرندیه حضور یافته وبا وی دیدار وگفتگو کرد.

8- جلسه عقد تفاهم نامه کانونهای فرهنگی هنری مساجد شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه جلسه عقد تفاهم نامه کانونهای فرهنگی هنری مساجد شهرستان زرندیه عصر روز دوشنبه مورخ 11/2/96 در محل مسجد جامع آسیابک با 0ضور حجه الاسلام والمسلمین ذوالفقاری مسئول دبیرخانه نظارت ورسیدگی به کانونهای فرهنگی هنری مساجد استان مرکزی، جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه ومدیران کانونهای فرهنگی هنری مساجد شهرستان زرندیه برگزار شد.

9- برپایی نمایشگاه کتاب بمناسبت هفته معلم در زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به همت این اداره نمایشگاه کتابی به مناسبت هفته معلم در محل این اداره برپا شده است.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی این نمایشگاه از تاریخ12 لغایت 19 اردیبهشت صبح وعصر آماده بازدید علاقمندان می باشد. جوانمرد افزود مراجعین می توانند کتابهای این نمایشگاه را با 20 درصد تخفیف خریداری نمایند.

وی ادامه داد در حاشیه این نمایشگاه هم  نمایشگاهی هم تحت عنوان ترویج فرهنگ سلامت با همکاری شیکه بهداشت ودرمان برپا شده است که آماده بازدید علاقمندان می باشد.

10- جشنواره شعرانتظار استان مرکزی با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

دهمین جشنواره شعر انتظار استان مرکزی عصر روز چهارشنبه مورخ 20/2/96 با برگزاری مراسم اختتامیه ومعرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در مراسم اختتامیه این جشنواره که با حضور شریفی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی، فرماندار شهرستان زرندیه، حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه شهرستان، استاد غلامرضا سازگار شاعر و ذاکر برجسته کشور، مسئولین شهرستان، شعرا و عموم مردم ولایتمدار برگزار شد، گفت: دبیرخانه این جشنواره از اسفندماه سال گذشته فعالیت خود را آغاز وپس از اتمام مهلت تعیین شده بیش از 170 اثر از 70 شاعر از اقصی نقاط میهن اسلامی وصول نمود. آثار پس از کدگزاری تحویل هیئت داوران جشنواره متشکل از آقایان دکتر عباسعلی وفایی، دکتر عباس احمدی وعلی اصغر ذاکری شد. پس از بررسی واعلام نظر هیات داوران آثار هشت نفر از شعرا به عنوان آثار برتر انتخاب شدند که در این مراسم به قرائت آثار خود پرداختند.

جوانمرد درادامه افزود: در مراسم اختتامیه جشنواره از شاعران برتر این جشنواره با اهداء لوح، تندیس ومبالغ نقدی تقدیر بعمل می آید.

حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه شهرستان زرندیه هم که سخنران این مراسم بود گفت: انتظار فرج از افضل ترین اعمال مسلمانان بویژه شیعیان است. ایشان افزود:  زبان هنر با شیرینی ورسایی خاص خود توانسته در حفظ واعتلای ارزشها واعتقادات دینی نقش موثری ایفا نماید.

امام جمعه شهرستان زرندیه ادامه داد: منتظر واقعی کسی است که در عمل منتظر حضرت قائم(عج) باشد و نه در ظاهر وشعاری. ایشان فرمود: انتظار فرج می بایست در جزء جزء زندگی ما نمایان باشد. نا انشاا... بتوان جامعه را به سمتی برد که برای ظهور آنحضرت مهیا باشد.

محسن شریفی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی هم در حاشیه این مراسم به خبرنگاران گفت: جشنواره شعر انتظار استان مرکزی محلی شده است برای عرض ارادت اصحاب شعر و ادب استان وکشور به ساحت مقدس حضرت ولیعصر(عج) که امیدورایم بتوانیم در سالهای آینده نسبت به ارتقاء سطح کمی وکیفی این جشنواره قدم برداریم.

شریفی در ادامه گفت: شعر وادب هماره در تاریخ این مرز و بوم جایگاه ویژه ای داشته است ونقش بسیار ارزشمندی در حفظ وانتقال مفاهیم دینی وملی به نسلهای بعدی ایفا نموده است. وی با اشاره به سابقه شعر آئینی در کشور، استان مرکزی  را مهد مفاخر، شعرا ادباء مشاهیر باستانی و معاصر از جمله پروین اعتصامی، سلمان ساوجی و ... دانسته و فعالیت فرهنگی هنری در این استان را کاری بسیار بزرگ وحساس توصیف کرد.

شعرخوانی استاد غلامرضا سازگار و شعرای برتر جشنواره، اجرا ی زیبای سید جواد شرافت، اجرای زیبای ذاکر اهل بیت آقای شیخ الاسلامی، پخش نماهنگ و رونمایی از کتاب مجموعه شعر حجه الاسلام علی رحمتی با عنوان  ماجرای دهکده از دیگر برنامه های این مراسم بود.

 

اسامی شعرای برتر جشنواره دهم:

1-    آقای حسن مهدی از ساوه

2-  آقای مهدی جهاندار از  اصفهان

3-آقای علی احدی از اراک

4-  آقای محسن کاویانی از قم

5-  خانم حمیده پارسافر از زرندیه

6-  خانم زهرا سپه کار ازاصفهان

7-خانم فائزه امینی از اراک

8-آقای حبیب قاسمی از دلیجان

 

شعرای یشکسوت شهرستان زرندیه که به قرائت آثار خود پرداختند:

1-    آقای ابوالقاسم منظور

2-  آقای ولی اله صفری

11- تهیه وتوزیع پوستر بمناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر

به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر تعداد 500 نسخه پوستر توسط روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه تهیه ودر ادارات، نهادها وارگانهای دولتی وغیر دولتی این شهرستان توزیع گردید.

12- تهیه وتوزیع پوستر بمناسبت بیست وهشتمین سالگرد ارتحال حضرت امام(ره)

به مناسبت چهاردهم خرداد بیست وهشتمین سالگرد رحلت ملکوتی بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره)  تعداد 500 نسخه پوستر توسط روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه تهیه ودر ادارات، نهادها وارگانهای دولتی وغیر دولتی این شهرستان توزیع گردید.

13- آغاز به کار اولین نمایشگاه قرآن شهرستان زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه اولین نمایشگاه قرآن این شهرستان عصر روز شنبه بیستم خردادماه سال جاری با حضور مهندس نخستین فرماندار، حجه الاسلام ابراهیمی امام جمعه ودیگر مسئولین شهرستان افتتاح و فعالیت خود را آغاز نمود.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه که از امروز بمدت  یکهفته عصرها آماده بازدید علاقمندان می باشد غرفه های مشاوره قرآنی، مشاوره مذهبی، تعویض قرآنهای مستعمل با قرآن نو، قرآن بخوانید جایزه بگیرید، قرآن وهنر، موسسات قرآنی شهرستان، عقیدیتی سیاسی فرماندهی انتظامی شهرستان، حوزه علمیه خواهران، ایستگاه نقاشی برای کودکان، واجرای زنده هنری(خوشنویسی ونقاشی)دایر گردیده است.

وی در ادامه برگزاری مسابقات قرآنی، جزء خوانی قرآن، شعرخوانی، خطابه خوانی را از دیگر برنامه های جنبی این نمایشگاه عنوان نمود.

14- بازدید مهندس منصوری از اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه صبح روز چهارشنبه مورخ 24 خردادماه مهندس منصوری نماینده مردم شهرستانهای ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی در اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه حضور پیدا کرده و ضمن دیدار با جوانمرد رئیس اداره و کارکنان از سالن نیمه کاره مجتمع فرهنگی هنری مامونیه بازدید بعمل آورد.

در این بازدید یکی از خیرین مهندس منصوری را همراهی میکرد که جهت بررسی و مذاکره پیرامون تکمیل وتجهیز سالن مذکور مذاکراتی بعمل آمد.

15- از فعالان قرآنی شهرستان زرندیه تقدیر شد.

روز پنجشنبه یکم تیرماه سال جاری طی مراسمی با حضور نخستین فرماندار وحجه الاسلام ابراهیمی امام جمعه از خادمان قرآنی شهرستان زرندیه تقدیر بعمل آمد

 در این مراسم که در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار شد حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه شهرستان زرندیه گفت:  ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن و ماه رحمت الهی است. وخوشا به حال کسانی که در این ماه معظم با قرآن انس گرفته و در خدمت قرآن می باشند.

ایشان ضمن تقدیر وتشکر از اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه که به برپایی اولین نمایشگاه قرآن در این شهرستان اهتمام ورزیدند.ابراز امیدواری کرد در سالهای آینده هم این مهم ادامه یافته وهرساله بهتر از گذشته برپا گردد.

مهندس نخستین فرماندار زرندیه هم در حاشیه این مراسم گفت: فعالیتهای قرآنی در شهرستان زرندیه قابل توجه بوده وآینده  روشنی را پیش روی علاقمندان به قرآن واهل بیت(ع) ترسیم نموده است. وی ضمن تشکر از برپاکنندگان اولین نمایشگاه قرآن شهرستان برگزاری چنین برنامه هایی را در راستای رشد واعتلای فرهنگ دینی بسیار موثر و مفید ارزیابی کرد.

16- برپایی ایستگاه نقاشی بمناسبت روز جهانی قدس در مامونیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به همت این اداره و کانون بسیج هنرمندان  ناحیه زرندیه، روز جمعه دوم تیرماه سال جاری همزمان با راهپیمایی روز جهانی قدس ایستگاه نقاشی جنب مسجد صاحب الزمان(عج) شهر مامونیه برپا گردید که با استقبال خوبی از طرف کودکان ونوجوانان مواجه شد.

17- نشست ادبی روز قلم برگزارشد.

عصر روز چهارشنبه مورخ14 تیرماه سال جاری به همت این اداره نشست ادبی بمناسبت روز قلم در محل این اداره برگزارشد.

در این نشست که با حضور جعفرنخستین فرماندار، محمد قناتی معاون فرماندار، احمدجوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، سرگردمهجوری فرمانده سپاه، تعداد دیگری از مسئولین ادارات ونهادها به همراه شاعران، ادیبان و نویسندگان شهرستان برگزار شد، جعفر نخستین فرماندار شهرستان زرندیه گفت: اصحاب فرهنگ وهنر همیشه نقش بسزایی در فعالیتهای اجتماعی ایفا نموده اند. وی ادامه داد: این اهل قلم بوده اند که با ثبت وقایع مهم تاریخی در انتقال تجربیات گذشتگان به نسلهای بعدی نقش داشته اند.

و اگر نبودند این اهالی قلم شاید جایگاه واقعی علم ودانش، فرهنگ و هنر وبویژه تکنولوزی در عصر حاضر این نبود.

