فیلتر
 • هفنه مبارزه با مواد مخدر

   

  رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در گفتگو با خبرنگار ایرنا استان مرکزی ضمن گرامیداشت هفته مبارزه با مواد مخدر ، اعتیاد را یــک «بیمارى اجتماعی» عنوان نمود که عوارض جسمى و روانى فراوانی دارد وی افزود تا زمانى که بـه علل گرایش «بیمار» توجه نشود، درمان جسمى و روانى فقط براى مدتى نتیجه‏ بخش خواهد بود و فـــرد مـــعتاد دوباره گرفتار « مواد اعتیاد آور» خواهدشد.

  جوانمرد در ادامه گفت: اعتیاد به موادمخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه ‏هاى مختلف مى‌گـــــردد .

  وی افزود: در تهاجم فرهنگی، پدیده موادمخدر مهمترین عامل به تباهى کشیدن و انحطاط اخلاقى هر جامعه ای به شمار می‏ رود. متاسفانه گسترش دامنه مصرف موادمخدر در جامعه امروزى به حدى است که حتى قشر متفکر و تحصیل کرده را نیز به سمت خود کشانده است.

  احمد جوانمرد با اشاره به اینکه اعتیاد بعنوان یک آسیب اجتماعی، هیچ گاه بطور کامل ریشه‏  کن نخواهد شد، ادامه داد با تدبیر، اندیشه و تلاشى مخلصانه حداقل می‏توان آنرا به کنترل در آورد. وی ارتقاء سطح آگاهى اقشار مختلف جامعه را در پیشگیرى از اعتیاد بسیار تاثیرگذار دانسته و ابراز امیدواری نمود روزى برسد که جامعه‏ اى داشته باشیم که اگر هم در آن فرد معتادى وجود دارد، درصدد نجات خویشتن باشد.

  جوانمرد چاپ وتوزیع پوستر، نصب بیلبورد وپلاکارد، ارسال پیامک، برگزاری مسابقات فرهنگی و... را از برنامه های این اداره در این ایام عنوان کرد.

   

   

   

   

  روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه

 • غنی سازی اوقات فراغت تابستان در 23 پایگاه

   

   

  جوانمرد:  طرح غنی سازی اوقات فراغت  تابستان شهرستان زرندیه در 23 پایگاه اجرا میگردد.

  به گفته رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه طرح غنی سازی اوقات فراغت تابستان نوجوانان وجوانان شهرستان زرندیه در 23 پایگاه این اداره برگزار می گردد.

  جوانمرد آغاز این طرح را دهم تیرماه سال جاری عنوان کرده وافزود این طرح در 22 کانون فرهنگی هنری مساجد شهرستان و مجتمع فرهنگی هنری مامونیه در رشته های مختلف از جمله قرآن، احکام، نقاشی، طراحی، خوشنویسی، موسیقی، گلدوزی، و ... برگزار و ا پایان فصل تابستان ادامه خواهد داشت.

  وی برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی هنری، ورزشی و همچنین اردوهای زیارتی، سیاحتی را از دیگر برنامه های این اداره در راستای اجرای طرح غنی سازی اوقات فراغت تابستان نوجوانان و جوانان عنوان کرد.

  جوانمرد پرداختن به اوقات فراغت نوجوانان و جوانان را از نکات مهم و موثر فعالیتهای فرهنگی دانسته و برنامه ریزی دقیق و موثر برای اوقات فراغت نوجوانان و جوانان را یکی از راهکارهای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان بیان نمود.

  وی ارائه برنامه های جذاب و مفرح را یکی از راههای جذب نوجوانان وجوانان به این نوع مراکز دانست و ابراز امیدواری کرد اجرای طرح عنی سازی اوقات فراغت بتواند سدی محکم در برابر هجمه سنگین فرهنگی دشمنان ایجاد نماید.

   

  روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه

 • اولین جلسه انجمن تعزیه شهرستان

  اولین جلسه انجمن تعزیه شهرستان زرندیه در سال جاری عصر روز چهارشنبه مورخ94/3/27 با حضور مسئولین بیش از 20 گروه تعزیه در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان زرندیه برگزار شد.