در ادامه این مراسم شاعران وادیبان شهرستان زرندیه از جمله دکتر امیرحسینی، استاد مرزوقی، استاد منظور، آقای بیابانی، آقای وظیفه دار، آقای مطیع، آقای ضیایی، آقای زارع، آقای کیانی، خانمها پارسافر، یکه تاز وتیموری به قرائت تازه ترین آثار خود پرداختند.

تکنوازی سه تار استاد بهروز مبصری وتقدیر از آقایان ابراهیم ضیایی و دکتر خسرو امیرحسینی از دیگر برنامه های این نشست ادبی بود.

18- کتاب زرند وخرقان رونمایی شد.

عصر روز یکشنبه 18 تیرماه سال جاری به همت این اداره از کتاب زرند وخرقان( از کتیبه نگاری تا وب نگاری) نوشته استاد محمدعلی چراغی رونمایی شد.

در این مراسم که با حضور نخستین فرماندار، سیدمحمدی امام جمعه پرندک، جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، دیگر مسئولین شهرستانی واصحاب فرهنگ وهنر شهرستان زرندیه درمحل سالن شورای اسلامی شهر مامونیه برگزارشد، دکتر عباسعلی وفایی از اساتید دانشگاه و رئیس دانشکده ادبیات وعلوم انسانی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: پزوهش، آن هم از نوع میدانی کاری بسیار سترگ و پر زحمت می باشد که نویسنده این کتاب متحمل آن شده است. وی افزود استاد محمد علی چراغی فردی فرهیخته وعلاقمند به مسائل فرهنگی هنری وعلمی منطقه می باشد که در همین راستا اقدام به پژوهش میدانی، تدوین وتالیف کتاب وزین زرند وخرقان نموده است. نویسنده مقدمه کتاب زرند وخرقان ادامه داد امید است این کتاب سرآغاز فعالیتهای از این دست در راستای رشد واعتلای فرهنگی منطقه باشد.

اجرای زنده موسیقی توسط استاد بهروز مبصری، غلامرضا تنها وحامد موصولی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

در پایان این مراسم با اهداء لوح و هدایایی از سوی دکتر کاراندیش، معاون وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی، مهندس نخستین فرماندار شهرستان زرندیه و جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه از زحمات استاد محمد علی چراغی تقدیر بعمل آمد.

19- اجرای طرح غنی سازی اوقات فراغت تابستان

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه طرح غنی سازی اوقات فراغت تابستان نوجوانان وجوانان توسط این اداره در 28 پایگاه وبا برگزاری برنامه های مختلف ومتنوع از تاریخ 10/4/96 به مرحله اجرا درآمده است.

به گفته جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه این طرح در 23 کانون فرهنگی هنری مسجد، مجتمع فرهنگی هنری مامونیه، 3 موسسه فرهنگی قرآن وعترت ویک موسسه فرهنگی هنری  با برگزاری کلاسهای مختلف فرهنگی وهنری از جمله خوشنویسی، طراحی ونقاشی، موسیقی، احکام، قرآن، شعر وادب و.... در حال اجرا می باشد که با استقبال خوبی هم از طرف عموم مردم ولایتمدار مواجه شده است.

20- جلسه انجمن هنرهای تجسمی شهرستان زرندیه برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه  عصر روز سه شنبه بیستم تیرماه سال جاری جلسه انجمن هنرهای تجسمی شهرستان زرندیه در محل این اداره برگزار شد.

در این جلسه که با حضور احمدجوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه وتعدادی از هنرمندان رشته های مختلف هنرهای تجسمی شهرستان زرندیه برگزار شد، پیرامون مسائل مختلف از جمله تشکیل منظم جلسات این انجمن، برگزاری ارودهای هنری ویژه هنرمندان، بازدید از نمایشگاههای هنری و موزه های هنری در سایر استانها بویژه تهران، برپایی نمایشگاههای هنری، برگزاری کلاسهای آموزشی و برگزاری ورک شاپ و جشن هنر شهرستان زرندیه در ایام دهه کرامت سال جاری بحث وتبادل نظر شد.

21-نصب تابلو جدید اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در تاریخ 22 تیرماه سال جاری تابلو جدید اداره که ازجنس کاشی از نوع مرغوب وکار هنرمندان اصفهانی می باشد نصب گردید، که جلوه بصری بسیار مطلوبی برای ورودی ساختمان این اداره ایجادکرد. به گفته رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه تهیه ونصب این تابلو مبلغ000/000/20 ریال هزینه داشته است.

22-جلسه انجمن تعزیه شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز سه شنبه مورخ 27 تیرماه 96 جلسه انجمن تعزیه این شهرستان در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار شد.

در این جلسه نقاط ضعف وقوت دومین سوگواره تعزیه شهرستان مورد بحث وبررسی قرار گرفت و همینطور در خصوص نحوه برگزاری سومین سوگواره تعزیه شهرستان هم صحبت شد.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این جلسه دوستی وهمدلی را مهمترین دستاورد تشکیل انجمن تعزیه شهرستان عنوان نمود و ابراز امیدواری کرد این دوستی ومودت همچنان ادامه داشته باشد وموجبات ارتقای فرهنگی منطقه و رشد وتعالی هنر تعزیه در شهرستان گردد. وی برگزاری دو دوره سوگواره تعزیه در شهرستان زرندیه را بسیار مفید وکارساز دانسته وادامه داد: هنرمندان تعزیه کشور قطعا در آینده ای نه چندان دور از هنر تعزیه شهرستان زرندیه بیشتر خواهند شنید.

23- پنجاه وسومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه صبح روز چهارشنبه مورخ28 تیرماه سال جاری پنجاه وسومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه با دستور کار بحث وتبادل نظر پیرامون ترویج فرهنگ حجاب وعفاف در محل دفتر امام جمعه برگزار شد.

حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه در این جلسه گفت:  تهی کردن جامعه اسلامی از ارزشهای فرهنگی ودینی از اهداف اصلی دشمنان انقلاب اسلامی می باشد.

ایشان با اشاره به داستان اندلس حرکت دشمنان اسلام و انقلاب را با ترویج فرهنگهای غلط و مبتذل بیگانه و از بین بردن ارزشها و فرهنگهای اصیل ایرانی اسلامی حرکتی نرم وتدریجی در راستای از بین بردن نظام اسلامی دانست. رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه تداخل مسائل فرهنگی با مباحث سیاسی را مضر دانسته وادامه داد: بدحجابی را دشمنان ما سیاسی کرده اند و حجاب را ما خودمان که این غلط است وهر دو به فرهنگ جامعه ضربه می زند. ایشان حضور بیش از 70 درصد مردم در انتخابات را آری آنها به نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست که تمام نقشه های شوم دشمنان را نقش برآب نموده است.

تسریع دادگستری در رسیدگی به شکایات مربوط به بدحجابی و امر به معروف ونهی ازمنکر و توجه بیشتر مدیران ادارات ودستگاههای دولتی وغیر دولتی  به رعایت حجاب  کارکنان وتشکیل شورای امر به معروف و نهی از منکر در ادارات بویژه بیمارستان و داروخانه ها مصوبات جلسه پنجاه وسوم شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه بود.

24- مراسم بزرگداشت علمای سادات بخش خرقان برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر پنجشنبه مورخ 29 تیرماه 95 همزمان با سالروزشهادت امام جعفرصادق(ع)، مراسم بزرگداشت علمای سادات بخش خرقان بالاخص  آقاسیدعلی اکبر موسوی در محل مسجد جامع روستای چهارحد از توابع بخش خرقان شهرستان زرندیه برگزارشد.

در این مراسم که با حضور حجه الاسلام والمسلمین سیدمحمدی امام جمعه شهر پرندک، جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، لطفی فر بخشدار خرقان، تعدادی از علمای سادات منطقه، شاعران، ادیبان، نویسندگان، خانواده های معظم شهداء و عموم مردم ولایتمدار حضور داشتند حجه الاسلام والمسلمین سیدمحمدی امام جمعه شهر پرندک سخنرانی نمود. ایشان در این مراسم گفت: علما بویژه سادات سرمایه های معنوی جامعه اسلامی هستند و می بایست از حضور معنوی این بزرگوران در مناطق مختلف بهره لازم وکافی را برد. امام جمعه شهر پرندک ادامه داد: علمای سادات با حضور خود در مناطق دوردست و محروم نقش بسیار مهمی در تبلیغ دین مبین اسلام داشته وهمواره حلال وحرام مردم بویژه کشاورزان را به آنها یادآور شده اند و مردم هم همیشه با عمل به دستورات دین،  قدردان این عزیزان بوده اند.

در این مراسم از تعدادی از اصحاب فرهنگ وهنر شهرستان زرندیه و فعالان فرهنگی واجتماعی روستای چهارحد با اهداء لوح وهدایایی تقدیر بعمل آمد.

25-اولین همایش هنرمندان شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه همزمان با دهه کرامت وسالروز میلاد باسعادت حضرت ثامن الحجج امام رضا(ع) اولین همایش هنرمندان شهرستان زرندیه عصر روز چهارشنبه مورخ 11 مردادماه در محل این اداره برگزار شد.

در این همایش که برای اولین بار با رویکرد پیشگیری از آسیبهای اجتماعی در شهرستان زرندیه برگزار گردید حدود 300 نفر از هنرمندان رشته های مختلف هنری از جمله نقاشی، طراحی، تذهیب، خوشنویسی، عکاسی، فیلم، تعزیه، نمایش، موسیقی سنتی، موسیقی محلی، مینا کاری، سوخته نگاری، کاردستی و .... گردهم آمده و به اجرای زنده هنری بصورت کارگاهی پرداختند.

کتابت خوشنویسی با موضوع پیشگیری از آسیبهای اجتماعی، برگزاری کارگاه تخصصی موسیقی با حضور استاد بهروزمبصری، برگزاری کارگاه تخصصی فیلم وعکس، برگزاری ورک شاپ هنرهای تجسمی، برگزاری کارگاه صنایع دستی، اجرای شبیه خوانی توسط هنرمندان تعزیه شهرستان و.... از مهمترین برنامه های این همایش بود که با استقبال بسیار خوب هنرمندان وخانواده هایشان، مسئولین و عموم مردم ولایتمدار شهرستان واقع گردید.

جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هدف از برگزاری این همایش را شناسایی ومعرفی ظرفیتهای فرهنگی هنری شهرستان زرندیه در راستای ضرورت تولید محصولات فرهنگی هنری در راستای پیشگیری از آسیبهای اجتماعی عنوان کرد. جوانمرد ضمن اشاره به قابلیتهای بسیار خوب هنرمندان شهرستان زرندیه، آنها را هنرمندانی متعهد ودلسوز به نظام وکشور دانست.

حضور جعفر نخستین فرماندار، حجه الاسلام والمسلمین سیدمحمدی امام جمعه پرندک، محمد قناتی معاون فرماندار، مهجوری فرمانده سپاه، حسینی رئیس اداره امور هنری اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی ودیگر مسئولین شهرستان در جمع هنرمندان شهرستان زرندیه و این همایش از نکات قابل توجه این همایش بود.

شایان ذکر است از تمامی هنرمندان شرکت کننده در این همایش با لوح وهدایایی تقدیر بعمل آمد.

26-جشن میلاد امام رضا(ع) در مامونیه برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه جشن میلاد امام رضا(ع) چهارشنبه شب مورخ 11 مردادماه 96 در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار شد. در این مراسم که به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی وکانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه برگزار شد.برنامه های مختلف فرهنگی وهنری از جمله شعرخوانی، مرشدخوانی، موسیقی محلی، موسیقی سنتی، مسابقه و... اجرا شد که مورد توجه علاقمندان که جمع کثیری از هنرمندان و مردم ولایتمدارشهرستان زرندیه بودند واقع گردید. در این مراسم که مسئولین شهرستان از جمله مهندس نخستین فرماندار، قناتی معاون فرماندار، حجه الاسلام والمسلمین باقری امام جمعه زاویه، سرگرد مهجوری فرماندهی سپاه و دیگر مسئولین شهرستان زرندیه هم حضور داشتند علاوه بر توزیع جایزه میان حاضرین از سالها زحمت تعدادی از هنرمندان فعال شهرستان از جمله استاد محمد ابراهیم مطیع، آقایان باقر افرادی، بهرام همایون، حامد موصولی، محمد شویکلو، امیر محمدیان، منصور کیانی، هادی بیابانی و خانمها معصومه وخشوری و نسرین تالانه با اهداء لوح وهدایایی تقدیر بعمل آمد.

27- برگزاری جشن میلاد امام رضا(ع) در شهر زاویه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه پنجشنبه 12 مردادماه 96 همزمان با شب ولادت باسعادت حضرت ثامن الحجج امام رضا(ع) به همت این اداره، شهرداری وشورای اسلامی شهر زاویه وکانون حمایتگران زرندیه مراسم جشنی در محل پارک شهدای شهر زاویه برگزار شد.

در این مراسم که علاوه بر عموم مردم ولایتمدار شهر زاویه، حجه الاسلام والمسلمین باقری امام جمعه زاویه، مهندس نخستین فرماندار شهرستان زرندیه، احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، مهندس مصباحی شهردار زاویه، ساکی رئیس اداره ورزش وجوانان واعضای شورای اسلامی شهر زاویه هم حضور داشتندبرنامه های متنوعی از جمله: مسابقه، سخنرانی، مولودی خوانی واجرای موسیقی سنتی برگزار گردید که با استقبال بسیار خوب حاضرین مواجه شد.

28- برپایی نمایشگاه طراحی ونقاشی درزرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به مناسبت دهه کرامت وسالروزمیلاد باسعادت امام رضا علیه السلام نمایشگاه طراحی ونقاشی در محل مجتمع فرهنگی هنری مامونیه دایر شد.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این نمایشگاه که در 11 مردادماه سال جاری همزمان با اولین همایش هنرمندان شهرستان زرندیه افتتاح گردید و بمدت 10 روز صبح وعصرآماده بازدید علاقمندان می باشد تعداد 50 اثرطراحی ونقاشی در تکنیکهای طراحی با مداد، نقاشی رنگ وروغن، و طراحی با خودکار از هنرمندان شهرستان زرندیه در معرض نمایش گذاشته شده است.

وی افزود: آثار این نمایشگاه اثر هنرمندانی چون آقایان کریم بخشی، علمی وخانمها معصومه وخشوری و نسرین تالانه می باشد.

جوانمرد تولید آثار هنری فاخر وحمایت از هنرمندان رشته های مختلف هنری بویژه هنرمندان هنرهای تجسمی را از برنامه های مدون این اداره ذکر کرده وهدف از برگزاری این نمایشگاه را علاوه بر معرفی توانمندیهای فرهنگی هنری شهرستان زرندیه، تشویق وترغیب هنرمندان به تولید آثار هنری در راستای پیشگیری از آسیبهای اجتماعی ذکر کرد.

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در پایان گفت: حدود 40 هنرجو در کلاسهای آموزشی طراحی ونقاشی که در راستای غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان وجوانان برگزار میگردد شرکت می کنند. که آینده روشنی را پیش روی این هنر در شهرستان زرندیه متصور می باشد.

29-کارگاه ادبی چهارشنبه های شعر زرندیه برگزارشد.

جلسه هفتگی انجمن ادبی مهر زرندیه عصر چهارشنبه 18 مرداد ماه در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار شد.

در این جلسه که دکتر سید مهدی طباطبایی از اساتید دانشکده ادبیات وعلوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی هم حضور داشت حاضرین ضمن قرائت اشعار خویش به نقد وبررسی آثار نیز پرداختند. ئدر این جلسه تصمیم گرفته شد جلسات انجمن ادبی بصورت کارگاهی وتحت عنوان چهارشنبه های شعر زرندیه برگزار گردد.

30-مراسم تجلیل از خبرنگاران وفعالان رسانه ای شهرستان زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، مراسم تجلیل از خبرنگاران وفعالان رسانه ای این شهرستان، ظهر روز پنجشنبه 19 مردادماه 96 در محل این اداره برگزار شد.

در این مراسم که به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار شده بود، جعفر نخستین فرماندار زرندیه گفت: اصحاب قلم گروه های مرجع جامعه هستند که دانایی و تفکر ، هنجارسازی و هدایتگری افکار عمومی به نوعی با مشارکت آنان تکمیل می شود و جایگاه این قشر باید روز به روز در جامعه تقویت شود.
وی اظهار کرد: خبرنگاران چشم بینای جامعه در انعکاس مشکلات و محاسن جامعه هستند و دراین خصوص نقش مهمی برعهده دارند که باید با تعهد، صداقت و جدیت به انجام رسانند.
فرماندار زرندیه ادامه داد: نقد سازنده و منصفانه انگیزه و امید را در جامعه تقویت کرده و جلوی انحراف احتمالی را سد می کند و خبرنگاران باید این رسالت رابا بهترین شکل انجام دهند.
در این آیین خبرنگاران مطالبات، دیدگاها و مشکلاتشان را مطرح کردند.

شایان ذکر است درپایان این مراسم اداره فرهنگ وارشاد اسلامی علاوه بر اهداء لوح وهدیه به خبرنگاران میزبان این عزیزان در ضیافت نهار هم بود.

31-کمیته فرهنگی هنری واطلاع رسانی ستاد یادواره شهدای شهرستان زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و مسئول کمیته فرهنگی هنری و اطلاع رسانی ستاد یادواره شهداء شهرستان زرندیه در جلسه این کمیته که روز شنبه مورخ 21 مرداد 96 در محل این اداره برگزار شد، گفت: دومین یادواره 432 شهید گلگون کفن شهرستان زرندیه ساعت17 روز سه شنبه مورخ 7 شهریور 96 در مسجد جامع علی ابن ابیطالب شهر مامونیه با حضور خطیب دانشمند آیت اله احمد خاتمی برگزار می گردد.

رئیس کمیته فرهنگی هنری واطلاع رسانی دومین یادواره شهدای شهرستان زرندیه در ادامه افزود: برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی هنری از جمله برپایی نمایشگاههای مختلف، برپایی ماکت عملیاتی، برگزاری نشستهای فرهنگی و ادبی، برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی هنری، برپایی کارگاههای هنری، اجرای نمایش خیابانی و... در کنار مراسم اصلی یادواره تدارک دیده شده است که امیدواریم مورد توجه علاقمندان واقع گردد.

اطلاع رسانی از طرق مختلف منجمله چاپ ونصب بنر، چاپ و توزیع پوستر، اطلاع رسانی در سایتها وفضای مجازی بویژه کانالهای تلگرامی، ارسال پیامک، اطلاع رسانی از تریبون نماز جمعه وجماعات و .... از دیگر مصوبات این جلسه بود

32- همایش فرهنگی ورزشی در شهر زاویه برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه بمناسبت 26 مرداد سالروز ورود اولین گروه از آزادگان به میهن اسلامی به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، شهرداری وشورای اسلامی شهر زاویه، اداره ورزش وجوانان وکانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان همایش فرهنگی ورزشی صبح روز پنجشنبه مورخ 26 مردادماه 96 در شهر زاویه شهرستان زرندیه برگزار شد.

در این همایش که باحضور مهندس نخستین فرماندار شهرستان، حجه الاسلام والمسلمین باقری امام جمعه شهر زاویه، جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، شهردار زاویه ودیگر مسئولین شهرستان برگزار شد، برنامه های متنوعی از جمله پیاده روی مردم ومسئولین، مسابقات دوچرخه سواری، تقدیر از آزادگان شهر زاویه، تقدیر از فعالان فرهنگی وقرآنی شهر زاویه، ایستگاه صلواتی، ایستگاه سنجش سلامت و... برگزار گردید که مورد استقبال عموم مردم ولایتمدار شهر زاویه واقع شد.

33- کارگاه ادبی بمناسبت هفته دولت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه بمناسبت هفته دولت کارگاه ادبی با حضور شاعران، ادیبان، فرهیختگان واساتید شعر وادب فارسی از جمله دکتر سید مهدی طباطبایی و دکتر رحیم طاهراز اساتید دانشگاههای کشور، عصر روز چهارشنبه مورخ یکم شهریورماه 96 در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار گردید.

در این کارگاه علاوه بر قرائت شعر توسط حاضرین ونقد وبررسی اشعار، دکتر طباطبایی و دکتر طاهر مطالب مبسوطی را در خصوص شعر کلاسیک و شعر نو بیان کردند که مورد توجه حاضرین واقع گردید.

34- اردوی فرهنگی هنری ویژه هنرمندان شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در ششمین روز از هفته دولت به همت این اداره وکانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه اردوی فرهنگی هنری ویژه هنرمندان شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این اردو که روز دوشنبه مورخ 6/6/1396  بمناسبت هفته دولت در روستای جوشقان از توابع بخش نوبران شهرستان ساوه برگزار گردید، تعداد 35 نفر ازهنرمندان رشته های مختلف هنری شهرستان زرندیه از جمله نقاشی، طراحی، خوشنویسی، عکاسی، موسیقی وشعر وادب حضور داشتند.

35- برپایی ایستگاه هنر همزمان با دومین یادواره شهدای شهرستان زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز سه شنبه مورخ 7 شهریور 1396 همزمان با برگزاری دومین یادواره 432 شهید و4 شهید گمنام شهرستان زرندیه که در محل مسجد جامع علی ابن ابیطالب(ع) شهرمامونیه مرکز این شهرستان برگزار گردید، به همت این اداره وکانون بسیج هنرمندان ایستگاه هنر با عنوان ایستگاه هنرمند شهید محمد ضیایی و باحضور هنرمندان رشته های مختلف هنری از جمله نقاشی، طراحی، خوشنویسی وعکاسی برگزار گردید که مورد توجه واستقبال بسیار خوب شرکت کنندگان در این یادواره واقع شد.