   

  در این جلسه حاضرین پیرامون نحوه تشکیل انجمن، صدور کارت عضویت و...بحث وتبادل نظر کردند.

   

 • مراسم رونمایی از کتاب "نوبت صبح"

  مراسم رونمایی از کتاب :

   

  در مراسم اختتامیه هشتمین همایش شعر انتظار استان مرکزی از کتاب " نوبت صبح" ( گزیده اشعار هفت دوره شعر انتظار استان مرکزی) که به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه ومساعدت شورای اسلامی شهر وشهرداری مامونیه به چاپ رسیده است وکتابهای "فاطمه مادر تمام خوبیها" و "آرایه های عقل وعشق" از تالیفات فاخر استاد سیدعلی اصغر موسوی در زمینه ادبیات دینی وآئینی رونمایی بعمل آمد که مورد توجه همه حاضرین بویژه علاقمندان به ادبیات آئینی واقع گردید.

   

   

  سید علی‌اصغر موسوی  شاعر، نویسنده، منتقد، پژوهشگر و از نظریه‌پردازان هنر و ادبیات دینی است.  وی در دوم خرداد ۱۳۴۵ در روستای چهارحد (خرقان استان مرکزی) به دنیا آمده و در  قم زندگی کرده است . در شعر و نثر از نام‌آوران عرصۀ ادبیات دینی و دارای تألیف‌ها و مقاله‌های بسیاری در زمینۀ متون دینی و ادب فارسی، حج، مهدویت، نیایش و مبانی هنر و ادب آیینی است.

   

  کتاب «فاطمه مادر تمام خوبیها»  نگرشی تازه به زندگی حضرت فاطمه(س)، «مادر تمام خوبی‌ها» و «الگوی بی‌بدیل» زن مسلمان دارد تا بانوان امروز به شکل بهتری بتوانند از زندگی و رفتارهای فردی و اجتماعی ایشان الگوبرداری کنند. یکی از بخش‌های مهم این کتاب، تبیین موضوع ولایت با بهره‌گیری از خطبۀ مشهور و برخورد سیاسی ایشان با سلطه‌گران وقت است.

   

  این کتاب توسط انتشارات ‌هاوژین در ساری در ۱۹۲ صفحه منتشر شده در سال ۱۳۹۴است.

   

  آرایه‌های عقل و عشق، نخستین مجموعه شعر سید علی اصغر موسوی، نظریه پرداز مکتب شعر دینی ایران است که دو فصل دارد: فصل اول، آیینه‌های حقیقت (۸۲ قطعه شعر دینی – آیینی، در رابطه با مدایح اهل بیت(ع)) و فصل دوم: آژنگ‌های طریقت (۲۸ قطعه شعر ترکیبی از غزل‌های عارفانه و عاشقانه).

   

  این اثر منظورم براساس مولفه‌های نظریۀ مکتب شعر دینی در ایران سروده شده است. نظریه مکتب شعر دینی در ایران از جمله نظریه‌های سرایندۀ اثر است که در پی معرفی و دکترین شعر دینی و مبانی اعتقادی آن در هنر دینی است.

   

   

  این کتاب نیز  توسط انتشارات ‌هاوژین در ساری در ۲۰۸ صفحه منتشر شده در سال ۱۳۹۴است.

   

   

 • آئین اختتامیه شعر انتظار استان مرکزی

  هشتمین همایش شعر انتظار استان مرکزی روز دوشنبه مورخ 94/3/11 با برگزاری مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد.

  در این مراسم که با حضور شاکری مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان مرکزی، سرکار خانم میرگلوبیات نماینده مردم شهرستانهای زرندیه وساوه در مجلس شورای اسلامی، مهندس کردی فرماندار شهرستان زرندیه و تعدادی از مسئولین شهرستانی، شعرا وادبای استان مرکزی وجمع کثیری از علاقمندان به شعر وادبیات در محل سالن اجتماعات فرمانداری زرندیه برگزار گردید، شعرا وادبای استان مرکزی به قرائت تازه ترین سروده های خود در موضوع مهدویت پرداختند.