شایان ذکر است در این مراسم تصویر نقاشی شده هنرمند شهید محمد ضیایی که توسط هنرمند ارزشمند شهرستان زرندیه سرکارخانم معصومه وخشوری انجام شده بود تقدیم پدر ومادر بزرگوار این شهید والا مقام شد.

36- تقدیرفرماندار از پرسنل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه پرسنل این اداره روز چهارشنبه مورخ8/6/96 بمناسبت هفته دولت و روز کارمند، در دفترکار مهندس جعفرنخستین فرماندار شهرستان حاضر شده و با دریافت لوح و هدایایی مورد تقدیر قرار گرفتند. فرماندار شهرستان زرندیه ضمن تبریک روز کارمند و هفته دولت به ایشان، از زحمات خالصانه ودلسوزانه آنها طی یکسال گذشته تقدیر وتشکر نمود.

37- بازدید از برنامه های طرح غنی سازی اوقات فراغت

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز یکشنبه 12 شهریور96 احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به همراه مهندس مبکی رئیس دفتر نماینده مردم شهرستانهای ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی، درمحل کانون فرهنگی هنری مسجد امام سجاد(ع) شهر زاویه حاضر و از برنامه های طرح غنی سازی اوقات فراغت این کانون بازدیدبعمل آوردند.

برگزاری کلاسهای قرآنی، هنری، کمکهای اولیه، کامپیوتر و .... از جمله برنامه های این کانون بود که با استقبال بسیار خوب علاقمندان مواجه شده است.

 

38-پنجاه وچهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه پنجاه و چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه ظهر روز دوشنبه مورخ13 شهریور 96 در محل فرمانداری برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی امام جمعه ورئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه روز دوشنبه مورخ 13/6/96 در  پنجاه و چهارمین جلسهاین شورا که با دستور جلسه ارائه راهکارهای ترویج فرهنگ غدیر و بحث وتبادل نظر پیرامون آسیبهای عزاداری محرم و صفر در محل سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد گفت: عید غدیر استمرار رسالت حضرت محمد (ص) در ولایت حضرت علی (ع) است. وی بیان کرد: گسترش عدالت و ولایت مداری مهم ترین رویکرد در گفتمان والای غدیر است و در واقع درس مهم غدیر این است که اگر ولایت و رهبری جامعه به پاک ترین و با تقوا ترین افراد سپرده شود، عدالت در جهان گسترش می یابد. رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه در خصوص عزاداری ها در سطح شهرستان گفت: دشمنان در زمان برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم به دنبال اختلاف بین مسلمانان هستند و در این راستا سخنرانان و مداحان باید با تلاش و اهتمام بیشتر عمل کنند. فرماندار زرندیه نیز در سخنانی گفت: پاسداشت واقعه غدیر خم سندی برای تثبیت حق طلبی شیعه است و باید به نسل های مختلف منتقل شود.

در ادامه این جلسه اعضای شورای فرهنگ عمومی برنامه های اجرا شده در خصوص عفاف و حجاب در دستگاه های مربوطه را ارائه کردند و مقرر شد مراسم باز سازی واقعه غدیر در روزهای پنج شنبه و جمعه شانزدهم وهفدهم شهریور در شهر های خشکرود و پرندک برگزار شود.

39- بازدید فرماندار ازکلاسهای اوقات فراغت اداره ارشاد

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز دوشنبه مورخ 13 شهریور96 مهندس جعفرنخستین فرماندار شهرستان زرندیه در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه حاضر و از کلاسهای طرح غنی سازی اوقات فراغت تابستان سال جاری در این اداره بازدید بعمل آورد.

کلاسهای آموزش هنر موسیقی در سازهای مختلف با تدریس اساتید حامدموصولی و غلامرضا تنها، آموزش طراحی و نقاشی با تدریس استاد معصومه وخشوری کلاسهایی بود که ایشان از آنها بازدید نمود.

40-جشنواره فرهنگ واقتصاد روستایی در زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه جمعه شب بمناسبت عید سعید غدیرخم جشنواره فرهنگ واقتصاد روستایی در روستای بلوبند از توابع بخش خرقان شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، در این جشنواره که به همت ادارات شهرستان زرندیه از جمله اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، فرمانداری، بخشداری، ورزش وجوانان، جهاد کشاورزی، سپاه پاسداران و ...برگزار شد نمایشگاه متنوعی از محصولات وتولیدات روستائیان در زمینه های مختلف اقتصادی وکشاورزی برپا شده بود که مورد توجه عموم مردم واقع گردید، برگزاری برنامه های فرهنگی هنری، ورزشی، بازیهای بومی محلی از دیگر برنامه های این جشنواره بود.

اجرای گروه موسیقی محلی هالای به سرپرستی استاد حسین علی حسینی از برنامه های اختتامیه این جشنواره بود که مورد توجه و استقبال حاضرین در این مراسم واقع شد.

41- شب شعرغدیر در شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه شنبه شب بمناسبت عید سعید غدیر خم محفل دورهمی شاعران شهرستان زرندیه تحت عنوان شب شعر غدیر در منزل استاد ولی اله صفری از شاعران پیشکسوت شهرستان واقع در روستای تقلیدآباد از توابع بخش مرکزی شهرستان زرندیه برگزار شد.

در این مراسم که با حضور جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، قناتی معاون فرماندار، مبکی و نیکنام از دفترمهندس منصوری نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، دکتر سیدمهدی طباطبایی، دکتررحیم طاهر از اساتید دانشگاه، شاعران، نویسندگان و فرهیختگان شهرستان برگزار شد. شاعران حاضر به قرائت تازه ترین سروده های خود با موضوع غدیر، ولایت و امام علی(ع) پرداختند. شایان ذکر است اجرای موسیقی زنده توسط استاد مبصری و استاد نقدی از دیگر برنامه های این مراسم بود.

42 - جلسه هماهنگی مراسمات عزاداری محرم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز دوشنبه 27 شهریور سال جاری جلسه هماهنگی مراسمات عزاداری محرم با حضور مسئولین شهرستان، تعزیه خوانان، سرپرستان هیئت های عزاداری، ذاکرین، مادحین وائمه جماعات مساجد در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

43 - جلسه برنامه ریزی وهماهنگی برگزاری مجالس تعزیه در شهر مامونیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه صبح روزسه شنبه 28 شهریور سال جاری جلسه برنامه ریزی و هماهنگی برگزاری مجالس تعزیه در شهر مامونیه با حضور احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، سرهنگ روشن دل فرماندهی انتظامی شهرستان و سرپرستان گروههای تعزیه در محل اداره فرهنگ و ارشاداسلامی برگزار گردید.

44 - مراسم قرائت زیارت عاشورا وعزاداری امام حسین(ع)دراداره ارشاد زرندیه

صبح روز سه شنبه مورخ 4 مهرماه 96 مراسم نورانی قرائت زیارت عاشورا وعزاداری امام حسین (ع) با حضور مسئولین شهرستان در محل نمازخانه این اداره برگزار شد.

در این مراسم معنوی که زیارت عاشورا بانوای گرم و دلنشین حجه الاسلام والمسلمین کاظمی قرائت گردید، حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه شهرستان زرندیه گفت: امر به معروف ونهی از منکر همان واجبی است که امام حسین (ع) بخاطر آن قیام نمود. ایشان افزود: فریضه امربه معروف ونهی از منکر واجبی فراموش شده است که نیاز به احیاء داردوتک تک افراد جامعه می بایست در این خصوص اهتمام داشته باشند.

شایان ذکر است در ابتدای این مراسم جلسه ای با موضوع چرا فریضه امر به معروف ونهی از منکر می بایست احیاء گردد؟ برگزار گردید وحاضرین به ارائه نقطه نظرات خویش پرداختند.

45 - نمایشگاه عکس محرم در زرندیه برپا گردید.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه همزمان با ایام سوگواری سرور وسالار شهیدان حضرت ایاعبدالله الحسین(ع) نمایشگاه عکسی از عزادرایهای مردم شهرستان زرندیه در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برپا شده است.

زرندیه در این نمایشگاه که از سه شنبه 4 مهرماه بمدت 10 روز آماده بازدید علاقمندان می باشد تعداد 20عکس از هنرمندان شهرستان در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است.

46 - عصرشعر دفاع مقدس در مامونیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه بمناسبت هفته دفاع مقدس عصر شعر دفاع مقدس روز چهارشنبه مورخ 5 مهرماه 96 در محل این اداره برگزار گردید. در این مراسم که با حضور حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه شهرستان، مهندس نخستین فرماندار، جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، تعدادی از مسئولین شهرستان، شاعران، ادیبان وفرهیختگان شهرستان برگزار شد، دکتر رحیم طاهر از اساتید دانشگاهی در خصوص تاریخچه شعر آئینی وعاشورایی مطالب ارزنده ای را بیان نمود. مرثیه خوانی مداح اهل بیت، آقای وحیدیان و شعر خوانی تعدادی از شاعران شهرستان( آقایان صفری، کیانی، بهاری، بیابانی، یاوری، ساعدی وخانمها پارسافر، کاظمی، متدین از دیگر برنامه های این مراسم بود.

47 چاپ وتوزیع پوستر هفته دفاع مقدس

48جلسه 55 شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه پنجاه وپنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه صبح روز سه شنبه مورخ11 مهرماه با دستور جلسه بحث وتبادل نظر پیرامون مراسمات اربعین حسینی در محل فرمانداری زرندیه برگزار شد.

در این جلسه که علاوه بر اعضای اصلی مسئولین گروههای تعزیه خوانی و هیئتهای عزاداری هم به عنوان میهمان حضور داشتند، حجه الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی امام جمعه ورئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان گفت: ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) موجب شده است که آمار جرائم و بزه کاری کاهش چشم گیری داشته باشد.

ایشان افزود: رسانه های بیگانه بیش از یازده ماه از سال را تلاش می کنند تا باخوراک فکری جوانان ما را گمراه نمایند. اما طی این دهه تمام نقشه هایشان نقش برآب می شود.

مصوبات جلسه:

-       مقرر گردید تجمع بزرگ اربعین حسینی در محل امامزاده سیدمنصور(ع)شهر مامونیه با حضور هیتهای عزاداری شهرستان برگزار گردد.

-       مقررگردید مسئولین هیئتهای عزاداری با مراجعه به اداره تبلیغات اسلامی مشخصات خود را ثبت نموده وشناسنامه دار شوند.

-       مقررگردید گروههای تعزیه خوانی مدارک خود را به اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ارائه نمایند تا برای آنها مجوز فعالیت صادر گردد.

49جلسه هماهنگی برگزاری سومین سوگواره شهرستان زرندیه

در جلسه انجمن تعزیه شهرستان مصوب گردید سومین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه برای سومین سال متوالی آبانماه سال جاری همزمان با دهه اول ماه صفر در محل حسنیه سیدالشهداء (ع) امیرآباد زرند برگزارگردد.

جوانمرد از حضور آقایان دکتر متین رضوانی پور، دکتر مسلم نادعلی زاده و مهندس قاسم هادی پور به عنوان هیئت داوران سوگواره سوم خبر داد و از مساعدت  بنیاد علمی فرهنگی تعزیه و همایشهای آئینی کشور بویژه آقای حسن محمد باقر در این راستا تقدیر وتشکر نمود.

50جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زرندیه برگزار شد.

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زرندیه ظهر روز یکشنبه مورخ 16 مهرماه 96 در محل فرمانداری هرستان برگزار گردید.

در این جلسه در خصوص برگزاری برنامه های هفته کتاب سال جاری بحث وتبادل نظر گردید.

51دیدار مسئول عقیدتی سیاسی انتظامی زرندیه با رئیس اداره ارشاد

بمناسبت هفته نیروی انتظامی احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه با حجه الاسلام والمسلمین زارعی مسئول عقیدتی سیاسی فرماندهی انتظامی شهرستان دیدار وگفتگو کرد.

52 جلسه هماهنگی چهارمین دوره مسابقات نقاشی شور حسینی

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، احمد جوانمرد رئیس این اداره گفت: درجلسه ای که روز چهارشنبه 19 مهرماه برگزار گردید مقرر شدچهارمین دوره مسابقات نقاشی شور حسینی در این شهرستان برگزار گردد.

جوانمرد هدف از برگزاری این مسابقات را حفظ واعتلای فرهنگ ایثار و شهادت، نهادینه کردن فرهنگ عاشورا میان نوجوانان، شناسایی استعدادهای موجود دررشته های مختلف هنرهای تجسمی و ایجاد شور و شعور حسینی در سطح خانواده ها عنوان نموده و ادامه داد: این برنامه که چهارمین سال متوالی است در شهرستان زرندیه برگزار میگردد یکی از بهترین و تاثیرگزارترین فعالیتهای فرهنگی انجام شده در این شهرستان می باشد.

وی ضمن اشاره به قدرت تاثیرگزاری هنر بویژه در سنین پایه افزود: این مسابقات در سطح مدارس ابتدایی و سنین پایه توسط این اداره و همکاری اداره آموزش و پرورش، سپاه ناحیه زرندیه  وکانون فرهنگی هنری مالک اشتر مسجد حضرت فاطمه زهرا(س) شهرمامونیه برگزارخواهد شد.

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه ادامه داد: در مراسم اختتامیه این مسابقات علاوه براینکه از نفرات برتر با اهداء لوح، تندیس وهدایایی تقدیر بعمل خواهد آمد، نمایشگاهی هم از آثار برگزیده برای بازدید علاقمندان وتشویق شرکت کنندگان دائر میگردد.

53بازدید کارشناسان سازمان مدیریت استان از مجتمع فرهنگی مامونیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان روز چهارشنبه از مجتمع فرهنگی هنری مامونیه بازدید کرده و مشکلات و نواقص ساختمان مجتمع را مورد بررسی قرار دادند.

54سومین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه کار خود را آغاز کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه سومین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه شنبه شب کار خود را آغاز کرد.

در شب اول این سوگواره که با حضور حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه شهرستان، مهندس نخستین فرماندار، احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، جمعی از مسئولین شهرستان وعموم مردم ولایتمدار شهرستان برگزار شد. بعد از مراسم افتتاحیه که با صحبتهای دکتر نادعلی زاده نماینده هیات داوران همراه بود گروه تعزیه خوانی حضرت ابالفضل العباس(ع) زرند کهنه به سرپرستی باقر افرادی به اجرای تعزیه مجلس شهادت حضرت حر (ع) پرداخت.

55اختتامیه سومین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه سومین سوگواره شهرستان زرندیه جمعه 5 آبانماه 96 با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

مراسم اختتامیه سومین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه جمعه شب با حضور حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه شهرستان، حجه الاسلام والمسلمین سیدمحمدی امام جمعه پرندک، مهندس نخستین فرماندار، جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، مهندس محمدباقر رئیس هیئت مدیره بنیاد علمی فرهنگی تعزیه و همایشهای آئینی کشور، اعضای شورای شهر مامونیه و دیگر مسئولین شهرستان در محل حسینیه سیدالشهداء (ع)امیرآباد برگزار گردید

 

 

آراء هیات داوران سومین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه:

عنوان

نفر اوّل

نفر دوم

نفر سوم

شایسته تقدیر

امام­خوان

حسین منصور

مجید حاج­زکی

یعقوب سلمانیان

محمّداسماعیل حسین خانی

محمّد تنها

شهادت­خوان

 

عبدالرّضا تنها

علی­رضا ساعدی

روح­الله وفا

محمّدباقر افرادی

 

زنانه­خوان

عبّاس فتح­اللّهی

مهدی نوری

بهرام ممنون

حسن نایبی

 

مخالف­خوان (سرپا)

محمّدرضا وفا

ابوالفضل سعادت

امیر جالینوس

سیّد جعفر میریان

حسین آتش­کار

مخالف تخت­خوان

امیرعبّاس وکیلی

بهمن حسین­خانی

حسین جالینوس

مجتبی منصور

موافق­خوان مکمّل

 

 

 

امیر کمالی

مجید مسرور

مخالف­خوان مکمّل

امیرحسین روحانی

 

 

میثم صفری

سعید حقّانی

شیپور

فرهاد شیخی

حسن شهیدیان

 

 

طبل ریز

علی­رضا جالینوس

مهدی کاردان

 

 

طفل­خوان

سبحان منکشف

سیدمحمّد طباطبایی

امیر مهدی تنها

حسن شیری

محمّد تیموری

ابوالفضل پاکدامن

 

تدارکات

زهیر فرهمند

(مجلس دفن شهدا)

علی خادم­حسینی (مجلس طفلان مسلم)

 

 

 

 

 

 

بیانیه هیئت داوران سومین سوگواره تعزیه شهرستان زرندیه

قال رسول­الله (ص): انّ لقتل الحسین حراره فی قلوب المومنین لا تبرد ابدا

رسول خدا (ص) فرمودند: شهادت حسین (ع) حرارتی بر دل­های مومنان می­افکند که تا ابد سرد نخواهد شد

واقعه عظیم عاشورا هیچ­گاه از یادها محو نخواهد شد و جان­های آگاه تا ابد سوگوار سالار شهیدان خواهند بود. گریستن بر امام حسین (ع) و شهدای کربلا پاسداشت ایثار و آزادگی بزرگمردانی است که سر در برابر ظلم و ثروت و تزویر فرود نیاوردند؛ سوگواری برای سیدالشّهدا (ع) گرامی­داشت دین­داری عزّت­مدارانه و عدالت­طلبانه است، از این رو لازم است تا در راه اعلای مجالس تعزیت و ارتقای سطوح معرفتی جامعه دینی بیش از پیش بکوشیم.

یکی از مظاهر عزاداری در جوامع شیعی از قرن­ها پیش، برگزاری مجالس تعزیه بوده است. تعزیه به عنوان هنری نمایشی و آیینی سنّتی، رسالت به تصویر کشیدن حماسه­ها و مصائب اهل بیت (ع) را بر عهده دارد. پیداست که در گذر زمان، این هنر سنّتی نیز مانند برخی روضه­خوانی­ها و مدّاحی­ها دست­خوش پاره­ای انحرافات و تحریفات گردیده است که اصلاح آن­ها ضروری می­نماید. برگزاری سوگواره­های تعزیه صرفاً برای اجرای مجالس تعزیه نیست بلکه محملی است برای اصلاح نقاط ضعف، تصحیح اغلاط و زدودن تحریفات و عبارات موهن از متون و مجالس، تا به تدریج شبیه­خوانی به عنوان هنری پاک و متعالی به جایگاه واقعی خود دست یابد.

شهرستان زرندیه در تعزیه­خوانی از لحاظ متن و اجرا صاحب سبکی خاص است. مرحوم عبدالحسین معین­البکا روحانی و شاعر گران­قدر این منطقه با سرودن مجالس تعزیه فاخر، نام و یاد خود را جاودانه ساخت. جای بسی خوش­وقتی است که بسیاری از گروه­های تعزیه در این شهرستان هم­چنان اشعار آن مرحوم را به اجرا در می­آورند. امید است که گروه­های مختلف تعزیه در این منطقه، علاوه بر آموختن سبک­های دیگر شبیه­خوانی، به اجرای شکوهمند تعزیه سنتی خویش وفادار بمانند تا این سبک فاخر و اشعار ارزشمند حفظ و به نسل­های آینده منتقل گردد.

هیئت داوران سومین سوگواره تعزیه زرندیه، ضمن تشکر از رئیس محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای احمد جوان­مرد و انجمن تعزیه و هیئت اجرایی، برای همه ذاکران عزیز آرزوی سلامت و توفیق دارد و امیدوار است که در سال­های آینده شاهد برگزاری مجالسی با شکوه­تر همراه با متون فاخر و پیراسته از زوائد باشیم.

56برگزاری کلاس آموزش نقاشی ویژه کودکان

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه  یک دوره کلاس آموزش نقاشی ویژه خردسالان وکودکان در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی در حال برگزاری می باشد.

57اختتامیه چهارمین دوره مسابقات نقاشی شور حسینی

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه مراسم اختتامیه چهارمین دوره مسابقات نقاشی شور حسینی با حضور مهندس نخستین فرماندار، حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه، جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، مهجوری فرمانده سپاه، یوسفی مدیرآموزش وپرورش، قناتی بخشدار مرکزی ودیگر مسئولین شهرستان در  محل مسجد فاطمه زهرا(س) شهرمامونیه برگزار شد.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در این مراسم ضمن گرامیداشت هفته کتاب وکتابخوانی و تسلیت درگذشت تعدادی از هموطنان در حادثه زلزله غرب کشور گفت: دبیرخانه چهارمین دوره مسابقات نقاشی شور حسینی با هدف حفظ واعتلای فرهنگ عاشورا وایجاد شور وشعور حسینی در میان کودکان ونوجوانان از ابتدای مهرماه سال جاری با برگزاری جلسات بدوی کار خود را آغاز کرد و پس از هماهنگیهای لازم مسابقات در طول یکروز و بصورت متمرکز  در چهارمدرسه از مدارس شهرستان برگزار گردید که تعداد یکهزار نقاشی با موضوع خاص حضرت علی اکبر(ع) توسط دانش آموزان کشیده شد. نقاشیها پس از آماده سازی تحویل هیات داوران مسابقات متشکل از آقای محمد علمی وسرکار خانم وخشوری گردید که با نظر این عزیزان تعداد 24 نقاشی بعنوان نقاشیهای برتر انتخاب گردیدند که در مراسم اختتامیه با اهداء لوح، تندیس وجوائزی از این عزیزان تقدیر بعمل آمد.