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت:  آثار ادبی و اشعار را از عوام‌زدگی درآوریم.

  حسین شاکری در هشتمین همایش شعر انتظار استان مرکزی به میزبانی شهرستان زرندیه افزود: آثار ادبی که در این همایش ارائه شده و حاصل تلاش زحمات و شعرای استان مرکزی است، بسیار عالی ارائه شد اما، شاعران باید آثار خود را از آفات و آسیب‌های اجتماعی دور نگه دارند.

  وی بیان کرد: حضور شعر آئینی با توجه با اوج گرفتن از دوره صفوی پس از فراز و نشیب‌های متعدد همچنان در کشور ما از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، به خصوص در قالب فرهنگ اسلامی که بسیار رشد داشته است.

  وی بیان کرد: یکی از آفاتی که این آثار را تهدید می‌کند، آفت عوام‌زدگی است و این به معنای اجازه دادن به ورود معقولات خرافی به این آثار است. لذا لازمه جلوگیری از این آفات، شناخت دقیق و کامل شعرا از مقوله انتظار و فرج حضرت مهدی (عج) است.

  به گفته وی در صورت توجه نکردن به این مقوله اشعار سروده شده تبدیل به آثار کلیشه‌ای می‌شود که هدف و دستاورد مورد انتظار در آن برآورده نخواهد شد.

   

  شاکری ادامه داد: گاهی مراسمی برگزار می‌شود که جز گذران وقت نتیجه‌ای ندارد اما، با کمی همت و مطالعات کامل در حوزه‌های فرهنگی، ادبی و دینی توسط شعرا این آثار موثر خواهد بود، ماندگار می‌شود که شناخت کامل از فرهنگ ایرانی اسلامی را از خود بر جای می‌گذارد.

  احمد جوانمرد رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه در آئین اختتامیه این همایش گفت: دبیرخانه این همایش در فروردین ماه سال جاری اقدام به توزیع فراخوان نمود که پس از اتمام مهلت تعیین شده موفق به وصول بیش از 120 اثر از 60 شاعر استان شد که پس از بررسی های اولیه آثار تحویل هیئت محترم داوران (خارج از استان) شد که پس از بررسی های لازم سه اثر به عنوان آثار برتر، و 10  اثر دیگر به عنوان آثار برگزیده انتخاب گردیدند که با اهداء لوح تقدیر، تندیس همایش ومبالغ نقدی از ایشان تقدیر بعمل آمد.

  نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: با پیشرفت تکنولوژی روز به روز تاریخ ادب، شعر و هنر کم‌رنگ می‌شود.شهلا میرگلوبیات در هشتمین همایش شعر انتظار استان مرکزی به میزبانی شهرستان زرندیه افزود: اگر از ادبیات و هنر در این جهان امروزی که روز به روز پیشرفت و تکنولوژی را شاهد هستیم حراست و صیانت نکنیم قطعا به دست فراموشی سپرده ‌خواهد شد.وی بیان کرد: این آثار ادبی و تاریخی عامل اتصال مردم به یکدیگر است. لذا دولتمردان وظیفه خطیر و سنگینی در حفظ و صیانت از تاریخ و فرهنگ ما دارند.

  وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با وجود محدودیت‌های بودجه‌ای، تلاش خود را در راستای صیانت از فرهنگ ایرانی اسلامی دارد و پیشرفت‌هایی نیز داشته است اما، کافی نیست و اقدامات توسعه‌ای مانع از کم‌رنگ‌شدن خواهد شد.

  به گفته وی علاوه بر متولیان فرهنگ کشور دستگاه‌های رسانه‌ای به ویژه صدا و سیما نیز در نمایان کردن این موضوع مسئول هستند تا به کمک آنها به رشد و تعالی روحی برسیم.

  نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت با بیان اینکه تمام دشمنان و بیگانگان سعی بر قربانی کردن فرهنگ ما دارند، افزود: کشتارهای اخیر و حملات وحشیانه عربستان به یمن، عراق و سوریه وظیفه اصحاب فرهنگ و هنر را دو چندان می‌کند تا با اشعار و آثار ادبی خود این جنایات را به تصویر بکشند و به گوش جهانیان برسانند.