وی افزود: در این مراسم علاوه بر نقاشیهای برتر از مدرسه برتر که به طبق نظر هیئت داوران مدرسه آیت الله اشعری آسیابک انتخاب گردیده بود هم تقدیر شد.

شایان ذکر است سخنرانی حجه الاسلام والمسلمین جمالی از ائمه جماعات شهرستان، مداحی ذاکر اهل بیت  آقای وحیدیان وپخش نماهنگ از دیگر برنامه های این مراسم بود.

چهارمین دوره مسابقات نقاشی شور حسینی به همت ادارات فرهنگ وارشاد اسلامی، آموزش وپرورش، سپاه ناحیه زرندیه، کانون فرهنگ هنری مالک اشتر مامونیه، پایگاه مقاومت حضرت رسول مسجد فاطمه زهرا(س) برگزار گردید که با استقبال بسیار خوبی از جانب دانش آموزان، فرهنگیان و مسئولین شهرستان واقع گردید.

58پنجاه وششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه، حجت الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی عصر چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه گفت: برنامه ریزی دشمن تهی کردن افکار جوانان جامعه از آگاهی و بصیرت است و نهادهایی که در راستای ارتقای فرهنگ جامعه فعالیت می کنند وظایف سنگینی بردوش دارند.
وی گفت:کتابخوانی شریک شدن با تجارب و ایده های مفید می باشد و اشاعه فرهنگ مطالعه در کشور سرمایه بزرگی است که همه باید برای آن گام بردارند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه افزود: ترویج فرهنگ کتابخوانی باید در مدارس نهادینه شود و در سطح عمومی جامعه نیز این مهم کلید پیشرفت و تعالی است.
حجت الاسلام ابراهیمی گفت: تشویق دانش آموزان در راستای فرهنگ کتابخوانی می تواند روند مطالعه را در جامعه و خانواده گسترش دهد.
جعفر نخستین فرماندار ونائب رئیس شورای فرهنگ عمومی زرندیه نیز در این نشست گفت: کتابخانه ها نقش مهمی در اشاعه فرهنگ و دانش دارند و باید سرانه مطالعه در سطح خانواده ها افزایش یابد.
جعفر نخستین اظهار کرد :نهادهای فرهنگی باید در راستای اشاعه کتابخوانی بیشتر بکوشند و شهرداری ها با پرداخت نیم درصد سهم کتابخانه ها در توسعه فضاهای کتابخانه ها سهیم باشند.
فرماندار زرندیه اضافه کرد: اگر مطالعه در جامعه ارتقا بخشیده شود می توان در سایه توسعه فرهنگی به موفقیت در تمامی بخش ها دست یافت.
رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه نیز گفت: نشست های مختلف با موضوعات متنوع با بهره مندی از نظرات کارشناسان و حضور مردم می تواند در توسعه فرهنگ کتاب وکتابخوانی اثر گذار باشد.
احمد جوانمرد اضافه کرد: کتابخوانی از موضوعات اولویت دار است و با ترویج فرهنگ مطلوب کتابخوانی جامعه به سوی سعادت و خوشبختی هدایت می شود.
در این نشست مقرر شد کتابخانه های عمومی درفضای مجازی در خصوص کتاب و کتابخوانی ،معرفی کتاب برتر ،کتاب های صوتی و تهیه کتاب و قرار دادن در اختیار مردم برنامه ریزی کنند.
59جلسه نقد کتاب زرند وخرقان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه بمناسبت بیست وپنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران جلسه نقد کتاب زرند وخرقان از کتیبه نگاری تا وب نگاری نوشته استاد محمد علی چراغی صبح روز پنجشنبه  بیست وپنجم آبانماه سال جاری در محل کتابخانه عمومی امام علی(ع) شهر مامونیه برگزار شد.

در این مراسم که به همت ادارات فرهنگ وارشاد اسلامی وکتابخانه های عمومی شهرستان زرندیه برگزار شده بود علاوه برحضور اساتید دانشگاه، فرهیختگان، شعراء، ادباء ومسئولین شهرستان دکتر سیدمهدی طباطبایی و دکتر رحیم طاهر اساتید دانشگاه واعضاء هیات علمی دانشگاههای معتبر کشور بعنوان منتقد حضور داشتند که در طول جلسه به ارائه نقطه نظرات خویش پیرامون کتاب مذکور پرداختند.

استادمحمد علی چراغی مولف کتاب زرند وخرقان هم در ادامه در خصوص اهداف خویش برای به تحریر درآوردن کتاب مذکور و مراحل گردآوری، تنظیم و تالیف آن توضیحات مبسوطی را بیان داشتند که مورد توجه حاضرین واقع گردید.

احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه هم در این جلسه ضمن تسلیت بمناسبت سالروز شهادت حضرت رسول(ص) وشهادت امام حسن مجتبی(ع) با خانواده های درگذشتگان زلزله غرب کشور ابراز همدردی نموده وادامه داد: قطعا یکی از شاخصه های مهم ارزیابی فرهنگی هر جامعه ای سنجش میزان مطالعه درآن جامعه وتعداد افراد کتابخوان، کتابخانه های موجود و تعداد کتابهای موجود در آن کتابخانه هاست که خوشبختانه در کشور عزیز ما مشکل خاصی در خصوص فضای کتابخانه ای وکتابهای موجود وجود ندارد اما متاسفانه سرانه مطالعه بدلایل مختلفی از جمله پیشرفت تکنولوژی و  ورود وسائل الکترونیکی ودیجیتال به این فضا، افزایش قیمت کتاب وپایین آمدن توان خرید کتاب موجب بروز نگرانیهای شده است که می بایست با تمهیداتی که مسئولین هر شهرستان در شورای فرهنگ عمومی و انجمن کتابخانه های عمومی آن شهرستان می اندیشند راهی برای برون رفت از مسئله پیدا کرد.

جوانمرد برگزاری چنین جلساتی را فرصتی مغتنم برای تقدیر و تشکر از عزیزانی که در راستای رشد واعتلای فرهنگ وادب منطقه قدم برداشته اند دانسته و افزود: اساتید، نویسندگان، شعرا وادبا مفاخر هر جامعه هستند که می بایست به مقام علمی وهنری آنها ارج نهاد.

60مراسم قرائت زیارت حضرت رسول(ص) در مساجد شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه همزمان با سالروز رحلت حضرت ختمی مرتبت، پیامبرگرامی اسلام(ص)و سالروزشهادت امام حسن مجتبی(ع) مراسم زیارت حضرت رسول(ص) از بعید در مساجد این شهرستان برگزار گردید.

به گفته احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه این مراسم معنوی درهشت مسجد این شهرستان برگزار گردید که حضور چشمگیر مردم ولایتمدار  در این مراسمات قابل توجه بود.

وی در ادامه افزود: این مراسم پر فیض روز جمعه در مساجدعلی ابن ابیطالب(ع) مامونیه، فاطمه زهرا(س) مامونیه، مسجدجامع زاویه، مسجدجامع خشکرود، مسجد جامع پرندک، مسجد جامع آسیابک، مسجد جامع حسین آباد، مسجد جامع علیشار برگزار گردید.

61اولین کارگاه هنرهای تجسمی بسیج در مامونیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه بمناسبت هفته بسیج اولین کارگاه هنرهای تجسمی بسیج به همت این اداره وکانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه در محل این اداره برگزار شد.

احمد جوانمرد مدیر کانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه در گفتگو با خبرنگار ....  گفت: در این کارگاه هنرمندان رشته های مختلف هنرهای تجسمی از جمله نقاشان، طراحان، خوشنویسان، عکاسان و ... حضور داشتند که به خلق آثار بسیار زیبایی با موضوع بسیج، فرهنگ ایثار وشهادت و مقاومت پرداختند.

62بمناسبت هفته بسیج نمایشگاه کتاب  در مامونیه برپا شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه بمناسبت هفته بسیج نمایشگاه کتابی درمحل  کتابخانه عمومی امام علی(ع) برپا گردیده است.

 به گفته جوانمرد مدیر کانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه این نمایشگاه از تاریخ 29 آبانماه لغایت 9 آذرماه صبح وعصر آماده بازدید علاقمندان می باشد.

وی ادامه داد : بیش از 500 عنوان کتاب در 5000 جلد با موضوعات مختلف و با 30 درصد تخفیف ارائه شده است.

63جلسه کارگروه فرهنگ وهنر شهرستان زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز شنبه مورخ 4 آذرماه سال جاری جلسه مشترک کارگروه فرهنگ و هنر شهرستان زرندیه با شورای قشر بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه در محل سالن جلسات اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، سرهنگ علیپور جانشین فرماندهی نیروی مقاومت بسیج ناحیه زرندیه وهنرمندان بسیجی شهرستان برگزار شد. جوانمرد مدیرکانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه ضمن اشاره به جملاتی از بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره)که فرمودند هشت سال دفاع مقدس کشور ما را بیمه کرد و در جای دیگر فرمودند این جنگ تحمیلی برای ما نعمت بود، گفت: پیروزیهای حال حاضر جبهه مقاومت در مقابل حکومت خودخوانده داعش وحامیانشان خود گواه این ریزبینی ودقت نظر آن امام همام است.

64تقدیرازعوامل اجرایی سومین سوگواره تعزیه زرندیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز یکشنبه مورخ 26 آذرماه 96 در جلسه ای که با حضور احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی واعضاء انجمن تعزیه شهرستان برگزار گردید از عوامل اجرایی سومین سوگواره تعزیه با اهداء لوح وهدایایی تقدیر بعمل آمد.

65جشنواره غذاهای سنتی در روستای صدرآباد زرندیه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه جشنواره غذاهای سنتی بمناسبت شب یلدا روز سه شنبه مورخ 28 آذرماه 96 در محل کانون فرهنگی هنری مسجد روستای صدرآباد از توابع بخش مرکزی شهرستان زرندیه برگزار شد.

در این جشنواره که با حضور احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان، حجه الاسلام آذرنیا امام جماعت مسجد روستای صدرآباد، پورطالبی کارشناس تغزیه شبکه بهداشت و عموم مردم علاقمند حضور داشتند بیش از چهل نفر از بانوان روستا با پخت غذاهای سنتی و ارائه در این جشنواره هنر آشپزی خود را در معرض نمایش گذاشته بودند.

66طراحی، تهیه و توزیع پوسترباموضوع پیشگیری از آسیبهای اجتماعی

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه به همت این اداره در تاریخ 3/10/96 تعداد100 عددپوستر و30 متر بنر باموضوع پیشگیری از آسیبهای اجتماعی طراحی، چاپ و در سطح شهرستان توزیع و نصب گردید.

 67برپایینمایشگاه خوشنویسی آثار استاد کورش مظفر بیگی در زرندیه

به همت این اداره نمایشگاه خوشنویسی آثار هنرمند خوشنویس این شهرستان استاد کوروش مظفر بیگی عصر روز سه شنبه 12 دیماه سال جاری باحضور مهندس منصوری نماینده مردم شهرستانهای ساوه و زرندیه در مجلسشورای اسلامی، قناتی سرپرست فرمانداری زرندیه، تعداد دیگری از مسئولین شهرستان وعموم علاقمندان در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی افتتاح شد.

این نمایشگاه با 40 اثر خوشنویسی از آثار استاد کورش مظفربیگی بمناسبت 9 دی از تاریخ12 دیماه بمدت 10 روز آماده بازدید عموم علاقمندان قرار گرفت.

استاد کوروش مظفر بیگی متولد سال 1350 در شهرستان زرندیه می باشد که حدود 30 سال از عمر خود را صرف یادگیری هنر خوشنویسی نزد اساتیدی چون زین العابدین اسماعیلی، الیاس معصومی و داود کاوه کرده  وهم اکنون هم افتخار شاگردی اساتید صاحب نامی چون استاد صندوق آبادی و امیرخانی را دارد.

68نشست صمیمی اصحاب فرهنگ و هنر زرندیه با نماینده مردم در مجلس

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز سه شنبه مورخ 12 دیماه 1396 نشست صمیمی مهندس منصوری نماینده مردم شهرستانهای ساوه وزرندیه در مجلس شورای اسلامی با اصحاب فرهنگ وهنر شهرستان زرندیه در محل سالن جلسات اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار گردید.

 در این نشست که به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار گردیده بود، مهندس منصوری نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس با اشاره به محدود شدن بودجه ها، ابراز امیدواری کرد که این نشست ها منجر به پیگیری مطالبات مردم بویژه علاقمندان به فرهنگ و هنر این دو شهرستان شود.

محمدرضا منصوری با بیان اینکه بیش از 20 درصد جمعیت استان مرکزی در ساوه و زرندیه است، اظهار داشت: متاسفانه برخی از روستاهای زرندیه از روستاهای سیستان و بلوچستان وضع بدتری دارند.

وی اصحاب فرهنگ وهنر را قشری زحمت کش و تاثیر گزار معرفی نموده و پیگیری مطالبات این قشر را از برنامه های خود در مجلس شورای اسلامی عنوان نمود. مهندس منصوری هنر ازاری بسیار مفید و سازنده در راستای فرهنگسازی وانتقال مفاهیم و ارزشهای جامعه به نسلهای بعدی دانسته و از هنرمندان بعنوان فرهنگسازان اصلی جامعه خواست برای مقابله با تهاجمات فرهنگی دشمنان از هیچ گونه تلاشی دریغ نکنند.

69پنجاه وهفتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی زرندیه برگزار شد.

حجه الاسلام والمسلمین ابراهیمی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه در پنجاه وهفتمین جلسه این شورا که صبح روز شنبه مورخ23 دیماه 96 در محل دفتر امام جمعه برگزار شد گفت: رعایت حقوق شهروندی موجبات رضایت عموم مردم را فراهم خواهد آورد. ایشان با اشاره به اتفاقات اخیر و نارضایتی مردم از وضع موجود ادامه داد: اصل واساس نظام مقدس جمهوری اسلامی بر دوپایه استوار است. اول اسلامیت و دوم جمهوریت، که اصل جمهوری اسلامی هم در ابتدا با انتخاب خود مردم بوده است.

حجه الاسلام ابراهیمی افزود: اگر به خواسته ها ونیازهای مردم توجه شود قطعا اتفاقاتی نظیر حوادث اخیر رخ نخواهد داد. ایشان ادامه داد: ادارات ونهادها می بایست پاسخگوی مردم بوده وحتی اگر نمی توانند به جهت موانع قانونی خواسته مردم را تامین نمایند می بایست با اخلاق و رفتار خوب رضایت عمومی را بدست آورند.

در ادامه اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه به بیان نقطه نظرات خویش پرداخته و موارد ذیل به تصویب حاضرین در جلسه رسید.

مقرر گردید منشور حقوق شهروندی تهیه ودر بین ادارات ونهادها توزیع گردد.

مقرر گردید آموزش وپرورش و دانشگاهها همچون گذشته نسبت به آموزش وفرهنگسازی رعایت حقوق شهروندی در بین دانش آموزان و دانشجویان اقدام نمایند.

مقرر گردید فرمانداری به اعضاء شورای اداری شهرستان تاکید کند تا نسبت به نصب منشور اخلاقی کارکنان در محل اداره اقدام نمایند.

پیشنهاد گردید موضوع رعایت حقوق شهروندی دستور کار شورای اداری شهرستان قرار گیرد.

70بازدید مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی از مجتمع فرهنگی هنری مامونیه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز دوشنبه مورخ 25 دیماه 96 مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی سازمان مدیریت و از محل مجتمع فرهنگی هنری مامونیه بازدید نمود.

در این بازدید که سرکار خانم لطفی کارشناس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان هم همراه آقای شریفی بود مسائل و مشکلات این مجتمع و وضعیت سالن آمفی تئاتر آن مورد بررسی قرار گرفت.

شریفی مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی در این بازدید شهرستان زرندیه را به دلیل شرایط خاص سوق الجیشی یکی از مهمترین شهرستان استان مرکزی عنوان نموده و افزود: این شهرستان بدلیل نزدیکی به پایتخت و هم مرز بودن با پنج استان دارای اهمیت ویژه ای در استان مرکزی می باشد.

وی وجود سه شهرک صنعتی و قطب کشاورزی  بودن شهرستان را موجب مهاجرپذیری شهرستان دانسته و بر لزوم افزایش فعالیتهای فرهنگی هنری در این شهرستان تاکید کرد.

وی وجود امکانات فیزیکی مورد نیاز و بستری سازی فرهنگی را از ملزومات توسعه فرهنگی این شهرستان دانست.

71چهارشنبه های شعرزرندیه برگزار میگردد.

جلسات انجمن ادبی شهرستان زرندیه چهارشنبه هر هفته با عنوان چهارشنبه های شعر زرندیه تحت نظارت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی در محل این اداره وبا حضور دکتر سیدمهدی طباطبایی و دکتر رحیم طاهر و دیگر ادیبان وشاعران شهرستان برگزار میگردد.

72انتخابات هیات امناء انجمن تعزیه شهرستان زرندیه برگزار شد.

انتخابات دومین دوره انجمن تعزیه شهرستان زرندیه با حضور احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و سرپرستان گروههای تعزیه خوانی شهرستان عصر روز چهارشنبه مورخ 27 دیماه 96 در محل این اداره برگزار شد.

در این انتخابات آقایان علیرضا منصور، زهیر فرهمند، ابوالقاسم کاظمی، مجتبی منصور وعلی اصغر حسینخانی بعنوان هیات امناء جدید انجمن تعزیه شهرستان وآقای سید منصور میربابایی بعنوان عضو علی البدل انتخاب گردیدند.

73نشست ادبی با عنوان هم اندیشی ومشاعره انقلاب در مامونیه برگزار شد.

صبح روز چهارشنبه مورخ 11 بهمن ماه 96 بمناسبت سی ونهمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران نشت ادبی با عنوان هم اندیشی ومشاعره انقلاب در محل سالن جلسات اداره آموزش وپرورش شهرستان زرندیه برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی، یوسفی رئیس اداره آموزش وپرورش، نادی رئیس اداره کتابخانه های عمومی، ساکی رئیس اداره ورزش وجوانان، نیکنام از دفتر نمتاینده مردم در مجلس شورای اسلامی، شاعران، ادیبان، فرهیختگان، دبیران ادبیات مدارس شهرستان وعلاقمندان به شعر وادب حضور داشتند.

74همایش خوشنویسی کاتبان فجر در مامونیه برگزار شد.

همایش خوشنویس کاتبان فجرعصر روز یکشنبه مورخ 15 بهمن ماه سال جاری در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار شد.

در این همایش با حضور هنرمندان خوشنویس شهرستانهای زرندیه وساوه برگزار شد، هنرمندان به کتابت جملاتی پیرامون انقلاب اسلامی ایران و ایام فاطمیه پرداختند که با استقبال بسیار خوب حاضرین مواجه شد.

دیگر برنامه ای که در کنار این همایش برگزار شد گردهمایی هنرمندان تجسمی شهرستان زرندیه بود که با استقبال خوب هنرمندان هنرهای تجسمی در رشته های نقاشی، طراحی، معرق کاری، منبت کاری، میناکاری و... مواجه شده و حاضرین از اجرای زنده هنر در این روز بهره مند شدند.

75طراحی، تهیه وتوزیع پوستر ویژه دهه فجر وایام فاطمیه

بمناسبت سی ونهمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران وتقارن آن با ایام فاطمیه اول اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه اقدام به طراحی، چاپ وتوزیع پوستر به همین مناسبت نمود.

76ارسال پیامک به مجموعه های تحت پوشش و مسئولین

اداره فرهنگ وارشاد اسلامی در ایام گرامیداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به  تمامی مجموعه های تحت پوشش، اصحاب فرهنگ وهنر و مسئولین شهرستان پیامک های محتوی پیامهای مدتبط با ایام ارسال نمود.

77فضاسازی داخل اداره و سطح شهرستان

اداره فرهنگ وارشاد اسلامی بمناسبت ایام الله دهه فجر نسبت به فضاسازی داخل وسردرب اداره وهمینطور سطح شهرستان با نصب بنر، پلاکارد و ریسه پرچمی اقدام نمود.

78تقدیر از فعالان عرصه رسانه شهرستان زرندیه

بمناسبت ایام الله دهه مبارک فجر از فعالان عرصه رسانه شهرستان زرندیه روزیکشنبه 15 بهمن ماه 1396 همزمان با برگزاری همایش هنرمندان تجسمی شهرستان در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی وبا حضور ائمه جمعه شهرستان و شهر پرندک، سرپرست فرمانداری وسایر مسئولین شهرستان تقدیر بعمل آمد.

79همایش ادبی انقلاب فاطمی در شهرستان زرندیه برگزار شد.

شاعر، نویسنده و پژوهشگر برجسته کشور در همایش ادبی انقلاب فاطمی که روز چهارشنبه مورخ 18 بهمن ماه 1396 در محل سالن شورای اسلامی شهر مامونیه مرکز شهرستان زرندیه ی استان مرکزی برگزار شد گفت: شعر و شاعران بدلیل تاثیرگزاری بسیار زیاد در صحنه های مختلف اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. سعید بیابانکی در این همایش که به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه و کانون بسیج هنرمندان ناحیه زرندیه برگزار شده بود، گفت: زبان شعر وادبیات بویژه  شاعران باستانی ومعاصر مهمترین سوژه ای است که ما ایرانیان می توانیم در دنیا به آن افتخار کنیم. وی در ادامه افزود: جامعه ای که افراد آن با شعر و ادبیات ارتباطی ندارند در حقیقت از لحاظ فرهنگی دچار مشکل هستند. زیرا شعر بدلیل زبان گویا و رسایی که دارد ماندگار است و نقش بسیار مهمی در ایجاد وثبت تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی دارد. بیابانکی ادامه داد: شعر به دلیل ماندگاری  ذاتی آن و نبود رسانه های امروزی در زمان انقلاب اسلامی، مهمترین رسانه موثر در پیروزی انقلاب اسلامی وانتقال مفاهیم وارزشهای آن به نسلهای بعدی بوده و هست.