  وی تصریح کرد: در شرایطی زندگی می‌کنیم که فرزندان در معرض ماهواره و بازی‌های خشن که روحیه و روان آنها را تخریب می‌کند،هستند و وظیفه همه ماست تا فرهنگ‌سازی کنیم، چرا که در صورت تداوم این روند قطعا در سال‌های آینده از این همایش‌ها خبری نخواهد بود.

  به گفته وی شهرستان زرندیه مهد علم و فرهنگ و هنر است و تاریخ ادبیات این مرزوبوم همواره مورد توجه همگان بوده است.

  فرماندار زرندیه نیز در این مراسم گفت: وجه افتراق ما با سایر ادیان بحث انتظار است و

  خوشحالم که شاعران در آستانه میلاد منجی عالم بشریت اقدام به برگزاری این همایش کردند.

  محمد کردی افزود: بیان ویژگی‌های دوران غیبت و انتظار با زبان شعر بسیار تاثیر‌گذارتر است و بهتر بر دل‌ها می‌نشیند.

  وی استفاده از ظرفیت هنر به ویژه شعر در حوزه مهدویت در جامعه امروز را لازم و ضروری دانست و افزود: شعر و ادبیات تاثیرگذاری بسیاری در ترویج فرهنگ مهدویت و انتظار دارد.

  فرماندار زرندیه در ادامه گفت: امیدواریم نهمین همایش شعر انتظار استان مرکزی با کمک نماینده مردم در مجلس و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در مجتمع فرهنگی هنری در حال احداث این شهرستان برگزار شود.

  وی بیان کرد: باید کاری کرد تا این غده ده ساله با یک مناسبت فرهنگی مانند نهمین همایش شعر انتظار تبدیل به گلستان شود و بزودی با تامین نیرو و بودجه شاهد بهره‌برداری از آن باشیم.

  به گفته وی ساوه و زرندیه یک پیکرند و مکمل یکدیگر هستند، هیچ گونه افتراقی بین دو شهرستان نیست و این منطقه مهد علم و فرهنگ و تمدن است.

  نفرات برگزیده همایش هشتم:

  1-   سرکار خانم خدیجه رحیمی         شهرستان دلیجان

  2-   سرکار خانم حمیده پارسافر         شهرستان زرندیه

  3-   جناب آقای حسین مهدی            شهرستان ساوه

  4-   جناب آقای امید خسروی             شهرستان خمین

  5-   جناب آقای محمد زارعی              شهرستان دلیجان

  6-   جناب آقای میلاد تقوایی راد          شهرستان اراک

  7-   جناب آقای نادر حسینی              شهرستان ساوه

  8-   سرکار خانم سمانه تیموری          شهرستان زرندیه

  9-   سرکار خانم سیمین صمغ آبادی    شهرستان ساوه

  10-   جناب آقای پیمان طالبی            شهرستان تفرش

  11-   سرکارخانم آزاده آرامی              شهرستان ساوه

  12-   سرکار خانم پریسا توکلی           شهرستان خمین

   

  شعرای میهمان:

  1-   جناب آقای شهاب الدین خالقی        از شهرستان قم

  2-   جناب آفای مهدی رحیمی                از شهرستان دلیجان

   

   

  شاعر پیشکسوت:

  1-   جناب آقای سید عبدالعظیم میرهاشمی

   

  مراسم رونمایی از کتاب :

   در مراسم اختتامیه هشتمین همایش شعر انتظار استان مرکزی از کتاب " نوبت صبح" ( گزیده اشعار هفت دوره شعر انتظار استان مرکزی) که به همت اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان زرندیه ومساعدت شورای اسلامی شهر وشهرداری مامونیه به چاپ رسیده است وکتابهای "فاطمه مادر تمام خوبیها" و "آرایه های عقل وعشق" از تالیفات فاخر استاد سیدعلی اصغر موسوی در زمینه ادبیات دینی وآئینی رونمایی بعمل آمد که مورد توجه همه حاضرین بویژه علاقمندان به ادبیات آئینی واقع گردید.