80نمایشگاه عکس دستاوردهای انقلاب در زرندیه دایر گردید.

همزمان با ایام الله دهه فجر نمایشگاه عکس دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در محل مجتمع فرهنگی هنری شهر مامونیه دایر گردید. در این نمایشگاه تعداد 23 اثر عکاسی از هنرمندان عکاس استان مرکزی با موضوعات دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در زمینه های مختلف در معرض دید عموم قرار گرفته است. این نمایشگاه از تاریخ 18 بهمن ماه بمدت 10 روز صبح وعصر آماده بازدید علاقمندان می باشد.

81 برگزاری محفل انس با قرآن روستایی

بمناسبت سی ونهمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در روز 12 بهمن 1396 محفل انس قرآن روستایی به همت کانون فرهنگی هنری مسجد روستای صدرآباد با حضور قاریان ممتاز کشوری و شهرستانی استاد ذبیحی و آقایان شیخ محمدی و حجه الاسلام زائری، در محل این مسجد برگزار شد که با استقبال خوب علاقمندان موجه شد.

82 برگزاری مراسم جشن در کانون فرهنگی هنری مسجد صدرآباد

مراسم جشنی بمناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی توسط کانون فرهنگی هنری مسجد روستای صدرآباد برگزار شد. در این مراسم که ویژه دانش آموزان مدرسه ابتدایی برگزار شد برنامه های متنوعی از جمله اجرای سرود، شعر خوانی، مسابقه و ... برگزار شد.

83 برپایی نمایشگاه کتاب ومحصولات فرهنگی در محل کتابخانه شهرخشکرود

نمایشگاه کتابی بمناسبت سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران در محل کتابخانه عمومی باقرالعلوم(ع) شهر خشکرود برپا گردید که با حضور امام جمعه، سرپرست فرمانداری و سایر مسئولین افتتاح و مورد بازدید علاقمندان قرار گرفت.

در این نمایشگاه حدود700 عنوان کتاب در 3000جلد به معرض دید عموم قرار گرفت که کتابها با تخفیف 30 درصد ارائه می گردند.

84 برگزاری مسابقات فوتسال ویژه کانونهای فرهنگی هنری مساجد

بمناسبت سی ونهمین  سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران یک دوره مسابقات فوتسال بین کانونهای فرهنگی هنری مساجد شهرستان برگزار شد که در پایان تیم کانون فرهنگی هنری شهدای آسیابک به مقام قهرمانی رسید.

85 برگزاری دومین دوره مسابقات قرآنی شهرستان زرندیه

بمناسبت گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی دومین دوره مسابقات قرآنی شهرستان زرندیه در محل مسجد حضرت فاطمه زهرا(س) شهر مامونیه به همت کانون فرهنگی هنری این مسجد برگزار شد.

86 اجرای تعزیه بمناسبت شهادت حضرت زهرا(س) در شهر زاویه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه بمناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) عصر روز پنجشنبه سوم اسفندماه96 مراسم تعزیه خوانی در محل سالن ستاد بحران شهر زاویه برگزار شد که با استقبال نسبتا خوب عموم مردم وعلاقمندان مواجه گردید.

87 جلسه 58 شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه

حجه الاسلام والمسلمین حسین ابراهیمی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان زرندیه در پنجاه وهشتمین جلسه این شورا که صبح روز دوشنبه مورخ7 اسفندماه1396 در محل سالن جلسات اداره فرهنگ وارشاد اسلامی برگزار شدگفت: آنچه در این چهار دهه پس از انقلاب اسلامی به ما قدرت و توان داده که بتوانیم در مقابل مکر وحیله دشمنان ومشکلات موجود بایستیم تبعیت از ولایت فقیه وادامه راه وخط حضرت امام (ره) بوده است. ایشان در ادامه افزود: تجربه نشان داده است که دشمن با عقب نشینی ما از مواضع وآرمانهای انقلاب وامام(ره)خشنود و راضی نشده و هرگز با ما دوست نخواهد بود.و مطمئنا ادامه این مسیر با همین شیوه اقتدا به ولایت فقیه وامام(ره) میسر خواهد بود. مهندس منصوری نماینده مردم شهرستانهای ساوه وزرندیه در مجلس شورای اسلامی هم که دراین جلسه حضور داشت گفت: جلسات شورای فرهنگ عمومی یکی از مهمترین جلسات تصمیم ساز در هر شهرستان واستان می باشد. وی افزود ریشه اکثر مشکلات متعدد اجتماعی، فرهنگی و حتی اقتصادی جامعه در فرهنگ آن جامعه است ومتاسفانه مقوله فرهنگ معمولا مغفول واقع شده است. منصوری در ادامه گفت: فرهنگسازی در زمینه های مختلف از جمله نظم عمومی، تعهد کاری، صداقت و.... می تواند موجبات رشد وتوسعه یک جامعه را فراهم آورد.

در پایان پس از بحث وتبادل نظر مقرر گردید طی نامه ای از طریق اداره اماکن عمومی فرماندهی انتظامی شهرستان به تالارهای پذیرایی اعلام گردد که مراسمات عروسی در شبهای شهادت ائمه اطهار، پنج روز در فاطمیه اول و هفت روز در فاطمیه دوم، ماههای محرم وصفر، ایام ضربت خوردن تا شام شهادت امام علی(ع) و شب ارتحال حضرت امام(ره)و شب پانزدهم خرداد برگزار نگردد. همچنین مقرر گردید موضوع مذکور در شب شهادت وشام شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) بعنوان امام ششم شیعیان ورئیس مذهب تشییع صدق نماید.

88 آزمون سراسری حفظ ومفاهیم قرآن کریم در شهرستان زرندیه برگزار شد.

آزمون سراسری حفظ ومفاهیم قرآن کریم همزمان با سایر نقاط کشور صبح روز پنجشنبه10 اسفندماه 96 در محل اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار شد.

تعداد 131 نفرقرآن آموز در سطوح مختلف و در رشته های حفظ و مفاهیم قرآن کریم و... در این آزمون شرکت کردند.

تعداد39 نفر در حفظ 10جزء اول قرآن، 18نفر در حفظ 15 جزء اول قرآن، 22نفر در حفظ5جزء اول قرآن، 15 نفر در حفظ3جزء اول قرآن، 10 نفردر حفظ2 جزء اول قرآن، 5 نفر در حفظ کل قرآن و مابقی در رشته های حفظ جزء سی قرآن، جزء اول قرآن، جزء سی و اول قرآن، سوره های منتخب واقعه وملک، ترجمه ومفاهیم قرآن و ترجمه ومفاهیم صحیفه سجادیه در این دوره از آزمون شرکت کرده بودند.

89 برپایی نمایشگاه کتاب ومحصولات فرهنگی درشهر زاویه

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه عصر روز شنبه مورخ12 اسفندماه1396 نمایشگاه کتاب و محصولات فرهنگی بمناسبت میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا(س) و سالروز تاسیس کانونهای فرهنگی هنری مساجد در محل کانون فرهنگی هنری شهید رجایی مسجد امام سجاد(ع) شهر زاویه شهرستان زرندیه افتتاح گردید.

در این مراسم که با حضور قناتی معاون فرماندار، جوانمرد رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، تنها رئیس شورای اسلامی شهرزاویه و دیگر اعضای شورای شهر برگزار گردید احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه گفت: در شهرستان زرندیه 23 کانون فرهنگی هنری در 23 مسجد فعال می باشند که خدمات بسیارارزشمند فرهنگی به مردم ارائه می دهند. وی ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت زهرای اطهر(س) و هجدهم اسفندماه سالروز تاسیس کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور، مساجد را پایگاههای اصلی مبارزه با تهاجم فرهنگی دشمنان دانسته وبا اشاره به نقش بی بدیل مساجد در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و هشت سال دفاع مقدس، تنها راه پیروزی در جنگ نرم را هم حضور پررنگ نوجوانان وجوانان در مساجد عنوان کرد.

شایان ذکر است در این نمایشگاه بیش از هزار جلد کتاب و محصولات فرهنگی هنری در موضوعات مختلف مذهبی، علمی، ورزشی و ... ، غرفه های فرهنگی هنری حجاب وعفاف، ایثار وشهادت و نقاشی به معرض دید عموم گذاشته شده که از تاریخ افتتاح بمدت 10 روز آماده بازدید علاقمندان است.

90 جشن بزرگ میلاد کوثردر شهر پرندک شهرستان زرندیه برگزار شد.

عصر روز جمعه هجدهم اسفندماه همزمان با سالروز میلاد باسعادت دخت گرامی نبی مکرم اسلام، ام ابیها حضرت فاطمه زهرا(س)و بنیانگزار کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) وسالروز تاسیس کانونهای فرهنگی هنری مساجد کشور مراسم جشنی به همت این اداره و همکاری کانون فرهنگی هنری حضرت ولیعصر(عج) شهر پرندک و هیئت مذهبی عشاق العباس(س) در محل سالن ورزشی فجر شهر پرندک برگزار گردید که با استقبال بسیار خوب مردم شهر پرندک مواجه شد.

در این مراسم که مهندس منصوری نماینده مردم شهرستانهای ساوه وزرندیه در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از مسئولین شهرستانی وشهر پرندک هم حضور داشتند برنامه های متنوع فرهنگی هنری از جمله مولودی خوانی، ژانگولر، تردستی، تقلید صدا، موسیقی سنتی و مسابقه اجرا گردید.

شایان ذکر است بیش از هزار نفر از اهالی خوب و فرهنگ دوست شهر پرندک از این مراسم استقبال نمودند که در نوع خود بی نظیر بود.

اهدای کتاب  شش ماهه اول سال 1396

ردیف

نام دستگاه

تعداد 

1

شهرداری زاویه

80 جلد

2

کانون پرورش فکری کودکان

86 جلد

3

اصحاب فرهنگ و هنر

200 جلد

4

کمیته امداد امام ( ره )

150 جلد

5

سپاه ناحیه زرندیه

120 جلد

6

آموزش و پرورش

150 جلد

7

دفتر امام جمعه

45 جلد

 

گزارش نظارت و بازرسی از مجموعه های تحت پوشش شش ماهه اول 1396

ردیف

نام واحد

تعداد بازدید

1

چاپخانه ها

11  مورد

2

کانون های آگهی و تبلیغات

15  مورد

3

موسسات فرهنگی هنری

3  مورد

4

فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی

4  مورد

5

بازی های رایانه ای

3  مورد